Akciğer Hastalıkları

Akciğer Ödemi Neden Olur? (Pulmoner Ödem Nedir?)

Akciğer fizyolojisinde oksijen ve karbondioksit değişimi işlemi normal olarak problemsiz gerçekleşir. Lakin bazen, akciğer kan damarlarında basınç, bazı sebeplerden dolayı normal seviyesini aşar.

Akciğer ödemi hastalığı nedir?

Akciğer fizyolojisinde oksijen ve karbondioksit değişimi işlemi normal olarak problemsiz gerçekleşir. Lakin bazen, akciğer kan damarlarında basınç, bazı sebeplerden dolayı normal seviyesini aşar. Bu basınç artışı belli seviyenin üzerinde olmadığı sürece herhangi bir problem yaratmaz iken, belli seviyeden sonra oksijenlenmeyi bozar ve daha ileri seviyeye yükselen kan basıncı kılcal damarlar içindeki kanın hava keselerine geçmesine neden olur. Bu durum hava keselerinin sıvı ile dolmasına sebep olur ve oksijenlenmeyi engeller. Bu durum pulmoner (akciğer) ödemi olarak tanımlanır.

Bu durum zamanında müdahale edilmez ise hızlı bir şekilde ilerler ve geçen sürede sıvı ile dolan alveol sayısı artar. Alveoller sıvı ile dolduğu için gaz alışverişini yapamaz ve işlevini göremez. Akciğerde çok sayıda alveol görevini yapamaz ise kişinin yaşaması mümkün olmayabilir. Akciğer ödemi genelikle kalp problemleri nedeni ile olur. Akciğer ödemine neden olan kalp hastalıkları, kardiyomiyopati, kalp kapak hastalıkları, koroner arter hastalığı gibi kalp hastalıklarına bağlı akciğer ödemi gelişebilir.

Kalbe bağlı olmayan akciğer ödemi nedenleri, yüksek tansiyon, kalbe bağlı olmayan akciğer ödemi, Lakin bazen kalp dışında akciğer iltihabı (pnömoni), belli toksinlere ya da ilaçlara maruz kalma ve yüksek irtifa gibi nedenler ile de pulmoner ödem gelişebilir. Pulmoner ödem oldukça acil bir sorundur ve hemen müdahale edilmesi gerekir. Akciğer ödemi ölüme neden olabileceği gibi, çabuk tedavi edilir ise genellikle tedaviye iyi yanıt verir.

Akciğer (pulmoner) ödemi belirtileri

Akciğer ödemi belirtileri ödeme neden olan hastalığa bağlı olarak farklılık gösterebilir. Nedene göre aniden oluşabileceği gibi yavaş yavaş ta oluşabilir.

Akut (ani gelişen) pulmoner ödem belirtileri : Akut akciğer ödemi belirtileri oldukça ciddi şikayetler şeklindedir. Belirtiler, aşırı nefes darlığı ya da solunum güçlüğü, boğulma hissi, hırıltılı veya iç çekerek soluma, kanlı ve köpüklü balgamın eşlik ettiği öksürük, aşırı terleme, soluk ve nemli cilt, akciğer ödeminin neden olabilir. Koroner arter hastalığında ise bu belirtilere eşlik eden göğüs ağrısı görülebilir.

Kronik (yavaş gelişen) pulmoner ödem belirtileri : Düz yatarken solunum zorluğu, oturunca rahatlama, geceleri nefessiz kalma hissi ile uyuma, fiziksel aktivite esnasında gereğinden fazla nefes darlığı çekme, akciğer ödeminin neden olduğu kalp yetmezliğinden dolayı yeteri kadar kan pompalanmaması nedeni ile kilo artışı gibi belirtiler görülür.

Akciğer ödemi belirtileri

Akciğer ödemi belirtileri

Akciğer (pulmoner) ödemi teşhisi

Akciğer ödemi teşhisinde hastanın şikayetleri ve muayenede elde edilen bulgular önemlidir. Akciğer ödemini teşhis etmek için röntgen filmi, akciğer grafisi oldukça yardımcı bir tetkiktir. Akciğer ödemi tedavisinde genellikle ilk müdahale bazı ilaçlar ve oksijen tedavisi verilebilir. Hastanın durumu biraz düzeldikten sonra ödemin nedenine yönelik tetkikler yapılır. Bunların dışında ekokardiyografi, elektrokardiyografi, kardiyak katerizasyon gibi tetkikler de akciğer ödeminin nedenini ortaya koymaz ise akciğer kapiller basıncın ölçülmesi gerekebilir.

Akciğer (pulmoner) ödem tedavisi

Akciğer ödemi tedavisinde ilk uygulanan yöntem oksijen tedavisidir. Sonrasında morfin, kalbin yükünü azaltma amaçlı ilaçlar, kan basıncını ayarlayan ilaçlar gibi tedaviler uygulanır.

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Akciğer apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Soliter pulmoner nodül nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Akciğer kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Akciğer sönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git