Akciğer Hastalıkları

Akciğer Sönmesi (Pnömotoraks) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer sönmesi veya pnömotoraks, akciğer zarları arasına hava dolması anlamına gelir. Plevra, göğüs boşluğunu çevreleyen ve akciğerleri örten iki tabakalı ince bir zardır.

Pnömotoraks (akciğer sönmesi) nedir?

Akciğer sönmesi veya pnömotoraks, akciğer zarları arasına hava dolması anlamına gelir. Plevra, göğüs boşluğunu çevreleyen ve akciğerleri örten iki tabakalı ince bir zardır. Dış zar göğüs duvarının iç yüzünü kaplar. İç zar akciğerlerin dış yüzeyini kaplar ve bu iki zar tabakası arasındaki kısma göğüs duvarı boşluğu veya plevra boşluğu adı verilir. Bu boşlukta ince bir tabaka halinde bulunan sıvı, soluk alıp verme esnasında akciğerlerin rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar.

Plevra boşluğunda normalde hava bulunmaz ve bu alanlardaki basınç negatif değerlerdedir. Normalde akciğer dokusu bir balon gibi büzülmeye ve sönmeye eğilimlidir. Çok zorlu bir nefes alıp verme durumunda bile akciğer dokusunda belli bir hava kalır ve akciğer tamamen sönmez. Havanın plevra boşluğuna girmesi durumuna pnömotoraks (akciğer sönmesi) denilir ve hava bu boşluğa akciğerlerden ya da atmosferden girer. Normalde plevra boşluğunda negatif olan basıncın bu alana hava girmesi ile pozitif hale gelir ve akciğerlerin büzüşmesi çökmesi meydana gelir.

Akciğer sönmesine (pnömotoraksa) neden olan faktörler

Pnömotoraks tedavisi

Pnömotoraks tedavisi

Akciğer sönmesine neden olan durumlar, altta yatan herhangi bir neden olmadan gelişen akciğer sönmesine primer pnömotoraks adı verilir. Altta yatan herhangi bir nedene bağlı gelişen akciğer sönmesine sekonder pnömotoraks adı verilir. Primer pnömotoraks erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyebileceği gibi, hastalık genellikle 20’li yaşlarda ve sigara kullananlarda ortaya çıkar. Sekonder pnömotoraks ise akciğer hastalığı olan ya da daha öncesinden hastalık geçiren kişilerde ortaya çıkar.

Bu hastalıklar amfizem, pnömoni, verem, koah hastalığı, sırt veya karın ağrısı, akciğer kanseri, mide delinmesi, akciğer tümörleri, kistik akciğer hastalığı ve bronşektazi gibi hastalıklar geçiren kişilerde ve daha ileri yaşlarda ortaya çıkar ve en önemli nedeni koah hastalığıdır. Pnömotoraks genellikle koah alevlenmesi ile karışabilir. Koah atakları tedaviye yanıt vermez ise mutlaka akciğer sönmesi araştırılmalıdır.

Çünkü koahlı bir hastada beraberinde pnömotoraks olur ise hayati tehlike gelişebilir. Bunun dışında travmatik pnömotoraks (düşme, çarpma, trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları, kaburga kırığının akciğere batması gibi travmatik nedenler) ile gelişebilir. Ayrıca iatrojenik pnömotoraks denilen tanı ve tedavi amaçlı girişimler (iğne aspirasyonu, akciğer biyopsisi sırasında veya sonrasında, akciğer endoskopisi sırasında ve kalp masajı) sırasında oluşan pnömotoraks görülebilir.

Akciğer sönmesi (pnömotoraks) belirtileri

Pnömotoraks hastalarının çoğunda iki tip genel belirti görülür. Bu belirtiler nefes darlığı ve göğüs ağrısıdır. Hastaların % 90’ında göğüs ağrısı şikayeti bulunmaktadır. Göğüs ağrısı hastaların üçte birinde ani başlayan göğüs ağrısı, üçte ikisinde sinsi gelişen göğüs ağrısı şeklinde görülür. Göğüs ağrısı sönme gösteren akciğer tarafında daha çok hissedilir. Nefes darlığı büzüşen akciğerin boyutuna göre değişir. Bu belirtilere sırt ve karın ağrısı eşlik edebilir. Bazı durumlarda da hiç şikayet olmayabilir.

Akciğer sönmesi (pnömotoraks) teşhisi

Pnömotoraks tanısında hastanın fizik muayenesi ve şikayetleri önemlidir. Akciğerlerdeki büzüşme nedeni ile kanda oksijen azalması ortaya çıkar. % 15’in altındaki küçük pnömotorakslarda fizik muayene normal görülür. Göğüs hastalıkları uzmanının yapacağı fizik muayenede pnömotoraksın büyüklüğüne göre solunum seslerinde azalma ya da kaybolma söz konusu olabilir. Yine çöken akciğerin alanına göre solunum dakika sayısında artma, dudak ve dilde morarma ve taşikardi görülebilir. Kesin tanı akciğer grafisinde akciğerin söndüğü ve o bölgenin şeffaflaştığı görülerek tanı netleşebilir. Küçük pnömotorakslarda akciğerlerde sönme az ise soluk verilen (ekspiryum) grafisinde ya da bilgisayarlı tomografi ile saptanabilir.

Akciğer sönmesi (pnömotoraks) tedavisi

Pnömotoraks hastalığının tedavisinde üç temel yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi, plevral boşluktaki havanın tahliyesi ile pnömotoraks bölgesinin ortadan kaldırılması, ikincisi, hava kaçağının kontrol altına alınması, üçüncüsü ise hastalığın tekrarlamasının önlenmesidir. Tedavide hastanın takibi, iğne aspirasyonu, kapalı su altı drenajı (tüp torakostomi), göğüs duvarının cerrahi işlem ile açılması (torakotomi), torakoskopik cerrahi (VATS) gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akciğer apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Akciğer nodül nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Balgam çıkarma nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. KOAH hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

4 Yorum

 1. Şahin

  4 Ekim 2018 at 01:16

  Merhabalar, yeni evliyim özür dileyerek den, ilişkiden sonra göğsümde bir daralma acı basladı, acile gittim akciğer sönmesi olduğunu söyledi doktor. 3 gün hastanede yattım, oksijen tedavisi aldım ve taburcu oldum. 3 4 gün sonra tekrar ilişkiden sonra aynı acı başladi, bu seferki çok ağrıtmadı, hastaneye de gitmek istemedim bunun sebebi nedir? İlk defa başıma böyle bir şey geliyor. sagligim iyi suana kadar, hiç öyle herhangi bir sebebden bir rahatsızlığım da olmadı, ben artık korkuyorum eşimle birlikte olayım şu kardeşinize bir akıl verin lütfen.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 17:28

   Pnömotoraks, göğüs boşluğu içerisinde parietal ve visseral yapraklar arasında serbest hava olması anlamında da tanımlanabilir. Pnömotoraks birkaç şekilde sınıflandırılabilmektedir. Akciğerin kollabe olma derecesine göre küçük, orta veya total (tam) pnömotoraks şeklinde sınıflandırılabilmektedir. Ayrıca göğüs duvarında defekt oluşumu ile olan açık pnömotoraks, defekt oluşmadan olan kapalı pnömotoraks şeklinde genel sınıflandırma da yapılabilir.

   Pnömotoraks gelişiminde etkisi olan durumlara baktığımızda, primer pnömotoraks, sekonder pnömotoraks ve iatrojenik pnömotoraks olarak üç kategoride değerlendirilir. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülür, özellikle sigara içen, uzun boylu ve zayıf olan erkeklerde görülme riski daha yüksektir. Günümüzde sigara kullanımı kadınlarda da arttığı için, kadınlarda görülme oranı da artmıştır.

   Pnömotoraks belirtisiz de olabileceği gibi, genellikle ani başlangıçlı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterir.

   PNÖMOTORAKS’IN NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Spontan pnömotoraks: Subplevral blep yırtılması.

   * Sekonder pnömotoraks: Büllöz hastalıklar (KOAH, vb.), Astım, Yemek borusu (özofagus) yırtılması, Marfan sendromu, Eozinofilik granüloma, Metastazlar, AIDS, Akciğer apsesi oluşturan pnömoniler, Kistik fibrozis, Akciğer kanseri, Alfa 1 antitripsin eksikliği, Doğumsal nedenler, Lenfanjioleiomatozis.

   * İatrojenik pnömotoraks: Transtorasik ince iğne biyopsileri, Subklavyen kateterizasyon, Transbronşiyal akciğer biyopsisi, Trosentezler, Laparoskopik cerrahi sonrası, Travmalara bağlı, Brotravma, Göğüs tüpünün neden olduğu.

   Bu durumun altta yatan bir nedeninin olup olmadığının daha iyi araştırılması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile tekrar daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   Eğer sigara içiyorsanız bırakmanız gerekir. Bu hastaların ağır efor sarfetmekten de kaçınması gerekebilir (sonuçta cinsellik de efor sarfettiren bir eylemdir). Bu konuyu da doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Pnömotoraks tedavisi basit gözlemden torakotomiye kadar geniş bir yelpazeyi içerir. Pnömotoraks tekrarlayabilir (özellikle altta yatan akciğer hastalığı olanlarda bu risk daha fazladır).

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 2. Hakan

  21 Aralık 2018 at 23:04

  Merhabalar annemde akciger kurulugu var dediler ve tedavisi şu an yok diyorlar gitmedigimiz doktor kalmadi geceleri sıklıkla baslayan oksuruk uyku haram oldu elden gelen bi carede bulamiyoruz bize bir yol gösterirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Aralık 2018 at 00:44

   Tam olarak neyi sormak istediğiniz çok anlaşılmamakta. Hastalığın ne olduğu hakkında doktorunuzdan daha doğru bilgi almanız önemlidir. Hiçbir şekilde kesin olmamakla birlikte bahsettiğiniz durum kuru akciğer sendromu, silikozis, akciğer sertleşmesi gibi durumlar olabilir. Doktorunuza danışmanız ve hastalığın tam olarak ne olduğu hakkında bilgi almanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git