Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Aktinomikozis Hastalığı Nedir?

Aktinomiktozis hastalığı, aktinomyces israelii veya bununla bağlantılı aktinomiset bakteriler nedeni ile oluşan bir enfeksiyondur.

Aktinomikozis hastalığı nedenleri ve tedavisi

Aktinomiktozis hastalığı, aktinomyces israelii veya bununla bağlantılı aktinomiset bakteriler nedeni ile oluşan bir enfeksiyondur. Bu bakteriler funguslara (mantarlara) benzerler ve ağız, çene, göğüs ve pelviste hastalıklara yol açarlar. Aktinomikoz apseleşme, fistülleşme ve sülfür granülleri ile karakterize kronik ve ilerleyici bir enfeksiyon hastalığıdır.

Aktinomikozis hastalığı neden olur?

Aktinomikozis dünyada, sosyoekonomik düzeyi düşük, ağız hijyenine önem verilmeyen ülkelerde ve/veya toplumlarda daha sık görülen bir hastalıktır.  Aktinomikozis nedenleri arasında diş çekimine bağlı travmalar, ağızda yapılan cerrahi işlemler, baş ve boyun radyasyon tedavisi, yabancı cisim aspirasyonu, gastrointestinal sistemde uygulanan cerrahi yöntemler, doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanımı gibi nedenler ile enfeksiyon oluşur ve yayılım gösterir.

Aktinomikozis günümüzde ilaçların gelişimi ve ağız hijyenin artması sayesinde çok sık görülmemektedir. Aktinomikozis genellikle hastalığı 20-50 yaşları arasında daha sık  görülür. Pelvik aktinomikozis hastalığı kadınlarda, çene bölgesi aktinomikozis hastalığı ise erkeklerde daha fazla görülür. 

Aktinomikozis hastalığı tipleri

Çene bölgesi aktinomikozis nedir?: Aktinomikozisin en sık rastlanan şekli çene bölgesini etkilemesidir.  Ağrılı bir şişlik oluşur ve pü ve tipik sarı granüller deride oluşan küçük açıklıklardan dışarı boşalır. Ağız hijyeninin bozuk olması bu enfeksiyon şekline katkıda bulunabilir.

Pelvik bölge aktinomikozis nedir?: Bir diğer aktinomikozis şekli kadınlarda pelvisi etkiler ve alt karın ağrısına ve adet dönemleri arasında kanamaya yol açar. Bu hastalık şekli, artık kullanımda olmayan ve bakır içermeyen bir RIA tipi ile ilişkili bulunmuştur. Nadiren hastalık apendiksi veya akciğeri de etkiler. 

Aktinomikozis hastalığı belirtileri

Çene bölgesi aktinomikozis belirtileri : Çene bölgesinde meydana gelen aktinomikozis hastalığında çenede uzun süren ağrı, çene altı ve boyun bölgesinde şişik ve hastanın ağzını açabilmesinde sıkıntı, öksürük, ateş, göğüs ağrısı ve balgam çıkarma gibi belirtiler görülebilir. Hastalığın ilk başlangıç döneminde belirtiler ağrılı bir selülittir. Enfeksiyon genellikle bölgesel başlar yavaş yavaş ilerlerleyerek dokuları tahrip eder. Hastalık genellikle yumuşak doku ve yağlı dokularda meydana gelir ve yayılım gösterir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde lenfadenopati görülebilir.

Pelvik bölge aktinomikozis belirtileri : Pelvik bölgesi aktinomikozis hastalığında belirtiler genellikle karın alt bölgesinde uzun süren ağrı, kilo kaybı, halsizlik, mesane ile uterus arasında miyom ile karışabilen sert bir kitle gibi belirtiler görülebilir. Pelvik bölge aktinomikozis hastasında genel olarak görülen belirtiler ateş yüksekliği, karın ağrısı, ishal, kabızlık, kusma, kilo kaybı, vajinal akıntı veya kanama en sık görülen belirtilerdir.

Aktinomikozis hastalığı teşhisi

Çene bölgesi aktinomikozis teşhisi : Aktinomikozis tanısı zor ayırt edilen bir hastalıktır. Hastalık diş hekimliğince yapılan klinik muayene, radyolojik görüntüleme yöntemleri, mikrobiyolojik ve histolojik incelemeler ile hastalığın tanısı konulabilir. Bunların yanı sıra bazı kan testleride tanıda kullanılır. Ağız bölgesi aktinomikoz hastalığının fiziksel muayeneleri çok net anlaşılmaz ise aktinomikoz tümör olarak teşhis edilebilir. Hastalığın teşhisinde bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılmaktadır.

Pelvik bölge aktinomikozis teşhisi : Pelvik bölge aktinomikozis teşhisi jinokoloji uzmanının yapacağı fizik muayene, ultrasonografik görüntüleme, bazı kan testleri, hastanın ateşinin kontrol edilmesi, akıntı örneği biyosisi gibi teşhis yöntemleri kullanılır.

Aktinomikozis hastalığı tedavisi

Çene bölgesi aktinomikozis tedavisi : Aktinomikozis hastalığının tedavisi tüm fistül yollarının çıkartılması ve drenaj şekinde ve genellikle antibiyotik ilaçlar ile başarı ile yapılabilir. Günümüzde aktinomikoz tedavisinde cerrahi tedavi uzun süreli antibiyotik tedavisine rağmen geçmeyen olgularda uygulanabilmektedir. İlaç tedavisinde ilk seçenek penisilin grubu antibiyotikler kullanılır. Diğer ilaç tedavisi seçenekleri arasında ise tetrasiklin, klindamisin, eritromisin, linkomisin grubu antibiyotikler vardır. Aktinomikoz hastalığında antibiyotik tedavisi en az 3 -4 ay kadar veya daha uzun sürebilir. Erken teşhis edilen ve doğru antibiyotik uygulanan aktinomikoz olgularında antibiyotik tedavisi başarılı sonuçlar verir. 

Pelvik bölge aktinomikozis tedavisi : Günümüzde pelvik bölgesi aktinomikozis tedavisinde de ilk olarak uygulanan yöntem penisilin grubu antibiyotik tedavisidir. Penisilin grubu antibiyotik tedavisi 2 hafta ile 8 hafta arasında değişebilir. Bunun devamında penisilin ve amoksilin ilaç tedavileri ile tedavi sürdürülür. Bu yöntemler düzenli uygulandığında aktinomikozis hastalığı tedavisi ganellikle başarı sağlar.  Tedavilere rağmen bu hastaların düzenli doktor kontrolleri yapılmalıdır. Etrafı granülasyon dokusu ile çevrili eski lezyonlarda cerrahi olarak o bölgenin temizlenmesi gerekebilir.

Aktinomikozis teşhisi ve tedavisi gecikir ise altçenede, kaburgalarda ve vertebralarda osteomyelit, beyin apseleri, kronik menenjit, kraniyal, epidural ve subdural enfeksiyonlar gelişerek santral sinir sistemi hasarları meydana gelebilir. Bu nedenle hastalığın erken teşhisi ve tedavisi çok ama çok önemlidir.

Diş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Diş eti iltihabı belirtileri ve tedavisi
  2. Diş eti çekilmesi nedenleri ve tedavisi
  3. Diş eti kanaması neden olur
  4. Diş ağrısı neden olur
  5. Sjögren sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git