A

Akomodasyon (Gözlerde Uyum Bozukluğu) Nedir?

Akomodasyon, özellikle, gözün yakındaki objelere odaklanmak üzere kendini ayarlama işlemidir.

Akomodasyon, özellikle, gözün yakındaki objelere odaklanmak üzere kendini ayarlama işlemidir. Dinlenme halinde, lens ince ve yassı iken göz uzak görmeye odaklanmıştır. Daha yakın bir objeye odaklanmak için gözün siliyer kası kasılır, lensin dış kenarı üzerinde çekme gücü azalır ve lens daha kaim ve daha konveks (dış bükey) hale gelir. Normal sağlıklı bir gözde objenin kenarından yansıyan ışık uyum (akomodasyon) adı verilen bir işlem ile retina üzerinde odağa düşürülür. Odaklama lens biçiminde otomatik bir değişiklik ile sağlanır. Artan yaş ile birlikte, lens giderek daha az elastik hal alır. Bu durum uyumun daha zorlaşmasına yol açar ve hipermetroptakine benzer bir yakını görememe şekli olan presbiyopi sorunu ortaya çıkar. 

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Astigmat nedenleri ve belirtileri  
  2. Şaşılık neden olur      
  3. Hipermetrop nedenleri ve tedavisi      
  4. Miyop belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git