A

Akne Fulminans Nedir? Akne Fulminans Belirtileri ve Tedavisi

Akne fulminans, akut (ani) başlangıçlı ülseratif akne lezyonları ve bu duruma eşlik eden sistemik belirti ve bulgular ile karakterize, seyrek görülen bir akne komplikasyonudur. Ergenlik çağındaki erkekler bu durumdan daha sık etkilenir.

AKNE FULMİNANS NEDENLERİ

Akne fulminansın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Akne fulminans gelişiminden, testosteron yüksekliğine bağlı gelişebilmesi nedeniyle hormonal faktörler, immünolojik reaksiyon, enfeksiyöz orjinli bir tablo, genetik yatkınlık veya bazı ilaçların indüklemesi gibi nedenler suçlanmaktadır.

AKNE FULMİNANS BELİRTİLERİ ve BULGULARI

Akne fulminans durumunda genellikle sırt ve göğüs bölgelerinde akut olarak başlayan yaygın inflamatuar, hassas lezyonlar gelişerek ülserleşir ve skar dokusu bırakarak iyileşir.

Sistemik belirtiler ve bulgular;

 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Ateş,
 • Kilo kaybı,
 • Eklem ağrısı,
 • Eklem iltihabı,
 • Kas ağrısı,
 • Eritema nodozum, karaciğer ve dalak büyümesini içerebilir.

AKNE FULMİNANS TEDAVİSİ

Akne fulminans gelişen hastaların hastaneye yatırılmadan tedavi edilmesi için erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Bu durum zamanında tedavi edilmezse, hastaneye yatırılarak tedavi gerekebilmektedir.

Sistemik steroidler tedavinin ilk basamağını oluşturur ve sistemik dermatolojik belirtilerin hızlı kontrol altına alınmasını sağlar. Sekonder (ikincil gelişen) enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi gerekir. Akut evre sonrasında tedaviye izotretinoin tedavisi eklenebilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Akne Nedir
 2. Akne Çeşitleri
 3. Akne Vulgaris Nedir
 4. Nemlendirici Ne İşe Yarar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git