Akciğer Hastalıkları

Akciğer Nodül Neden Olur? (Pulmoner Nodül Nedir?)

Akciğer (pulmoner) nodüller genellikle primer bir tümörün hematojen yayılımı sunucu ortaya çıkarlar.

Pulmoner nodül nedir?

Akciğer (pulmoner) nodüller genellikle primer bir tümörün hematojen yayılımı sunucu ortaya çıkarlar. Tipik olarak arteriyel kan akımı dağılımına uygun şekilde orta ve alt akciğer alanlarının periferine yerleşen çok sayıda, düzgün yüzeyli, sınırları belirgin nodüller içerir. Bu nodüller bazen milier ya da top güllesi şeklinde görülebilirler.

Multipl akciğer nodüllerinin nedenleri oldukça karışık olup başka bir organdan sıçrama yapan hastalık en sık nedenidir. Ayrıca akciğer nodüllerine neden olan diğer faktörler sigara kullanımı, mesleki şartlar, seyahat ve geçmiş dönemde tüberküloz (verem) hastalığı geçirilmiş olmasıdır.

Akciğer (pulmoner) nodül belirtileri

Bu nodüller genellikle belirti vermediği gibi öksürük ve kanlı balgam gelmesi gibi şikayetlere neden olabilir.

Akciğer (pulmoner) nodül teşhisi

Birincil tümörün bilinmesi durumunda tanıyı koymak daha kolay olabilir. Bazı durumlarda ayırıcı tanıda Multipl akciğer hamartomları, tüberküloz (verem), sarkoidoz gibi granülamatoz hastalıklar, pulmoner damar tıkanıklığı, intrapulmoner nodüller ve pneumocystitis carinii’ye bağlı atipik pnömoni gibi nedenleri ayırıcı tanıda göz önünde bulundurmak gereklidir.

Belirti göstermeyen hastalarda romatoid nodüller, amiloidoz ve arteriyovenöz malformasyonlar da akla getirilmelidir. Akciğer nodülünün kesin tanısı bronkoskopi ya da transtorasik biyopsi ile alınan meteryalin sitolojik tetkiki ile konulur. Akciğer nodülleri tanısında bilgisayarlı tomografi de kullanılır. Bilgisayarlı tomografi erken yaşlarda bile akciğer nodüllerini saptadığı için günümüzde akciğer nodülüne daha sık rastlanmaktadır. Akciğerde görülen her nodül akciğer kanseri değildir. Bu nedenle hastada akciğer nodülü saptandığında mutlaka iyi bir inceleme ve takip gereklidir.

Akciğer nodül teşhisi

Akciğer nodül teşhisi

Akciğer (pulmoner) nodül tedavisi

Akciğer nodülleri tedavisinde iyi huylu olduğu tespit edilen nodüller için herhangi bir tedavi gerekmez iken, bazı nodüller için ilaç tedavisi uygulanabilir. Kanser şüphesi taşıyan nodüller bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemi ile 3 ayda bir takip edilir. Kötü huylu ya da kanser şüphesi yüksek olan nodüller cerrahi olarak çıkartılır ve patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir. Akciğer nodülleri yeteri kadar incelenmez ise kanserleşip hastanın ölümüne yol açabilir. Bu nedenle herhangi bir nodüle rastlandığında gereken tüm incelemelerin yapılması önemlidir.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Akciğer sönmesi nedenleri ve tedavisi
 2. Akciğer ödemi neden olur
 3. Akciğer amfizemi nedir
 4. Akciğer (pulmoner) emboli nedir
 5. Balgam çıkarma nedenleri ve tedavisi

221 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  7 Eylül 2015 at 19:29

  Akciğerlerdeki nodül nefes almayı zorlaştırır mı, nasıl tedavi edilir.

  • Avatar

   Adsız

   8 Eylül 2015 at 15:38

   Akciğer hastalıklarının genelinde nefes darlığı ilk bulgulardan biridir. Akciğer nodülleri 4 cm'den küçük ise geçirilmiş bir enfeksiyonun kalıntısı, iyi huylu bir akciğer tümörü ya da akciğer kanseri şeklinde kendini gösterir. Bu nodüller tamamen iyi huylu, şüpheli veya kanser olma olasılığu çok yüksek nodüller şeklinde sınıflandırılır. Tamamen iyi huylu nodül olduğu tespit edilen nodüllerde tedavi gerekmeyebilir. Kanser şüphesi taşıyan nodüller cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik incelemeye gönderilir. Kesin teşhis konulduktan sonra ameliyat yapılır. Bütün bunların yanı sıra akciğerde bulunan nodülün iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı hakkında hastanın yaşı, yaşam tarzı, sigara ve alkol kullanımı da önemlidir.

   • Avatar

    Rumeysa

    17 Mayıs 2016 at 14:46

    Benim nodulum akcigerdeki 7 ay önce 3.5 mm di geçen hafta çektirdiğimde 2.7 mm olmuş küçülmüş doktor takibe gerek yok sekel lehine düşük dansite li dedi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     18 Mayıs 2016 at 12:36

     Akciğer nodülleri belli aralıklar ile takip edilir. 2 kez çekilen bilgisayarlı tomografi filminde büyüme göstermeyen nodüller için takip araları ya açılır ya da takibe gerek kalmaz genellikle. Yine de yaşam tarzı dikkat edilmeli ve sigaradan ve sigara dumanından uzak durulmalıdır.

     Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

     • Avatar

      Kadriye

      16 Şubat 2021 at 16:33

      Meraba benim akciğerde 7mm çapında nodul çıktı ama bunun için ne yapmam gerekiyo bilmiyorum aşırı derecede öksürük var ve kalp atışının hızlandığını hissediyorum yardımcı olurmusunuz

    • Avatar

     Salih

     16 Şubat 2017 at 17:38

     Rümeysa hanim ne tür ilaç kullandınız bende de 7mm lik modül tespit edildi ve doktor 3 ay sonra tekrar tomografi istedi ve sadece antibiyotik ilaç yazdı ya siz ne kullandniz ceabnizi beklyorm

    • Avatar

     Hanm

     6 Ocak 2018 at 22:42

     Herhangi bisey yaptınız mi küçülmesi için

 2. Avatar

  Bayram

  8 Ocak 2016 at 01:48

  merhaba ben 27 yasındayım sigara iciyorum ama daha icmem omuzlarımda kireclenme var omuzlarımda sıvı artısı var karnımda agrıdığıiçin btye aldılar acıklarsınız sevinirim Bt, Toraks
  Kontrastsız Toraks BT İncelemesinde:

  Brakeosefalik ven yapıları ve özefagus normal olarak izlenmektedir.
  Trakea orta hatta, VCS normal boyutta ve konfigürasyondadır.
  Kalp konfigürasyonu ve boyutları normaldir.
  Perikardial efüzyon veya kalınlaşma saptanmadı.
  Pretrakeal, aortikopulmoner, subkarinal ve hiler patolojik boyutta lenf nodu izlenmedi.
  Ana bronşlar ve izlenebilen segmental dalları açıktır.
  Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 3 mm çaplı parankimal nodül mevcuttur. Sağ akciğer alt lob süperior segmentte 4 mm çaplı iki adet subplevral nodül mevcuttur.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ocak 2016 at 11:22

   Öncelikle geçmiş olsun. Bu BT incelmesini bir göğüs hastalıkları uzmanın değerlendirmesi daha doğru olur. Sonuçlarda da yzıldığı üzere diğer bölgeler normal görünüyor. Omuzlarda ağrının birçok nedeni olabilir. 3-4 mm’lik akciğer nodülleri genellikle geçirilen solunum yolu enfeksiyonları sonrası veya sigara kullanımına bağlı oluşabilen iyi huylu kitleler olabilir. Bu nodüller herhangi bir müdahalede bulunmaksızın belli aralıklarda genellikle takip edilir. Kesin bir bilgi için bunu doktorunuz sizin şikayetlerinize, aile öyküsüne, nodüllerin şekline bakarak elde edebilir. Doktor kontrollerini ihmal etmemek önemlidir. Sigarayı bırakmak en doğru karar olur. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Derya

  29 Ocak 2016 at 18:38

  Hocam merhaba..
  Bundan tam 1 ay once troid nodul ameliyati gecirdim..dr alinan patoloji sonucumun kotu geldigini belirtmisti.. ege universitesinden bazi tetkikler istenmisti bunlarin icinde bt toraks tomografi istendi.
  Sonucum ; Orta lob lateral segmentte subplevral yerlesimli 2-3 mm capli bir adet nodul mevcuttur..ayrica 97.kesitte sag lob lateralinde subplevral 3-4mm nodul vardir yaziyo..
  Olgunun klinigi ile birlikte degerlendirilmesi ve BT takibi onerilir..
  Beni aydinlatirmisiniz hocam..yani troid ameliya sonrasi cigerlerimemi atmis oluyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2016 at 22:03

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Plevra akciğerleri saran ve göğüs duvarını kaplayan zarlar olarak tanımlanabilir. Akciğer nodülleri 2-3 mm ve 3-4 mm genellikle tomografik yöntem ile belli aralıklarda takip edilir. Akciğer nodülleri bazı enfeksiyonlara bağlı, sigara kullanımına bağlı, bronşların iltihabına bağlı da oluşabilir. Bu boyutlardaki nodüller genellikle herhangi bir müdahalede bulunmadan takip sürecine bırakılır.

   – Bu çıkan sonuçlar göğüs hastalıkları uzmanın klinik muayenesi, sizin şikayetleriniz, öykünüz gibi durumlarında bir arada değerlendirilmesi ile değerlendirilmelidir. Yani bu hastalıkların uzmanının yapacağı değerlendirme daha önemlidir.

   – Tiroid nodülleri nodülün tipine göre değerlendirilir. Bazı nodüller kötü huylu olabileceği gibi bazıları iyi huylu nodüllerdir. Ameliyatta alınan nodül büyük ihtimalle patolojik incelemeye gönderilmiştir ve iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı size söylenmiştir. Tiroid nodülleri daha çok boyun lenf bezlerine sıçrama (metastaz) yapar. Yinede size en doğru bilgiyi bu durumun uzmanı olan doktorunuz verebilir. Çünkü değerlendirmelerde hastanın klinik muayenesi, hastanın şikayetleri, hastanın aile öyküsü, hastanın yaşı gibi faktörler önemlidir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle. Tekrar geçmiş olsun.

 4. Avatar

  Duygu

  4 Şubat 2016 at 10:36

  Selam 35 yasinda bir bayanim benim boğazımdan yemek gecerken zorlaniyorum.hastaneye gittim yemek borusuyla mideyi cikarip ameliyat yapacagiz dediler bu ameliyatin riski nedir yada bu ameliyati olmasam tehlikeleri nelerdir.bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2016 at 13:19

   Öncelikle geçmiş olsun. Yemek borusu sorunlarından yutma güçlüğü olabilir; ancak sorun ne buda önemli. Neden ameliyat olmak gerekli, doktorunuza sormanız gerekir.

 5. Avatar

  kezban jlken

  11 Şubat 2016 at 01:37

  Hocam mrb esimin sag akcigerinde 3mmlik nodul tespit edildi.Doktor uc ay sonra tekrar gelmesini soylemis.Biz bu surecte ne yapabiliriz.Esim kaynakci bu iste calismaya devam ederse risk daha da fazlalasir mi?Lutfen cevap yazi
  n.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2016 at 13:33

   Öncelikle geçmiş olsun. Akciğerde tespit edilen 3mm’lik nodüller genellikle belli aralıklar ile takip edilir. Takip sürecinde nodülün büyüme gösterip göstermediğine bakılır. Bu süreçte en önemlisi sigara kullanımı var ise sigara kullanımını bırakmak, yok ise sigara dumanına maruz kaldığı çevreden kibar bir dille uzaklaşmak olmalı. Yaptığı iş tozlu bir iş, ancak bunu devam edip etmemesi konusunda doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Bu arada dikkat edilecek yöntemler sağlık beslenmeye özen göstermek, günde en az yarım saatlik yürüyüş yapmak, bol su içmek gibi sağlıklı yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme tarzına dikkat etmek olmalıdır. En önemlisi de sigara ve sigara dumanından uzak durmak olmalıdır. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 6. Avatar

  şengül topkaya

  20 Şubat 2016 at 09:50

  hocam iyi günler bende 6.3 mm akciğerimin sağ tarafında nodül görüldü ilaç vermediler ama öksürüğüm kesilmedi bana 3 ay sonra tekrar gel dediler napa bilirim yardımcı olursanız memenun olurum saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2016 at 13:21

   – Öncelikle geçmiş olsun. Akciğerde görülen mm’lik nodüller genellikle bir süre sık aralar ile tomografi yöntemi görüntülemelerinde takip edilir ve büyüme göstermez ise bu şekilde ara ara takip sürecine bırakılır. Büyüme gösteren akciğer nodülleri endoskopik yöntem ile çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilir. Nodülün kötü huylu olma olasılığı risk faktörleri ile de ilişkilidir.

   – Risk faktörleri sigara kullanımı, 40 yaşın üzerinde olmak, ailede akciğer kanseri vakasının olması, hastanın başka bir kanser geçirmiş olması gibi risk faktörleridir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Bu şekilde takip süreci bir süre devam edebilir. Öksürüğün nedeni enfeksiyonel bir durum olabilir. Birde KBB uzmanına öksürük için gitmek gerekebilir. İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  deniz

  22 Şubat 2016 at 20:31

  Mrb hocam sol ve sağ akcigerde 1.5 2.5 iki adet nodul bulunuyor yaş 34 sigara içmiyorum tüberküloz tedavisi görüyorum nodullerin Tüberküloz la ilgisi varmı ayrıca evli ve ikiz çocuklarım var bulaşirmi aydınlatırsanız sevinirim

 8. Avatar

  deniz

  22 Şubat 2016 at 20:36

  Hocam nodullerin 1.5 ,2.5 cm dir teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2016 at 12:54

   – Öncelikle geçmiş olsun. Akciğer nodülleri, sizde görülen nodüller birbuçuk, ikbuçuk santim olduğunu yazmışsınız. Üç santimden küçük olan akciğer dokusu içindeki nodüller sağlıklı kişilerde de görülebildiği gibi kanser riski de taşıyabilir. Bu nodüller belli aralıklar ile takip edilir ve büyüme gösterir ise endoskopik yöntem ile nodül çıkarılır ve patolojik incelemeye gönderilir. Bu durumu uzmanı olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur. Sizde bu nodüllerin oluşmasına enfeksiyon neden olmuş olabilir.

   – Tüberküloz enfeksiyonu nedeni ile de bu nodüller gelişmiş olabilir. Çünkü akciğer nodülleri alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişebilmektedir. Tübeküloz hapşırma, öksürme, aksırma yolu ile bulaşabilen bir enfeksiyondur. Fakat bu enfeksiyonun sokakta, dolmuşta, kalabalık ortamlarda kısa süre durma ile bulaşma riski oldukça düşüktür. Tüberküloz hastası ile birlikte uzun süre yaşayan kişilere bu enfeksiyonun bulaşma olasılığı daha yüksektir. Evdekiler sizle birlikte yaşadıkları için onlara bulaşma riski olabilir. Siz şu anda tüberküloz için tedavi görüyorsanız bulaşma riski çok daha az olabilir. Bunu sizi takip eden doktorunuz ile konuşmanız daha doğru olur. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 9. Avatar

  irem

  25 Şubat 2016 at 21:51

  Merhaba hocam ben 10 sene once verem hastaligi gecirdim. Tedavimi oldum. 1 ay oncesi bazi belirtilerden dolayi hastaneye gittim.akciger tomografisi cekildim sonucumu yorumlarmisiniz cok tesekkur ederim. akciger TOraks bt incelemesi raporum su sekilde
  Trakea orta hatta olup aciktir. Karina ve her iki ana brons normaldir. Özefagus trasesi boyunca duvar kalinligi normal izlenmistir.
  Kalp boyutu normaldir. Konturlari duzenlidir.peeikardiyal efüzyon izlenmemistir. Torasit aort caplari ve seyri normal. Ana pulmoner arteeler normal
  Mediastinal patolojik lenf nodu izlenmemis
  SAG AKCİGER UST LOBUNDA FİBROATELEKTATİK DEGİSİKLİKLER İLE APİKALDE VE POSTERİOR SEGMENTTE HAFİF DERECELİ VARİKOZ BRONSEKTAZİLER MEVCUTTUR. SAG ALT LOB SUPERİOR SEGMETİNDE HAFİF HAVA HAPSİ VE MİKRONODULLER İNFİLTRATİF DANSİTELER İZLENMİSTİR.SAG APİKALDE AYRİCA POSTERİORDA HAFİF KALSİFİYE 1CM CAPİNDA FİBROZ YUMUSAK DOKU DANSİTESİ İZLENMİSTİR. Bunun disinda kalan akciger parankim alanlari ve havalanmasi dogaldir.
  Kitle imaji ayird edilmemistir.
  Plevral efuzyon be kalinlasma saptanmamistir.
  Torakal kemik ve yumusak dokulari dogaldir
  İnceleme alanina giren ust batin kesitleri normaldir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2016 at 13:44

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bu sonuçları uzmanı olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur. Akciğerde varis benzeri hafif oluşumlar görülmüş olabilir.

   – Variköz bronşektazi durumunda bronşlarda hasar oluşur ve bu oluşan hasara bağlı terminal hava yolları azalır, bronş duvarında varise benzer tomurcuk şeklinde dilatasyonlar gelişir.

   – Akciğerlerde meydana gelen mikronodüller genellikle 3 mm altında izlenen nodüllerdir. Mikronodüller geçirilen enfeksiyonlara bağlı gelişebilir. Bu tür nodüller genellikle belli aralıklar ile takip sürecine bırakılır. Bu nodüller nedeni ile hava yolları tıkanmış olabilir ve şikayetleriniz bu nedenle başlamış olabilir. Bu tür sonuçlar uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü bu sonuçlar değerlendirilirken hastanın şikayetleri, hastanın aile öyküsü, hastanın sigara kullanımı, hastanın yaşı ve hastanın klinik bulguları da göz önünde bulundurulur. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 10. Avatar

  sibel

  12 Mart 2016 at 01:36

  Sağ akciğer üst lob Postorior segmentte Posterolateralde Plrvra komsulugunda Yaklasik 25mmx20mm Boyutta düzgün konturlü düşük dansitede Homojen parankimal Noduler lezyon mevcuttur. Takip önerilir.
  Vertabra korpuslarinda Dejenertif Değişiklikler mevcuttur.
  Hocam biopsi istedi dr.annemden.arastirdirdigim kadarıyla 4mm büyük olduğu için.
  Ancak annemlerin sülalede kanser yok dedem kua hastasıydi.sigarayı 20 yıl önce bırakmıştı. Çok içmiyordu. 60 yaşında. Öksüruk balgam var.kardeşim taşındı 10 gün ona yardım etti.hastalandı. filmide dr dememis kendi cektirmis. Dr normalde filmden önce bronsit demiş. Bide biopside sonucu beklemek mi gerekir yoksa o sırada kötü huylu olup olmadığını dr anlar mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2016 at 12:54

   > Akciğer tomografisinde görülen nodüller için genellikle takip önerilir. Akciğer nodülleri büyüme göstermez ise 6 aylık veya senelik aralar ile takip süreci devam edebilir. Öksürük ve balgam çıkarma bronşit nedeni ile olabilir. Bronşit kronikleşebilir ve tekrarlayıcı özellik taşıyabilir. Bazen bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile de akciğer nodülleri gelişebilir. Akciğer nodülleri 3 santimin altında olduğunda genellikle takip önerilir. Nodül büyüme gösterir ise zaten doktor endoskopik yöntem ile örnek alarak biyopsi incelemesine gönderecektir. Eğer biyopsi zaten yapılmış ise biyopsi sonucu nodülün iyi huylu olup olmadığı hakkında bilgi vericidir.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Halime can

  12 Mart 2016 at 15:08

  Kardeşim zature tedavisi gordu yaklaşık 15 gün hastanede yattı.İlk çekilen emar bu şekildeydiHipodens lenf modu Kardeşim zature tedavisi gordu.Son çekilen incelemede:trakea ve ana bronşlar açıktır.paratrakeal alanda milimetrik boyutta birkaç adet lenf nodu izlenmektedir.Ayrıca sağ hiler bölgede sınırları birbirinden ayırt edilemeyen hipodens lenf nodu olduğu düşünülen modüler izlenmektedir. Sag akciğer alt lob superiorumda perifeirk alanda içinde hava bronkogramları olan buzlu cam dansitesi tomurcuklu ağaç gorunumlu ve birleşmeye eğilimli konsolidasyon alanı izlenmektedir. Yakın komşuluğunda subplevral alanda 5mm boyutta yüksek yoğunlukta düzgün sınırlar modüler oluşum izlendi.Doktor 1 ay sonra ikinci bir emar daha çektirdi ve sonuç su şekilde Mediastende paratrakeal alanda yaklaşık 1,5 cm çaplı birkaç adet lenf nodu mevcuttur. Sağda hilus düzeyinde yaklaşık 1*1,5 cm boyutlarında hipodens lenf nodununu düşündüren gorunum mevcuttur.sağda hilus düzeyinde sağ akciğer alt lob-lateral bazal kesimde buzlu cam gorunumleri komşuluğunda lineer sekel kollebe akciğer segmenti ve subplevral alanda 5mm çaplı oluşum mevcuttur.eski tetkik raporu ile birlikte değerlendirildiğinde tanımlanan gorunumlerde regresyon mevcuttur. Tehlikeli bir durum soz konusu mu tedavi yöntemi nedir tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2016 at 22:36

   > Öncelikle geçmiş olsun. Bu raporlar uzmanı olan göğüs hastalıkları uzmanı tarafından hastanın şikayetleri ve klinik muayenesi ile birlikte değerlendirildiğinde anlam kazanır. Lenf nodları yüksek ihtimalle geçirdiği hastalığa bağlı gelişmiş olabilir. Lenf nodları 10 mm’e geçmiyor ise genellikle önemli sayılmaz.

   > Regresyon demek yeni rapor eski rapor ile birlikte değerlendirildiğinde eski rapora göre hastalık belirtilerinde gerileme veya şiddetinde azalma mevcuttur anlamında sayılır. Doktor kontrollerini ihmal etmemek gerekir.

   > Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 12. Avatar

  Gizem

  17 Mart 2016 at 12:06

  merhaba annemin bt sonucu 2 ayri doktor iki ayri sey soyledi lutfen aydinlatirmasiniz nedir bu aktariyorum

  Toraks kemik yapilar ve yumusak dokular normaldir mediastende sag paratrakeal 2×1 cm ve 1×2cm boyutunda lenfadenopitler saptanmistir.kalp boyutu tabiidir. Perikardial effuzyon izlenmemiştir. Trakea açiktir.
  Sag akciger hiler bolgede 5×6 cm boyutunda mediastinal yapilara kitlesel lezyon etrafinda infiltrasyon sahasi izlenmistir. Sol akciger parankimi normal olarak degerlendirilmistir. Plevral effuzyon yada kalinlasma gozlenmemistir.
  Diaframlar muntazam konturludur. Sinusler aciktir.
  Kesit kapsamina giren sol surrenal bezinde 4×3 cm boyutunda metastatik odak izlenmistir. Hastanin santral akciger tumor ve yayilimi yonunden pet/ct ile degerlendirilmesi uygundur.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2016 at 23:09

   > Mediastende sağ paratrakeal (akciğerlerin arkasında kalan bölüm ve nefes borusuna yakın bölgede) 1 cm’lik 2 adet, 2 cm’lik 1 adet lenfodenopatiler (kitleler) saptanmış olmalı. Lenfadenopatiler (lenf bezi kitleleri) muayenelerde oldukça sık rastlanmaktadır. Diş çürüğü, bakteriye ya da virüse bağlı enfeksiyonlar nedeni ile de oluşmaktadır.

   > Kalp boyutu tabiidir, normal görünümdedir anlamında değerlendirilir.

   > Perikardiyal efüzyon etyolojisinin (nedenlerinin) çeşitliliğinden dolayı tanı ve tedavi yöntemlerinde önemli farklılıklar vardır. Yani efüzyon gelişmesinin etkenine göre tanıda farklı yaklaşımlar olabilen bir durumdur. Bu nedenle doktorlarınız farklı şeyler söylemiş olabilirler.

   > Bu durum göğüs veya akciğer hastalıkları cerrahisi veya uzmanı tarafından değerlendirimesi daha doğru olur.

   > Çünkü radyografi sonuçları değerlendirilirken hastanın şikayetleri, hastanın klinik muayenesi, hastanın öyküsü, hastanın aile öyküsü, hastanın geçirdiği hastalıklar, hastanın sigara kullanımı gibi faktörler de önemlidir.

   > Bir araştırma hastanesine göğüs hastalıkları veya daha derin araştırma bölümlerine gitmeniz gerekebilir. Bunu muayene eden doktorlarınıza sormanız daha doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Ertuğrul

  18 Mart 2016 at 14:28

  Hocam kolaygelsin,

  Kanlı balgam ve düşük düzeyde öksürük şikayetiyle gittiğim hastanede Toraks BT ve BT Angio Pulmoner(akciğerde pıhtı şüphesi nedeniyle) çektiler. 30 yaşındayım ve ailemde AAkcaiğer kanseri olan birisi yok. 13 yıldır günde 1 paket sigara kullanıyorum.
  Toraks BT sonucu : Sağ akciğer alt lobda 4mm boyutlu nonspesifik pulmoder nodül ve sol akciğerde sekel değişiklikler.
  BT Angio Pulmoner sonucu : Normal sınırlarda pulmoner BT anjiyografi tetkiki

  Bu esnada öksürük 1 hafta sürdü ve geçti , kanlı balgam ise antibiyotik(factive) kullanımı sonrası geçti.
  Rica etsem yorumlayabilir misin? Çok minnetter kalırım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 12:00

   > Akciğer nodülleri sigara kullanımına bağlı veya geçirilen bazı alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişebilir. Akciğerin 3 santimin altındaki nodüller genellikle bilgisayarlı tomografi takibi ile izlenir. BT anjiyo akciğer incelemesi normal görülmüş.

   > Öksürük ve kanlı balgam geçirdiğiniz enfeksiyonel bir hastalık nedeni ile olmuş olabilir. Öksürük ve kanlı balgam bronşit, zatürre gibi enfeksiyonel durumlardan da kaynaklanabilir.

   > Bu tür raporların uzmanı olan göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi doğru olur. Çünkü raporlar ile birlikte hastanın klinik muayenesi de önemlidir. Bol su içmenizde ve mümkün olduğunca en kısa zamanda sigarayı bırakmaya çalışmanızda fayda var. Zararın neresinden dönülse faydadır. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   > Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  asiye

  23 Mart 2016 at 09:28

  vermiş olduğunuz bilgiler bizi çok aydınlattı çok teşekkürler.

 15. Avatar

  Dilek

  26 Mart 2016 at 09:14

  Merhaba. Bağ doku hastalığım var.Son bt raporunda mediastende sağ yüksek paratrakeal, pretrakeal, prevasküler, aortikopulmoner pencere ve subkranial alanda en büyüğünün kısa aksı yaklaşık 8-9mm ölçülen birkaç adet lenf nodu izlendi.Her iki aksiller fossada en büyüğü solda yaklaşık 8-9mm ölçülen bir kaç adet lenf nodu saptanmıştır. Her iki akciğerde yer yer geografik paterne ait görünüm izlendi. Sol akciğer alt lob paravertebral alanda kısa aksı yaklaşık 3mm ölçülen birkaç adet, Sol akciğer üst lob medialde yaklaşık 2,5mm boyutlu bir kaç adet, sağ akciğer orta lobda milimetrik boyutlu birkaç adet pulmoner nodül ve benzeri dansiteler izlendi. Her iki akciğerde özellikle üst lop apikallerde daha belirgin olarak izlenilen sentrinodüler dansite artışları mevcuttur.

  Bu rapora göre nasıl bir yol izlemem lazım. Ne demek istiyor. Bir yıl önce hiç bir bulgu yoktu akciğerlerde.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2016 at 01:17

   > Bu rapor sonuçlarının değerlendirmesi uzman olan doktorunuz tarafından yapılması daha doğru olur. Çünkü sonuçlar değerlendirilirken hastanın şikayetleri, hastanın sigara kullanımı, hastanın aile öyküsü ve hastanın yaşı gibi faktörler de göz önünde bulundurulur. Birkaç alanda 8-9 mm’lik lenf nodülleri görülmüş, sol ve sağ akciğerde küçük boyutlu nodüller görülmüş.

   > Akciğerde gelişen ve lenf bezlerinde gelişen nodüller bazen geçirilmiş enfeksiyonlara bağlı görülebileceği gibi sigara kullanımına bağlı da görülebilir. Görülen nodüller yüksek ihtimalle bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemi ile belli aralıklar ile takip sürecine alınır. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   > Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Mehmet

   18 Mayıs 2016 at 15:20

   Dilek hanim çok geçmiş olsun sonuç ne çıktı sizde ?

 16. Avatar

  Derya

  26 Mart 2016 at 13:31

  Merhaba n
  Hocam toraks bt
  Trakea ve her iki ana brons lumeni açıktır
  Kalp büyüklüğü normsldir
  Mediastinal ana vaskuler yapilar normal gorunumdedir
  Mediastende patolojik boyutlarda lenf nodu saptsnmamistir
  Burdan sonrasi koyu renkle yazilmis
  Sag akviger alt lob superior segmentte 2.4mmcapli kalsifiye nodul sag akciger alt lob posterior bazal segmentte 4.5 mm parankimal nodul izlenmistir
  Sag akciger alt lob latersl bazal segmentte 3.6 mm plevra tabamli nodul izlenmistir.bilateral plevral effuzyon saptanmamistir. Yorumlsya bilirmisiniz lutfen gogus hastsliklari dr 6 ay sonra tekrar bakicaz dedi fakat beklerken bu surede buyurlermi birde ilk once benim boynumum sag tarafinda lenf bexi saptandi 14*5 mm solda 21*8 reaktif lenf dodu cigerlerde cikanlarin boynumdakilerle bir alakasi varmi dr panikliyecek bisey uok takip edicez dedi ama korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2016 at 14:11

   > Bu rapor uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmiş ve takip sürecine bırakılmış zaten. Bu tür raporların uzmanları tarafından değerlendirilmesi daha doğru sonuç verir. Raporlar değerlendirilirken hastanın aile öyküsü, hastanın sigara kullanımı, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, hastanın şikayetleri ve hastanın görünümü de önemlidir.

   > Akciğerlerde iki buçuk mm’e yakın ve dört buçuk mm’lik, üç buçuk mm’e yakın nodüller izlenmiş. 5 mm’den daha küçük akciğer nodüllerinin kanser olma riski % 0-1 civarındadır. Bu tür akciğer nodülleri büyüme gösterir ise endoskopik yöntem ile örnek alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Bu sayede iyi huylu veya kötü huylu olduğu anlaşılabilir. Bu nedenle 6 ayda bir bilgisayarlı tomografi yöntemi ile takip edilir.

   > Lenf bezleri büyümesi veya lenf nodülleri geçirmiş olduğunuz üst veya alt solunum yolu enfeksiyonlarından veya vücudun bir olaya karşı verdiği tepkiden oluşan lenf nodülleri ve/veya lenf bezi büyümesi gelişebilir. Bunlar da çok önemli olmayabilir.

   > Bu gibi durumlarda sigara kullanımı var ise bırakmak gerekir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarayacak şekilde beslenme ve yaşam tarzı önemli. Enfeksiyonlardan korunmak önemli ve doktorunuzun takibi için kontrollerinize düzenli gitmeniz gerekir.

   > Her şeyin haha iyi olması dileğiyle.

  • Avatar

   Rumeysa

   28 Nisan 2016 at 14:38

   Benimde nodulum var 3.5 mm boynumda da lenf nodu var aylardır ve en son gittiğimde küçüldü reaktif lenf nodu boyutu küçülmezdi eğer kötü huylu olursa dedi doktor akcigerdeki nodulle bi alakası oluyor mu ki doktor bişey demedi akcigerden de takibe alalım demedi

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    28 Nisan 2016 at 22:22

    Lenf bezi nodülleri genellikle geçirilen alt veya üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişir. İlk çektirdiğiniz filmlerden önce enfeksiyonel bir hastalık geçirmişseniz bu nedenle de lenf bezleri büyümüş olabilir. Sigara kullanımına bağlı lenf bezi nodülleri görülebilir. Sonraki çekilen filmlerde nodüllerde büyüme olmamış ise yayılma da olmamış olabilir. Doktorunuz zaten sizin klinik muayenenize, sizin şikayetlerinize göre de durumunuzu değerlendirebilir. Takip önerildi ise takiplerinizi ihmal etmemeniz doğru olur ya da bu nodüller tespit edildiğinde var olan şikayetleriniz tekrarlar ise tekrar doktorunuza muayene olmanız gerekebilir.

    İyilik ve sağlık dileğiyle.

    • Avatar

     Rumeysa

     14 Mayıs 2016 at 20:12

     Gittim raporumda 3.5 mm nodul yazmıyor artık bu iyi birşey değil mi normal sınırlarda tomografi yazıyor sonucta

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      15 Mayıs 2016 at 13:03

      Son raporunuzda nodül görülmemiş olmalı. Normal sınırlarda yazıyor ise tomografi sonucunda her şey normaldir. Şikayetleriniz geçti ise, doktorunuz takip istemedi ise durum iyi olmuştur. Lenf bezi büyümeleri geçirilen rahatsızlıklara ve sigara kullanımına bağlı olabilir ve tekrarlayabilir. Sigara kullanımı var ise sigarayı bırakmanız en doğru karar olur. Enfeksiyonlardan korunmaya çalışmanızda fayda var. Çünkü tekrar lenf bezi büyümesi olabilir.

      Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme tarzı önemlidir.

      Sağlık yaşam sizinle olsun.

 17. Avatar

  seher

  30 Mart 2016 at 12:35

  merhaba hocam ben sırt ağrısıyla gittim bilgisayarlı temografi çekildi sonuçlar sol üst lob apikoposterior segmentte paravertebral plevral tabanlı 3mm çaplı ve bilateral alt lob süperior segmentlerde plevral tabanlı 5mm çapta birer adet subsolid nodüller izlendi. yaşım 42 sigara kullanıyorum doktor 3 ay sonra temografi çekilceksin dedi sizin öneriniz nedir teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2016 at 17:12

   Akciğer nodülleri 3 mm, 5 mm gibi oluşan akciğer veya akciğer yakınında bulunan nodüller genellikle bilgisayarlı tomografi yöntemi ile takip sürecine bırakılır. Sigara kullanımı ve geçirilen bazı alt solunum yolu enfeksiyonları akciğer ve lenf bezi nodüllerine sebep olabilir. Bu teşhis edilmiş olan nodüller Sigara kullanımınıza bağlı olabilir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var. Sigara kullanımını bırakmanız doğru bir seçim olabilir.

   İyi sonoçlar almanız dileğiyle.

 18. Avatar

  erdoğan

  2 Nisan 2016 at 00:12

  Merhabalar,

  öksürük ve ses kısıklığı nedeniyle kayınvalidemi hst. götürdük çekilen tomografi sonucunda, akciğer parankim alanlarının incelenmesinde; sağ akciğer orta lob medial segmentte ve solda lingula inferiorda ateletatik çizgilenmeler izlenmiştir. sağ akciğer orta lob medial segmentte parakardiak yüzde 13*8mm boyutlarında oval şekilli yumuşak doku dansitesi izlenmiştir ( kesit 24 ) nodül? çekinti?. Her iki akciğer alt loblarda septal kalınlaşmalar izlenmiştir. Bu raporu bize değerlendirir misiniz? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2016 at 13:45

   Öksürük ve ses kısıklığına neden olan birçok faktör vardır. Bu tür grafi sonuçları uzmanı olan doktor tarafından değerlendirilmelidir. Rapor sonuçları değerlendirilirken hastanın şikayetleri, hastanın yaşı, hastanın aile öyküsü, hastanın sigara kullanımı, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar gibi faktörler de göz önünde bulundurulur. Akciğer ve akciğer çevresinde bulunan mm’lik nodüller genellikle bilgisayarlı tomografi yöntemi ile takip edilir. Akciğer nodülleri veya yumuşak dokularda kalınlaşma geçirilen alt solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile, sigara kullanımı nedeni ile olabilir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 19. Avatar

  Ümit

  3 Nisan 2016 at 11:34

  Merhaba
  Solda lingular segmentte ve sağda orta lobda lineer fibrotik dansiteler , sag akciğer alt lob superior segmente lineer fibrotik dansite.sol ak ciger alt lob postero bazal segmente 4 mm çapta 1 adet nodul.
  sonucumda yaziyor
  29 yasimdayim 10 yildir sigara kullaniyorum 2 paket.bana alti ay sonra kontrol edicez dediler ama panik atak hastayim surekli bunu düşünüyorum. Sigarayi birakicam. duzelme gerceklesirmi cunki internette cok kotu yorumlar okuyorum.ne yapmaliyim.tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2016 at 16:28

   > Tomografi sonuçları uzmanı olan doktor tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir. Çünkü sonuçların değerlendirilmesi sırasında hastanın şikayetleri, hastanın klinik görünümü, yaşı, geçirdiği enfeksiyonlar, sigara kullanımı, aile öyküsü gibi bilgiler de önemlidir.

   > Dansite o bölgede bir yoğunluk görüldüğünü ifade eder genellikle, ancak bu durumda diğer bilgiler ile yorum değişebilir.

   > 4 mm’lik 1 adet akciğer nodülü gibi nodüller genellikle belli aralarla bilgisayarlı tomografi yöntemi ile takip altında tutulur. Nodül büyüme gösterir ise endoskopik yöntem ile parça alınırak ya da nodül çıkartılarak patolojik incelemeye gönderilir. Geçirilen alt solunum yolu enfeksiyonları, sigara kullanımı, aşırı tozlu dumanlı iş ortamlarında çalışma gibi durumlar akciğer ve akciğer bölgesi nodüllerine sebep olabilir.

   > Sigarayı bırakmak en doğru karar olur. Çünkü zararın neresinden dönülse faydadır. Bol su içmek, yürüyüş tarzı egzersizler yapmak, sağlıklı ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ile beslenmek gerekir. Doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   > Her şeyin daha iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  ozlem

  3 Nisan 2016 at 18:25

  Merhaba. 44 yaşındayım hiç sigara içmedim. Göğüs ve sırt ağrısı şikayetiyle gittim akciğer grafisi çekildi. Sol akciğer üst lob düzeyinde 1.Kostokondrol eklem ile superpoze görünümünde 24 mm ölçülen şüpheli noduler dansite mevcuttur. Sonucum bu şekilde. Akciğer kanseri riski ne kadardır. Raporu değerlendirir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2016 at 15:17

   Bu tür raporlar uzmanı olan doktor tarafından değerlendirilmelidir. Akciğer ve akciğer bölgesi nodülleri genellikle geçirilen bir enfeksiyon sonrası da gelişebilir. Göğüs kafesinde nodül görünümünde yoğunluk görülmüş olabilir. Bu durum nodül olmayabilir. Bu sonuç bilgisayarlı tomografik görüntüleme ile takip edilebilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  Zeynep

  5 Nisan 2016 at 07:27

  Merhabalar annemden sağ alt paratrakeal dar çapı 9 mm olan fizyolojik üst sınırda lenf nodu izlenmistir yorumlayabilirmisiniz lutfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 14:15

   > Paratrakeal (nefes bosuna yakın alan) kısımda lenf bezi büyümesi tespit edilmiş şekilnde olabilir. Lenf bezi büyümeleri geçirilen enfeksiyonlar nedeni ile, kullanılan bazı ilaçlar nedeni ile, sigara kullanımı nedeni ile, bazı hastalıklar nedeni ile gelişebilir.

   > Bu tür raporlar uzmanı olan doktor tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü raporların değerlendirilmesi sırasında hastanın fizik muayenesi, hastanın yaşı, hastanın sigara kullanımı, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, altta yatan hastalıklar, aile öyküsü gibi etkenler de göz önünde bulundurulur. Takip gerektirebilir, bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 22. Avatar

  Ruhlane çam

  5 Nisan 2016 at 17:37

  Merhaba. Benim akciyerlerimde nodül ler tespit edildi.tomografi ile.Sag akciğerde 6mm bir nodül var.bu kanser ola bilir mi?ne yapmam gerek?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2016 at 11:48

   Akciğerde görülen mm’lik nodüller genellikle bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemi ile 3 ayda bir veya 6 ayda bir büyüme göstermez ise yılda bir takip edilir. Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlar nedeni ile, sigara kullanımı nedeni ile gelişebilir. Takiplerde nodülde büyüme tespit edilir ise endoskopik yöntem ile nodülden parça alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Patolojik incelemede kötü huylu olduğu tespit edilir ise cerrahi yöntemlere gerek duyulabilir. Sigara kullanımı var ise bırakılmalıdır. Sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı ve bol su içmek gibi yöntemler faydalı olur.

   İyi olması dileğiyle.

 23. Avatar

  Meryem tezel

  5 Nisan 2016 at 17:40

  Sol akciğer üst lop apikoposteriorda 15*14 mm boyutlu lobüle kontorlu semisolid modüler lezyon dikkati çekmiştir.YRBT kesitlerine uyan lokalizasyonlarda mediastinal ve her iki hiler alandabüyüğünün dar transvera boyutu 11mm ölçülen büyümüş lenf nodlari saptanmiştir hocam bu bilgilere göre annem akciğer kanserimi ameliyat iyi sonuç verirmi tedavisi var mi ? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2016 at 12:09

   > Akciğerde ve akciğer çevresinde görülen nodüller genellikle bilgisayarlı tomografi yöntemi ile takip sürecine alınır. Akciğer nodüllerinin yanı sıra lenf nodunun da bulunması durumunda patolojik inceleme için endoskopik yöntem ile nodüllerden örnek alınması ve incelenmesi gerekebilir.

   > Bu tür raporlar uzmanı olan doktor tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir. Raporlar değerlendirilirken hastanın yaşı, hastanın sigara kullanımı, hastanın klinik muayenesi ve hastanın geçirdiği enfeksiyonlar gibi faktörler de göz önünde bulundurulur.

   > Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   > Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 24. Avatar

  Aydin

  9 Nisan 2016 at 20:50

  Merhaba eşim üç aydan beri geçmeyen grip bi rahatsızlığı vardı bundan dolayı renkli film çekildi sonuç ise torax bt de sağ aç bazelde yaklaşık 1 cm lik nodul ve sola bazalde plevral kalinlasma çıktı pet çekildi enfeksiyon olarak görüldüğü çıktı antibiyotik kullandı tabi ilk zamanlar grip olduğunu düşündüğümüz için iki üç defa doktora gittik 20 tane iğne tedavisi verilmişti ama bu sonuçlardan sonra yine antibiyotik kullandı ama nodul hala geçmedi pet de ise sağ akciğer lobda Bazal posterior plevral tabanlı 8 mm hipometabolik nodul saptanmıştır. Bu nodul den daha alt kısımda 8 mm fuziform nodul saptanmıştır. Posterobazal 4 mm nodul dikkat çekmiştir nodul ler maligni görünüm özelliklerinde değildir hipometabolik tir takip uygun olacaktır nedir bu şimdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2016 at 14:41

   > Akciğer nodülleri sigara kullanımına ve geçirilen enfeksiyonlara bağlı gelişebilir. 2 ay süresince geçmeyen enfeksiyon akciğerleri de etkilemiştir ve buna bağlı olarak da nodüller gelişmiş olabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı da var ise daha çok etkilenmiş olabilir. Akciğer ve akciğer zarında, akciğer yakınlarında görülen mm’lik nodüller genellikle büyüme gösterip göstermeyeceği açısından bilgisayarlı tomografi yöntemi ile duruma göre 3 ayda, 6 ayda, yılda bir kontrol edilir.

   > Nodüller büyüme göstermez ise takip aralığı açılarak takip edilir. Büyüme gösterir ise endoskopik yöntem ile nodüllerden örnek alınır ve patolojik incelemeye gönderilir. Nodüller malign (kötü huylu) görünüm özelliklerinde değil olarak yorumlanmış bu nedenle uzun süren enfeksiyon ve sigara kullanımı var ise bunlara bağlı gelişmiş nodüller olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  Hayrettin IRMAK

  21 Nisan 2016 at 12:31

  Sayın Hocam Çektirdiğim 2.altı aylık Bilgisayarlı Tomografi sonucu: Kesit dahiline giren vertebralar porotik görünümdedir.Vertebra korpus köşelerinde dejeneratif osteofitik sivrileşmeler saptanmıştır.
  Göğüs ön-arka çapı artmıştır.
  Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp boşlukları doğaldır.
  Mediastinal ve hiler patolojik boyut artışı gösteren lenf nodu saptanmamıştır.
  Her iki akciğer de üst lob apikalde subplevral yerleşimli fibrotik dansite artışları izlenmiştir.
  Ayrıca her iki akciğerde 5 mm ve daha küçük boyutlarda birkaç adet nonkalsifik pulmoner nodül dikkati çekmişitir.
  Hastanın Eylül 2015 tarihli tetkikin de sağ akciğer üst lob anterior segmentte izlenen ve yer yer tomurcuklu ağaç görünümüne neden olan peribrobşial nodüler infiltrasyon yeni tetkikinde tama yakın gerilemiştir.
  Sol akciğer lob posterobazal segment düzeyinde subsegmenter atelektazi izlenmiştir. Doktor bey 6 ay sonra tekrar tomografi çekilecek dedi.Sizin öneriniz nedir.Yardımlarınızı bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Nisan 2016 at 11:36

   > Bu tür görüntülemelerin sonuçları uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur. Çünkü raporlar değerlendirilirken hastanın şikayeti, hastanın klinik muayenesi, hastanın yaşı, sigara kullanımı, aile öyküsü, geçirdiği enfeksiyonlar gibi faktörler de göz önünde bulundurulur. Akciğer ve solunum yollarında görülen ml’lik nodüller genellikle 3 ayda bir, 6 ayda bir şeklinde takip edilir ve yayılım göstereceği, büyümesi gibi durumlara bakılır.

   > Göğüs arka kısmında bulunan vertebra kemiklerinde kalsiyum eksikliğine bağlı kemik erimesi veya kemiklerde bozukluklar gibi bir durum başlangıcı olmuş gibi tarif edilebilir.

   > Akciğerlerde 5 mm’lik nonkalsifik nodüller görülmüş bu nodüller genellikle takip sürecine bırakılır.

   > Daha önceki tomografi sonucunda görülen daha çok küçük nodüllerde gerileme görülmüş, daha önce görülen bronşiyal nodüllerde gerileme görülmüş gibi.

   > Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde ve geciktirmemenizde fayda var. Doktorunuzun önerdiği herhangi bir koruyucu tedavi yöntemi var ise bunlar da dikkatle uyulmalıdır.

   Daha iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. Avatar

  Mahmut ünal

  23 Nisan 2016 at 23:00

  Merhaba değerli hocam Ben Mahmut Ünal . Hocam Annenim rahatsızlığı ile ilğili size soru soracağım Annem 60 yaşında nefes almakta zorlanıyordu yürüdügü zaman çok kısa zamanda soluk soluğa kalıyordu ve özelliklede uyuduğu zaman nefes alıp verirken nefesi kesik kesik alıp birde üflüyor uyurken her nefes aldığında birde püff diye üflüyor ve bir kaç kez böyle yapıp en sonunda da hiç nefes alamıyor gibi duruyordu o an nefesnin durduğunu sanıyorum ve birde derin nesef alıyor ve bu bütün uyku süresinde böyle ve gögüs agrıları oluyor
  Değerli hocam bu şikaylerden dolayı annem gögüs hastalıkları doktoruna gitti şikayetini doktara iletti doktoruda annneme koah hastalarının kullandıgı fıs fıs verdi ve yaklaşık 1 ay kullandı nefes alışverişlerinde herhangi bir değişiklik olmadı ve tekrar doktoruna gitti doktoruda anneme BT- çekimi yaptırdı BT- çekiminin sonuncı harfien size yazıyorum

  I.V. kontranst verilmeden yapılan toraks BT incelemesi.
  mediastende prekarinal alanda birkaç adet büyüğü 15×10 lenf nodları iznelmiştir.
  kesitler parankim penceresinden değerlendirlidiğinde : Sağ akciğer üst lob posterior seğmentte 4 mm, Sağ akciğer alt lob süperior segmentte 5mm paraimal modüller izlendi.
  Sol akciğer alçt lob laterobazal segmentte periferik yerleşimli 3,5mm düşük dansiteli nodül izlendi
  Sol akciğer alt lob arterior bazal segmentte 2 adet milmetrik boyutlu düşük dansitel nodül izlendi.

  solunum antefaktları nedeniyle parakim değerlendirmesi suboptimaldir
  Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp konfigürasyonu normaildir.
  trakea orta hattadır. trakea ve her iki ana broş açıktır.
  Kemik yapıları doğal görünümdedir.
  Plevral enfüzyon izlenmemiştir.
  Değerli hocam yaklaşık 1 yıl önce akciğer kanserinden babamı kaybettik şuan çok endişeliyiz doktoru annemi marmara üniv eğitim araştırma hastanesine yönlendirdi
  Annemide kaybetmek istemiyoruz bu çıkan sonuç çokmu kötü sonuç kanserimi gösteriyor yada kansere çevirirmi tedavisi olan bi hastalık mı bu süreçte neler yapmalıyız hiç bir bilgimiz yok çok endişeliyiz bizim için sıkıntılı günler başladı marmara üniv hastanesi haricinde önerebileceğiniz istanbulda bir hastane yada doktor varmı yoksa tedaviyi bu hastanede mi devam edelim. Sizden cevabınızı endişeli bir şekilde bekliyorum bizi bilgilendirir ve yönlendiriseniz çok sevinirim Değerli Hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 14:10

   > Uyuma sırasında nefesin durması, horlama gibi durumlar ve benzeri durumlar uyku apnesine bağlı gelişebilecek rahatsızlıklardır genellikle. Uyku apnesi akciğer veya solunum yollarına bağlı bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir.

   > Lenf bezlerinde nodüller tespit edilmiş, akciğerde 4-5 mm’lik nodüller tespit edilmiş, plevral boşlukta sıvı birikimi tespit edilmiş gibi görünmekte; ancak akciğer nodülleri, lenf bezi nodülleri ve plevral sıvı birikimi veya ödem tarzında oluşan oluşumlar sigara kullanımına bağlı, geçirilen enfeksiyonlara bağlı, sigara dumanına maruz kalmaya bağlı da gelişebilir.

   > Anneniz sigara kullanıyor veya önceden uzun süre kullanmış ise lenf ve akciğer nodülleri buna bağlı gelişmiş olabilir.

   > Anneniz ciddi alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş ise (bronşit, zatürre ve benzeri) akciğer ve lenf nodülleri gelişmiş olabilir.

   > Durumun akciğerler, meme, lenf bezleri açısından değerlendirilmesi ve araştırılması gerekebilir. Bu nedenle araştırma hastanesine sevk edilmiş olmalı.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 27. Avatar

  yagmur

  2 Mayıs 2016 at 16:12

  sonuç:amfizem
  sol alt lobda fokal bronşiektazi odakları
  sağ majör fissürde milimetrik nodüler kalınlaşma
  hocam anneannem bronşit oldu doktor tomografi istedi sonuç bu geldi. şuan sabah akşam iğne ve antibiyotik kullanıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2016 at 13:15

   > Bronşektazi kıkırdak doku içeren hava yollarının veya bronşların, bölgesel, geri dönüşümü olmayan genişlemesidir. Bronşektazi durumuna bazı hastalıklar ve tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları sebep olur. Yani anneannenizin geçirdiği bronşit enfeksiyonu nedeni ile hava yollarında veya bronşlarda genişleme odakları görülmüş.

   > Sağ akciğerde mm’lik nodüller görülmüş, bu nodüller bronşit nedeni ile gelişmiş olabilir. Akciğerde görülen mm’lik nodüller genellikle sigara kullanımına, geçirilen alt solunum yolu enfeksiyonlarına, alerjik sebeplere ve tozlu ortamlara maruz kalmaya bağlı da gelişebilir. Akciğer nodülleri genellikle 3-6 ay aralar ile bilgisayarlı tomografi ile takip edilir. Nodüller büyüme göstermez ise takip araları açılarak takip süreci devam eder. Nodüller büyüme gösterir ise endoskopik yöntem ile örnek alınır ve patolojik incelemeye gönderilir ve kötü huylu çıkar ise cerrahi müdahaleye gerek duyulur.

   > Bronşit (bronş iltihabı) nedeni ile bu oluşumlar izlenmiş olmalı. Doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda var. Doktorun verdiği antibiyotik saati saatine 15 dakika geç 15 dakika erken olsa da olur denilmeksizin düzenli kullanılmalıdır. Başka türlü bakterilerden kurtulmak daha zor olabilir.

   Sağlık yaşam ve iyilik dileğiyle.

 28. Avatar

  nur

  10 Mayıs 2016 at 18:29

  hocam 3 ay önce şidetli öksürügüm oldu hafiffden 2 kez kan geldi pembemsi oksuruk bir hafta felan surdu ama sırttı agrım oluşdu sol gogsumde agrım vvar 3 aydırda gecmedi sırt uzerıme yatamıyorum nefes alıp verılken bogulcak gbi oluyorum nefes alırken hem sol gogsumde sol tarafdan kolumun arkasına dogru bir agrı ama surekli gecmiyor hem gögsum hem sırtımda agrım hala var nefes alıp verırrken sırttımda koca bir tas var sankı yutkunurken dahi sırttımn arkasında bi agrı hıssediyorum sebebi n eola bili

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 11:47

   > Üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmişseniz buna bağlı öksürük bir süre devam etmiş olabilir. Bu durumda tedavi görmemişseniz enfeksiyon akciğerlere yerleşmiş olabilir. 3 aydır süren sırt ağrısı ve göğüs bölgesinde ağrı hissetmeniz mantarlara bağlı bir enfeksiyon ise akciğer mantarı gelişmiş olabilir. Tüberküloz enfeksiyonu geçirmişseniz geçen yıllarda tüberküloz enfeksiyonu boşluklarına mantarlar yerleşir ve akciğer mantarı gelişir. Bu gibi bir durumda iyi bir göğüs hastalıkları uzmanlığınca değerlendirme gerekir.

   > Sırt ve göğüs ağrısı safra polipleri, safra taşları, safra iltihabı, safra reflüsü nedeni ile de olabilir.

   > Göğüs zarı iltihabı, kalp dış zarı iltihabı, akciğer zarında sıvı birikmesi gibi birçok etken sizde görülen şikayetlere neden olabilir. Sebep ne olursa olsun 2 haftadan fazla süren şikayetlerde mutlaka ilgili bir uzmana görünmek gerekir.

   > Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 29. Avatar

  zeynep

  20 Mayıs 2016 at 17:52

  Merhabalar hocam “her iki akciğer alt lob postero bezelde dapendan-ineeritiküler dansiteler izlenmektedir.Sol akciğer alt lob latero bazelde subplevral 3 mm çapında flu pulmoner nodül mevcuttur.” ne ifade ediyor? Ayrıca farenjitim ve omuzlarımla belimde ağrı var.Bunların bağlantısı var mıdır? Teşekkür ederim şimdiden…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2016 at 12:38

   Akciğer nodülleri genellikle alt veya üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Farenjit (farenks iltihabı) enfeksiyonlara bağlı ya da alerjik nedenlere bağlı, sigara kullanımına bağlı gelişebilir. Farenjit nedeni ile akciğerlerde nodül ve yoğunluk artışı olabilir. Bunların yanı sıra sigara kullanımı da var ise bu görüntüleme yönteminde bu tür bir sonuç çıkması çok anormal değildir. Nodül flu (yani tam olarak nodül olup olmadığı belli olmayan) şeklinde görünüyor.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz doğru olur, çünkü doktor belli aralıklar ile bilgisayarlı tomografi tetkiki isteyebilir.

   Geçmiş olsun.

 30. Avatar

  mehmet metin oksuz

  25 Mayıs 2016 at 22:45

  Akciger nodullerine bakarak kanser teshisi konulmaz bazi hastalar bunu piskolojik yapiyor her insanda gorulen bisi 2 kez verem gecirdim daha dogrusu nodul genelde verem hastalina yol aciyor kanser teshisi biyopsi yaparak anlasilir bazi ozel hastaneler bunu para kazanma amacli hastaya akcigerinde 10cw buyuklunde nodul teşpit edildi bir organinda kanser olabilr akcigerine scrams dyor bunlara inanmayin sekel lezyonlarin yogunlugu sizin beslenmenize baglidir.

  • Avatar

   Mehmet kaya

   21 Haziran 2016 at 15:43

   AyneN vallaha aynısını bana dediler..10 tane nodül çıktı akcigerimde…en büyüğü 8 mm..doktor vücudunun başka yerinde kanser olup oraya sicramis olabilir dedi ve resmen hayatımı bitirdi..yaşım 26 ve herhangi bir öksürük aksirik nefes darligim yoktu…

  • Avatar

   mehmet ertem

   1 Kasım 2016 at 21:46

   sol akcigerde alt lob süperior segmentte 3mm 3.5 nn çağında buzlu cam dansitesinde nodül izlenmiştir.
   sağ akciğer üst lob anterior segmentte 6mm 3 mm çapında dansitesinde nodül görülmüştür.
   yardımcı olurmusunuz .
   şimdiden teşekkürler

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    3 Kasım 2016 at 13:49

    Akciğerlerde görülen mm’lik nodüller sigara kullanımına bağlı, geçirilen alt solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı, astım, kistik fibroz, alerjik reaksiyonlar, meslek koşulları gibi nedenlere bağlı gelişebilir.

    Bu tür nodüller hastanın şikayetleri, hastanın yaşı, hastanın sigara kullanımı varlığı, hastanın aile öyküsü gibi faktörler de göz önüne alınarak değerlendirilir ve genellikle belli aralıklar ile takip edilir.

    Gereken durumlarda bu oluşumlardan iğne biyopsisi alınabilir.

    Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz gerekir.

    İyilik ve sağlık dileğiyle.

 31. Avatar

  seda

  5 Haziran 2016 at 22:57

  Merhabalar, Esim sirt agrisi sikayeti ile doktora gitti rontgen cekildi sonra leke ak cigerinde leke oldugunu soyleyip tomogrofi cektiler sonuclarda bu sekilde yaziyordu.
  Mediastinal buyuklugu 16×8 mm boyutunda bir kac adet lap izlenmistir sag hiler bolgede 17*13mm ebadinda hipodens yumusak doku dansitesinde gorunum dikkat cekmistir (lap?) Takip onerilir.
  trakea ve ana bronslar normal kalibrasyondadir.
  kalp boşlukları ve mediastinal ana vaskuler yapilar dogaldir. Kitle saptanmamistir.
  plevral yuzeyler dogaldir.
  hiluslar normal genisliktedir.
  sol akciger ust lob anterior segmentte 15×8mm boyutunda 4mm ebadinda 7 mm capinda kalsifiye parankimal nodul izlenmistir.
  sol akciger ust lob anterior segmentte paramediastinal yerlesimli 6mm capinda kalsifiye nodul izlenmistir.
  toraks duvari yumusak dokulari ve kemik olusumlarinda patolojik gorunum saptanmamistir.
  Hocam esim sigara kullaniyor ve cok soda iciyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2016 at 21:30

   – Bu tür raporların uzmanı olan göğüs hastalıkları uzmanları tarafından değerlendirilmesi daha uygun olur, bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Raporlar değerlendirilirken hastanın yaşı, hastanın şikayetleri, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, hastanın aile öyküsü gibi durumlarda göz önünde bulundurulur.

   – Lenf bezleri mediastenin (akciğerlerin arakasında bulunan bölüm) her yerinde bulunabilir. Bu lenf bezlerinde büyüme, yumuşak dokularda yoğunluk gibi görülen oluşum gibi bir şeyler izlenmiş şeklinde yorumlanabilir.

   – Sol akciğerde nodüller izlenmiş.

   – Akciğer nodülleri ve lenf bezi büyümeleri sigara kullanımına bağlı gelişebilir, geçirilen alt ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişebilir, kistik fibrozis denen bir hastalığa bağlı gelişebilir, mantar enfeksiyonlarına bağlı gelişebilir, sarkoidoz hastalığına bağlı gelişebilir, akciğer mantarına bağlı gelişebilir.

   – Yani akciğer nodüllerinin ve lenf bezi büyümelerinin 6 ay gibi aralarla takibi gerekebilir, bu nedenle doktor kontrolünün ihmal edilmemesi gerekir.

   – Doktorunuz endoskopik yöntem ile nodüllerden örnek alınmasını isteyebilir veya izlemin yeterli olacağını söyleyebilir.

   – Öncelikle eşinizin sigarayı bırakması çok önemlidir. Sigara kullanımı devam ettiği sürece nodüllerde küçülme olma ihtimali oldukça düşüktür.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  mete

  29 Haziran 2016 at 15:33

  merhaba
  eşimin ilaçlı tomografisi sonucunda bazı nodüller çıktı sonucları aşagıda yazıyorum.
  en büyüğü subkarinal alanda 15×32 mm ebatlı olmak üzere paratrekeal alanda, arkus aorta komşulugunda, aortopulmoner pencerede, subkarınl alanda, paraözefageal alanda ve her iki akciger hilusunda multipi sayıda lenfadenopatiler izlendi.
  her iki akciger parankiminde yer yer nodüler dansiteler ve buzlu cam dansitesinde asiner paterni düşündürür retikulonoduler infiltrasyon odakları izlendi.
  inceleme alanına giiren üst batın kesitlerinde en buyugu portal hülus düzeyinde 22x28mm ebatlı olmak üzere portal hülusta olmak üzere çöliak trunkusta peripankreatik alanda ve mide küçük kurvatur komşulugunda multipi sayıda lenfadenopatiler izlendi.

  doktor parca alınmasını söyledi öncelikle merak ettiğim şeyler nodullerin bulundugu bölgelerin risk durumu ve kanser riski yuksekmıdır bu boyuttakı nodullerde
  şimdiden çok teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 22:17

   – Bu tür raporlar uzmanı olan doktor tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, çünkü raporlar değerlendirilirken hastanın şikayetleri, hastanın sigara kullanımı, hastanın aile öyküsü, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, hastanın yaşı ve hastanın klinik görünümü de önemlidir.

   – Pulmoner ve paraözofageal alanlarda lenf bezi büyümeleri tespit edilmiş, lenf bezi büyümeleri geçirilen enfeksiyonel hastalıklar, sigara kullanımı nedeni ile olabilir.

   – Akciğerlerde nodül benzeri görünümler veya nodüller izlenmiş, akciğer nodülleri de enfeksiyonlara bağlı, sigara kullanımına bağlı bilgisayarlı tomografik görüntülemede oldukça sık görülür ve akciğer nodülleri genellikle bilgisayarlı tomografi ile 6 ayda bir takip edilir. Büyüme göstermeyen nodüllerde Takip araları 1 yılda bir şeklinde açılabilir.

   – Şüphe edilen akciğer nodülleri için endoskopik yöntem ile parça alınır ve iyi huylu veya kötü huylu oluşumlar olup olmayacağı patolojiden gelen sonuca göre karar verilir.

   – Tüberküloz enfeksiyonuna bağlı bu durum gelişmiş ise bakterinin cinsini belirlemek için de parça alınması istenebilir ve gelen sonuca göre antibiyotik tedavisi ve belli aralıklar ile takip edilmesi şeklinde süreç devam eder.

   – Yani buradan risk hakkında net bir şey söylemek zordur.

   – Eşnizin bu durumu geçirilen ya da varlığını sürdüren tüberküloz veya mantar gibi enfeksiyonlara bağlı da olabilir, sigara kullanımına bağlı da olabilir.

   Doktor kontrolünüzü ve takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 33. Avatar

  Mehmet Emin

  30 Haziran 2016 at 18:03

  Kolay gelsin . Sol kasık üzerinde ceviz büyüklüğünde oluşan kitlenin alınmasından sonra patoloji sonuçlarında kötü huylu metastaz kanser oldugu bilgisi verildi. Ardından bt çekindik akciğerde 6mm boyutunda her iki akciğerse 8-10 adet milimetrik boyutta nodüler tespit edilmiştir. Kötü huylu düşünüldüğü ikin sol kasıktan 2 . Ameliyata girdi ve o bölge iyice temizlendi 2. patoloji sonucu temiz geldi .
  Pet-cd sonucumuzda aynı bt deki gibi çıktı . Bunun üzerine ameliyat olunan sol kasık üzerine doktorlar Işın tedavisi alınması istendi ve 5 haftalık bir Işın tedavisi alındı . İlk bt nin ardından 2 ay sonra tekrar bt ye girildi ve orda da modüllerde büyüme görülmediği tespit edildi . Doktorumuza gittiğimizde akciğer dekiler için biyopsi alınması gerekebilir deyip bizi göğüs hastalıklarına yönlendirdi . Komoterapi alınma olasılığına var Dedi 4 ay süreyle . Kafamız çok karışık bize bir açıklama yapılabilir mi ? Agustosa kadar büyüye bilirde Dedi en son .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Temmuz 2016 at 16:13

   – İnsan vücudunda tüm organlar hücrelerden oluşur ve hücreler bölünebilme yeteğine sahiptirler.

   – Hücreler, ölen hücrelerin yenilenmesini ve yaralanan dokuların onarılmasını bölünme yetenekleri sayesinde sağlarlar.

   – Sağlıklı bir hücre yaşamı süresince belli bir sayıda bölünebilir. Buna karşın kanser hücreleri, kontrolsüz bölünüp çoğalırlar.

   – Kanser hücreleri tümörleri oluştururlar, tümörler sağlıklı dokuların ya da organların içine sızabilirler ya da tahrip edebilirler.

   – Kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı sayesinde vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Bu durum metastaz (sıçrama) olarak değerlendirilir.

   – Yani kasıkta olan kitleden vücudun diğer bölgelerine kanser hücreleri lenf ya da kan dolaşımı ile sıçrama yapmış olabilir ya da yapmamış olabilir.

   – Ameliyat geçirmişsiniz, tedaviler görmüşsünüz bunlara bağlı bağışıklık sistemi zayıfladığı içinde enfeksiyon gelişmiş olabilir ve buna bağlı akciğer nodülleri gelişmiş olabilir ya da sıçramaya bağlı bu nodüller ortaya çıkmış olabilir.

   – Yani kanserin varlığını, sıçarama yapıp yapmadığını kestirmek çok kolay değildir, bu nedenle önlem olması için kemoterapi tedavisi gerekir demiş olabilerler. Kanser oldukça karışık bir vakadır, bu nedenle kanseri anlamak da, anlatmak da oldukça zordur.

   – Yayılım olup olmadığını, yayıldığı yerde büyüme gösterip göstermeyeceğini kestirmek de zordur. Bu durum hastanın bağışıklığının güçlü veya zayıf olması ile de ilişkili olabilmektedir, bu nedenle doktorunuz başka şekilde önermedi ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şekilde beslenmeniz ve yaşam tarzınız da önemlidir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Her şeyin iyi olması ve yaşadığınız sıkıntıların geçmesi dileğiyle.

 34. Avatar

  ali

  30 Haziran 2016 at 23:18

  Merhaba
  öksürük ve sol göğüs ve sol sırt ağrısı için doktora gittim tomografi çektirmemi istedi ve sonuç raporda :
  Sağ akciğer orta lob medial segmentte 8×3.5 mm boyutunda nodül dikkati çekmiştir yazmaktadır.merak ettiğim şeyler nodullerin bulundugu bölgelerin risk durumu ve kanser riski yuksekmidir bu boyuttakı nodüllerde amaliyat gerekirmi bu konularda bizleri aydınlatırmısınız şekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Temmuz 2016 at 17:16

   Akciğer nodülleri geçirilen üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı, sigara kullanımına bağlı bilgisayarlı tomografik görüntülemede oldukça sık rastlanmaktadır.

   Bu durum geçrdiğiniz veya halen var olan enfeksiyonel bir durumdan ya da sigara kullanımına bağlı gelişmiş olabilir.

   Bu tip nodüller genellikle tomografi yöntemi ile 3 veya 6 ayda bir büyüme gösterecek mi diye takip sürecine bırakılır.

   Kanser riski nodülün bulunduğu kısımdan çok nodülün tipine, büyüklüğüne, hastanın sigara kullanımına, hastanın şikayetlerine, hastanın yaşına, hastanın geçirdiği enfeksiyonlara (tüberküloz enfeksiyonu gibi) ve hastanın aile öyküsüne bağlı değerlendirilir.

   Nodülün kanser riski taşıyıp taşımadığının anlaşılması için endoskopik yöntem ile parça alınması veya cerrahi olarak nodülün çıkarılarak patolojik incelemeye gönderilmesi gerekir.

   Akciğerde görülen mm’lik nodüller genellikle takip edilir, büyüme göstermez ise takip süreleri açılır.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 35. Avatar

  Ebru

  5 Temmuz 2016 at 07:26

  Meraba
  Tam olarak neyin sebep oldugunu bilmiyorum ama sabahlari kalktigim zaman sirtimda cigerlerime dogru inanilmaz siddetli bir agri oluyor maksimum 3 saat uyuyabiliyorum uyandigimda iste sanki biri sirtima cok siddetli sekilde vurmus gibi hissediyorum ve acidan nefes alamiyorum bu agri bir iki saate ancak hafifliyor yattigim yeri degistirdim ama birsey degismedi yatis seklimi degistirdim ama sonuc yine ayni nefes alirken dahi bu kadar siddetli olan bu agrinin sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 14:19

   – Bahsettiğiniz ağrı akciğer zarı iltihaplanmasına veya göğüs zarı iltihaplanmasına bağlı olabilir.

   – Sırt ağrısı uzun süredir devam ediyor ve geçmiyor ise özellikle sabahları uyanınca hissedilen ağrı fibromiyalji ağrısı olabilir fakat bu ağrı yaygın özellik gösterir.

   – Çok sık görülmemekle birlikte omurgayı tutan enfeksiyonlar ya da kötü huylu hastalıklar da özellikle uzun süre geçmeyen, şiddetli ve gece başlayan ağrılar olabilir.

   – Tüberküloz enfeksiyonu nedeni ile sırt ağrısı olabilir.

   – Safra kesesine ait bir durumdan dolayı sırt ve omuz kısımlarında ağrı olabilir.

   – Kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı gibi nedenlerden dolayı sırt ağrısı ve nefes alıp vermede zorluk olabilir.

   – Mide rahatsızlıkları nedeni ile (gastrit, ülser ve reflü gibi) sırt ağrısı olabilir.

   – Yemek borusunu ilgilendiren hastalıklarda da sırt ağrısı ve nefes alıp vermede zorluk çekilebilir.

   – Sırt ağrısının birçok nedeni olabilir, akciğeri ilgilendiren birçok durum sırt ağrısı ve nefes darlığı sıkıntısına yol açabilir.

   – Öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz önemlidir.

   – Buradan bir sonuç alınmaz ise gastroentroloji uzmanına gitmek ve gereken testlerin ve tetkiklerin yapılmasını istemek gerekir.

   – Yine sonuç alınmaz ise kardiyoloji, fizik tedavi uzmanlarına gitmek de gerekebilir.

   – Sırtta ağrı boyun fıtığı, sırt fıtığı, kemik erimesi, kireçlenme, kemik iltihabı, romatizmal bazı hastalıklar gibi nedenlere bağlı da olabilir ve bu durumda ortopedi, romatoloji gibi bölümlere de gitmek gerekir, bu nedenle gittiğiniz bölümlerden sonuç alamaz veya farklı farklı bölümlere gitmek zor olacağı için uzun süren ve geçmeyen ağrılarda araştırma ya da üniversite hastanelerinde bulunan ağrı polikliniğine gitmek daha uygun olur. Burada süreç uzun olabilir fakat burada neden araştırılacaktır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 36. Avatar

  melek

  12 Temmuz 2016 at 11:28

  merhaba
  Bizim hastamız 82 yaşında astım hastası daha önce zatüre .bronşit gibi akciğer hastalıkları geçirmiş. Kontrastlı toraks Bt incelemesinde her iki akciğerde 11mm ve 8mm çaplı olmak üzere multıpl parankimal nodüle rastlandı. Sağ akciğerde posterobazal segmentte fokal konsalidasyon alanına rastlandı.hastaamızın şu an için öksürük balgam gibi herhangi bir şikayeteti bulunmamaktadır. Ayrıca hastamızın troid için ilaç kullanmakta.çalışmasında sıkıntı var.Ne yapacağımızı şaşırdık.kanser olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2016 at 12:52

   Akciğer nodülleri hastanızın geçirdiği enfeksiyonlara bağlı gelişmiş olabilir.

   Zatürre akciğerin alveoller olarak bilinen hava keseciklerinin iltihabı veya enflamasyunudur ve buna bağlı akciğer nodülleri gelişebilir.

   Bronşit (bronşların iltihabı) durumuna bağlı akciğer nodülleri oluşabilir.

   Ayrıca hastanızda zaten astım hastalığı da olduğuna göre buna bağlı da akciğer nodülleri gelişebilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar da zatürreye sebep olabilir ve bütün bunların sonucu olarak akciğer duvarlarında kalınlaşma, akciğer nodülleri oluşabilir.

   Akciğer nodülleri belli aralıklar ile bilgisayarlı tomografik yöntem ile takip edilir.

   Geçmiş olsun.

 37. Avatar

  ulas

  12 Temmuz 2016 at 19:12

  tomografi sonucum asagidaki gbidir.yorumlarsaniz memnun olurum cok bisi anlamadim.
  sağ akciger alt lob superior segment duzeyinde fissur ile yakin komsuluk gosteren yaklasik 5×2mm boyutlarinda dusuk dansitelli nodul formasyonu izlenmistir.bu nodul formasyonlarinin yakin donem radyolojik takibi onerilir.progresyon halinde detayli degerlendirilmesi dusunulebilir.
  sol akciger alt lob superior segment duzeyinde perifissurel yerlesimli fissuure genis tabanli oturan yaklasik 5×3 mm boyutlarinda nodul formasyonu izlenmwktwdir.bu nodul formasyonunun perifissurel benign nodul formasyonlariyla uyumlu olabilicegi kanaatindeyiz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2016 at 15:29

   – Akciğer nodülleri genellikle belli aralıklar ile takip edilir ve büyüme göstermez ise takip aralıkları açılarak takip sürecine devam edilebilir. Zaten raporun içinde de takip edilmesi önerilmiş.

   – Progresyon halinde (yani ilerleme veya büyüme göstermesi durumunda) daha tedaylı değerlendirme gerekebilir denmiş.

   – Rapor, sağ akciğerde ve sol akciğerde aynı düzeylerde ve yaklaşık aynı boyutlarda nodüller görülmüş gibi yorumlanmış.

   – Akciğer nodülleri geçirdiğiniz bir alt solunum yolu enfeksiyonlarından, sigara kullanımına bağlı olabilir.

   – Bu tür raporlar değerlendirilirken hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, hastanın yaşı, hastanın sigara kullanımı, hastanın aile öyküsü, hastanın şikayetleri ve klinik muayenesi gibi durumlar da göz önünde bulundurulur.

   Doktor kontrollerinizi ve takiplerinizi ihmal etmemeniz gerekir.

   Sigara kullanımı var ise en kısa zamanda bırakmaya çalışmak gerekir.

   Sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı, düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmak gibi sağlıklı yaşam tarzı önemsenmelidir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 38. Avatar

  ece

  18 Temmuz 2016 at 11:40

  ilacli tomografi de 4mm nodul tespit edildi. alerji nedeniyle ikinci cekim ilacsiz yapildi. ilacsiz film ile de nodul gorulur mu?tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 23:10

   – BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ (BT), X ışınlarının doku tarafından tutulması fizik ilkesine dayanan kesitsel bir görüntüleme yöntemidir.

   – Kontrast maddeli (ilaçlı) tomografi damarlar ile lenf nodlarının birbirinden ayırt edilmesini sağlar.

   – Akciğer kanseri, mediastinal kitle veya Lap (lenfodenopati/lenf bezi büyümeleri), vaskülit (damar iltihabı) ve benzeri durumlar ilaçlı BT ile araştırılır.

   – Yani ilaçlı tomografi damarların incelenmesi ve lenf nodüllerinin daha net gösterilmesi için önemlidir.

   – Nodülün yerine ve büyüklüğüne göre normal bilgisayarlı tomografi de nodülleri gösterir.

   – Yani ilaçlı filmde görülen lenf nodülleri ya da akciğerin herhangi bir yerinde görülen 4 mm’lik nodüller genellikle geçirilen enfeksiyonlara bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, sigara kullanımına bağlı olabilir ve gereken durumlarda bilgisayarlı tomografi ile bir süre 6 ay aralar ile takip edilir ve nodül büyüme göstermez ise takip araları açılır.

   Eğer sigara kullanımı var ise sigara kullanımından ve sigara dumanı olan alanlardan uzak durmanız önemlidir.

   Sağlıklı beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı ve yeterli su tüketimi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Ece

    19 Temmuz 2016 at 01:28

    Sol akciger üst lob apiko posterior segmentte 4mm subplevral nodül denildi. Ilacsiz cekim nodulun büyüme yapip yapmadigini gostermezse gereksiz cekim mi yapılmış oldu , tekrar ilacli film mi cekilmelidir?
    Tekrardan Teşekkürler.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     19 Temmuz 2016 at 16:26

     Nodülün büyüme yapıp yapmadığı hemen çekilen grafilerde anlaşılmaz zaten. Bunun takip edilmesi için 6 ay aralar ile tomografi çekilir ve büyüme görülmez ise takip araları açılır.

     Eğer ilk tomografi çekilmiş ise genellikle iki kez kısa aralar ile tomografi istenir ki bunun sebebi iki ayrı tomografi çekimini değerlendirmektir genellikle.

     Daha öncesinde de bahsedildiği gibi akciğer ve akciğer komşuluğundaki mm’lik nodüller genellikle geçirilen enfeksiyonlara, sigara kullanımına, alerjik reaksiyonlara bağlı gelişir.

     Burada önemli olan doktorunuz takip ister ise takiplerinizi devam etmenizdir.

     Tekrar tekrar ve yakın yakın tomografi çekilmesine genellikle gerek olmaz. Eğer farklı doktorlara giderseniz tekrar tekrar tomografi isteyebilirler.

     Geçmiş olması dileğiyle

 39. Avatar

  Derya

  1 Ağustos 2016 at 19:06

  Merhaba hocam benim tiroid bezlerinde modülleri var ve iki mm küçükken su an büyüme yapıyor ve ara sıra şişiyor kendiliğinden geçiyor akcigerlerdede nodul var ve su an takip falan demedi doktor acaba ne yapmam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2016 at 21:21

   Tiroid nodülleri tiroid bezinde oluşan yumrulardır. Tiroid nodüllerinin iyi huylu olup olmadığının araştırılması için genellikle tiroid hormon testleri (bazı kan testleri) ve biyopsi gibi tetkikler istenir.

   Bazı tiroid nodülleri tiroid bezinden bağımsız olarak hormon üretirler ve bunlara sıcak nodül adı verilir.

   Bazı tiroid nodülleri ise hormon üretmezler ve bu tip nodüller soğuk nodül olarak adlandırılır.

   Yani doktorunuz görüntüleme yöntemlerinin yanı sıra kan testlerinizi de bakmıştır mutlaka.

   Akciğer nodüllerine gelince; akciğer nodülleri sigara kullanımına bağlı, geçirilen solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı gelişebilir.

   Ara sıra şişip inen lenf bezi büyümesi olabilir.

   Eğer daha önce gittiğiniz doktor KBB uzmanı ise bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz daha doğru olur ya da doktorunuza tekrar ulaşarak takip gerekip gerekmediğini sormanız gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 40. Avatar

  haka

  3 Ağustos 2016 at 20:02

  Hocam faringoözofagografi tetkiki yaptırdım.son kısmında ”Subkarinal düzeyde özofagusa komşulukgösteren birkaç adet 1 cm’den büyük kalsifik lenf nodu vardır”yazıyor.Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2016 at 13:52

   Özofagus komşuluğunda (yemek borusuna yakın düzeyde) lenf bezi büyümesi tespit edilmiş.

   Lenf bezi büyümeleri geçirilen solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı, gribal enfeksiyonlara bağlı, yemek borusunun tahrişine bağlı, sigara kullanımına bağlı olabilir.

   Sizden bu tetkiki isteyen doktorunuza raporunuz ile birlikte gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Behice

  12 Ağustos 2016 at 18:20

  Merhaba, yaklaşık 15 yıl önce başlayan ve dönem dönem yoğunlaşan hemoptizi şikayeti için akciğer tomografisi çekildi. Raporda, aşağıdaki ibare dışında her şey normal olarak geçiyor.

  “Büyügü sol akciger alt lob anterior segmentte yaklasik 7 mm çapli subsolid dansitede olmak üzere her iki akciğerde birkaç adet subsolid ve buzlu cam dansitesinde nodüller izlenmistir.”

  Sizce bu ibarede, üzerinde durulması gereken bir şey ya da söz konusu durum için bir dayanak var mı?
  (Hiç sigara kullanmadım.) Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2016 at 14:35

   Hemoptizi (yani kanlı balgam) sebep ne olursa olsun bu kadar uzun süre devam ediyor ve tekrarlıyor ise mutlaka dikkate alınmalıdır.

   Akciğerde tomografi sonucu görülen nodüller hastanın yaşına, hastanın sigara kullanımına, hastanın geçirdiği enfeksiyonlara (tüberküloz gibi), hastanın aile yakınlarında akciğer kanseri öyküsü olup olmadığına göre değerlendirilir.

   Yani bu tür raporlar uzmanı olan göğüs hastalıkları doktoru tarafından ve hastanın klinik muyenesindeki durumuna ve anlattıklarına göre değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir.

   Bu durumun tam olarak anlaşılması için doktorunuz iğne biyopsisi yapılmasını da isteyebilir, bu nedenle raporunuz ile birlikte doktor kontrolünüze gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

   Bu nodüller daha önceleri veya yakın zamanda geçirdiğiniz alt solunum yolu enfeksiyonları veya tüberküloz enfeksiyonundan dolayı gelişmiş olabilir.

   Yine bu nodüller sigara kullanmadığınıza göre meslek koşullarına bağlı reaksiyonların neden olduğu akciğerlerin hastalanmasına bağlı da gelişmiş olabilir.

   Ayrıca soliter pulmoner nodüller akciğer mantar enfeksiyonu (aspergillos gibi), pnömoni, akciğer apsesi, kızamık enfesiyonu, akciğer damarında balon oluşması (pulmoner arter anevrizması), bronkojenik kist, romatoid artrit, sarkoidoz, lenfoma, amiloidoz birikimi ve daha birçok farklı sebeplerden gelişebilir.

   Doktorunuz belki tekrar tomografi filmi isteyebilir veya 6 ay aralar ile takip isteyebilir.

   Doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 42. Avatar

  NURİ

  13 Ağustos 2016 at 11:48

  MERHABA, TOMOGRAFİ SONUCU 17MM LİK LENF NODU VE SAĞ SUPRAHİLER BÖLGE ÜST LOB BRONŞU SUPERİOR KOMŞULUĞUNDA YAKLAŞIK 44*26MM BOYUTLARINDA YUMUŞAK DOKULU KİTLE GÖZÜKTÜ VE PET ÇEKİNDİM PET SONUCU: SAĞ AKCİĞER SUPRAHİLER BÖLGEDE 30*27MM BOYUTLU İRREGÜLER SINIRLI KİTLESEL LEZYONDA SUVMAX 8.6 HESAPLANAN FDG TUTULMA İZLENMİŞTİR SON OLARAK 3 SEFER BRONOSKOBİ YAPILDI KAMERA İLE DE BAKILDI HEP TEMİZ ÇIKIYOR AMA AMELİYATLA ALINMASI GEREKİYOR DİYOR DOKTORLAR SİZCE AMELİYAT OLMALI??? BLİGİLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2016 at 13:40

   Bu tür raporlar uzmanı olan göğüs hastalıkları alanında değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, çünkü raporların değerlendirilmesinin yanı sıra hastanın şikayetleri, hastanın sigara kullanımı, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, hastanın meslek koşulları, hastanın yaşı, hastanın aile öyküsünde akciğer kanseri olup olmadığı gibi durumlarda göz önünde bulundurulur.

   Hem lenf nodülü hem de akciğer nodülü ve nodüllerin boyutu büyük tespit edilmiş gibi görünüyor.
   Doktorunuz bronkoskopi yöntemi ile o bölgelerden örnek almış olabilirler ve örneklerin sonucu temiz çıkmış olabilir fakat kitleler büyük boyutlu bulunduğu için ameliyat ile kitlenin çıkarılması ve direkt kitlenin kendisinin patolojiye gönderilmesi gerektiğini düşündükleri için ameliyat demiş olabilir doktorlarınız.

   Tümörlerin farklı cinsleri vardır ve tümör çıkarılmadan tümörlerin cinslerini öğrenmek zorudur, tümörlerin cinslerine yani türlerine göre iyi huylu veya kötü huylu olma özellikleri değişir. Görüldüğü kadarıyla bu raporda görülen lezyon nodül değil kitle olarak tespit edilmiş.

   Özellikle sigara kullanımı, hastanın şikayetleri ve klinik muayenesi veya tüberküloz enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon geçirmiş olma öyküsü takip ya da ameliyat kararını etkiler.

   Bu tür durumların kararı tabii ki size ve doktorlarınıza kalmıştır.

   ”Buradan sadece bilgi verilebilmektedir”

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 43. Avatar

  Behice

  14 Ağustos 2016 at 23:28

  Tekrar merhaba,dikkatinizi ve zamanınızı esirgemediğiniz ve de her birimize ayrı ayrı iyi dileğiniz için teşekkürler. 33 yaşındayım, farklı şikayetlerim var ancak hiç enfeksiyon geçirmedim ya da geçirmediğimi sanıyorum (çocuklukta geçirdiklerimiz dışında), kanlı balgam 15 yıllık bir öykü olmasına rağmen,ilk kez 6 ay önce 1 ay süren biraz göğüs ağrısı ve solunum problemi yaşadım, belki raporda geçenler o zamandan kalma bulgulardır. Aslında durum şu ki; romatoloji doktoru raporuma bakıp gayet iyi olduğunu söyledi, bir parantez açıp şu gibi şeyler var ama önemli değil gibi bir söylemde bulunmaması sonradan raporu okuduğumda ilginç geldi, kaldı ki işine ilgili bir doktor. Bu durumda, önerdiğiniz gibi bir göğüs hastalıkları uzmanına da gitsem daha iyi olacak. Detaylı paylaşımınız için tekrar teşekkürler, kolaylıklar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2016 at 15:23

   Eğer romatolojik yani sistemik bir hastalık söz konusu ise bu tür durumlardan dolayı da akciğer tomografisinde bu nodüller görülmüş olabilir, çünkü birçok farklı sistemik hastalık akciğerleri de etkiler.

   Romatoloji bölümü genellikle romatolojik hastalıklar, kas hastalıkları ve sistemik hastalıklar alanında araştırmalar yapar.

   Daha önce de belirtildiği gibi bu durum alerjik reaksiyonlara, astım hastalığına, alerjik astım hastalığına, meslek koşullarına bağlı meslek hastalıklarına, meslek koşullarına bağlı KOAH hastalığına, akciğer mantarına, akciğer kistik fibrozis durumuna bağlı da olabilir.

   Aslında bazen kanlı balgam gibi bir soruna yemek borusu varisleri, yemek borusu ülserleri, mide ülseri gibi durumlar da sebep olabilir ve bu durum üst gastrointestinal sistem kanaması olarak adlandırılır. Bu tür durumlara göğüs bölgesinde ağrı ve baskı hissi, mide sorunları (ağrı, yanma ve benzeri), yutkunma zorlukları, boğaz kısmında ağrı gibi şikayetler de eşlik edebilir ve bu durumlar gastroentroloji bölümünde değerlendirilir.

   Yine bazı hastalıklar kalp büyümesine bağlı, kist hidatiğe bağlı, kalp kapak hastalıklarına bağlı, kalp yetmezliğine bağlı, şarbon enfeksiyonuna bağlı kanlı balgam (hemoptizi) olabilir.

   İmkanınız var ise göğüs hastalıkları bölümünde bu durum araştırılmalıdır, ”çünkü hemoptizi (kanlı balgam) kesinlikle önemsenecek bir durumdur”.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Behice

    16 Ağustos 2016 at 23:13

    Yeniden detaylandırdığınız ve durumu vurguladığınız için tekrar teşekkür ederim. Size kolaylıklar ve buradaki herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

 44. Avatar

  Berk Yüksel

  15 Ağustos 2016 at 00:48

  TORAKS BT INCELEMESI;
  Toraks üst açıklığından başlayarak diafragmaya kadar alınan kesitlerde;
  Aorta,pulmoner konus, her iki pulmoner arter normal olarak izlenmektedir.Mediastinal genişlik olağandır.Kalp normal Büyüklük ve konfigürasyondadırPerikardium normal kalınlıktadıt.Karina önünde 1 cm boylarında birkaç adet lenfnodu görülmektedir.Her iki akciğerin buronkovasküler Dağılımı normal sınırlarda izlenmiştir.Pulmoner vasküler Yapılar,ana ve segmental branşlar normaldir.Akciğerlerin havalanması ve damarlanması normal sınırlardadır.Bilateral akciğer alanlarında aktif parankimal infiltrasyon izlenmemiştir.Ancak sağ akciğer alt lob süperior segment medialinde plevraya bitişik 4 mm Çapında modül imajı dikkati çekmektedir.Solda lingula inferior segment bazalinde plöroparankimal çekindiler izlenmiştir.Plevral Sıvı sağlanmamıştır.Kemik Yapılar normaldir.Abdomenden geçen kesitlerde sağ sürrenal gland lojuna lokalize 24 mm boyunda hipodens kistik imaj görünümü izlenmektedir.

  Hocam bilgi verirseniz çok sevinirim.Olumsuz bir durum söz konusu mudur ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2016 at 16:44

   Bu tür raporların uzmanı olan doktor veya doktorlar tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur, çünkü bu tür raporlar ile birlikte hastanın şikayetleri, hastanın sigara kullanımı, hastanın yaşı, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, hastanın aile öyküsü, hastanın çalışma koşulları ve hastanın klinik muayenesi de göz önünde bulundurulur.

   Lenf bezi büyümeleri görülmüş, sağ akciğerde 4 mm’lik nodül şüphesi bulunmuş, 24 mm boyunda kistik yapı tespit edilmiş gibi durumlar gözlenmiş.

   Lenf bezi büyümesi ve akciğer nodülleri geçirdiğiniz üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı, sigara kullanımı var ise buna bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, meslek koşullarına bağlı veya bazı hastalıklara bağlı görülmüş veya izlenmiş olabilir.

   Fakat kistik yapı tam olarak kist veya kitle ise bu durum böbreküstü bezine bağlı ya da bu beze yakın bir bölgeye bağlı kist olabilir ve nodüller ve lenf bezi büyümeleri bu duruma bağlı meydana gelmiş olabilir.

   Yani rapor uzman doktor tarafından değerlendirilmelidir, çünkü sizin şikayetinizin veya şikayetlerinizin ne olduğu da önemlidir.

   Başka tetkikler ya da testler de gerekebilir.

   Raporunuz ile birlikte bu raporu isteyen doktorunuza gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Serkan ak

  18 Ağustos 2016 at 21:12

  Merhabalar. İki sene once BT de sonuc olarak hersey normal denildi. İki ay once yapilan BT da sag alt bolgede 9 mm duzgun kenarli nodul cikti. Ben bu doktora eski BT cd sini gosterdim. Doktor o sonucyta da ayni yerde duzgun kenarli nodulun oldugunu, sonucun iyi degerlendirilmedigini ve iki sene boyunca boyut degismedigi icin endise etmemem gerektigini soyledi. Bu arada dedeme akciger kanseri teshisi kondu ve ben endise etmeye basladim. Tekrar BT yapilmasi gerekir mi tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2016 at 00:44

   Akciğer nodülleri bazen yerleşim yerine göre veya nodülün şekline göre ilk tomografide gözden kaçabilir.

   Akciğer nodülleri için bazen iki kez tomografi çekilmesi gerekebilir.

   Doktorunuzun da dediği gibi iki sene süresince büyüme göstermeyen akciğer nodülleri için senede bir veya iki senede bir tomgrafik yöntem ile takip yeterli olur genellikle.

   Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlardan, mesleğe bağlı toz-duman-kimyasal madde reaksiyonlarından, alerjik astımdan ve benzeri olaylardan da gelişebilir.

   Sigara kullanımı var ise bırakmanız önemlidir. Ayrıca sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam tarzı, yeterli su tüketimi (günde en az iki-ikibuçuk litre kadar) düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak bu durumun ilerlemesini engelleyebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 46. Avatar

  İrfan

  19 Ağustos 2016 at 21:00

  Hocam bi yakınımın akciğer kontraslı BT’sinde şöyle yazıyor; sol akciğer lagt lob süperiorda periferik yerleşimli plevra tabanlı 22 mm çaplı santralinde nekrotik alanlar içeren nodüler kitlesel lezyon görünümü izlendi. biyopsi ile değerlendirilmesi önerilir.
  hemotoraks lehine bulgu saptanmadı.
  pnömotoraks gözlenmedi.
  periferik alanlarda belirgin kitle lezyon saptanmadı.
  kemik yapıda travmatik patolojik görünüm izlenmedi.

  kanser olma riski nedir acaba, bizi aydınlatırsanız çok seviniriz. şimdiden çok teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2016 at 14:43

   Burada belirtilği üzere burada görülen nodül benzeri görünümden biyopsi alınması önerilmiş. Bu durum enfeksiyona bağlı o bölgede lezyonların görülmesi şeklinde de olabilir, yani akciğer apsesine bağlı bu tür bir sonuç çıkmış da olabilir.

   Biyopsi için ince iğne biyopsisi yapılması gerekebilir.

   Biyopsi alınmadan ve patolojik inceleme sonucu gelmeden nodülün kötü huylu olma özelliği veya enfeksiyonun türü zaten belli olmaz.

   Kitleler farklı cinslerde olabileceği için kitlenin cinsi kötü huylu veya iyi huylu olma özelliğini değiştirir.

   Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlara bağlı, meslek koşullarına bağlı, sigara kullanımına bağlı, altta yatan sarkoidoz, kistik fibroz astım hastalığı, KOAH hastalığı gibi başka hastalıklara bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı gelişebilir.

   Akciğerde görülen mm’lik nodüller genelllikle bilgisayarlı tomografi yöntemi ile takip edilir veya gereken durumlarda orada görülen bu oluşumun neden kaynaklandığının anlaşılması için biyopsi istenir.

   İnce iğne biyopsisi tüberküloz enfeksiyonu, mantar enfeksiyonu, parazitlere bağlı hastalık gibi nedenler için de istenmiş olabilir.

   İyi sonuç alınmanız ve salıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  Ahmet

  26 Ağustos 2016 at 18:25

  Hocam merhabalar annem 50 yaşında çekilen bt de paratrakeal alanda aortikolpumoner pencerede ve her iki bölgede en büyüğünün kısa çapı 11 mmölçülen bazıları kalsifiye lenf nodları izlenmektedir. Sağ akciğer orta lob anteriorda 9mm çapında kalsifiye nodül izlendi. Her iki akciğer alt lob postero bazallerde fokal buzlu cam dansiterleri izlendi (pnomoni) her iki akciğer alt loblarda fibrotik bantlar izlendi raporda bunlar yazıyor. Doktor ihtihap var demiş ve antipyotik vermiş 15 gün sonra kontrole gel demiş. Ayrıca safra kesesinde de polip çıkmış. Hocam kanser riski var mıdır. Lütfen cvp verirseniz seviniriz. Teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ağustos 2016 at 21:57

   Lenf nodülleri ve akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlar nedeni ile olabilir.

   Görüldüğü kadarıyla pnömoni (zatürre) enfeksiyonu tespit edilmiş ve zatürre enfeksiyonuna bağlı tedavisi gecikmiş ise bu nodüller gelişmiş olabilir.

   Doktorunuzun da dediği gibi ilaçlarını düzenli kullanmasında fayda var.

   Antibiyotikler saati saatine (10-15 dakikalık bir gecikme veya erken alma olmaksızın) düzenli kullanılmalıdır. Bu süreçte yeterli su (en az 2 litre) tüketimi de önemlidir.

   Safra kesesi polipleri için takip mi gerekli yoksa alınması gerekir mi gastroloji uzmanlığında bu durumun değerlendirilmesi doğru olur.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 48. Avatar

  Serkan ak

  31 Ağustos 2016 at 18:53

  Merhabalar. Öncelikle merak ettigim sey su. Benim akciger BT de 3 tane nodul cikti. Biri 3 mm. Biri 5 mm digeri 9 mm. Sonra aklim geldi. İki sene once cekilen tomografi cd elimdeydi onu da gosterdim. 9 mm olan aynisi duruyor. Digerleri de ayni. Duzgun kenarli ve yuvarlak noduller oldugu icin ve iki senedir buyume olmadigi icin korkulacak bisey yok denildi. Ama sorum su?
  Birden fazla nodul olmasi kotu bisey midir? Baska bi yerden sicramis olabilir mi? Yasim 24. Kucukken zature baslangici gecirdim. Sigara icmiyorum ve ailede sadece dedemde kanser var o da 60 senedir sigara iciyor. Tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 12:23

   Geçirilen enfeksiyonlar nedeni ile akciğer nodülleri gelişebilir.

   2 yıldır hiç büyüme olmamış ise doktorunuzun da dediği gibi zararlı olma ihtimali düşüktür.

   Yine de belli aralıklar ile takiplerin devam etmesi uygun olur.

   Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara, astım hastalığına, mantarların orada varlığını sürdürmesine bağlı da akciğer nodülleri meydana gelebilir.

   1- Sigara, alkol, aşırı çay, kola gibi faydasız içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmanızda fayda var.

   2- Sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz doğru olur.

   3- Düzenli egzersiz, düzenli yürüyüş, düzenli uyku ve sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme tarzı kanserden korunmada çok ama çok önemlidir.

   4- Yeterli su (kişiye göre değişmekle birlikte günde en az iki – iki buçuk litre gibi) içmek de faydalıdır.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam dileğiyle.

 49. Avatar

  Meryem

  31 Ağustos 2016 at 23:05

  Merhaba kontrast madde tutulumu göstermeyen bi nodül için ne söyleyebilirsiniz? Eşim 30 yaşında ailede kanser öyküsü var. Nodülün boyutunu henüz rapor yazılmadığı için söyleyemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 13:30

   Basit bir kist veya kistik fibrozis’in erken evresi olabilir, ancak bu tür raporlar uzmanları tarafından yorumlanarak doktorlara gönderilir, bu nedenle raporun sonucu geldikten sonra bu raporun sizden bu görüntüleme yöntemini isteyen doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 50. Avatar

  Melih

  1 Eylül 2016 at 23:10

  Hocam merhaba. 19 yaşımdayım(erkek). Astım hastalığım var ve aile geçmişimizde babamda son evre akciğer kanseri vardı 14 yıl önce vefat etti. geçen gün BT Toraks çekildi ve raporda yazan 2 şey dikkatimi çekti:
  Üst toraks kesitlerinde trakea posterior kesimde 5 mm boyutunda trakeal divertikül izlenmektedir.
  Sol akciğer alt lob laterobazal segmentte intraparankimal 5 mm boyutunda bir adet nodüler oluşum izlenmektedir.
  Anterior mediastende 18×17 mm boyutunda yumuşak doku yoğunluğu izlenmektedir(timik rest?).

  Daha önce astım ve bronşit hastalığı haricinde hastalık geçirmedim. Bunlar ne demek oluyor açıklar mısınız? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Eylül 2016 at 15:14

   Bu tür raporlar uzmanı olan doktor tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir.

   Trakeal veya ana bronş ile devamlılık gösteren hava yolu lezyonu olarak tanımlanan trakeal divertiküller genellikle herhangi bir şikayete neden olmayacağı gibi öksürük, nefes darlığı, ıslık sesine benzer solunum sesleri ve tekrarlayan bronşite neden olabilir. Trakeal divertiküller sıklıkla ince duvarlı, lobülasyonlar içerebilen boyut olarak milimetrik boyutlardan 3-4 santim çapına ulaşabilen lezyonlardır. Trakeal divertiküller doğuştan ya da edinsel olarak meydana gelebilirler.

   Akciğer nodülleri veya nodülü ise astım hastalığından, trakeal divertikül hastalığından ve bronşitten kaynaklanabilir.

   Anterior mediastende yumuşak doku yoğunluğu (sanırım bu yoğunluğun tam olarak ne olduğu anlaşılmamış), bu nedenle belki doktor emar veya tekrar ilaçlı tomografi, bronkoskopi, iğne biyopsisi gibi tetkikler isteyebilir, çünkü timus yani timik kitlelerde ve kitlenin tipine göre bazen bilgisayarlı tomografi ve emar görüntüleme yöntemlerinde yoğunluğun ne olduğu tam olarak anlaşılamayabilir.

   Bütün bu oluşumlar astım hastalığına bağlı veya trakeal divertikül oluşumu doğuştan ise hem astım hastalığı hemde geçirilen enfeksiyonlar ve oluşan nodül ve yoğunluk artışı gibi oluşumlar trakeal divertiküllere bağlı olabilir.

   Doktor kontrolünüz ihmal edilmemelidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 51. Avatar

  Mesut

  4 Eylül 2016 at 17:27

  Hocam öncelikle merhabalar. Annem (50) nefes darlığı şikayetiyle gittiği hastanedeki sonuç; sağ akciğer üst lob posteriorda 4mm,sol akciğer üst lob apikoposteriorda 5mm boyutunda nodüller izlendi. Solda linguler segmentte fibrotik çekintiler izlendi.sizce sonuç tam olarak nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2016 at 12:26

   Bu tür raporlar uzmanı olan doktor tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç vermekle birlikte akciğer nodülleri geçirilen alt solunum yolu enfeksiyonlarından, alerjik reaksiyonlardan, çalıştığı meslek koşullarından da kaynaklanabilir.

   Sigara hiç kullanmamış ise bu durum daha önce geçirdiği ağır bir enfeksiyonel hastalıktan (tüberküloz, zatürre, bronşit gibi) meydana gelmiş olabilir veya alerjik astım, kimyasal alerjenler, bronşektazi olarak bilinen (bronş genişlemesi) gibi bir hastalık nedeni ile de oluşmuş olabilir.

   Akciğer nodülleri için belki doktorunuz belli aralıklarla takip isteyebilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlık dileğiyle.

 52. Avatar

  veysel

  21 Eylül 2016 at 14:11

  hastada ses kısıklıgı kilo kaybı nedenleri var 57 yaş sigara günde 1paket liseden beri içiyor brunkoskopi oldu akciğer temiz akciğer dısında bezeleri ne öyle bir yerde kitle gibi birşey tespit edildi ebus yapılsın dediler ankara sanatoryuma gidicez tomogrofi sonucu şöyledir durumu değerlendiri misiniz 1 = takipte boyut artışı gösteren mediastinal malign özellikle kitle , midiastinal LAP 2 = takipte artış gösteren perikardiyal efüzyon 3 = 1aylık takipte boyut artısı gösteren bilateral sürrenal metastaz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 13:35

   Öncelikle bunca yıldır günde 1 paket sigara kullanan bir kişi için bu tür durumların gelişmesi hiç de anormal değildir (yani onca yıl sigara içenlerde bu tür riskler kaçınılmazdır diyebiliriz).

   Ebus tetkiki (endobronşiyal ultrasonografi) yöntemi daha ayrıntılı bilgi edinilmesi için kullanılan bir teşhis yöntemidir. Bu yöntem genellikle göğüs boşluğu içerisindeki büyümüş lenf bezlerinin tanısında, diğer tanı yöntemleri ile net bir bilgi edinilmeyen kitlesel durumların tanısında, evrelenmesinde ve tedavi kararının verilmesinde, sarkoidoz hastalığını teşhis etmede, lenfoma, tüberküloz gibi hastalıkların teşhisinde, akciğer damarlarındaki pıhtı oluşumunun teşhisinde de kullanılan bir yöntemdir.

   Doktorun gönderdiği ve istediği tetkik önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Durum sarkoidoz olarak bilinen bir akciğer hastalığına veya tüberküloz gibi bir enfeksiyona bağlı da olabilir, çünkü lenf bezlerinde büyümeye neden olan bu tür faktörler de vardır.

   Yine en önemli sebebin sigara kullanımı olduğunu da unutmamak gerekir.

   Doktor takipleri ve kontroller ve yapılması gerekenler ihmal edilmemelidir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    burak

    23 Eylül 2016 at 17:29

    MERHABA HOCAM BEN 19 YASINDAYIM İŞE BAŞLICAKTIM BAZI KONTROLLER ISTEDILER OZEL HASTANEDE FIL CEKILDIM CIKAN RAPORDA SAG AKCIGERDE UST ZONDA 1.5X2.0MM BOYUTLA KUSKULU NODUL FORMASYONUS IZLENMISTIR. KLİNİK KOREALOSYON ONERILIR YAZIYOR HOCAM SIZCE ONEMLI BISEY VARMIDIR TOMOGRAFIYE GIRDIM SONUCLARIMI BEKLIYORUM AYRICA BIR SORUM DAHA VAR ISYERINDEKI HEKIMLER TEKRAR SONUCLARI BEKLIYOR ISE ALMAK ICIN SIZCE BU NODUL TEHTID ICERIYOR MU VE ISE GIRMEME ENGEL OLUR MU SIGARA VE ALKOL KULLANIMI YOK HERHANGIBIBIR ARIM SIZIM OKSURUK VS ŞİKAYETLERIM YOK SIMDIDEN TESEKKURLER

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     26 Eylül 2016 at 00:20

     Son yıllarda görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelerden dolayı mm’lik akciğer nodüllerine oldukça sık rastlanmaktadır.

     Bu nodüller daha önce veya yakın zamanda geçirmiş olduğunuz alt solunum yolları enfeksiyonlarından kalmış olabilir.

     Yine akciğer nodülleri alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişebilir, alerjik yapınız var ise buna bağlı bu tür nodüller olabilir.

     Gireceğiniz iş akciğerleri yoracak tarzda bir iş ise (tozlu, kirli hava koşulları, nemli gibi) belki sorun çıkabilir.

     Klinik korelasyon yani bu duruma ait klinik bulgu ve şikayetlerin olup olmadığının araştırılması gibi tanımlanabilir.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  burak

  24 Eylül 2016 at 11:10

  merhabalar hocam size bi sorum olacaktıda

 54. Avatar

  perihan

  24 Eylül 2016 at 12:13

  Benim akcigerimde 1 cm daha ufak bi nodül görüldü ve bunun geçmesi için nasil bir tedavi uygulamaliyim bu birazcik beni korkutuyor uykularimi bozuyor nasil tedavi olacagim bilmiyorum bir arastirma hastanesine gitmeyi düşünüyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2016 at 00:54

   Akciğer nodülleri hastanın yaşına göre, hastanın şikayetlerine göre, hastanın sigara kullanımı varlığına göre, hastanın aile öyküsüne göre, hastanın geçirdiği enfeksiyonlara göre iyi huylu ya da kötü huylu olma olasılığı değişebilir.

   Ayrıca nodülün görünümüne göre de değişebilir.

   Bu nodül için zaten sizden 6 aylık periyotlarda bilgisayarlı tomografi tetkiki takibi önermiş olmalılar.

   Kontrollerinize düzenli gitmenizde fayda var.

   Şüpheli durumlarda biyopsi yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda zaten doktorunuz size ne yapılacağını söyleyecektir.

   Sigara kullanımı var ise bırakmanız en doğru karar olur.

   Düzenli yapılan egzersiz ve yürüyüş birçok sağlık durumunda fayda sağlar.

   Düzenli beslenmek, dengeli beslenmek, sağlıklı beslenme de birçok hastalıktan korunmada faydalıdır.

   İçiniz rahat edecek ise bir üniversite hastanesinin göğüs hastalıkları bölümüne gitmek faydalı olabilir.

   Önemli olan doktor kontrollerini de ihmal etmemektir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 55. Avatar

  Ayse

  25 Eylül 2016 at 15:48

  Merhaba annemin sonucunu yorumlanmasi konusunda desteginizi rica ederim

  Bt, Toraks

  Kontrastli Toraks BT Incelemesinde: Brakeosefalik ven yapilari ve özefagus normal olarak izlenmektedir. Trakea orta hatta, VCS normal boyutta ve konfigürasyondadir. Kalp konfigürasyonu ve boyutlari normaldir. Perikardial efüzyon veya kalinlasma saptanmadi. Prevasküler alanda, sag alt paratrakeal komsulukta 1 cm yi geçmeyen birkaç lenf nodu mevcuttur. Mediasten ve aksialler LAP kitlesi izlenmedi. Ana bronslar ve izlenebilen segmental dallari açiktir. Sag akciger üst lob anteriorda, solda majör fissür düzeyinde, sol alt lob süperiorda kostal plevral komsulugunda, sol alt lob laterobazal segmentte ve sag alt lob posterobazal segmentte multipl nodüler opasiteler izlenmistir. Nodüler lezyonlardan büyügü sag alt lob posterobazal segmentte yaklasik 12 mm boyutunda izlenmistir. Her iki akciger alanlarinda havalanma artislari azalimlari ile uyumlu mozaik görünüm izlenmistir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Eylül 2016 at 13:48

   Bu tür raporlar uzmanı olan göğüs hastalıkları dalında değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, çünkü raporlar değerlendirilirken hastanın yaşı, hastanın sigara kullanımı, hastanın geçirdiği enfeksiyonlar, hastanın aile öyküsü, hastanın şikayetleri de değerlendirilir.

   İlaçlı bilgisayarlı tomografi tetkiki incelemesinde diğer yapılar ve sistemler normal izlenmiş görünüyor.

   Akciğer zarlarının arasındaki boşluklarda 10 mm’i geçmeyen lenf nodülleri ve 12 mm boyutlarında akciğer nodülleri izlenmiş gibi görünüyor.

   Akciğer ve lenf nodülleri sigara kullanımına, annenizin geçirdiği alt solunum yolu enfeksiyonlarına, daha önce geçirdiği enfeksiyonlara, alerjik reaksiyonlara, çalışma koşullarında maruz kalınan kimyasal madddelere karşı oluşan reaksiyonlara bağlı da gelişebilir.

   Yine akciğer sarkoidozuna, akciğer mantarına, akciğer amfizemine bağlı da bu tür nodüller görülebilir.

   Doktorunuz belli aralıklar ile takip isteyebilir veya başka tetkikler isteyebilir, bu nedenle raporunuz ile birlikte doktor kontrolünüz ihmal edilmemelidir.

   iyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 56. Avatar

  Nesrin

  27 Eylül 2016 at 00:23

  Hizmet Tarihi ve Tanımı
  KARDİAK BT MORFOLOJİK DEĞERLENDİRME: BT cihazı: Siemens Definition Dual source
  Teknik: Koroner BT anjiografi. 0.6 mm kolimasyon, 83 msn temporal rezolüsyon, 70 ml noniyonik kontrast madde (370 mg iyot/ml, 5ml/sn ile), nitrogliserin s.l
  BULGULAR: Kalp apeksi sola bakıyor. Ventrikül genişlikleri normaldir. Ventrikül atrium, ventrikül büyük damar ilişkisi normaldir. Kalp boşluklarının genişlikleri normaldir. Perikardial sıvı ya da kalınlaşma izlenmemiştir.
  İmaj kalitesi: Ritim düzensizliğine bağlı orta derecededir. RCA ve LMCA proksimal kesimleri hafif artefaktlı olarak izlenmektedir.
  Koroner arter dolaşım sistemi sağ dominanttır.
  LMCA: Normaldir.
  LAD: Distal kesiminde hafif derecede stenoz mevcuttur.
  CX: Normaldir.

  Hocam merhaba,

  Asagidaki verilere gore Tehlike ne derecedir ve nasil tedavi edilebilir?

  Hasta 70 yasinda erkek,20 yildir sigara kullanmiyor evvelinde 25 yil icmis.Alkol kulllanmiyor. 5 yil evvel zaturre atlatmistir.

  Saygilar

  RCA: Proksimal kesimi nonstenotik plaklıdır.
  Aortik kapak düzeyinde çap 3 cm, sinüs valsalvada 3.7 cm, sinotubuler bileşkede 2.7 cm, asendan aorta 3.1 cm, desendan aorta 3.2 cm, ana pulmoner arter 2.5cm dir.
  Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte 7 mm çaplı pulmoner nodül izlendi. Takibi önerilir.
  Koroner BT Anjiyografi tetkikinin hafif dereceli darlıklarda güvenilirlik değerleri (duyarlılık ve özgüllük) yüksektir. Orta ve ciddi derecede darlıklar görüldüğünde, hastanın muayene ve diğer tetkik bulguları da gözönüne alınarak, ileri incelemelere gerek görülebilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2016 at 12:34

   Bu tür raporlar uzmanı olan kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, ayrıca raporlar değerlendirilirken hastanın klinik muayene bulguları ve şikayetleri de önemlidir.

   Kalp apeksi kalp yüzeyinin en alt kısmı için kullanılan terimdir. İnsan kalbinin apeksi anatomik olarak aşağıya, öne ve sola doğrudur.

   Koroner arterler (koroner damarlar) sağ ve sol aort kapak lifletlerinin arkasından çıkarlar. Koroner arter dolaşım fonksiyonu sağda daha baskın izlenmiş gibi görünüyor. Kesin olmamakla birlikte bu durum damarlarda bir tıkanma ya da darlık şeklinde de olabilir. Yani koroner damarlarda hafif dereceli stenoz (darlık) görülmüş şeklinde de ifade edilebilir. Bu durum hem yaşa bağlı hem de geçmişte sigara kullanmış olmasına bağlı olabilir. Ritim düzensizliği de bu darlığa bağlı gelişebilir. Diğer yapılar ve sistemler normal görülmüş.

   BT anjiyografi belli bir aradan sonra darlığın tekrar kontrol edilmesi için tekrar yapılabilir veya hastanın şikayetleri ve muayene bulguları da göz önüne alınarak başka tetkiler de istenebilir.

   Akciğer nodülüne gelince; akciğer nodülleri geçmişte sigara kullanımından dolayı veya geçirilen enfeksiyonlar kaynaklı gelişebilen oluşumlardır. Bu büyüklükteki nodüller en başta 6 ay aralar ile takip edilir ve büyüme ya da başka nodüller görülmez ise takip araları 1-2 yıl aralar şeklinde açılabilir. Büyüme görülür veya hastanın şikayetleri artar ise biyopsi veya başka tetkikler gerekebilir.

   Raporlarınız ile birlikte kardiyoloji ve göğüs hastalıkları doktorlarınıza gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir, çünkü şikayetler doğrultusunda başka tetkikler ya da gerekli tedaviler uygulanabilir.

   Bütün bu rapor sonuçlarının yanı sıra hastanın klinik muayene bulguları ve şikayetleri de raporları değerlendirmede önem taşır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 57. Avatar

  Hüseyin

  1 Ekim 2016 at 12:45

  Hocam merhaba çektirdiğim bt toraks sonuçlarında
  orta zon anteriorda 6,7mm çapta nodül
  alt zon anteriorda pilevra komşuluğunda 5 mm nodül
  sol alt anteriorda parakardiyak bölgede 5,6 mm nodül
  sol alt posteriorda pilevra komşuluğunda 4 mm nodül
  6 ayda bir takip yapılacağını söylediler korkulacak durum var mı acaba.neden olabilir bu kadar nodül.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ekim 2016 at 06:17

   Akciğer nodülleri sigara kullanımına bağlı gelişebilir, enfeksiyonlara bağlı gelişebilir, meslek koşullarına bağlı gelişebilir, alerjik problemlerden dolayı gelişebilir, sarkoidoz hastalığına bağlı gelişebilir.

   Akiciğerde görülen nodüller en başta 6 ay aralar ile bilgisayarlı tomografi yöntemi ile takip edilir ve nodüllerde büyüme ve yayılma olmaz ise takip araları yılda bir şeklinde açılabilir.

   Kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  Sumeyye

  4 Ekim 2016 at 19:53

  Merhaba hocam benim annemin akciğerde 5mm nodül görülmüş bunun kanser olma olasılığı varmı ve annem daha önce akciğer kanseri geçirdi ve yarısını aldırdı ve meme kanseri geçidi memesini aldırdı sizce bu nodül tam olarak kanser olma olasılığı varmı doktor 6 ay sonra gel takip edelim demis

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 12:54

   Geçirmiş olduğu hastalıklardan dolayı bu ihtimal olabilir veya olmayabilir. Bunun tam olarak ne olduğunun anlaşılması için nodül diğer takipte büyüme gösterirse doktorunuz iğne biyopsisi isteyebilir.

   Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlar kaynaklı da olabilir.

   Annenizin genel sağlık durumu, kan testleri gibi tetkikleri de önemlidir.

   Bu konuda buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlıklı beslenmeye, sağlıklı yaşam tarzına, enfeksiyonlardan korunmaya düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmaya özen göstermek de gerekir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 59. Avatar

  çagla

  3 Kasım 2016 at 20:36

  cikan aorta 34 mm , inen 18 mm. Anterior mediastende milimetrik remnant timus dokisuna ait gorunum izlenmistir.
  Aortapulmoner pencere, pretrakeal alanda 7 mm yi asmayan 4-5 adet lenf nodu izlenmistir..
  Sag akcigerde alt lob superior segment hizasında 6 mm caplı buzlu cam yogunlugunda silik sınırlı pulmoner nodül izlenmistir.
  Santral kesimlerde tubüler tarzda milimetrik bronsiektazi sahalari vardir.. bu sonucu bana aciklarmisiniz.. ACİLLL LÜTFEN..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 12:16

   Akciğer lenf nodülleri ve akciğer nodülü izlenmiş gibi görünüyor. Bunların yanı sıra bronşektazi varlığını andıran görünüm izlenmiş.

   Akciğer ve lenf nodülleri geçirilen bir enfeksiyondan, akciğere ve bronşlara ait kronik bir hastalıktan, alerjik reaksiyonlardan, sigara kullanımından, meslek koşullarından, sarkoidoz denilen bir akciğer hastalığından, kistik fibroz denilen bir hastalıktan gibi benzeri durumlardan meydana gelebilir.

   Bronşektazi kıkırdak doku içeren havayollarının veya bronşların bölgesel, geri dönüşümü olmayan genişlemesi durumudur. Bronşektaziye neden olan birçok faktör vardır.

   Bu raporlar değerlendirilirken geçirdiğiniz enfeksiyonlar, sigara kullanımı, hastanın yaşı ve aile öyküsü, diğer akciğere ait hastalıklar, hastanın şikayetleri gibi durumlar da göz önüne alınarak değerlendirilir.

   Doktorunuz düzenli takip isteyebilir ya da ek başka tetkikler yapılabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 60. Avatar

  Ayça

  6 Kasım 2016 at 16:35

  Merhaba hocam.genız akıntısı ve buna baglı olarak sesimde zaman zaman bozulma(laranjıt) ve çok hafıf öksüruk şikayeti ile gittiğim dahiliye kontolünde röntgen çekildi.3-4 mm civarında akcigerde bir nodul görüldü.soguk algınlıgımda öksuruk şurubundan başka ilac alacak boyutta degil.39 yaşındayım.Saglıgıma dikkat eden bır insanım.Aşırı olmamakla birlikte5-6 sene geçmiste sigara içmişligim var.8 yıldır kullanmıyorum.2 ay sonra tekrar kontrol edelım dedi.sizce 2 ay sonrakı kontrolde röntgen yeterlimi?gögüs hastalıkları bölumune mi gitmeliyim?şimdi röntgenin üzerine bilgisayarlı tomografi çektirmelimiyım?ailede kalın bagırsak kanseri geçiren var.benim tiroıd de mm lık nodullerım var 7-8 yıldır takip ediliyor. bişey cıkmadı.ilac kullanmıyorum.1 tanesi biyopsı yapıldı.ıyı çıktı.Şu an oldukça tedirginim.Bilgisayarlı tomografinın zararlarından da çekınıyorum.2 ay sonra kontrole gittigide onceden bt çektırmen lazımdı derlerse diye de disumuyrum.sizin tavsıyenız nedır?tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 10:16

   Akciğer nodülleri geçmişte sigara kullanmış olmanıza bağlı, larenjit nedeni ile, larenjit alerjik reaksiyonlar nedeni ile oluyor ise buna bağlı, soğuk algınlığı gibi üst ya alt solunum yolu hastalıklarına bağlı da gelişmiş olabilir.

   Akciğer nodülleri için genelllikle bilgisayarlı tomografi yöntemi kullanılır.

   Çekilen röntgen ile birlikte göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz daha doğru olabilir. Bir de uzmanı tarafından çektirdiğiniz filmin değerlendirilmesi gerekebilir.

   Akciğer nodülleri de belli aralıklar ile takip edilir.

   Sağlıklı beslenmeye, düzenli egzersiz ve/veya yürüyüş yapmaya dikkat ederseniz ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutarsanız, zararlı içeceklerden ve yiyeceklerden kaçınırsanız, yeterli su tüketirseniz, düzenli ve dengeli uyursanız, sigara dumanından uzak durursanız kansere yakalanma riski de o kadar düşük olur. Yani sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme tarzı çok ama çok önemlidir ve birkaç gün-ay değil ömür boyu yaşam tarzı haline getirilmelidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 61. Avatar

  Mesut

  9 Kasım 2016 at 01:40

  Babam t0berkiloz tedavisi görüyor akciğerlerinde nodül tespit edildi biopsi yapılabileceği ancak tedavisi nedeni ile ciğerlerine hava kaçma rizki olduğu belirtildi tüberkiloz tedavi süreci şeker hastalığından dolayı normalden 3 ay fazla süreceğini söylediler
  1.biopsiyi önerirmisniz
  2.biopsi nin dışında başka bir seçeneğimiz varmı
  3.biopsi yapılırsa hava kaçarsa ciğerlere tedacisi mümkün mü

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Kasım 2016 at 22:43

   Biyopsi bir doku ya da organdan hastalık tanısı koymak için küçük bir parça alınması işlemidir. İğne biyopsisi girişimsel bir işlemdir ve tüm girişimsel işlemlerin riskleri vardır.

   Bu durumun riskleri hastaya ve hastanın diğer şikayetlerine göre değişebilir, tabii ki riskleri bu alanın uzmanı olan doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Buradan bu konuda bir öneride bulunmak zordur.

   Sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Demirhan

    19 Kasım 2016 at 01:49

    Sağ palatin tonsul lojunda siimetriğine oranla görece artmış metabolik aktivite tutulumu dikkat çekmiştir.fizik muayene bulguları ile değerlendirmesi önerilir./sol supraklaviküler alanda iİzlenen yaklaşık 7 mm çapındaki lenf nodunda düşük yoğunlukta fokal artmış metabolik aktivite tutulumu gözlenmiştir.bu rapor sonucunda bizleri bilgi sahibi etmenizi ve aydınlatmanızı rica ediyorum.cevabınızı acil biçimde bekliyorum teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Kasım 2016 at 10:13

     Öncelikle yanlış aktarımdan dolayı tam olarak anlaşılamamaktadır.

     1- Bademciklerde değişiklik izlenmiş gibi görünüyor ve bu durumun hastanın şikayetleri ile birlikte ve klinik muayenesi ile birlikte değerlendirilmesi önerilmiş.

     2- Boyun kısmında lenf bezi büyümesi ya da nodülü izlenmiş gibi görünüyor.

     Bu durumlar geçirmiş olduğunuz ya da geçirmekte olduğunuz üst veya alt solunum yolu enfeksiyonuna bağlı, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona bağlı, başka bir ciddi hastalığa bağlı, romatolojik bir hastalığa bağlı, sistemik bir hastalığa bağlı, sigara kullanımına bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir veya bu rapordan sonra ve şikayetleriniz doğrultusunda doktorunuz akciğer tomografisi isteyebilir.

     Bu tür raporlar değerlendirilirken hastanın klinik muayenesi, hastanın şikayetleri, hastanın sigara kullanımı, hastanın yaşı, hastanın geçirdiği veya maruz kaldığı enfeksiyonlar ya da alerjenler de önemlidir.

     Başka bir bölgeden sıçramış enfeksiyon veya başka bir hastalıktan veya sistemik bir hastalıktan kaynaklanarak lenf bezlerinde büyüme olabilir.

     Raporunuz ile birlikte doktor kontrolü ihmal edilmemelidir, başka tetkikler de istenebilir.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 62. Avatar

  Erkan

  16 Kasım 2016 at 01:32

  mrb hocam benim babam 56 yaşında sigara ve alkol kullanıyor ama şimdiye kadar her hangi bir rahatsızlık yaşamadı geçen hafta düştü kaburgasını vurdu doktora gittik tomografi çekildi 2 cm büyüklüğünde nödor olduğunu öğrendik sizce tehlikesi ve tedavisi varmıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 11:37

   3 santim’den küçük akciğer nodülleri, nodülün görünümüne göre, hastanın şikayetlerine göre, hastanın aile öyküsüne göre, hastada sigara kullanımın olup olmadığına göre değişmekle birlikte genellikle belli aralıklar ile bilgisayarlı tomografi yöntemi takibi gerektirir.

   Doktor takipleriniz önemlidir. Doktor duruma göre akciğer biyopsisi isteyebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 63. Avatar

  Emine

  20 Kasım 2016 at 03:04

  Merhaba hocam eşimin akciger sag arka zonda18×8mm ve solda mm nodul izlenlesmiştir bundan bir yilki onceki filminde cok sukur birsey yok eşimin yaşi 29 sigara kullanmayi.. temografi cektirtik sonuclari cikadi cevabiniz icin tesekkurler simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 21:57

   Bu tür nodüller geçirilen enfeksiyonlardan dolayı veya akciğere bağlı başka bir hastalıktan dolayı, alerjik reaksiyonlara bağlı gelişebilir.

   Fakat bu nodül çap olarak biraz büyük olduğu için doktorunuz başka bir tetkik isteyebilir veya 6 ay gibi aralıklarla tomografi yöntemi ile takip edilebilir.

   Son zamanlarda alerjik ya da enfeksiyonel bir hastalığa maruz kalınmış ise buna bağlı bu nodüller oluşmuş olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 64. Avatar

  Ramazan Halit Aydemir

  22 Kasım 2016 at 13:50

  Merhabalar;
  Ailemle beraber Aydın ilinde yaşıyorum. Geçen sene ocak ayında anneme rahim içi kanser tanısı kondu ve şubat ayında rahim bölgesi komple alındı. Ameliyattan sonra rahim içi miyomların kansere dönüşmesi olarak tanı değiştirildi. Ameliyattan sonra 6 kür toplamda 4-5 ay gibi bir süre boyunca kemoterepi ilaçları aldı. Tedavinin sonucunda pet çekildi ve temiz çıktığı söylendi. 3 ay sonraki tarihe takip kontrolü önerildi. 3.10.2016 tarihinde çekilen akçiğer tomografisinde sağ akciğer alt lob ta 8mm nodül bulunudu. Bir buçuk ay sonra çekilen (18.11.2016 tarihinde) akçiğer tomografisinde nodül 10mm olarak saptandı. Bu sonuçlar göz önüne alınarak izlememiz gereken yol hakkında bilgi verebilir misiniz? önerilerinizi paylaşabilir misniz. (gerekirse annemin dosyasını gönderebilirim. muayeneye gelebiriz.) iyi çalışmalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 14:42

   Burada hastalıklar hakkında bilgi verilebilmektedir.

   Rahim ile birlikte alınan miyomlardan kan ya da lenf yoluyla akciğerlere kanser hücreleri yayılmış olabilir.

   Bu hücrelerden bir tanesi bile ayrılıp başka bir organa yerleştiğinde, yerleştiği organda da tümör oluşturur ve burada oluşan tümör genellikle kötü huylu olma olasılığı taşır (bu durum metastaz olarak adlandırılır).

   Bu durum için belki daha iyi bir onkoloji bölümü olan üniversite hastanesi gibi hastaneye gitmek gerekebilir.

   Doktor takipleri ve kontrolleri ihmal edilmemelidir. Annenizin yeterli ve düzenli beslenmesi, sağlıklı besinler ile beslenmesi, herhangi bir engel yok ise düzenli yürüyüş yapması, zararlı yiyecek ve içeceklerden kaçınması, moralinin yük tutulması son derece önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 65. Avatar

  Sinem

  23 Kasım 2016 at 20:19

  Hocam ben sol meme ağrısı ile doktora gittim. Aniden gelen agri oluyordu. Genel cerrahi yerine ğöğüs hastaliklarina almisim randevumu. Tomografi istedi doktor.bugün tomografi sonucumu aldım. Akciğerimde 2.5 mm büyüklüğünde nodül saptandi.Yorumlarinizi okudum ve genelde 3 cm in altinda olan nodüllerin tehlikeli olduğu görüşündesiniz.Doktorum çok küçük olduğundan bir sey yapmaya gerek yok 6 ay sonra kontrole gelebilirsin dedi. 2.5 mm nodül için sizin tavsiyeniz nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 23:16

   3 santim 30 milim dir.

   2.5 milim, iki buçuk milim’dir.

   Bu nodüller geçirmiş olduğunuz alt ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı, sigara kullanımına bağlı, akciğerin mantar enfeksiyonlarına bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, astım gibi bir hastalığa bağlı, sistemik bazı hastalıklara bağlı da gelişebilir.

   Akciğerde tespit edilen mm’lik nodüller ilk başlardan 6 ay aralar ile takip edilir, nodüllerde büyüme ve artış olmaz ise takip araları açılır.

   Doktor takiplerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sigara kullanımından ve sigaraya maruz kalmaktan kaçınmanız önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 66. Avatar

  merve

  26 Kasım 2016 at 02:27

  ben 24 yaşındayım akciğerimde 6 tane nodül var bunların 4 tanesi 7 ay once daha büyüktü suan küçüldüler.. alt kısımda kemiğe yakin olan yerde ise yeni iki tane oluşmuş durumda.. bu sonradan oluşanlar diğerlerinden farklı yapıda olabilir mi endişe içindeyim? 3 ay sonra kontrolüm var ama icim icimi yiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 09:46

   Daha önceki nodüller küçülmeye başlamış ise sonradan oluşan nodüllerin de nedeni aynı olabilir ve kötü huylu olmayabilir.

   Akciğer nodüllerine neden olan faktörün bulunması belki daha doğru olur.

   Akciğer nodülleri sigara kullanımına bağlı oluyorsa sigara kullanımının bırakılması gerekir.

   Nodüller alerjik bir reaksiyondan oluşuyorsa bu maddenin bulunması ve bu maddeye karşı önlem alınması gerekebilir.

   Nodüller bir akciğer hastalığından kaynaklanıyorsa (astım, kistik fibrozis, sarkoidoz, akciğer mantarları gibi) bunlara yönelik araştırma ve uygun tedavi gerekir.

   Nodüller alt ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı oluyor ise bunların tedavileri ve korunma gerekir.

   Yani nodüllerin oluşmasına neden olan faktörün tespit edilmesi de önemlidir.

   Doktor kontrollerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 67. Avatar

  asli oztekin

  27 Kasım 2016 at 01:00

  Merabalar bi sorum olacak.cvplayin lutfen.yaklasik uc yildir devam eden gogus agrim vardi.sol gogus bolgesinde ozellikle uyurken batma seklinde bir agri ve nefes almada gucluk cekiyordum.yurtdisindayim scanner e girdim sonucunda 1.5 2.5 capinda camli buz gorunumlu nodul cikti doktorum.kotu deil dedi.bana temizlik urunlerini kullanmayi yasakladi.camasir suyu cam sil yağ çöz gibi urunleri.kullanirsanda maske takmalisin dedi.sadece alvesco isimli kucuk bi tup verdi hava veriyor.nefes almam icin.6 ay sonra tekrar scanner yapcaz dedi.cok rahatsizim agridan dolayi sol tarafimi kullanamiyorum.agri gun gectikce cogaliyor sizce bu agri normalmi.doktorumu dehistirsemmi bilmiyorum.nedeni ne lutfen yardim edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 16:10

   Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlara, sigara kullanımına, alerjik reaksiyonlara, kistik fibrozise, astım hastalığına, alerjik astım hastalığına bağlı ortaya çıkabilir.

   Kimyasal maddeleri kullanmamanızı söylemiş ise doktorunuz sizde alerjik astım ya da kimyasal maddelere karşı gelişen enflamasyon gibi durumlar söz konusu olmalı.

   Akciğerde görülen nodüller; nodülün tipine, nodülün büyüklüğüne (bir buçuk-iki buçuk çapında denilmiş, ancak mm-sm belirtilmemiş), nodülün yayılımına, kişinin şikayetlerine, hastanın yaşına, hastanın sigara kullanımına, hastanın geçirdiği enfeksiyonlara, hastanın diğer hastalıklarına ya da alerjik sebeplere bağlı olarak belli aralıklar ile tomografik yöntem ile takip edilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda vardır, fakat başka bir doktora gitmek şikayetlerinizin ciddiyetine ve şekline bağlıdır. Yani bu karar sizindir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 68. Avatar

  Ayse

  1 Aralık 2016 at 00:00

  Akcigerdeki nodüllerin baska bölgelerden sicramasi sonucunda da olabilecegini söylediniz mesala hangi bölgeden sicrayabilir annemde daha önce gögsünde kitle bulunmustu burdan akcigere sicrayabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2016 at 18:17

   Akciğer nodülleri tipine göre de değişiklik gösterebilir.

   Örneğin multipl akciğer nodülleri genellikle metastatik oluşumlardır. Yani bu metastaz başka bölgelerden sıçrayan enfeksiyon olabilir (bu metastaz enfeksiyon kaynaklı metastaz veya başka bir hastalıktan kaynaklanan nodüller şeklinde ifade edilmiştir). Zaten konun içindeki metastaz, hastalık diye belirtilmiştir.

   Her akciğer nodülü kanser değildir. Alınan kitle kanser hücreleri içeriyorsa bu durumda memeden akciğere kanserli hücre metastaz yapabilir ve burada kitlelere, kötü huylu nodüllere yol açabilir.

   Annenizin geçirdiği hastalıktan dolayı gördüğü tedavi yöntemlerine bağlı, hastalığa bağlı akciğerde nodüller oluşabilir.

   Bunlar bilgisayarlı tomografi ile belli aralıklarla takip edilir, ancak meme kitlesi gibi durumlar da yaşandığı için diğer organlara ve sistemlere yönelik taramalar gerekebilir.

   Bunları annenizin daha önceki hastalığında takibini ve tedavisini yapan doktorunuz ile görüşmeniz ve göğüs hastalıkları uzmanının ayrıntılı değerlendirmeleri önemlidir.

   Daha önce alınan kitle kanser hücreleri içeriyorsa metastaz olur, ancak akciğer nodülleri konusunda sözü geçen metastaz daha çok enfeksiyonlardan kaynaklanan metastazı ifade etmektedir.

   Sağlık dileğiyle.

 69. Avatar

  Alparslan Yıldırım

  2 Aralık 2016 at 23:35

  Mediastende, her iki üst alt paratrakcal, subkarinal, sağ peribronşiyal ve her iki hirel alanda hafif belirgin artmış Fdg tutuluşu gösteren çok sayıda lenf nodü gözlenmiştir. ( sağ ama bronş medialinde izlenen yaklaşık 1.3×1.0 cm boyutundaki lenf nodunda SUV max: 8.0 )Toraks kesitlerinde: en büyüğü sağ akciğer alt lob anterobazal segmentte yaklaşık 2.1×7 cm boyutunda ( SUV max 3.8 ) olmak üzere her iki akciğerde düşük orta düzeyde artmış Fdg tutuluşu gösteren çok sayıda yaygın parankimal nodüler lezyon izlenmiştir. ( sağ akciğer alt lob posterobazal segmentte izlenen yaklaşık 1.3×1.0 cm boyutundaki parankimal nodüler lezyonda ( SUV 7.0 ) Abdominopelvik Kesitlerde: Karaciğer segment 5 de 5.6×4.6 cm boyutunda düzensiz sınırli içerisinde yaklaşık 1.3 cm boyutunda fokal kalsıfik bir alan ihtiva eden hipodens belirgin hipermetabolik kitle lezyon izlenmiştir. ( SUV max 12.0 ) safra kesesi duvarı kalınlaşmış görünümde olup artmış Fdg tutuluşu göstermekte ( SUV max: 6.2, tanımlanan kitle lezyonunun direk invazyonu? ) ayrıca safra kesesi içerisinde çok sayıda taş uyumlu hiperdens görünüm izlenmiştir. İnfrahepatrik alanda pankreas gövde kesimi komşuluğunda orta-belirgin artmış Fdg tutuluşu gösteren bir kaç lenf nodü gözlenmiştir. ( 1.7×1.4 cm boyutundaki lenf nodunda SUV max : 8.7)Pankreas gövde kesiminde artmış Fdg tutuluşu göstermeyen çok sayıda milimetrik boyutlu kalsıfik görünüm izlenmiştir. İskelet sisteminde : patolojik 18F-Fdg tutulumu izlenmemistir.
  Görüntüleme alanına giren diğer vücut bölgelerinde 18F-Fdg tutulumu izlenmemistir. YORUM : Karaciğer segment 5 de tanımlanan düzenli sınırlı belirgin hipermetabolik kitle lezyonu primer kuşkusu uyandırmıştır (HCC?). Serum AFP düzeyi ile korelasyonu ve biyopsi ile verifikasyonu önerilir. Mediastende ve intrahepatik alanda tanımlanan hafif belirgin hipermetabolik çok sayıda lenf nodülü her iki akciğerde tanımlanan hafif orta hipermetabolik çok sayıdaki yaygın parankimal nodüler planda metastaz lehinde değerlendirilmiştir. HOCAM nedir teşhisiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 11:54

   Bu tür bir raporların onkoloji alanında uzman ve deneyimli uzmanlar tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur.

   Karaciğerde bir kitle ve buna bağlı akciğer nodülleri gelişmiş gibi görünüyor. Yine bunlara bağlı safra kesesinde polip olmuş ve safra kesesinde taş izlenmiş gibi görünmektedir.

   Karaciğerdeki bu oluşumun kan değerleri ile birlikte değerlendirilmesi ve bu oluşumdan biyopsi alınması önerilmiş.

   Yine bu tür raporlar hastanın şikayetlerine, hastanın geçirdiği hastalıklara, hatanın yaşına, hastanın sigara kullanımı varlığına, hastanın aile öyküsüne ve alınacak biyopsi örneğinden çıkan sonuca göre de değerlendirilir.

   Kontrollerinizi ve doktor takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 70. Avatar

  esin

  8 Aralık 2016 at 12:01

  Merhaba 8 ay ara ile çekilen tomografi sonucu budur ve aynıdır hocam. Siz ne önerirsiniz?
  Sol akciğer alt lob posterior bazal segmentte diyafragmatik plevra komşuluğunda yerleşimli 4 mm çaplı pulmoner nodül izlenmiştir.
  Her iki akciğer alt loblarda dependan atelektazi alanları mevcuttur.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 10:04

   Akciğer nodülleri birkaç takibe rağmen büyüme göstermez ise takip araları açılabilir.

   Atelektazi, akciğerin bir kısmının veya akciğerlerden birinin tamamen büzüşmesi sonucu yeterince genişleyememesi ve böylece işlevini yitirmesidir.

   Atelektazi akciğerlerin veya bronşların tıkanmasına (obtrüksiyonuna) bağlı da gelişebilen bir durumdur.

   Bu nodül akciğerin hava yollarında tıkanmaya neden oluyor ise atelektazi buna bağlı gelişmiş de olabilir. Atelektazi nedeni ile enfeksiyonlara yatkınlık artar.

   Atelektaziye bronşlardaki hava yollarının tıkanması, nefes yoluna yabancı cisim kaçağı, büyümüş lenf bezi veya nodülü, damarlardaki balonlaşma, bir kitle ya da nodül sebep olabilir.

   Eğer atelektaziye akciğerdeki bu nodül sebep oluyor ise bu nodülün alınmasını veya doktorunuz tıkanıklığa neden olan faktörün bulunması için bronkoskopi tetkiki isteyebilir.

   Doktor kontrollerinizi ve doktor takiplerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır.

 71. Avatar

  RECEP S

  9 Aralık 2016 at 00:00

  Merhabalar, ben 39 yaşındayım 2012 yılında çok büyük bir trafik kazası geçirdim kaburgalarım akciğere batmış 10 15 gün yoğun bakımda kalmışım bana göğüs tüpü takmışlar koltuk altından 20 25 gün sonra hastaneden taburcu oldum ve mart 2016 ayında tesadüfen bt tomagrafi çektirdiğimde 2 adet nodül çıktı birisi 15 mm birisi 20 mm şüpheli olabilir diye nükleer tıp bölümünde pet bt cihazına girdim.sonuç pet bt de şüpheli çıktı doktoruma gittiğimde doktorum bunu biyopsi veya bu parçayı almamız gerektiğini söyleyerek ameliyat olup doktorum 2 nodülü kapalı ameliyatla almış ve patoloji den çıkan sonuç tüberküloz olabilir?diye çıktı ve doktorum göğüs hastalıklarına sevketti ordan tüberküloz sonucu 16mm çıktı doktor bey fazla yüksek değil dedi öylece bıraktım herşeyi aradan 8 ay geçtikten sonra tekrar tomografi çektirdim sonucu şu şekide çıktı
  BT İNCELEMESİNDE
  Toraks üst açıklığından başlayarak diafragmaya kadar alınan kesitlerde;
  Aorta,pulmoner konusher iki pulmoner arternormal olarak izlenmektedir.
  mediastinal genişlik olağındır.
  kalp normal büyüklük ve konfigürasyondadır.Perikardium normal kalınlıktadır
  Her iki akciğerin bronkovasküler dağılımı normal sınırlarda izlenmiştir.Pulmoner vasküler yapılar,ana ve segmental bronşler normaldir.Akciğerlerin havalanması ve damarlanması normal sınırlardadır .
  Sağ akçiğer üst lob posterior segment subplevral alanda 0.15 cm çapında kalsifiye nodüler lezyon izlenmektedir.
  Ayrıca bu düzeyde lineer atelektatik bant ve fokal buzlu cam alanları izlenmektedir
  Sağ akciğer alt lop posterobazal segment düzeyinde lineer atelektatik bantlar izlenmektedir.
  Plevral sıvı saptanmamıştır.
  Torakal vertebralarda açıklığı sola bakan skolyaz izlenmektedir.

  bt sonucum bu şekilde size zahmet ne yapmalıyım yazarsanız sevinirim saygılarımla r.s

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 10:57

   Bu tür raporların uzmanı olan doktorlar tarafından değerlendirilmesi daha doğru sonuç verir.

   Akciğerde tekrar nodül oluşmuş.

   Akciğerde emboli ve bulanık görünüm izlenmiş gibi.

   Plevra boşluğunda sıvı toplanmış.

   Omurga eğriliği izlenmiş.

   Bütün bunlar geçirdiğiniz kaza nedeni ile o dönemde tüberküloz enfeksiyonu girmesinden de kaynaklanmış olabilir.

   Omurga eğriliği kazadan sonra ya da daha öncesinden olabilir.

   Bu durumda göğüs hastalıkları uzmanına, ortopedi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Akciğer nodülleri, akciğerde sıvı toplanması ve diğer akciğer sorunları için göğüs hastalıklarına, skolyoz (omurga eğriliği) için de ortopedi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Nodülün tekrar alınması ve tekrar biyopsi yapılması gerekebilir.

   Raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Bu tür durumlarda takibiniz ihmal edilmemelidir.

   Tüberküloz enfeksiyonu çıkmasına rağmen takiplere ara vermeniz doğru olmaz.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 72. Avatar

  ÖMER

  21 Aralık 2016 at 10:03

  HOCAM MERHABALAR ANNEM 61 YAŞINDA TOMOGRAFİ ÇEKTİK SONUÇTA ŞUNLAR SÖYLENİYOR. KESİTLER DAHİLİNDE TİROİD GLANDINDA BİRKAÇ ADET BAZILARI KALSİFİKASYON GÖSTEREN NODÜL İZLENMİŞTİR . SOL AKCİĞER LİNGULAR SEGMENTTE 12 MM BOYUTLU SUBKAPSÜLER DANSİTE İZLENMİŞTİR ( NODÜL? ). HER İKİ AKCİĞER HAVALANMASI ARTMIŞTIR. KESİTLER DAHİLİNDE VERTEBRAL KORPUSLARDA DEJENERATİF DEĞİŞİKLİKLER İZLENMİŞTİR. SAĞ AKCİĞER ORTA LOBDA PAKİPLEVRAL FİBROTİK BANT İZLENMİŞTİR. HOCAM DERLİ YORUMLARINIZI BEKLİYORUM LÜTFEN TEŞEKKÜRLER HOCAM ŞİMDİDEN SAOLUN.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 10:02

   Bu tür raporların uzmanı tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur.

   Tiroid bezlerinde birkaç adet nodül gözlenmiş, sol akciğerde nodül veya nodül benzerliği gösteren yoğunluk artışı izlenmiş, vertebralarda (omur gövdesinde) yıpranma, aşınma veya kireçlenme gibi değişiklikler izlenmiş gibi görünmektedir.

   Akciğer nodülleri, tiroid bezi nodülleri ve omurga dejenerasyonu gibi durumlar enfeksiyon kaynaklı olabilir. Alerjik durumlara maruz kalma kaynaklı olabilir, sigara kullanımına bağlı olabilir, sarkoidoz gibi bir akciğer hastalığına bağlı olabilir, fibrozise bağlı olabilir, tiroid bezlerinin hastalıklarına bağlı olabilir.

   Raporun değerlendirilmesinin yanı sıra hastanın yaşı, hastanın sigara kullanımı, hastanın iş koşulları ve geçirdiği enfeksiyonlar ki (tüberküloz olabilir), hastanın şikayetlerinin neler olduğu gibi durumlarda göz önünde bulundurulur.

   Raporunuz ile birlikte kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 73. Avatar

  Ahmet karagöz

  4 Ocak 2017 at 23:09

  Merhaba,annemin akciğerlerinde birden çok nodül tespit edildi, bunun için biyopsi kararı verildi.hayatı boyunca hiç sigara içmedi.endişelerim var bununla ilgili bilgi verebilir işiniz teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ocak 2017 at 00:26

   Akciğer nodülleri meslek koşullarına bağlı gelişebilir, tüberküloz enfeksiyonuna bağlı gelişebilir, herhangi bir alt solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olabilir, başka bir organdan sıçrama olabilir, sarkoidoz hastalığına bağlı gelişebilir, kistik fibrozise bağlı gelişebilir, alerjik reaksiyonlara bağlı gelişebilir.

   Biyopsi istenmesinin nedeni kötü huylu olup olmadığının anlaşılması veya enfeksiyonun veya hastalığın belirlenmesi için olmalı.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 74. Avatar

  Adem yılmaz

  19 Ocak 2017 at 18:27

  Kolay gelsin hocam PA akciger grafiğinde sağ akciğer alt zonda 5,5mm çapında nodüler opasite izlenmiştir yazıyor bir tehdit unsuru oluşturur mu şimdide Allah razı olsun hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 00:22

   5 mm’lik akciğer nodüllü o kadar büyük bir problem olmayabilir fakat doktorunuz röntgende nodülün şeklini, nasıl göründüğünü, siizde ne gibi şikayetlerin olduğunu, geçirdiğiniz hastalıkları, sigara kullanımının olup olmadığını, aile öykünüzü, yaşınızı gibi durumları da göz önünde bulundurarak değerlendirme yapacaktır.

   Akciğer nodülleri geçirilen alt solunm yolları enfeksiyonlarına, daha önce geçirilmiş tüberküloz, zatürre gibi enfeksiyonlara, sarkoidoz olarak bilinen bir akciğer hastalığına, sigara kullanımına, alerjik sorunlara, astım hastalığına, meslek koşullarına gibi faktörlere bağlı gelişebilir.

   Raporunuz ile birlikte doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 75. Avatar

  halil ibrahim aydın

  28 Ocak 2017 at 20:00

  hocam kolay gelsin …ben 3 ay önceki torak bt incelemesini yazacam…
  inceleme aksiyel planda 7.5 mm kesit kalınlıgıile 100.cc kontrast madde kullanılan ıv kontraslı olarak spıral tomagrafi yöntemi ile yapılmıştır.

  trakea ve özefagus normal lokalizasyondadır.

  mediastinal vaskuler yapılar normaldır
  biratelaraksiller.paratrakeal.aortikopulmoner.subkarinal prevasküler milimetrik lenf nodları izlenmiştir..
  sag hiler bolgede yaklasık 16×12 mm boyutunda net şekillenmeyen süpheli yumusak doku dansiteli görunum izlendi önceki kıyasla boyutunda minimal regrasyon izlendi..
  ayrıca sag hiler bölgede mm boyutlu 1-2 adet lenf nodları izlendi..

  her iki akciger üst lop apikalde ploroparankimal fibrotik degişiklikler izlendi.
  her iki akcigerde amfizematöz degişiklikler plevral yüzeylerde düzensizlikler plevraya uzanan lineer dansiteler infiltrasyon buzlu cam dansiteli alanlar ve vasküler yapıdan ayrımı net yapılamayan m,limetrik boyutlu bir kac adet noduler opasite izlenmiştir öncekine kıyasla parankimal bulgularda hafif regrasyon mevcuttur..

  toraks duvarı veyumusak dokular normal olarak degerlendirilmiştir.
  sag orta kotlarda birinde şüpheli fraktür ve kallus formasyonuna uyar görunum mevcuttur.

  vertebla korpus köşelerinde dejeneratif degişiklikler mevcuttur..

  inceleme alanına giren kesitlerde aterosklerotik cidar kalfikasyonları izlenmektedirr..

  sayın hocam yediden gittik filime aynı doktor dedi ne buyume var ne kuculme var dedi yeniden 3 ay sonra pet filmi istedi..sizin görüşlerinizi alabilirmiyiz teşekkurler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 22:47

   Lenf nodülleri ve tam olarak anlaşılmayan yoğunluk artışı ve fibrotik değişiklikler görülmüş gibi görünüyor.

   Yakın zamanda ya da daha önceleri geçirmiş olduğunuz bir alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı bu tür oluşumlar olabilir, sigara kullanımına bağlı olabilir, tüberküloz enfeksiyonu geçirmiş olmanıza bağlı olabilir, alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir, kimyasala maruz kalmaya bağlı olabilir, akciğer mantarlarına bağlı olabilir. Fakat bu tomografi sonucunuz da daha önceki sonuca göre bulgularda gerileme olduğu ve/veya ilerleme tespit edilmediği (yani regresyon bunu ifade etmektedir).

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz ve kontrol zamanlarınızı takip etmeniz önemlidir.

   Bu tür raporlar hastanın geçirdiği enfeksiyonlara, hastalıklara, hastanın yaşına, hastanın sigara kullanımına bağlı olarak da değerlendirilir.

   Sağlık dileğiyle.

 76. Avatar

  Emin

  3 Şubat 2017 at 16:15

  Hocam Merhaba,
  04.04.2016 Tarihinde çekilen toraks BT raporu;
  Trakea ve her iki ana bronş lümeni açıktır. Kalp büyüklüğü normaldir. Mediastinal ana vasküler yapılar değerlendirilebildiği kadarıyla normal görünümdedir. Mediastende patalojik boyutlarda lenf nodu saptanmamıştır. Her iki akciğerde konsalidassyon saptanmadı. “Her iki akciğerde posterior sekel değişiklikler lehine plevral kalınlaşmalar mevcuttur.” “Sağ akciğer alt lob bazal postero medial segment subplevral periferal düşük yoğunluklu nodül benzeri alveoler dansite artımı mevuttur.” Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır.

  4 Ay sonra 18.08.2016 Tarihinde çekilen HRCT incelemesinde;

  İnceleme mediastene yönelik olmayıp akciğer parankimine yönelik ince kesitlerle elde olunmuştur. Radyolojik bulgular;

  Trekea ve her iki ana bronş lümeni açıktır. Her iki akciğer havalandırması normaldir. Akciğerlerde bronşiektazi bulgusu izlenmemiştir. Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır. “10.04.2016 Tarihli BT ile karşılaştırmalı değerlendirmede önceki BT de nodül tanımlanan lokalizasyonda yeni tektikte fokal milimetrik düzensiz dansite artımı dikkati çekmektedir. ancak yeni tetkik HRCT olup atlamalı kesitlerle elde olunmuştur. Bu nedenle nodül tam olarak görüntüye girmemiş olabilir. Ancak belirgin boyut artışından bahsedilemez.

  şeklindedir. Yaşım 27. 11 Yıldır günde 1 paket sigara içiyorum. doktor nodül benzeri demişler çok endişelenme dedi zaten 4-5 mm bişey dedi. Fakat ben ikinci raporda nodül denmesinden beri kafamdan atamıyorum hocam. Yardımınız için teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 09:13

   İlk çekilen tomografide nodül benzeri yoğunluk artışı izlenmiş ve diğer her şey normal görünüyor. İkinci incelemede de yine aynı alanda aynı boyutlarda tam olarak belirlenemeyen nodül benzeri oluşum görülmüş gibi görünmekte. Fakat yaşınız daha çok genç olduğu için en kısa zamanda sigarayı bırakmanız en doğru karar olur, çünkü bu yaşlarda nodül oluşmaya başladığına göre bu nodüller daha sonraki yıllarda hem artabilir hem de büyüyebilir.

   Tekrar doktor kontrolünüz varsa ihmal etmemeniz ve sigaradan kurtulmaya çalışmanız önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 77. Avatar

  hamza beydas

  3 Şubat 2017 at 22:06

  Hocam merhaba kardesim verem tedavisi goruyor benim ise sirt ve kol agrsi ile gittigim doktorda tomografi sonucum soyle mediastal anavaskuler yapilarin genislikeri ve kalp boyutu normaldir trakea ve ana bronslar acik olup hrct sinirlarinda mediastinal patolojik boyutta lenf nodu ayirt edilmemistir kesitler akciger parankim penceresi ile birlikte degerlendirildigide her iki akcigerde minimal buzlucam gorunumleri mevcuttur kesitlere ait kemik yapilar yumusak dokular normaldir hic sigara kulanmadim ppd 9mm olculdu onemli birsey varmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 10:03

   Hafif buzlu cam görünümü dışında pek bir şey görülmüyor gibi.

   BUZLU CAM GÖRÜNÜMÜ, normal akciğere buzlu camın ardından bakılıyormuş gibi görünmesi durumudur. Buzlu cam görünümü fibrozise bağlı olabilir, kollaps ya da bunların bir kombinasyonu sonucu olabilir, akciğer ödemi sonucu olabilir, pnömoni (zatürre) sonucu olabilir, sarkoidoz sonucu olabilir, respiratuar distres sendromu nedeni ile olabilir. Zaten buzlu cam görünümü de hafif gibi.

   Doktorunuz bu tomografi sonucunu sizin klinik muayene bulgularınız ile değerlendirecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 78. Avatar

  Sevcan Başaran

  7 Şubat 2017 at 00:06

  Merhabalar. Çektirdiğim BT incelemesinde ;

  Trakea, özofakus ve ana bronşlar açık izlenmektedir.
  Kardiyotorasik oran kalp lehine artmıştır.
  Aortada ve koroner arterlerde aterosklerotik kalsifik plaklar mevcuttur.
  Mediastende patolojik boyutta LAM pakesi saptanmamıştır.
  Sağ akciğer alt lob posterobazal segment lokalizasyonu sağ paravertabtebral alanda 24×18 mm boyutunda oval, yumuşak doku dansitesinde, düzgün konturlu lezyon mevcuttur. ( nörinom ? , lenf nodu ?).
  Her iki akciğerde mozaik paternde havalanma , yer yer fibrotik – fibroatelektatik çekintiler mevcuttur.
  Plevral yüzeyler tabii olup, plevral effüzyon veya kalınlaşma izlenmemiştir.
  Vertebralarda dejeneratif değişiklikler mevcuttur.
  İnceleme alanına giren üst batın oluşumları doğaldır.

  Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür Ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 12:27

   Bu tür raporların uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur, çünkü raporlar değerlendirilirken hastanın şikayetleri, hastanın öyküsü, geçirdiği hastalıklar, yaşı, kimyasal maddelere maruz kalıp kalmadığı, sigara kullanım varlığı, klinik muayene bulguları gibi faktörler de göz önünde bulundurulur.

   Aort damarı ve koroner arterlerde (kalbi besleyen damarlarda) ateroskleroz (yani damarlarda sert plak oluşumu) tespit edilmiş gibi görünmekte.

   Sağ akciğerin alt lobunda nörinom (iyi huylu bir sinir tümörü) veya lenf noduna benzeyen ancak tam olarak anlaşılmamış lezyon tespit edilmiş gibi görünüyor.

   Doktorunuz başka bir tetkik ya da takip edilmesini isteyebilir. Damarlardaki ateroskleroz için kalp damar cerrahisine gitmenizi isteyebilir.

   Hem ateroskleroz hem de akciğer nodülleri tespit edilmiş olması (sigara kullandığınızı düşündürmektedir) ve bu durumlar maalesef sigara kullanımına bağlı olabilen durumlardır.

   Raporunuz ile birlikte doktor kontrolünü ihmal etmemelisiniz (bu önemlidir).

   İyilik dileğiyle.

 79. Avatar

  Yeliz

  10 Şubat 2017 at 01:34

  Hocam kalp doktoruna gitmeden önce anneme acil ve sağlık ocağına gittik Boğazlarında sürekli öksürük vardı öksürük şurubu,gargara,verildi ..Bu süre içinde. …
  kalp için gittiğim hastanede doktorum ilaçlı tomografi yaptırdı, çıkan sonuca göre göğüs hastalıkları polikinligine yönlendirdi çıkan sonuç,
  Her iki akciğer parankim kesimleri değerlendirildiğinde sağ akciğer orta lob santrelde 4mm çapta yumuşak vasıflı nodul izlendi.
  Her iki akciğer yer yer ince retüküler belirginlesmeler dikkati çekmiştir.
  Diğer parankim alanları bronkovasküler dağılımı normal olup infiltratif veya kitle lezyonu ayırt edilmemiştir.
  Hocam yardimci olurmusunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 10:38

   Akciğerde nodül izlendi denilmiş fakat bun mm’lik nodül annenizin geçirmiş olduğu solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olabilir.

   Fakat yakınlarda üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmemiş ise bu durum interstisyel akciğer hastalıkları olarak adlandırılan hastalıkları işaret edebilir ya da interstisyel pnömoni olabilir.

   Yine bu duruma annenizin geçirdiği enfeksiyonlar, sarkoidoz, mesleksel ve çevresel etkenler, aşırı duyarlılık pnömonisi, tüberküloz, nörofibromatoz, nedeni bilinmeyen pnömoniler gibi faktörler bu duruma neden olmuş olabilir.

   Bu raporu doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru sonuç verir, çünkü klinik muayene bulguları, sigara kullanımı varlığı, alerjik sorunların varlığı, meslek koşulları, daha önce geçirilen hastalıklar veya enfeksiyonlar gibi faktörler bu tür raporlar değerlendirilirken önem taşır.

   Raporunuzla birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlık dileğiyle.

 80. Avatar

  irem nur

  10 Şubat 2017 at 14:22

  Merhaba ben 12 sene once verem hastaligi gecirdimbir hafta önce BT toraks cektirdim yaşım 30. Yapilan BT toraks sonucu

  Aorta pulmoner konus her iki pulmoner arter normal olarak izlemektedir. Mediastinal genişlik olanağıdır.
  Kalp normal büyüklük ve konfigürasyonda dır.
  Her iki akciğerin bronkovasküler dagilimi normal sinirlarda izlenmiştir. Pulmoner vasküler ana ve segmental bronşlar normaldir.

  Sağ Akciğer üst lob apeks ve posteriorda TBC sekeli fibrokastirsyel ve atel ektatik değişiklikler mevcuttur. Bu düzeyde fraksiyon bronşektaziler gelişmiştir. Alt lob superior segmentte sekel değişiklikler , amfizematöz havalanma artisi ve en büyüğü 13 mm çap gösteren sekel kalsifiye granülomatöz nodül mevcuttur.

  Sol akciğer alt lobda hafif derecede peribronşial kalinlasma ve buzlu cam dansitesinde oppasite artislari izlenmiştir.
  Diafragma komşuluğunda septal kalinlasma mevcuttur.
  Kemik yapilar normaldir.
  Yorumlarsaniz sevinirim teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 09:46

   Sağ akciğerin üst lobunda daha önce geçirmiş olduğunuz tüberküloz enfeksiyonuna bağlı atelaktazi ve bronşektazi oluşmuş görünmekte. Yine sağ akciğer alt lobunda amfizeme bağlı havalanma artışı ve yine tüberküloz enfeksiyonu nedeni ile oluşmuş nodül saptanmış gibi görünüyor. Sol akciğerde de farklılıklar görülmüş gibi görünüyor ve bütün bu değişiklikler eğer sigara kullanmıyorsanız geçirmiş olduğunuz enfeksiyona bağlı oluşmuş olabilir.

   Doktorunuz belli aralıklarla takip isteyebilir ya da başka bir tetkik yapılmasını da isteyebilir.

   Bu tür raporların uzmanı tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur. Doktorunuz klinik muayene bulgularınızı, aile öykünüzü, sigara kullanıp kullanmadığınızı, şikayetlerinizi de raporla birlikte değerlendirecektir.

   Raporunuz ile birlikte doktor kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu bulguların hepsinin bir araya getirilerek değerlendirilmesi gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 81. Avatar

  Perii Çınar

  10 Şubat 2017 at 22:05

  Merhaba Hocam. Babamın Kontrastlı Toraks BT İncelemesinde;
  Prevasküler ,subkarinal patolojik boyuta ulaşmayan 1-2 adet milimetrik lenf modu izlenmektedir.
  Akciğer parankim yapılarının değerlendirilmesinde;her iki akciğer apekste sekel plevral çekintiler dikkati çekmektedir.
  Sağ akciğer üst lob posterior segmentte subplevral yerleşimli 3mm çaplı nodüller dansite artımı saptandı.
  Sağ akciğer üst lob anterior segmentte 2 mm çaplı parankimal nodüler dansiter mevcuttur.
  Sol akciğer üst lob inferior lingularda bant atelektazi alanı dikkati çekmektedir.
  Sol akciğer üst lob anterior segmentte 3 mm boyutta buzlu cam dansitesinde pulmoner nodül izlenmektedir.
  Her iki plevral sıvı saptanmamıştır.
  İnceleme alanına giren batın kesitlerinde;patoloji görülmemiştir.
  Hocam kendisinde uzun süredir geceleri yoğun sayılabilecek terleme,rahat uyuyamama gibi sorunlar mevcuttur. Son zamanlarda ise göğüs kafesinde iğnelenme tarzında şikayetler başladı. Sizin bu durumdaki görüşleriniz/önerileriniz nedir? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 01:27

   Bu tür raporların uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur.

   Küçük lenf nodu veya nodları izlenmiş.

   Sağ akciğer üst lobunda 3 mm nodül görünümünde yoğunluk izlenmiş gibi görünüyor, sol akciğer üst lobunda atelektazi izlenmiş görünüyor, sol akciğer üst lobunda 3 mm boyutta buzlu cam görünümünde nodül izlenmiş görünüyor.

   Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlara bağlı olabilir, sigara kullanımına bağlı olabilir, alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir, çalıştığı meslek koşullarına bağlı olabilir, sarkoidoz hastalığına bağlı olabilir, astım hastalığına bağlı olabilir.

   Yine sol akciğer üst lobunda atelektazi alanı izlenmiş görünüyor, atelektazi akciğerlerin bir kısmının ya da akciğerin birinde tamamen büzüşme olduğunu ifade eden bir durumdur.

   Atelektaziye bronşlardaki hava yollarının tıkanması, nefes yoluna yabancı cisim kaçması, büyümüş bir lenf nodunun hava yolunu bası yapması ki küçük de olsa 1-2 adet lenf nodu izlenmiş görünüyor, bunlara bağlı gelişebilir.

   Bu küçük lenf nodları enfeksiyonlara bağlı oluşmuş olabilir ve bu da atelektaziye neden olmuş olabilir ve atelektazi gelişimi de sık akciğer enfeksiyonuna neden olabilir ve enfeksiyonlara bağlı da akciğer nodülleri gelişmiş olabilir. Yani oluşan bir durumun diğerini oluşturması gibi bir kısır döngü gelişmiş olabilir.

   Doktorunuz takip isteyebilir ya da biyopsi alınmasını veya bronkoskopi yapılmasını isteyebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 82. Avatar

  serpil serpil

  11 Şubat 2017 at 06:18

  Merhaba hocam. Ben 30 yasindayim daha öncece 15 sene onceverem hastaligi atlattim tedavisi oldum.iki gün önce hastaneye gittim. Benden toraks BT istendi acil ve yaptirdim sonuç
  Sağ akciğerde üst lob apeks ve posteriorda TBC sekeli fibroskatirsyel ve atel ektatik değişiklikler mevcuttur. Bu düzeyde fraksiyon bronşektaziler gelişmiştir. Alt lob superior segmentte sekel değişiklikler amfizematöz havalanma artişı ve en büyüğü 13 mm çap gösteren sekel kalsifiye granülomatöz nodül mevcuttur.
  Sol akciğerde alt lobda hafif derecede prebronşial kalinlasma ve buzlu cam dansitesinde oppasite artislari izlenmiştir.
  Diafragma komşuluğunda septel kalinlaşma mevcuttur.
  Kemik yapilari normaldir.

  Çok tesekkur ederim….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 13:35

   Daha önce geçirmiş olduğunuz tüberküloz enfeksiyonu kaynaklı atelektazi ve bronşektazi oluşmuş görünmektedir. Amfizem ve havalanma artışı, 13 mm çapında granülomatöz nodül görülmüş. Buzlu cam görünümlü alanlar izlenmiş görünüyor. Septal kalınlaşma görülmüş gibi görünüyor.

   Bu oluşumlar daha önce geçirdiğiniz enfeksiyon kaynaklı olabilir. Bu tür raporlar değerlendirilirken şikayetler, klinik bulgu, radyolojik filmin incelenmesi gibi durumlar da göz önünde bulundurulur.

   Bu enfeksiyonu yaşadıktan sonra en azından yılda bir takip edilmeniz gerekebilir idi.

   Raporunuz ile birlikte doktorunuza gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir, çünkü doktorunuzun bu alandaki bilgilerinin dışında deneyimleri de vardır ve ne yapılacağını sizin genel durumunuza ve raporlarınıza göre karar verecektir. Belli aralıklar la takip isteyebilir ya da başka bir tetkik isteyebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 83. Avatar

  Yeliz

  12 Şubat 2017 at 01:10

  Hocam Merhaba

  Her iki akciger paranın kesimleri değerlendirildiğinde ,sağ akciğer orta lob santralde 4 mm çapta orta vasifli modül izlendi. Her iki akcigerde yer yer retüküler belirginlesmeler dikkati çekmiştir. Diğer parankim alanlarında bronkovaskuler dağılım normal olup infiltiratif veya kitle lezyonu ayırt edilmemiştir.
  Hocam özel hastanede kalp için gitmiştim doktorum tomografi cektirmesiyle göğüs polikinlihime yonlendirdi. Sürekli öksürük ve Boğazlarim kızarıklık.Bunun için öksürük şurubu ve gargara kullanıyorum .3 ay sonra kontrol edilmesi gerektirigi söyledi.hocam içim rahat etmedi bide devlet hastanesi göğüs bölümüne mu gitsem. Çok tedirginim yardimci OLURMUSUNUZ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 12:29

   Sağ akciğerde 4 mm çapında nodül izlenmiş görünüyor, her iki akciğerde ağ biçiminde belirginleşmeler izlenmiş gibi görünüyor.

   Bu durumlar ve boğazınızdaki kızarıklık ve öksürük alerjik bir duruma bağlı veya geçirmiş olduğunuz bir enfeksiyonel hastalığa bağlı olabilir. Mevsimsel alerjiniz varsa mevsimsel alerjiler genellikle bu aylarda başlar ve ekim-kasım aylarına kadar tekrarlar durur ve bu tür durumlara sebep olabilir. Mevsimsel alerjisi olan kişilerde gıda alerjisi, mesleki toz alerjisi, hayvan alerjisi, kimyasal alerji gibi birçok alerjen nedeni ile alerjik sorunlar gelişebilir.

   Bu şikayetleriniz sık sık tekrarlıyor ise alerji bakımından alerji immünoloji bölümüne gitmeniz faydalı olabilir ya da enfeksiyon varlığının araştırılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 84. Avatar

  AYŞE ER

  17 Şubat 2017 at 15:33

  BEN 15 YAŞINDAN BERİ YÜKSEK TANSİYON VE 10 YILDIR DA İNSÜLİN DİRENCİ HASTASIYIM.Başka sorunum yok ancak geçen sene CRP değeri çok yüksek diye BT çekildi.

  BT SONUcu: Toraks duvarını oluşturan kemik ve yumuşak dokular tabiidir. Her iki hemitoraks simetrik görünümdedir. Trakea ve ana bronşlar açık olarak izlenmiştir. Mediastinal patolojik boyutta LAP izlenmemektedir. Mediastinal ana vasküler yapılar tabiidir. Kalp boyutları normaldir. Sağ akciğer üst lob posterior segmentte milimetrik çaplı nodüler lezyon izlenmiştir. Her iki akciğerde yer yer buzlu cam sahaları izlenmiştir (Yetersiz inspirasyon hava hapsi?) bu 2017 de çekildi.

  2.BT SONUCUM: Tiroid gland sağ lob boyutu sola oranla artmıştır. Toraks duvarını oluşturan yumuşak dokular normal görülmüştür. Mediasten orta hatta olup, lober bronşlar, trakea ve proksimal segmenter bronşlar doğaldır. Kalp boyutu normaldir. Mediastinumda paratrakeal, subkarinal ve bilateral trakeobronşial kısa aksı 1 cm’yi geçmeyen milimetrik lenf nodları izlenmiştir. Toraks ön-arka çapı artmıştır. Akciğer parankim yapılarının değerlendirilmesinde; sağ akciğer apekste sekel plevral kalınlaşma-çekintiler izlenmektedir. Sağ akciğer üst lob anterior segmentte perivasküler yerleşimli 3 mm çaplı nodüler dansite mevcuttur. Sağ akciğer üst lob posterior segmentte minör fissür komşuluğunda perivasküler yerleşimli 6 mm çaplı nodül izlenmektedir. Sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte 4 mm çaplı kalsifik sekel pulmoner nodül saptanmıştır. Sol akciğer alt lob posterobazal segmentte 2 mm çaplı subplevral nodüler dansite dikkati çekmiştir. Akciğer parankim alanlarında sentrilobüler minimal amfizematöz değişiklikler izlenmektedir. Tanımlanan nodüllerin takibi uygun olacaktır.

  Her iki plevral sıvı saptanmamıştır. İnceleme alanına giren batın kesitlerinde; patoloji görülmemiştir.Bu iki BT’yi iyi bir doktora gösterdim; BİRİ ÇOCUKKEN VEREM GEÇİRMİŞSİN ONUN KALINTISI DEDİ, DİĞERİ DE BAŞKA BÖLGENDE KANSER VARDIR ONUN İÇİN AKCİĞERDE MM NODULLER OLMUŞ DEDİ.BEN ŞİMDİ EPEY TEDİRGİN OLDUM.

  Bana üç ay sonra yeni bir BT çekilsin dendi, VUCUDUN BAŞKA YERİNDE VARSA ONU ARAŞTIRMAK GEREKMİYOR MU BEN ANLAMADIM.

  BANA YARDIMCI OLUNURSA SEVİNİRİM.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 15:28

   Birinci BT sonucunda sadece sağ akciğer üst lobda milimetrik çaplı nodüler lezyon görülmüş gibi görünmekte. Her iki akciğerde tunuk görünüm izlenmiş.

   İkinci BT sonucunda eğer yanlış ya da eksik yorumlanmamış ise tiroid bezinin sağ lobunda diğer tarafa göre artış izlenmiş, 1 santimden küçük ya da 1 santimden büyük olmayan lenf nodları izlenmiş ve sağ akciğer üst lobda 3 mm çapta ve 6 mm çapta, sol akciğer üst lobda 4 mm çapta, sol akciğer alt lobda 2mm çaplı akciğer nodülleri izlenmiş görünüyor ve hafif amfizem oluşmuş görünmekte, bu değişikliklerin takibi önerilmiş.

   Öncelikle belirtmek de fayda var. Bu tür raporların uzmanı olan göğüs hastalıkları tarafından değerlendirilmesi daha doğru sonuç vermesiyle birlikte, hastanın şikayetleri, hastanın geçirdiği hastalıklar veya enfeksiyonlar, hastanın iş koşulları, hastanın alerjik sorunları, hastanın yaşı, hastanın aile öyküsü, hastaya muayene eden doktorun deneyimleri, hastanın sigara kullanıp kullanmadığı, hastanın klinik muayene bulguları, bu filmin de değerlendirilmesi gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

   Bu her iki BT’nin arasında ciddi bir alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmişseniz veya ciddi bir alerjik duruma maruz kalmışsanız ve bu raporların arasında bir yıl kadar bir süre varsa bu hızlı ilerleme olabilir, ancak bu raporların arasında bir yıl varsa ve siz bu dönemde ciddi bir alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmemişseniz, ciddi alerjik bir duruma maruz kalmamışsanız bu durumun daha iyi değerlendirilmesinde ve üniversite hastanesi gibi bir hastanede bu durumun araştırılmasında fayda vardır.

   ”Bu durum tabii ki sizin kararınız dır ve buradan yönlendirme yapmak doğru olmaz”.

   Ayrıca bu BT’lerin bir önceki ilaçsız sonraki ilaçlı ise bir önceki BT’deki görüntüler bir sonraki BT’dekilere göre net görülmemiş de olabilir, bu nedenle bunların nasıl çekildiğinden emin olmanız da önemlidir.

   Fakat iki BT’nin arasındaki fark oldukça görülür durumdadır.

   Hipertansiyon insülin direncinin bir komplikasyonu olabilir, çünkü insülin direncinin en önemli komplikasyonlarından biri de hipertansiyondur. Ayrıca insülin direnci olanlarda CRP değerinde ve ürik asit değerinde artmalar oluşabilir. Bu durumunda düzenli takipleri önemlidir. Bu tür hormonal bozukluklar endokrinoloji alanında takip edilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 85. Avatar

  Caner

  22 Şubat 2017 at 12:15

  Hocam Merhaba,
  31 yaşında 13 yıldır günde 1 paket sigara içmiş, geçmişinde akciğeri ile alakalı öyküsü olmayan, ailesinde akciğer kanseri teşhisi konulmamış, nefes alışverişi düzgün, nefes darlığı olmayan, göğüste ve sırtta ağrısı olmayan Erkek hastayım.
  2016 yılının 2.ayında nezleden dolayı öksürdüğümde balgamımdan yoğun açık ve koyu renkli kan geldi. Aslında son 5 yıldır her nezle oluşumda öksürdüğümde kan geliyordu ama önemsemiyordum, bu sefer Hemoptizi korkusuyla muayane olmaya karar verdim. Özel bir hastanede çekilen Torax CT sonucunda belirttiğim sonuçlar çıktı.
  -“Anterior mediastende remnant timus dokusuna ait yumuşak doku yoğunlu izlenmiştir. Timus dokusu içerisinde inceleme sınırlarında yer işgal eden lezyon saptanmadı.”
  -“Akciğer parankim penceresinde incelendiğinde; Sol akciğer inferior lingüler segmentte plevroparankimal sekel dansite artışları
  izlenmiştir. Sağ akciğer alt lob süperior segmentte subplevral yerleşimli 4 mm çapında nonspesifik pulmoner nodül izlenmiştir. Her iki akciğer parankiminde kitle-infiltrasyon saptanmadı. Plevral efüzyon-kalınlaşma saptanmadı.”
  Daha sonra CT Angio Pulmoner çekildi ve hiç bir sorun bulunamadı. Doktorum 6 ay sonrasına kontol için tekrar randevu verdi. 2016 yılının 8.ayında tekrar Torax CT(1.5mm) çekildi ve sonucunda belirttiğim sonuçlar çıktı.
  – “Sağ akciğer alt lobda süperior segment ve anterobazal segmentlerde büyüğü süperior segmentte ve 12 mm çapında ölçülen nodüler buzlu cam alanları izlenmektedir. Önceki tetkiki ile karşılaştırıldığında lezyonların sayılarında artış saptanmıştır. Tariflenen görünümler spesifik değildir. Ancak malignite tanısı dışlanamaz. İleri tetkiki önerilir.”
  Doktorum bunun verem olabilme ihtimaline karşın bana Klacid 500mg antibiyotik tedavisi yazdı ve 1 ay sonra röntgen için randevu verdi. 1 ay sonra tekrar gittiğimde röntgenimde aynı alanı gördüğü için PET-CT ile izleme kararı aldı. 2016 yılının 9.ayında PET-CT(3mm kesit) ye girdim ve sonucunda belirttiğim sonuçlar çıktı.
  -“Sağ akciğerde tanımlanan sınırları net seçilemeyen buzlucam dansitesi alanlarında patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmemektedir. Klinik ve radyolojik takibi önerilir.”
  Doktor muayenesi ise çok iyi çıkmaya devam etti yani herhangi bir nefes darlığı bulunmamakta. Doktorum bunun hamartom olabileceğini belirtti ve 6 ay sonrasına tekrar randevu verdi. 2017 yılının 2.ayında tekrar kontrole gittiğimde çekilen Torax CT sonuçları belittiğim gibidir(PET-CT ile karşılaştırılmalı sonuçlar).
  – “Anterior mediastende üçgen şekilli net kontur vermeyen yumuşak doku dansitesinde yapı mevcuttur (timik remnant ?). “
  – “Üst, alt paratrakeal, aortopulmoner, subkarinal, büyüğü 10×4 mm boyutlarında olmak üzere, birkaç adet lenf nodu mevcuttur.”
  – “Sağ akciğer orta obda ve sol akciğer üst lob lingulada subsegmenter atelektaziler mevcuttur.”
  – “Sağ akciğer alt lob süperorda, silik sınırlı, fokal milimetrik buzlu cam dansitesinde alan mevcuttur.”
  -“SONUÇ : 6 Eylül 2016 tarihli, eski PET-BT’ leri ile karşılaştırıldığında; sağ akciğer alt lob süperior ve alt lob posterobazal segmentte izlenen, buzlu cam dansitesindeki alanlardan birisi kısmen, diğerleri ise total regrese görünümdedir. Bunun dışında anlamlı farklılık saptanmadı.”
  Rica etsem yorumlayabilir misiniz, çok minnettar kalırım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 01:48

   İlk BT filminde 4 mm nodül çıkmış, yoğunluk izlenmiş bunlar geçirdiğiniz soğuk algınlığına bağlı veya daha önce geçirdiğiniz enfeksiyonlara bağlı olabilir.

   İkinci çekilen BT’de nodüller ve büyüğü 12 mm olan nodül görünmüş ve nodüllerin sayısındaki artış belirtilmiş zaten ve ileri tetkik önerilmiş.

   Üçüncü BT’de sonuç olarak hem muayene hem de radyolojik takibin devamı önerilmiş.

   Sonuncusunda da akciğerlerdeki durumda önemli bir ilerleme yok, hatta kısmi gerileme görünüyor gibi, fakat lenf nodülleri görünüyor.

   Doktorunuz takibin devamını isteyebilir. Doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Bu arada sigarayı bırakmanız gerektiğini de unutmamanız ve bırakmaya çalışmanız son derece önemlidir, çünkü sigara kullanımı devam ettiği sürece nodüllerde gerileme olsa bile tekrarlama riski oldukça yüksektir.

   Sağlık dileğiyle.

 86. Avatar

  Yeliz

  24 Şubat 2017 at 21:12

  Hocam 12 Şubat 2017 yazmistim teşekkür ederim cevabınız için hocam sağ akciğerimdeki nodul 4 mm çapında her iki akcigerde de ağ biçiminde belirginlesmeler hocam benim doktor 3ay sonra kontrol gelirsin dedi…hocam benim merak ettiğim kanser riski var mı hep tedirginim hocam tsk iyi akşamlar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 21:51

   Bu tür sonuçlar çıktığında belli aralıklarla BT takibi istenir genellikle, nodülün büyüyüp büyümeyeceğini takip etmek için. Nodül büyüme göstermezse ve ek komplikasyonlar ortaya çıkmaz ise takip araları açılabilir, fakat doktorunuz klinik muayene bulgularına bakarak da bu durumlara karar verebilir.

   Ayrıca bu tür raporlar değerlendirilirken geçirdiğiniz enfeksiyonlar, alerjik bir sonunuzun olup olmadığı, meslek koşullarına bağlı bir durumun olup olmadığı, sigara kullanımı var mı, aile öyküsü gibi faktörler de göz önünde bulundurulur. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Anlattığınız şikayetlere gelince, alerjik bir sebebe bağlı olma ihtimali vardır. Ayrıca öksürük, boğazda geçmeyen yaralar gastroözofageal reflye bağlı da olabilir. Eğer mide problemleriniz de varsa bir de gastrolojik veya KBB değerlendirmesi de gerekebilir. Alerjik farenjit ya da reflüye bağlı oluşan iltihaptan dolayı farenjitte olabilir. Reflü varsa nefes borusuna da mide içeriği kaçıyor olabilir. Eğer şikayetleriniz kullandığınız ilaçlardan sonra da gezmez ise KBB ve gastrolojik değerlendirme de faydalı olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 87. Avatar

  Yeliz

  27 Şubat 2017 at 08:55

  Hocam Merhaba
  Annem 1 ay oldu tansiyon ilacina basliyali delix 5 mg tansiyon ilacı kullandı ve sürekli kuru öksürük doktora gidip değiştirdik ilacın etkisi olabileceği için şimdi canta plus 28 tabletlik günde yarım içiyor hocam bu ilacta oksuruk yapar mi?ve öksürüğü hala artarak devam ediyor kulak burun boğazda bronchorest, asist sürüp bunlarda kullandı yok geçmedi
  Tomografi cektirdigimizde

  Her iki akciğer paranın kesimlerinde değerlendirildiğinde sağ akciğer orta lob santral 4 mm çapta yumuşak vasıflı modül izlendi.
  Her iki akciğer yer yer ince retikülerr belirginlesmelrr dikkati çekmiştir. .
  Doktor 3 ay sonra Kont gelin dedi..

  Hocam korkulacak bir durum mu?napalım gerekiyor nodül öksürük yapar mı, ?tansiyon ilanından mi kaynaklanıyor..Sigara kullanmıyor annem.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 11:42

   Akciğerde meydana gelen nodüller birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilir.

   Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlara bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, meslek koşullarında akciğere hasar verecek maddelere bağlı, astım hstalığına bağlı, sarkoidoz hastalığına bağlı, kistik fibrozise bağlı, bazı sistemik hastalıkların akciğer tutulumuna bağlı gelişebilir.

   DELİX İLACININ YAYGIN YAN ETKİLERİ ARASINDA; solunum sistemini etkileyen yan etkiler de vardır. Kuru öksürük, bronş iltihabı, sinüzit (sinüslerin iltihabı), nefes darlığı gibi yan etkiler vardır. Bronş iltihaplanması olmuş ise, bu nodül bronşların iltihaplanmasına bağlı oluşabilir. Bu ilacın yan etkisine bağlı bu durumlar gelişti ise bu ilacın etkisi öyle bırakma ile hemen vücuttan gitmez, bu nedenle bu şikayetler bir süre daha devam edebilir.

   CANTAB PLUS İLAÇ, yüksek kan basıncının (hipertansiyonun) tedavisinde kullanılır. Bu ilacın yan etkileri arasında da akciğer iltihabı, akciğerde sıvı birikimi gibi solunum sistemi yan etkiler vardır. Ancak diğerinin solunum sistemi yan etkileri bu ilaca göre daha ağırdır.

   Bu tür ilaçlar kullanılırken doktorun önerdiği dozda, düzenli, dikkatli kullanmak ve gelişebilecek yan etkiler bakımından arada bir doktor kontrolleri önemlidir. Ayrıca bazı ilaçlar kullanılırken başka bir ilaç verildiğinde bu ilacın kullanıldığı doktora söylenmelidir. Yine ilaçlar kullanılırken nasıl kullanılması gerektiği, yiyecek ve içeceklerle kullanımı, başka ilaçlar ile kullanımı gibi durumlar ilacın prospektüsünde dikkatlice incelenmelidir.

   Örneğin greyfurt ve greyfurt suyu bazı ilaçlar ile özellikle tansiyon ilaçları ile sakıncalıdır. Daha birçok yiyecek ya da içecek bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle bunlar hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Akciğer kontrolünü ihmal etmemeniz de önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 88. Avatar

  Yeliz

  4 Mart 2017 at 22:42

  Hocam iyi akşamlar

  Oncelikle cevabınız için tsk ederim…Annemi tekrar kulak burun boğaza kontrol ettirdi hocam delix tansiyon ilavını 1ay sonra cantab tansiyon ilacını kullandi 15 gun öksürüğü devam ediyo diye KBB tekrar muayene ettirdim….KBB uzmanı cantab tansiyon ilacida öksürük yapacağını aynı grup ilaç olduğunu söyledi ve kardiyoloji polikinliginde değiştirdik ilacimizi aynı doktora aldactazide 25mg tablet bunu haftanın 3 günü içiyor. ..lercardip 20mg tansiyon ilacını verdi ve asla bunların öksürük yapmicani söyledi hocam bide annem bunların yanında below 50mg ilacı kullanıyor…..Ayrıca KBB boğazında bişe görünmediginin söyledi levopront ,Flurend, nazoster verdi ve1 haftadır da bunları kullaniyor.

  Hocam kardiyoloji doktoru öksürük için cantab tansiyon ilacını etkisi hemen geçmez dedi 1 hafta surer dedi ve anneme hala öksürük devam ediyor. ..Bu arada içim rahat etmediği için ilaçlı tomografi ve doktorum solunum testinde yapmıştı hocam sonucunu

  Her iki akciğer parankim kesimlerinde değerlendirildiğinde sağ akciğer orta lob santral 4mm çapta yumuşak vasıflı noldu izlendi .her iki akciğer yer yer ince retikuler belirginlesmelrr dikkati çekmiştir. Diğer parankim alanlarında bronkovaskuler dağılım normal olup infiltratif veya kitle lesson ayırt edilmemiştir. .

  Bu sonucunu tekrar göğüs doktoruna gösterdim aynısını söyledi hocam Ay 3 sonra kontrol gidin korkulacak bişe yok dedi …nodul öksürük yapar mı diye sordum yok ondan olmaz dedi….

  Hocam annem tansiyon ilacina başladıktan sonra böyle oksurmeye başladı bu son kullandigi tansiyon ilacindanda olabilir mi ?birde bronchorest KBB vermişti bunu içiyor göğüs doktorunun verdiği claritine 10 mg bunu kullanmıyor eczaci yönlendirmesiyle hocam….

  Sizin beni yönlendirdiginiz için çok tsk ederim …hala öksürük devam ediyor ve Boğazlarında acıyor diyo:( hiç öksürüğü gecmiyor hocam napabilirim başka

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 23:20

   Birçok farklı ilaç kullanıyor olduğu için bütün bu ilaçlar bir araya geldiğinde yan etkiler ya da etkileşimler de değişiklik gösterebilir. Bu geçmeyen öksürük ve boğazda acı hissi belki ilaçların sebep olduğu mide problemlerine bağlı oluşan hasarlardan ve buna bağlı gelişen gastroözofaegal reflüden de kaynaklanabilir.

   Mide ve yemek borusunun değerlendirilmesi için gastrolojik alanda da bazı incelemeler gerekebilir. Çünkü gastroözofageal reflü durumu da öksürüğe, boğaz kısmında geçmek bilmeyen acı oluşturacak yemek borusu hasarına yol açabilir. Gastroözofageal reflüsü olan kişilerde gece yatarken, yemek yedikten sonra en az 2-3 saat geçmeden uzanmak bile nefes borusuna, akciğerlere mide asidinin gitmesine neden olarak da o bölgelerde mukozal hasarlara neden olarak öksürüğe neden olabilir. Uzun zaman ilaçlar kullanımı, farklı farklı birden çok ilaç kullanımı, hatta tek bir ilaç kullanımı bile mide sorunlarına neden olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 89. Avatar

  Yeliz

  5 Mart 2017 at 03:15

  Hocam tekrar yazıyorum ama inan internette okudukça ve annemin öksürüğü gecmedikce çaresiz kalıyorum
  Üstede yazmistim hocam her iki akciğer yer yer retiküler belirginlesmeler dikkati çekmiştir ne demek hocam retiküler ifadesi okuyorum internetten daha çok çaresiz kalıyorum lütfen ne demek olduğunu aciklarmisiniz. Allah razı olsun sizden iyi gecelrr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 14:29

   Retiküler değişiklikler genellikle bir akciğer enfeksiyonu nedeni ile ya da intertisyel akciğer hastalığı nedeni ile izlenir.

   Daha öncede belirttiğimiz gibi bu tür durumlar daha önce geçirilmiş bir akciğer enfeksiyonuna bağlı veya halen var olan enfeksiyona bağlı oluşabilir, meslek koşullarına bağlı kimyasallara maruz kalma nedeni ile oluşabilir, alerjik sorunlar nedeni ile oluşabilir.

   Doktorunuz takip istemiş, takiplerinizin dikkat edilmesi önemlidir.

 90. Avatar

  tugba

  6 Mart 2017 at 21:57

  Sol akciger ust lob apikal segment duzeyinde 3mm , apikoposterrior segment duzeyinde apekse yakin 3 mm ,segmentte postrior plevra komsulugunda 5mm bir nodul tehsis edildigi yazıyo bunlarin ne durumda oldugu hakinda bi bilgi alabilirsem cok sevinirim. Nodul eger kötü huyluysa tedavi sureci nasil isler bilgilendirirseniz cok sevinirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 23:43

   Akciğer nodüllerinin kötü huylu ya da iyi huylu olup olmadıklarının anlaşılması için iğne biyopsisi gibi yöntemler gerekebilir.

   Akciğer nodülleri bazı sebeplere bağlı gelişebilir. Akciğer nodülleri sigara kullanımına bağlı, meslek koşullarına bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, geçirilen alt solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı, kistik fibrozise bağlı, sarkoidoz hastalığına bağlı, astım hastalığına bağlı gibi oluşabilir.

   Bu tür raporlar uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir, çünkü doktorunuz yaşınızı, sigara kullanımınızı, geçmişte ya da son günlerde bir alt solunum yolu enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizi, aile öykünüzü, başka sistemik hastalık varlığını, alerjik bir sorununuzun olup olmadığını, astım gibi bir hastalığınızın olup olmadığını, meslek koşullarını, klinik muayene bulgularını, şikayetlerinizi gibi durumları da göz önünde bulunduracaktır.

   Doktorunuz belli aralıklarla takip isteyebilir veya duruma göre başka tetkikler de isteyebilir, bu nedenle doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 91. Avatar

  Bfburc

  13 Mart 2017 at 22:41

  Merhaba
  En büyüğü sağ orta lob süperior segmentte Minör Fisür komşuluğun da en büyüğü 7,5 mm bazıları Kalsifiye bir kaç adet nodül izlenmektedir . Ne yapmam gerek hocam ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 22:42

   Raporunuzla birlikte doktor kontrolünü ihmal etmemelisiniz, doktorunuz belli aralıklarla takip isteyebilir veya şikayetlerinize yönelik başka tetkikler isteyebilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 92. Avatar

  SEDA

  30 Mart 2017 at 19:03

  Merhaba;
  Anneme akciğer tomografisi yapıldı.Bunun öncesinde de ağır bir domuz gribi geçirdi Tomogrofi sonucuna göre; Sağ akciğer üst lob lateral bazal segmentte aksiyel düzlemde en geniş yerinde yaklaşık 15×10 mm boyutlarında ölçülen düzensiz konturlu dikkati çekmiştir.Sol akciğer alt lob posterior-lateral bazal segmentte de 9mm çapında dansitede bir nodül mevcuttur. Sağ akciğer üst lob apikal segmentte,sağ akciğer ait lob superior segmentte ve sol akciğer alt lob posterior bazal segmente de büyüğü 6mm çaplı milimetrik saf buzlu cam dansitesinde nodüller kaydedilmiştir. Bu nodüller dışında her iki akciğerde de 4mm den küçük değişik lokalizasyonlu parankimal-subplevral nodüller görülmektedir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 21:56

   Oldukça fazla sayıda akciğer nodülleri izlenmiş görünüyor. Akciğer nodülleri annenizin geçirmiş olduğu gribal enfeksiyona bağlı gelişmiş olabilir. Grip akciğerleri de ciddi şekilde etkilemiş olmalı.

   Doktorunuz iğne biyopsisi gibi başka bir tetkik de isteyebilir, belli aralıklar ile tomografi takibi isteyebilir veya hastaneye yatırılmasını ve daha derin araştırmalar yapılmasını isteyebilir.

   Doktor kontrolleriniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 93. Avatar

  Neşe

  31 Mart 2017 at 12:21

  Merhabalar,
  Yaş 56, erkek, sırt ağrıları ile muayene sonucu akciğerlerde iltihap var denildi, daha sonra kontrolde tomografi istendi ve sonuç aşağıdaki gibidir.
  Toraks BT( KONTRASTSIZ)
  Ön Tanı : IVKM verilmeden 5mm kalınlıkta kesitler elde olunmuştur. Trakea, her iki ana bronş patent olarak değerlendirilmiştir. Trakea orta kesim sol anterolateralde, lümene projekte büyüğü 6×5 mm boyutlarında 2 adet nodüler dansite mevcuttur. Bronkoskopik inceleme önerilir.
  Kalp normalden büyük olup konfigürasyonu normaldir.
  Mediastinal ana vasküler yapılar normal kalibrasyondadır. Koroner arterlerde kalsifik plaklar mevcuttur.
  Mediastinal, bilateral hiler, bilateral aksiller patalojik boyutta lenf nodu izlenmemiştir.
  Her iki hemitoraksta plevral effüzyon ya da kalınlaşmaya ait olabilecek görünüm saptanmamıştır.
  her iki akciğer parankiminde kitle, aktif infiltrasyon izlenmemiştir.
  Sağda minör fissür düzeyinde yaklaşık 5 mm çapta kalınlaşma dikkati çekmiştir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 01:08

   Bu tür raporların uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur. Bronkoskopi işlemi yapılması önerilmiş.

   Bu tomografi konstratsız (ilaçsız) tomografi olduğu için bazı oluşumlar kabaca görünmüş olabilir. Doktorunuz bronkoskopi ve koroner anjiyografi isteyebilir. Bronkoskopik inceleme zaten radyoloji uzmanı tarafından önerilmiştir. Hem nodüler görünüm izlenmesinin hem de koroner damarlarda plak oluşmasının nedeni sigara kullanımı mevcut ise buna bağlı olabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 94. Avatar

  Merve

  3 Nisan 2017 at 14:13

  Merhaba;
  Babamın sağ ses telinde kanser bulgusuna rastlanmıştı. Çok erken evre olduğundan sağ ses telini alıp doktor takibine alındı. 3. aydan sonra pet-ct çekildi. bunun sonucunda; sağ akciğer üst lob anterior, alt lob süperior, sol akciğer alt lob laterobazal segmentlerde birkaç adet 3-4 mm boyutlu nodül izlenmektedir. fakat genel sonuç olarak FDG afiniteli malign karakterde lezyon saptanmamıştır deniliyor. Akciğerde oluşan bu nodüller ses tellerinde meydana gelen kanserle ilintili olabilir mi? ses telleri için ayda bir kontrollerimiz oluyor. Akciğer için de takip süreci olacak mıdır?
  şimdiden teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 12:09

   Akciğer nodülleri geçirilen enfeksiyonlara, alerjik reaksiyonlara, meslek koşullarında maruz kalınan kimyasallara ve tozlara, sigara kullanımına, yaşın ilerlemesine, bazı romatizmal hastalıklara, kistik fibroza, sarkoidoz hastalığına gibi nedenlere bağlı da gelişebilir. Sonucunuzda zaten malign (kötü huylu) karakterde lezyon saptanmamıştır diye belirtilmiş.

   Doktorunuz akciğer nodülleri için de 6 ay gibi aralarla bilgisayarlı tomografi isteyebilir.

   Hem akciğer nodülleri hem de geçirmiş olduğunuz ses telleri hastalığı için kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Akciğer takibinin gerekip gerekmediğini doktorunuza sormayı da ihmal etmemelisiniz.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 95. Avatar

  Selin

  9 Nisan 2017 at 13:40

  Hocam ben 27 yaşındayım bundan 1 ay önce konuşurken bogazımda ağzımda kan tadı aldım tükürdüm kahverengimsi birkaç damla geldi tükürükle. 3 kbb doktoruna gittim birşey Yok dedi göğüs hastalıklarında film çektiler birşey Yok dediler doktor dişinden olabilir dedi gerçekteyde diş etlerim sıkıntılı. Her neyse filmden sonra ben tomografide istedim sonucumu yazıyorum herşeyi normal yazıyor sadece altta akciğer paranın alanlarının değerlenmesinde sağ hemitoraksta majör fissur düzeyinde hafif dereceli plevral kalınlaşma mevcuttur.sag akciğerde orta lob lateral segmentte sağ akciğer alt şov lateral bazal segmeht ve süperior segmentte, sol akciğerde alt lob lateral bazal segment düzeyinde çapları 3mm ve 5mm arasında değişen 4-5 adet nonspesifik pulmoner nodül saplanmıştır. Patolojik bulguya rastlanmamıştır yazıyor. Doktorum önemli birşey olmadığını söyledi. Hocam birde ben 2 ay önce çok kötü şekilde Boğaz kuruluğu geçirdim enfeksiyon bununlada alakalı olabilir mi. Lütfen yorumunuzu bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2017 at 20:47

   Patolojik bir bulguya rastlanmamıştır şeklinde belirtilmiş raporunuzda. Yani kötü bir durum yok anlamında da değerlendirilebilir. 4-5 adet nodül tespit edilmiş, bu nodüller geçirmiş olduğunuz enfeksiyona bağlı da gelişmiş olabilir. Diş etlerinde sorun varsa bu tür durumlar üst ve alt solunum yollarını da etkileyebilir, bu nedenle diş doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Ayrıca sigara kullanımı varsa buna bağlı da hem diş eti problemleri, hem akciğer nodülleri, hem boğaz kuruluğu hem de enfeksiyonlardan daha fazla etkilenme söz konusudur.

   Doktorunuz nodüller için kontrol gerekip gerekmediği hakkında bir şey söylememiş ise ya da siz duymamış iseniz, 6 ay gibi bir aradan sonra şimdiki tomografi sonucunuz ile birlikte tekrar göğüs hastalıkları uzmanınıza gitmenizde ve tekrar tomografi çekilip çekilmemesi gerektiğini danışmanız da fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 96. Avatar

  figen

  13 Nisan 2017 at 18:06

  mrb, tomoğrafi raporunu yazıyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Her iki akciğer orta ve üst zonlarda hakim yaygın sentriasiner amfizem alanları izlenmektedir. Her iki akcigerde, büyügü sol akcigerde üst lob apikoposterior segmentte 9 mm boyutta olmak üzre 4-5 adet parankimal nodül izlenmektedir. 30.01.2017 tarihli toraks BT ile kıyaslandığında tariflenen nodüllerin sayı ve boyutlarında farklılık saptanmamıştır.

  Her iki akciger alt lop anterobazal ve laterobazal segmentlerde subplevral alanlarda, interlobüler septalarda kalınlaşma non-spesifik buzlu cam dansitesi görünümü izlenmektedir. sol atriyoventriküler oluk düzeyinde koroner stente ait olabilecek liner dansite izlenmektedir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 15:01

   Bu tür raporların bu işin uzmanı olan doktorunuz tarafından değerlendirilmesi uygun olur.

   Daha önceki tomografi sonucu ve şimdiki tomografi sonucu kıyaslamasında tarif edilen nodülllerin sayısında ve boyutlarında bir değişiklik olmadığı belirtilmiş.

   Bu nodüller daha önce sigara kullanımı söz konusu ise buna bağlı, enfeksiyonlara bağlı, KOAH hastalığına bağlı, sarkoidoza bağlı, amfizeme bağlı astıma bağlı, alerjik sorunlara bağlı ya da mesleki koşullara bağlı gelişmiş olabilir.

   Raporunuz ile birlikte doktor kontrolünü ihmal etmemelisiniz, doktorunuz takibin devam etmesini isteyebilir ya da klinik muayene bulgularına, şikayetlerinize, yaşınıza, geçirmiş olduğunuz hastalıklara, sigara kullanımı varlığına göre başka bir tetkik yapılmasını isteyebilir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 97. Avatar

  Ahmet sunay

  25 Haziran 2017 at 18:05

  Merhaba eşim meme kanseri ameliyatı oldu ameliyat öncesi pet ve tomografi istendi pette vücut yayılımı yoktu fakat tomografide akciğer en büyüğü 4mm bir kaç adet nodül şeklinde yorumlandı. Daha sonra ameliyat oldu 4 kür kemoterapi aldı ve tedavi bitttikten yani ilk tomografiden 4 ay sonra ikinci tomografide yazan sonuçta akciğer nodülleri aynı duruyor ve boyut ve sayı olarak değişim olmadığı yazıyor. Acaba metastaz olma durumu varmıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 13:15

   Akciğer nodülleri başka sebeplere bağlı da olabilir. Doktorlarınız zaten gerekli takipleri devam ettireceklerdir. Yayılma veya tekrarlama olasılığını veya zamanını önceden kestirmek çok kolay değildir.

   Tedaviler, takipler, hastanın morali, hastanın beslenmesi, doktorun önerileri gibi durumların dikkat edilmesinde fayda vardır.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 98. Avatar

  Davut

  28 Haziran 2017 at 23:20

  Merhaba hocam, mediastende en büyüğü 7 lokalizasyonda yaklaşık 2cm çaplı çok sayıda lap ve lenf nodu görüldü anterior mediastende öncelikle timus dokusu olarak degerlendirilen yumuşak doku dansitesi izlenmektedir.hocam 31 yaşındayım hic sigara kullanmadim daha once kanser tedavisi gormedim ve ailemde akciger kanseri olan yok. Tesekkurler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Temmuz 2017 at 00:55

   Lap (lenfadenopati) ve lenf nodları (lenf bezi büyümesi) alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı gelişebilir, tüberküloza bağlı gelişebilir, otoimmün hastalıklara bağlı gelişebilir, hipersensitivite reaksiyonlarına balı gelişebilir, depo hastalıkların bağlı gelişebilir.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz, çünkü doktorunuz bu tür rapor sonuçlarını değerlendirirken hastanın öyküsünü, başka hastalığının olup olmadığını, muayene bulgularını, hastanın şikayetlerini, geçirmiş olduğu enfeksiyonel hastalıkları, iş sektörünü, alerjik sorununun olup olmadığını, astım gibi bir hastalığının olup olmadığını gibi durumları da göz önünde bulunduracaktır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 99. Avatar

  Tuğçenur

  7 Ağustos 2017 at 00:02

  Merhaba hocam ben birsey sormak istiyorum bende akciger nodulunden buzlu camdan tedavi goruyorum benim sorum su doktorum bu nodullerin kolay kolay gecmedigini soyledi bu noduller gecsene tekrar yakalanma sansi olurmu bana suan hersey yasak detarjan fln yanimda icilmesi gecerse tekrar baslayabilirmis sizce varmi oyle birsey…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2017 at 18:49

   Akciğer nodülleri alerjik sorunlara bağlı oluşmuş ise, bu durum alerjenlere maruz kaldığınız sürece hem tekrarlar hem de ilerler. Sizin hastalığınız intertisyel akciğer hastalıkları olarak tanımlanan bir grup hastalığı içinde barındıran bir hastalık grubuna dahil olabilir.

   Doktorunuzun önerilerini ve takiplerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 100. Avatar

  omer

  9 Mart 2018 at 23:48

  sol akciğer de 2mm nodül izlendi hocam ne yapmalıyım 3 ay sonra kontrol dedi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 23:14

   Akciğer nodülleri; nodüllerin boyutuna, nodüllere bağlı hastada şikayetlerin olup olmadığına, nodüllerin oluşmasında rolü olabilecek altta yatan başka bir hastalık ya da durum (sigara kullanımı gibi) varlığının olup olmadığına, risk faktörlerine bağlı olarak değerlendirilir ve takip veya tedavisi de bunlara göre planlanır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Sigara kullanımı varsa bırakmanız en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

 101. Avatar

  mehmet

  22 Eylül 2018 at 13:47

  merhabalar yaşım 37.sigara alkol kullanmıyorum.sporda yapıyorum.sağ akciğer alt zon parakardiyak alanda yaklaşık 4 milimetre çapında düzgün sınırlı nodüler dansite artımı çıktı rontgenımde rica etsem yardımcı olurmusunuz kötü bişeymi bu.tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2018 at 23:31

   Akciğer nodülleri birçok sebebe bağlı olabilir.

   NEDENLER;

   * Tüberküloz, Histoplazmoz, Koksidiomikoz, Kriptokokoz, Blastomikoz, Bakteriyel apseler, Hidatik kist, Alveolar ekinokokok, Askariaz, Pnömosistis, Aspergillom, Septik emboli gibi enfeksiyonlar.

   * Hemartom, Lenfoproliferatif hastalık, Atipik adenomatöz hiperplazi, Müköz gland adenomu, Lipom, Fibrom, Nörofibrom, Leiomyom, Anjiyom gibi iyi huylu tümörler ve tümör benzeri lezyonlar.

   * Arteriyovenöz malformasyon, Pulmoner arter anevrizması, Pulmoner varis, Hematom, Pulmoner enfarkt gibi damarsal problemler.

   * Wegener granülomatozu, Romatoid nodül, Sarkoidoz, Organize pnömoni, Churg-Straus sendromu gibi enflamatuvar hastalıklar.

   * Mukus tıkacı, İlerleyici masif fibröz, Lipoid pnömoni gibi solunum yolu hastalıkları.

   * Amiloidoz, Yuvarlak atelektazi, Psödotümör veya Sıvı dolu bül.

   * Bronkojenik kist, Arteriyovenöz fistül, Konjenital kistik adenomatoid malformasyon, İntrapulmoner lenf nodu, Bronşiyal atelektazi ve malign hastalıklar gibi sebepler.

   Yani akciğerde nodül oluşumunun birçok nedeni olduğu için, internet sitesi üzerinden bir şey söylemek çok mümkün değildir. Doktorunuz başka incelemeler önerebilir, takip etmek isteyebilir, daha detaylı öykü almak isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 102. Avatar

  Başarılı

  28 Şubat 2021 at 09:46

  Hocam meşgul ettiğim için özür dileyerek sormakdayım.

  Annemin yaklaşık 10 yıl öncesinde akciğerinde 3cm eninde ve 17mm boyunda lenf nodu tespit edilmiş ve aynı bölgede eğilince batma hissi varmış.(bunları saklamış,bana yeni söyledi).yaşı 63.nefes darlığı vb.başka şikayeti yok şuanda.korona aşısı sırası gelsin diye beklemekdeyiz doktora gidebilmek için.kanser olsaydı 10 yılda çoktan ölmesi lazımdı belki yada ciddi solunum sorunu öksürük gibi belirti olabilirdi diye düşündüm ama sizce doğrumu?yoksa aşıyı beklemedenmi gitmeliyiz doktora?

  üzüntüden elim ayağım titriyor;(
  Çok teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2021 at 09:35

   Soliter pulmoner nodüller (radyolojik olarak tekli pulmoner nodüller), kenarlarının en az üçte ikisi akciğer parankim ile çevrili, 3 cm’lik çapa ulaşan ve malignite potansiyeli olan lezyonlar olarak tanımlanmaktadır. Bu tür nodüllerin belli bir oranda (örn. % 40-60 gibi) malign (kötü huylu) olma olasılığı vardır. Bu nedenle bu tür nodüllerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu ayrımının yapılması oldukça önemlidir. Hastanın yaşının ilerlemesi, sigara kullanım öyküsü nodülün malignleşme olasılığını artmaktadır. Ayrıca asbeste maruz kalma veya ailede kanser öyküsü veya hastanın kendisinde geçirilmiş kanser öyküsü de risk açısından önemlidir. Geçirilmiş kanser öyküsü olan hastalarda tespit edilen soliter pulmoner nodüllerde nodülün malign olma riski daha yüksektir.

   Bu nodüllerin belli aralıklarla takibi gereklidir. Bunu doktorunuz ile konuşmanız gerekir.

   Soliter pulmoner nodüller genel olarak asemptomatik (belirtisiz)’dir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git