Ağrılar ve Tedavileri

Akdeniz Ateşi Hastaları Ataklarda Ne Yapabilir?

Ailevi akdeniz ateşi hastalığında nöbetlerAilevi akdeniz ateşinde ağrılar tedaviden önce çok ağır geçtiği için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Bu hastalığın ağrılarını acilde yapılan müdahaleler bile fazla yararlı olmamaktadır. Bu sebepten dolayı ağrı kesiciler ve antibiyotikler daha çok zarar verebilir. Hastalar bunu bilmeli ve gerekli bölümlere gitmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmaları gerekmektedir

Ailevi akdeniz ateşi hastalığında nöbetler

Ailevi Akdeniz ateşinde ağrılar tedaviden önce çok ağır geçtiği için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur. Bu hastalığın ağrılarını acilde yapılan müdahaleler bile fazla yararlı olmamaktadır. Bu sebepten dolayı ağrı kesiciler ve antibiyotikler daha çok zarar verebilir. Hastalar bunu bilmeli ve gerekli bölümlere gitmeli ve gerekli tahlilleri yaptırmaları gerekmektedir. Çeşitli hastalıklarla karıştırıldığından genel olarak böbrek taşı, apandisit, idrar yolu iltihaplanması, miyom, kist, reflü, mide ülseri, gibi bir takım hastalık tanısı konulabilir ve yanlış ilaçlar, antibiyotikler bunlar zamanla hastayı daha çok hasta etmektedir. Bu yüzden hastaların daha iyi sonuç alabileceği bölümlere gitmelerinde yarar vardır.

Akdeniz ateşi hastalığında ataklar

Akdeniz ateşi hastalığında ataklar

Ağrı girdiğinde evde yapabilecekleriniz

Karınlarını susam yağıyla masaj yapabilirler, ılık sıcak su torbası koyabilirler, sakinleştirici bir fincan ada çayı ve kimyon çayı içebilirler, dinlenebilirler, bol ılık su içebilirler, ayaklarını ılık tuzlu suda 20 dk kadar tutabilirler. Tedaviye başlayan hastalar ilacını düzenli kullandığında zaten ağrılar eskisi kadar sık ve çok zor geçmeyebilir. Yinede ataklar girdiğinde bu işlemler yapıldığında fayda sağlar. Kolşisin tedavisi başladıktan sonra ataklar çok ağır geçmediği için ağrılar hissedilmeye başlandığında uyuyup dinlenmek ağrıların ilerlemesini önleyebilir.

Tedaviden sonra hastalığın oluşabilecek komplikasyonlarından korunmak için düzenli egzersiz veya yürüyüşün önemli bir yeri vardır. Düzenli olarak yapılan en azından haftada üç gün, aerobik egzersizin ve en azından iki gün yarım saatlik yürüyüşün eklem ağrılarını, karın ağrılarını, böbrekte oluşabilecek taş, kum gibi rahatsızlıkları, göğüste oluşan batma, yanma ve ağrıların azalmasında çok fayda sağladığı deneyen hastalar tarafından bildirilmektedir. Bu nedenle ataklar döneminde değil atakların olmadığı dönemlerde mutlaka sportif yaşam, hastaların yaşam tarzı olmalıdır.

Egzersizlerin yanı sıra düzenli uyku, düzenli beslenmek, ev yemeklerini tercih etmek, dışarıdan yemek yememeye çalışmak, soğuk yememek, soğuğa maruz kalmamak, suyu yeterli en az 8 bardak ve ılık içmek, gazlı içecekleri tamamen bırakmak, sigara, alkol kullanımı var ise bırakmak gibi önlemler gereklidir.

Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 3. Akdeniz ateşi hastalığı genetik mi
 4. Akdeniz ateşi hastalığında beslenme
 5. Akdeniz ateşi hastalığı ve hamilelik
 6. Çocuklarda Akdeniz ateşi hastalığı

26 Yorum

 1. Adsız

  22 Temmuz 2015 at 16:25

  Fmf ataklarında ayakları tuzlu suda bekletmek faydalı oluyor mu, yapıp fayda gören varmı

  • Adsız

   23 Temmuz 2015 at 20:54

   FMF (Akdeniz ateşi hastalığı) ataklarının sıklığı değişkendir. Hastalar atakları neyin tetiklediğini tarif etmekte güçlük çekerler. Ataklar sırasında gaz probleminin neden olduğu karın ağrılarında ayakları ılık tuzlu suda bekletmek gazın azaltılmasın belkide az da olsa etkili olur. Ayrıca ayaklarda ödem ve ateş var ise bu yöntem bunlarda da fayda sağlayabilir. Ancak Ilık tuzlu suda ayakları bekletmek atakları gidermez. Ilık tuzlu su dinlendirici etkisi nedeni ile de fayda sağlayabilir. Bunu yapmanın hiç bir zararı yoktur. Deneyip fayda gören hasta, bu işlemi uygulayabilir. Ataklar sırasında bol ılık su içmek, istirahat etmek, gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak, yapma gücü var ise normal tempoda yürüyüş yapmak faydalı olur.

 2. Kubra

  5 Ağustos 2016 at 00:12

  Kızım Fmf taşıyısı yazın daha çok atakları oluyor sıcakların bir etkisi varmı? Birde ateşi için ateş düşürücü sürup tavsiye etti doktoru sitede ise verilmemesi daha uygundur diyor ateşi için ne yapmam gerek. Bu arada doktoru ilaca başlamak istemedi yaşından dolayı…

  • Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 14:01

   – Akdeniz ateşi hastalığında genetik taşıyıcı olmak mutlaka hastası olacak anlamına gelmez fakat taşıyıcıların büyük bir bölümünde hastalık başlar ya da hastalığın bazı şikayetleri görülebilir.

   – Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar yetişkin hastalarda genellikle çok fazla faydalı olmaz ancak çocuklarda yüksek ateş havale geçirmeye, kalp sorunlarının gelişmesine yol açabileceği için çocuk doktorunun önerdiği şurup tarzı ilaçların kullanılması faydalı olur.

   – Ağrı kesici ilaçlar her ne kadar ağrıyı kesmese de ateşin düşmesinde etkilidir. Yüksek ateş çocuklarda sık sık olduğunda tedavisiz kalır ise diğer problemlere yol açar.

   – Çocuk her ateşlendiğinde doktor muayenesi gerektirebilir, bu yüzden doktorunuzun önerisi faydalı olabilir.

   – Kolşisin çocuklarda da doz ayarlaması yapılarak kullanılabilen bir ilaçtır.

   – Şimdiye kadar romatoloji bölümünde bu durum araştırılmadı ise romatolojik araştırma gerekebilir, çünkü FMF hastalığına benzeyen başka sistemik hastalıklar da vardır.

   – Bu hastalığın ataklarında mevsimsel tetiklenme olduğuna dair kesin bir veri yoktur fakat üşütme bu hastalığın ataklarını ciddi derecede tetikleyebilir.

   – Yaz aylarında çocuk çok terleyip sonra da terli olarak vücudu soğuyor ise bu durum atakları tetikleyebilir.

   – FMF hastalarında alerjik durumlar da çok sık görülür, örneğin polen alerjisi gibi bir durum yaz aylarında cilt sorunlarını ve solunum sorunlarını arttırabilir.

   – Bu durum her hastaya göre değişebilir, çünkü FMF hastalığı ve bu hastalığın atakları, atak sıklığı, ataklarda yaşadığı rahatsızlıklar her hastada farklılık gösterebileceği gibi aynı hastada bile her atakta farklı şikayetler görülebilir.

   Bunları romatoloji doktorunuz ile değerlendirmenizde fayda var.

   Yüksek ateş durumunda evde yapılabilecekler hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/yuksek-ates-durumunda-ilk-yardim-nasil-yapilir/

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 3. Gamze

  13 Ağustos 2016 at 11:54

  Ben 2 yıldır fmf hastasıyım ama daha çok göğüs ağrısından şikayetçiyim ağrıyı hafifletmek için ne yapmam gerek

  • Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2016 at 13:56

   FMF hastalığı her hastada veya her atakta veya dönem dönem aynı hastada bile farklı şikayetler gösteren bir hastalıktır.

   FMF hastalarında göğüs ağrısı genellikle kalp kasının enflamasyonu, iltihabı nedeni ile meydana gelir.

   Bazen gastroözofageal reflü nedeni ile de göğüs ağrıları olabilir.

   Bu ağrılar şiddetli olduğunda öncelikle ilgili bölüme gitmek ve muayene olmak gerekir, çünkü iltihabi bir durum olabilir.

   Göğüs ağrıları kaslar ile ilgili oluyor ise kardiyo egzersizleri fakat düzenli olarak ve fazla yorulmadan yapılan kardiyo egzersizleri oldukça faydalıdır ama öncelikle bunun kaslar ile ilgili olup olmadığını anlamak için kardiyolojik veya göğüs hastalıkları uzmanlığında değerlendirme gerekir.

   Gastroözofageal reflüye bağlı göğüs ağrıları oluyor ise beslenmeye dikkat etmek gerekir, yani reflüye neden olan beslenme tarzından ve yaşam tarzından kaçınmak gerekir.

   Fmf hastalığında sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam tarzı, düzenli egzersiz veya yürüyüş, gün boyu yeterli su tüketimi, soğuk ve zararlı besinlerden kaçınma, düzenli uyku saatleri gibi öneriler oldukça faydalıdır, ayrıca göğüs bölgesini, karın bölgesini, ayakları üşütmemek de önemlidir.

   Ciddi şikayetlerde ve günlerce geçmeyen ağrılarda ağrının bölümü ile ilgili bir uzmana gitmek gerekir, çünkü Akdeniz ateşi hastalığı hadi ilacı kullandım her şey tamam denilebilecek bir hastalık değildir maalesef.

   Belli aralıklarla düzenli takip veya ağrının geçmediği alanlar ile ilgili tedavi oldukça önemlidir bu hastalıkta.

   Sağlıklı yaşam ve kolaylık dileğiyle.

 4. CEYDA

  19 Ağustos 2016 at 11:22

  merhabalar kızım 4 yaşında yaklaşık 5 aydır ara ara karın ağrısı ve ateşimiz yükseliyordu bağırsak enfeksiyonu,idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli teşhisler koydular fakat iyileşme olmadı en son doktorumuz akdeniz ateşinden şüphelendi ve bizi üniversite hastanesi genetik bölümüne yönlendirdi bugun sonuçlarımız çıktı vesonuç su sekilde “MEFV (FMF) geninin 2.,3.,5. ve 10.ekzonları pyrosequencing yöntemi ile 22 mutasyon açısından araştırılmış ilgili ekzonlarda heterozigot M694V ve heterozigot R761H mutasyonları saptanmıştır”yazıyor.Bu durumda ilaç tedavisine başlamamız gerekiyormu yoksa sadece taşıyıcımı oluyor ailemizde kimsede yok ilk defa ismini duyduk bu hastalığın lütfen bu konuda yardımlarınızı rica ederiz.

  • Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2016 at 14:09

   Genetik testler genetik uzmanlığında değerlendirildiğinde bile FMF hastalığı için kesin hastalık varlığı hakkında bilgi verilemeyebilir, çünkü Akdeniz ateşi hastalığı için tek bir gen sorumlu tutulmamaktadır. Akdeniz ateşi hastalığından sorumlu daha fazla gen saptandığı bilinmektedir.

   Bu test sonucu ile tekrar genetik analiz uzmanlığına gidilir ve burada bu test sonucu incelendikten sonra hastalık ile ilişkili bölüme gönderirler, Akdeniz ateşi hastalığı için ilgili bölüm iç hastalıkları ve/veya romatoloji bölümüdür ve bu bölümlerde gerekli testler, tetkikler yapılır, hastalığa uygun veya hastalıktan şüphelendiren sonuçlar çıkar ise kolşisin tedavisine başlanır, belli bir süre kolşisin tedavisinden sonra kolşisin tedavisinin etkili olup olmamasına göre hastalık teşhis edilir.

   MEFV gen mutasyon analizinde FMF hastalığı için E148Q, P369S, F479L, M680I (G/C), M680I (G/A), I692del, M694I, K695R, V726A, A774S, R761H gibi mutasyonlar taranmaktadır.

   Akdeniz ateşi hastalığı için şimdiye kadar yapılan çalışmalara göre en fazla uyumlu gen mutasyonu M694V mutasyonudur fakat bu durum anne tarafından veya baba tarafından gen alımına göre de değişebilir.

   Yani bu durumun genetik uzmanlık eğitimi almış ve bu konuda deneyim sahibi olmuş uzmanlar tarafından değerlendirilmesi uygun olur.

   Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalarda Akdeniz ateşi hastalığından başka gen mutasyonlarının da sorumlu tutulduğu hakkında veriler vardır.

   Sizinde bilmediğiniz daha önceki kuşaklardan bu gen çocuğunuza gelmiş olabilir.

   Ayrıca Türkiye’de yakın akrabalarda veya yakın akrabaların çocuklarında bu hastalık olmasına rağmen insanlar bu hastalığın ciddiyetinin farkında olmadığı için ya kimseye hastalıktan bahsetmemektedir ya da genetik olma özelliği olduğu için saklamaya çalışmaktadır. Buna bağlı olarak da akrabalarınızda bu hastalığın olup olmadığını fark bile edemeyebilirsiniz.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Gerekir ise ilacın başlanmasına doktorunuz karar verebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 5. CEYDA

  2 Eylül 2016 at 14:42

  Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Bizi doktorumuz tıp fakultesi nefroloji bölüne yönlendirdi.Nefroloji bölümündeki dr ilaca başlatmadı şuanda normalde taşıyıcı gözüküyor ama belirtiler hasta dedi.Değerlerine bakmamız gerekiyor dedi.Karnı ağrırken ve ateşi varken kan aldılar değerleri yüksek çıktı.Birde hasta değilken kan aldılar idrar kültürümüz çıkmadı daha ama kan değerleri normal çıktı idrarda kalsiyum düşük ve kreatinin değeri yüksek çıktı.Pazartesi öğleden sonra sonuç göstereceğiz.Fakat bugun kızımın karnı değil başı çok ağrıyor ve ateşi çıkıyor budamı atak oluyor yada başka bi hastalıkmı? Yukarıdaki bahsettiğim durumlardan ilaca başlarmıyız yada başka bölümlere mi sevkedicekler.Doktorlar net cevap vermedikleri için size yazma gereği duydum teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 15:26

   Akdeniz ateşi hastalığı birçok sistemi ve birçok organı etkileyebilir ve etkilenen bölgeler hastadan hastaya, aynı hastanın ataklarında bile değişiklik gösterebilir.

   Evet (baş ağrısı FMF hastalarında çok sık rastlanan ve bazı hastalarda çocukluktan erişkinliğe kadar belli periyotlarda tekrarlayan bir şikayettir).

   FMF hastalığı teşhisinde romatoloji bölümü farklı farklı bölümlere yönlendirebilir ve bu hastalığı ilgilendiren sorunlar araştırılır.

   Kan testlerinin ataklar sırasında yapılması doğru bir teşhis izleme yoludur, çünkü FMF hastalarında ataklar varken bazı kan ve idrar testleri (sedimantasyon, RBC, CRP gibi kan değerleri; kreatinin, ürik asit gibi idrar değerleri) yükselebilir iken, ataklardan sonra bu testler kısmen veya tamamen normal çıkabilir.

   Aslında bu durumu şu şekilde özetlemek gerekirse; Akdeniz ateşi hastalarında proteinlerdeki zararlı maddeleri atması gereken gen yeterli oranda çalışmamaktadır ve buna bağlı olarak proteinlerdeki bu zararlı maddeler vücudun herhangi bir yerinde birikerek enflamasyona (yani iltihabi durumlara) sebep olur, böylece biriken bu zararlı maddeler biriktiği bölgede iltihabi duruma bağlı şiddetli ağrılara yol açar ve bu maddeler vücudun birçok bölgesini birden veya ayrı ayrı etkileyebilir.

   Akdeniz ateşi hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi buradan verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   1- http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-belirtileri/

   2- http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-nedir/

   3- http://www.saglikocagim.net/akdeniz-atesi-hastaliginda-beslenme/

   4- http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-hastaligi-kolsisin-kullanimi/

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 6. Banu ILMAZ

  15 Kasım 2016 at 19:07

  Sağlık dolu günler diliyorum 19 yaında oğlum, 18 yasında kızım yıllardır FMF ile mücadele ediyor fakat son zamanlarda atsklarımız dahada çoğaldı ve 48 saati geçmesine rağmen atalarımız engellenip kontrol altına alınamıyor kalp ve çoklu organ yetmezliği korkusu yaşıyoruz anne olarak elimden hiç birşey gelmiyor yavrularının ağrısını geçirebilmek için ne yapmam gerekiyor ? 🙁

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 13:52

   Atakların sıklığı artmış ise romatoloji doktoru kontrolü önemlidir, çünkü ilacın dozunun düzenlenmesi, ataklara yönelik takip ve tedaviler gerekebilir.

   Beslenme ve yaşam tarzı atakların şiddetlenmesinde etkili olabilir, çünkü FMF hastalığında beslenme tarzı, yaşam tarzı, uyku düzeni son derece önemlidir.

   FMF hastaları bazı besinlerden (ör, gazlı içeceklerden, hazır gıdalardan, soğuk yiyecek ve içeceklerden, salamura ve mayalı gıdalardan, sigara-alkol ve benzeri maddelerden, yağlı besinlerden, bisküvi-çikolata tarzı gıdalardan, pastahane ürünlerinden) mümkün olduğunca kaçınmalıdırlar.

   Akdeniz ateşi hastalarının kolşisin ilacını doktorlarının önerdiği dozda düzenli olarak kullanmaları önemlidir.

   FMF hastalığında düzenli yürüyüş, düzenli kardiyo egzersizleri yaşam tarzı haline getirildiğinde yararlı olur.

   FMF hastalığında yeterli oda sıcaklığında su tüketimi de önemlidir.

   FMF hastalığında karın ve ayakları sıcak tutmak faydalıdır.

   FMF hastalığında düzenli ve dengeli uyku önemlidir.

   FMF hastalığında düzenli öğünler, sağlıklı ev yemekleri önemlidir.

   Yani bu hastalıkta, hastalar yaşam boyu sağlıklı besinler ile düzenli ve dengeli beslenmeli, düzenli uyku ve uyanma saatleri olmalı, düzenli olarak (haftada 3-4-5 gün gibi) yürüyüş-egzersiz yapmalı, vücudunu her zaman soğuktan korumalı, öğünleri her zaman düzenli olmalı, ilaç düzenli kullanılmalı, doktor takipleri düzenli olmalı gibi sağlıklı yaşam ve beslenme tarzı dikkat edilmelidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 7. rabia

  23 Kasım 2016 at 20:56

  Kızımda iki yıldır bacak ağrısı var. Dizlerde ve ayak bileklerinden. Önceleri gece ağrırken gün içindede ağrı oluşmaya başladı.hatta yürümesini bile etkiledi. Kızarıklık,şişlik yok. Hemen hemen her gün olmaya başladı. Şikayetleri arttı. Bu dönemler içerisinde yapılan tahlillerde sedim ve crp hep normal çıktı. Aynı zamanda Çölyak hastası. Geçici karın ağrılarıda oluyor. Uzun ve şiddetli olmuyor. En son cerrahpaşaya çocuk romatolojiye götürdük. Eldeki tahlillere ve anlattıklarıma göre profesör bir şeyi olmadığını söyledi.ama ben akdeniz ateşini araştırdıkça şüphelenmeye başladım. çünkü bacak ağrıları hep oluyor. hafif karın ağrılarıda var. görüşmediğim doktor kalmadı. en iyi çocuk romatoloğuna bile götürdüm.ne yapmalıyım sizce

  • Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 23:45

   Çölyak hastalığı, ince bağırsağa zarar veren yiyecekler yenildikten sonra meydana gelen emilim bozukluğu yapan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

   Çölyak hastalığı olanlarda buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ve gluten adı verilen protein kişileri hasta eder.

   Çölyak hastalığı her hastada aynı belirtileri göstermez. Belirtiler bazı hastalarda çocukluk çağında, bazı hastalarda da yetişkinlik çağında ortaya çıkar.

   Çölyak hastalığının en sık görülen belirtileri arasında kronik ishal, kilo kaybı, açık renkli ve kötü kokulu dışkı, nedeni bulunamayan ve tedavi görülmesine rağmen tekrarlayan kansızlık, gaz, tekrarlayan karın ağrısı, kemik ağrısı, kas krampları, davranış değişikliği, boy kısalığı, gelişme geriliği, adet düzensizliği, ağız içinde soluk yaralar, diş çürükleri, yetişkinlerde osteoporoz (kemik erimesi), kadınlarda tekrarlayan düşükler gibi belirtiler vardır, ancak hastalık her hastada farklı şikayetlere neden olabilir.

   Çölyak hastalığında görülen belirtilere benzer belirtiler Akdeniz ateşi hastalığında da görülebilir.

   Üniversite hastanesi gibi bir hastanede genetik analiz uzmanlığında genetik testlerin yapılması uygun olur. Akdeniz ateşi hastalığı genetik bir hastalıktır ve hasta bu geni 3-4’üncü kuşaklardan bile alabilir.

   Bir de kızınızın ataklarının olduğu sırada sedimantasyon testi gibi testlerin yüksek çıkması tanıda yardımcıdır. Yani ataklar sırasında kızınızı hastaneye götürmeli ve sedimantasyon testini istemelisiniz.

   Akdeniz ateşi ataklarının genelinde ateşlenme de ağrılara eşlik eder ve bu da ayırıcı tanıda yardımcıdır.

   En iyi yol genetik testlerin yapılmasıdır. Sizi takip eden doktorunuzdan size genetik analiz bölümüne göndermesini isteyebilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. semra

  29 Kasım 2016 at 08:05

  merhaba
  bundan üç sene önce fmf teşhisi koyuldu,kolsişin kullanmaya başladım günde 3 kere ama yan etki yaptı.
  başka bir dr gittim bana fmf olmayabileceğimi ilacı kesmemi söyledi bende ilacı bıraktım son bir yıldır her regli dönemimde çok sancılı geçiyor, ağrı kesici iğne vurulsam bile geçmiyor,2-3 gün boyunca o ağrıyı çekmeden düzelmiyorum. ama hep regl dönemim de oluyor,o yüzden her doktor farklı bir şey söylüyor, şuan fmf hastasımıyım değilmiyim , yoksa taşıyıcımı oluyorum onuda bilmiyorum , doktor doktor gezmekten de inanın çok yoruldum ne yapmam lazım.

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 11:56

   FMF hastalarında adet dönemleri oldukça zor geçmektedir genellikle, fakat bu hastalarda adet dönemleri dışında da aniden karın ve kasık ağrıları başlayabilir ve ilk 8-9 saat şiddetli sonrasında da 2-3 gün devam edebilir. FMF hastalarında bu ağrılı dönemlerde karında ciddi şişkinlik de olabilir. Ayrıca bu hastalarda eklem ağrıları, göğüs ağrıları, mide ve bağırsak sorunları, baş ağrıları, uykusuzluk, ateşlenme ve/veya titreme gibi şikayetlerde bu ağrılara eşlik edebilir.

   Her hastada ataklar aynı olmayabilir ya da her atakta aynı ağrılar olmayabilir.

   Sizin anlattığınız durum endometriyozis olarak bilinen ve adet kanaması sırasında dökülmesi gereken endometriyumun kalan parçalarının pelvik bölgede başka bir yere yerleşip adet kanaması ile birlikte kanayarak o bölgede enflamasyon oluşturmasından da kaynaklanabilir ve bu durum bir kez başladıktan sonra yıllarca bu şekilde devam edebilir.

   Endometriyozis hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz

   http://www.saglikocagim.net/cikolata-kisti-nedir/

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 9. Elif

  1 Aralık 2016 at 03:17

  Merhabalar tüm yorumları okudum.herkese en incelikle cevabı vermeniz çok hoş ayriyeten tesekkürler.. Ben kendim yurt dışında yaşıyorum 27 yaşındayım 23 yıl boyunca hep hastanelerde geçti ömrüm her atack geçirdiğimde hastanedeydim yurtdışında bu hastalığı bilmiyorlar 23 yaşında evlendiğimde eşimdede aynı hastalık var.öylelikle gen testi yaptırarak çıktı bendede. Benim sorum şu atack geçirenlere en iyi serum geliyor türkiye’de bana vermişlerdi fakat.almanyada.bilmiyorlar ne ilaçlar verilebilir hastaya.. veya türkiye’den temin edebileceğim ağrı kesici.. benim birde doğumdan sonra topuklarım çok ağrıyor burda doktora gittim emzirdiginden dolayı oluyordu dedi ne alaka acaba fmf le alakalı olabilirmi yorulunca çok ayakta durunca sızlıyor ve basamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2016 at 22:22

   Akdeniz ateşi hastalığına bağlı tendonlarda enflamasyon olabilir. Diz arkasından topuğa kadar inen aşil tendon enflamasyonu (iltihabı) oluşabilir ve bu durum uzun süren topuk ağrılarına neden olabilir.

   Akdeniz ateşi hastalığına bağlı kas ağrıları, sızlamalar oluşabilir. Akdeniz ateşi hastalığı kas tutulumu da yapar.

   Aşil tendon egzersizleri düzenli olarak yapıldığında belli bir süre sonra bu ağrılar kasların güçlenmesine bağlı olarak azabilir fakat bu egzersizler haftada 3-4 gün yapılmalıdır ve bu egzersizler yaşam tarzı haline getirilebilir.

   Yine bu ağrı için bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz faydalı olur. Tendon enflamasyonu var ise antienflamatuar ilaçlar verebilir doktorunuz.

   Egzersizler ile kasların güçlendirilmesi bu durumda oldukça faydalıdır.

   Yani topuktaki ağrılar FMF hastalığına bağlı olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 10. Elmas

  2 Aralık 2016 at 00:49

  Merhaba , suan 20 yasindayim yaklasik 15 senedir bende FMS hastasiyim kolhisin kullaniyorum karin agri sikayetinden tehsiş konuldu ilaclari kulandimdan beri hic bi agrim olmadi son 5 aya kadar , gögüs bölgesinde nefes alip verdikce sidetli 2-3 güne kadar uzayan her bi harekete aya kalkamayacak kadar kötü oluyorum yurtdisinda kaliyorum herseyi yaptim burda bu hastalikdan cok olmadi icin fazla bilgi alamiyorum .. zatürre dediler antibiotik verdiler kan tahlili yaptilar resim cektiler ama bisey bulamadilar ve artik bu arilar gitikce siklasmaya basladi neyapcami bilemiyorum .. sizin bana bir tavsiyeniz varmi neyapabilirim bu agrilari evde kendin nasil hafiflestire bilirim ?

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 14:03

   FMF hastalığında ağrılar, ataklar her hastada ve her ataklarda aynı olmayabilir.

   Aylarca karın ağrıları, aylarca eklem ağrıları, aylarca göğüs bölgesi ağrıları, aylarca baş ağrıları, aylarca kas ağrıları, aylarca mide ağrıları, aylarca boğaz ağrıları gibi veya daha uzun veya belli aralıklar ile değişen (yani karmakarışık şikayetlerin bir arada görüldüğü veya her şikayetin belli bir dönem tek başına veya 1-2 şikayetin bir arada görüldüğü) garip, anlaşılmaz, sadece bunu hastaların daha iyi anladığı bir hastalıktır veya hastanelere abone olmaktır.

   Göğüs ağrıları ya da krampları genellikle kalp kası, göğüs kası enflamasyonuna (yangısına) bağlı olabilir.

   Bu durum için fizik tedavi doktoruna gitmek daha uygun olur.

   Bazı hastalar, bu göğüs ağrılarının akut dönemlerinde doktorun verdiği tedaviler geçtikten sonra yapılan kardiyo egzersizlerinin oldukça etkili ve faydalı olduğunu bildirmişlerdir (zaten bu hastalıkta akut dönemler için tedavi gerekirken, kronik dönemlerde hastanın kendine iyi gelen yöntemleri bulması ile yaşam biraz daha rahatlatılır), çünkü her hastanın yaşadığı sıkıntıyı ancak hasta kendisi daha iyi kontrol altına alır.

   Yaşam boyu yapılacak haftada 3-4 günlük kardiyo egzersizleri bu tür kas tutulumlarında oldukça fayda sağlayabilir, ancak egzersize başlamadan önce daima bilinçli ve aşamalı başlanmalı, aşamalı olarak da arttırılmalıdır ve aşırı abartılmamalıdır. Ancak bu tür egzersizlere başlamadan önce kardiyolojik muayeneden geçip kalp ile ilgili bir şey olup olmadığı da öğrenilmelidir.

   Yani bu ağrılar için kardiyoloji doktoruna gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Sonrasında fizik tedavi doktoruna gitmek ve endokardit gibi bir iltihabi durumun olup olmadığını da bilmek gerekir veya başka bir kas problemi.

   Kas kaynaklı ağrılar için fizik tedavi bölümüne gidilir. Kardiyo egzersizlerini nasıl başlayacağınız hakkında da fizik tedavi doktorundan bilgi almanız uygun olur.

   Bu hastalıkta düzenli ve dengeli, sağlıklı besinler ile beslenme, düzenli egzersiz ve yürüyüş, sağlıksız gıdalardan uzak durma, üşütmekten korunma, ayakları ve karın bölgesini sıcak tutma, öğünlerin düzenli olması, düzenli uyku, stresten kaçınma gibi durumlar yaşam boyu dikkat edilmelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Zeynep

  4 Aralık 2016 at 21:15

  Merhaba 4yaşında kızım var 2yıldır sürekli ayak kaslarından şikayetciyiz ayaklarında tutulma oluyor ve yürüyemiyor süreside 72saat sürüyor ayak tutulması anında yapmam gereken nedir bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2016 at 16:35

   Bu durumun öncelikle nedeninin bulunması önemlidir. Akdeniz ateşi hastalığında bahsettiğiniz sürede kas tutulumları olabilir, fakat bu durum için romatoloji bölümünde bu durumun araştırılması gerekir.

   Romatoloji doktoruna gitmeniz önemlidir, orada size yardımcı olacaklardır. Bulunduğunuz yerleşim alanında romatoloji yok ise öncelikle fizik tedavi doktoruna gitmek de faydalı olacaktır.

   Şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır.

   Çocuğun atakları sırasında hastaneye götürüp sedimantasyon kan testinin yapılmasını istemeniz tanı da yardımcı olabilir, çünkü Akdeniz ateşi hastalığının atakları sırasında sedimantasyon testi bir miktar yüksek çıkabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 12. Melek

  27 Aralık 2016 at 01:36

  Mrhba bnm FMF hastlgim var ben uzun sure 9.10 ayakta çalışmak zorunda kalıyorum ve FMF olduğundan heryerim sisiyor eve zor gidiyorum yürümekte zorluk çekiyorum ne yapmalıyım sistiginde beni rahatlatacak anlık uygulayabilecegim şey nedir? Yardımcı olursanız sevnrm

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 17:53

   Kendinizi aşırı zorlamadan bacak ve ayak egzersizleri yapmak faydalı olabilir (düzenli olarak). Düzenli yürüyüş yapmak faydalı olabilir. Akşamları ayaklarınızı ılık su dolu kova içinde 15-20 dakika kadar bekletmek ve sonrasında yüksek 2-3 yastık üzerinde sırtüstü uzanarak düzgün bir şekilde ayakları ve bacakları uzatarak 15–20 dakika kadar dinlendirmek ve bunu haftada 4-5 gün veya her gün yapmak faydalı olabilir (düzenli olarak). Susam yağıyla ayak ve ayak bileklerini masaj yapmak faydalı olabilir.

   Bunlar, çok abartılmadan ve hafife alınmadan düzenli yapıldığında ve yaşam tarzı haline getirildiğinde fayda sağlayabilir.

   Fakat öncelikle doktor kontrollerinde damarlar ile ilgili, eklemler ile ilgili, kaslar ile ilgili iltihabi bir durum olmadığından emin olmanız için kalp damar kontrolü, fizik tedavi kontrolü ve ortopedi kontrolü de önemlidir, çünkü bu hastalık vücutta enflamasyonlara (iltihabi durumlar) neden olur ve bu enflamasyonlar ağrılara neden olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Nur

  30 Ocak 2017 at 17:48

  Merhaba ben de fmf hastasıyım.Kanımda üre ve ürik asit degerlerim yüksek .Duygudsal yapım sebebiyle sanırım düşmüyor.Hayatım altüst durumda.Çünkü bu durum tansiyonumu oynatıyor bazen düşüp bayılmalarım oluyor.Psikolokların ilaçlarını kullanmak istemiyorum.Ne yapmalıyım bilm8yorum

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:29

   Romatoloji doktorunuzla bu durum hakkında konuşmanız daha doğru olur. Bu tür durumların takibini romatoloji uzmanları yapar. Tansiyon düşüklüğü ve bayılmanızın neden başka bir şey olabilir veya bu hastalığın bir sistemi etkilemesinden kaynaklanabilir. Bu tür durumlar belli aralıklarda ilgili bölümlerde takip edilir.

   Eğer bayılmanın nedeni tansiyon düşmesi değilse nörolojik bir değerlendirme de gerekebilir, çünkü bu hastalıkta beyin tutulumları da görülebilir. Tansiyon düşüklüğünün daha birçok nedeni vardır. Ayrıca ürik asit nedeni ile böbreklerin de değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git