Eklem Hastalıkları

Akromioklaviküler Eklem Yaralanmaları

Akromioklaviküler eklem, klavikulanın (köprücük kemiği) dış ucu ile akromiyon (kürek kemiğinin üst ucundaki kemik çıkıntısı) arasında uzanan bir eklemi tanımlayan bir eklemdir.

Akromioklaviküler eklem nedir?

Akromioklaviküler eklem, klavikulanın (köprücük kemiği) dış ucu ile akromiyon (kürek kemiğinin üst ucundaki kemik çıkıntısı) arasında uzanan bir eklemi tanımlayan bir eklemdir. 

Akromioklaviküler eklem yaralanmaları neden olur?

Akromioklaviküler eklem hasarları nadirdir. Bunlar genellikle omuz üzerine düşme ile ortaya çıkar ve subluksasyona (bağlantılı olan kemiklerin yerinden tam olmayacak şekilde çıkması) veya nadiren dislokasyona (bağlantılı olmayan kemiklerin yerlerinden tam olarak çıkması) gibi durumlara yol açabilir.

Subluksasyonda sinovyum (eklemi döşeyen tabaka) ve çevresindeki ligamentler (bağlar) gergindir ve zedelenir, eklem şişer ve kemikler yerlerinden hafifçe dışarıda hissedilirler. Dislokasyonda ligamentler yırtılmıştır, şişme daha fazladır ve kemik deformitesi daha belirgindir. Her iki durumda eklem ağrılı ve hassastır ve omuz hareketi kısıtlanmıştır.

Akromioklaviküler eklem yaralanmaları tedavisi 

Subluksasyonun tedavisi kolun ve omuzun askıya alınarak dinlendirilmesi ile yapılır. Eğer ağrı ve hassasiyet devam eder ise eklem içine bir kortikosteroid ilaç ve bir lokal anestezik enjeksiyonu yardımcı olabilir. Akromioklaviküler eklemin dislokasyonu, klavikulanın dış ucunun pozisyonuna çekilmesi için klavikula ve dirsek çevresinin yaklaşık üç hafta askıya alınmasını gerektirir. Bazen cerrahi düzeltme gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Omuz ağrısı neden olur
  2. Donuk omuz neden olur
  3. Sırt ağrısı neden olur
  4. Tenisçi dirseği nedir
  5. Eklem ağrıları neden olur

4 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git