Eklem Hastalıkları

Akromioklaviküler Eklem Yaralanmaları

Akromioklaviküler eklem, klavikulanın (köprücük kemiği) dış ucu ile akromiyon (kürek kemiğinin üst ucundaki kemik çıkıntısı) arasında uzanan bir eklemi tanımlayan bir eklemdir.

Akromioklaviküler eklem nedir?

Akromioklaviküler eklem, klavikulanın (köprücük kemiği) dış ucu ile akromiyon (kürek kemiğinin üst ucundaki kemik çıkıntısı) arasında uzanan bir eklemi tanımlayan bir eklemdir. 

Akromioklaviküler eklem yaralanmaları neden olur?

Akromioklaviküler eklem hasarları nadirdir. Bunlar genellikle omuz üzerine düşme ile ortaya çıkar ve subluksasyona (bağlantılı olan kemiklerin yerinden tam olmayacak şekilde çıkması) veya nadiren dislokasyona (bağlantılı olmayan kemiklerin yerlerinden tam olarak çıkması) gibi durumlara yol açabilir.

Subluksasyonda sinovyum (eklemi döşeyen tabaka) ve çevresindeki ligamentler (bağlar) gergindir ve zedelenir, eklem şişer ve kemikler yerlerinden hafifçe dışarıda hissedilirler. Dislokasyonda ligamentler yırtılmıştır, şişme daha fazladır ve kemik deformitesi daha belirgindir. Her iki durumda eklem ağrılı ve hassastır ve omuz hareketi kısıtlanmıştır.

Akromioklaviküler eklem yaralanmaları tedavisi 

Subluksasyonun tedavisi kolun ve omuzun askıya alınarak dinlendirilmesi ile yapılır. Eğer ağrı ve hassasiyet devam eder ise eklem içine bir kortikosteroid ilaç ve bir lokal anestezik enjeksiyonu yardımcı olabilir. Akromioklaviküler eklemin dislokasyonu, klavikulanın dış ucunun pozisyonuna çekilmesi için klavikula ve dirsek çevresinin yaklaşık üç hafta askıya alınmasını gerektirir. Bazen cerrahi düzeltme gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Omuz ağrısı neden olur
 2. Donuk omuz neden olur
 3. Sırt ağrısı neden olur
 4. Tenisçi dirseği nedir
 5. Eklem ağrıları neden olur

4 Yorum

 1. Avatar

  gökhan

  15 Nisan 2018 at 21:39

  Benim sol omzumda mr sonucunda “akromioklavikuler eklemde dejenerasyon saptanmıştır.” yazıyor. doktor tedavisinin olmadığını söyledi ve ilerlemesini önlemek için zorlama dedi artık. günlük aktivitelerimi yaparken veya yüzme gibi spor yaparken zarar verir miyim bilemiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Nisan 2018 at 13:35

   Dejeneratif eklem hastalığı (osteoartrit- artroz, halk dilinde kireçlenme) nedir diyecek olursak; sinoviyal eklem kıkırdaklarında bozulma, eklem yüzeyleri ve kenarlarında yeni kemik oluşumu ile karakterize kronik, sık görülen eklem hastalıklarından biridir. Sonuçta dejenerasyon ilerledikçe morfolojik değişiklikler ile beraber eklem hareketlerinde kısıtlılık, eklem ağrısı ve tutukluk gibi klinik bulgular oluşur. Yapmanız ya da yapmamanız gerektiği aktiviteler konusunda doktorunuza danışmanız daha doğru olur, çünkü yıpranmanın hangi aşamada olduğu da önemlidir. Eğer ortopedi doktoruna gitmişseniz, bir de fizik tedavi uzmanına gitmek gerekebilir.

   Çoğu insan yaşamının ileriki yaşlarında eklemlerinde tutukluk ve ağrı ile seyir gösteren, kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayan Osteoartrit denilen durum ile karşı karşıya kalabilmektedir. Osteoartrit eklemlerde hafif bir rahatsızlık hissiyle başlayabilen ve ciddi sakatlıklara neden olacak kadar ilerleyebilen bir durumdur.

   Tedavi ve koruyucu önlemler kişinin gereksinimlerine ve yaşam tarzına göre ayarlanabilir, bu nedenle iyi bir fizik tedavi uzmanı takibi ve önerilerinin alınması faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Ege

  21 Mayıs 2019 at 05:29

  Merhaba
  Benim sol omzumda trafik kazası sonucunda köprücük kemiği yaklaşık bir cm yukarı kaydı. Doktora gittim hemen fakat önemli bişiy yok dedi. Daha sonra çalışmaya ve spora başladım sporu zaten bırakmamıştım uzun bi süredirde yapıyordum(vücüt geliştirme) daha sonra ağrımaya başladı ve sporu bıraktım doktorlara gitmeye başladım en az altı yedi kez gittim ve herkes farklı bişiy söyledi. Daha sonra fizik tedaviye başladım ve ağrı neredeyse yok oldu. Bu aradada bıraktığım spora tekrar başladım tekrar cız bız ufak tefek ağrılar başladı tekrar dinledirmeye başladım. Ama yaptığım iş gereği ağrılar yinelemeye başladı iki gündür kol askısı kullanıyorum ağrı kol askısından sonra tekrar bi miktar arttı. Bunun olması normal mi? Son olarak fizik tedavi hareketlerini yani daha önce yaptığım fizik tedavi hareketlerini biliyorum tamamiyle, bunları evde yapmam yardımcı olur mu? Yoksa kol askısı yeterli olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2019 at 14:16

   AKROMİYOKLAVİKÜLER EKLEM YARALANMALARI HAKKINDA KISACA BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   Akromiyoklaviküler eklem (AC) yaralanmaları farklı şekillerde oluşabilir.

   * Bazı yaralanmalarda yalnızca gerilme ve yarı kopmalar oluşur. Bu durumda eklemde basit değişiklikler ve ağrı olur. Bu durumda röntgen filmi genellikle normal çıkar.

   * Bazı yaralanmalarda tek bağ kopması oluşur. Eklem yarı çıkar ve röntgende yarı çıkık görülür. Bu durumda ağrı daha uzun sürer.

   * Bağların tam olarak koptuğu durumlarda köprücük kemiği tam olarak çıkar ve röntgende çıkık olduğu net şekilde görülür ve omuzda şekil bozukluğu ortaya çıkar.

   Sizdeki durum belki gerilme ve yarı kopma durumu olabilir.

   OMUZ SIKIŞMA SENDROMU HAKKINDA DA KISACA BİLGİ VERMEK GEREKİRSE;

   Travmalara ve/veya tekrarlayıcı ve aşırı kullanıma bağlı omuz sıkışma sendromu denilen durum da gelişebilir. Sendrom en çok mesleki ve sportif nedenlerle yapılan şiddetli hareketlerin sebep olduğu tekrarlayan travmalar ve dejeneratif değişiklikler sonucu meydana gelir. Bu durum üç patolojik evre halinde sınıflandırılır.

   * Evre 1: Ödem ve hemoraji (kanama) ile karakterizedir, tedavisi konservatif (koruyucu) tedavidir.

   * Evre 2: fibrozis ve tendinit (tendon iltihabı) ile karakterizedir, tedavisi ilk olarak yine konservatiftir, bu evrede 15 aydan fazla koruyucu tedaviye rağmen cevap alınamazsa cerrahi tedavi gerekli olabilir.

   * Evre 3: Bu evre ise kemik değişiklikleri ve tendon rüptürleri (yırtıkları) ile karakterizedir, bu hastalarda eğer hasta yaşlı ve/veya düşkünse koruyucu tedavi uygulanır, hasta genç ise ve ilk travmayı takiben rotator manşet yırtıkları oluşmuşsa cerrahi ilk tedavi seçeneği olabilir.

   Bu durum için beyin cerrahisine de gitmek gerekebilir.

   Kesin üstte bahsi geçen durumlar vardır demek tabii ki mümkün değildir. Başka bir durum da olabilir.

   Durumunuzun ortopedi, fizik tedavi ve sinir-beyin cerrahisi gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilmesi ve bu uzmanların birbirlerine yapılan incelemeler ve tedaviler hakkında bilgi vermesi veya sizin yapılanları gittiğiniz doktora doğru ve detaylı (doktora gittiğinizde şikayetlerinizi, yapılan tedavileri, doktorların söylediklerini daha iyi anlatabilmek için not tutmanız size ve doktorunuza yardımcı olacaktır) anlatmanız faydalı olabilir.

   Buradan (internet sitesi üzerinden) bir şey önermemiz mümkün değildir.

   Tekrar doktorunuza gitmeniz önemlidir.

   Bu tür durumlardan sonra kireçlenme de oluşabilir. Tekrar bazı tanı yöntemleri kullanılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git