A

Akciğer Fibrozu Kısaca Nedir?

Akciğer fibrozu, çoğunlukla önceki bir yangılanmanın sonucu olarak akciğer dokusunun skarlaşması ve kalınlaşmasını ifade eden bir durumdur.

Akciğer fibrozu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

  • Akciğer fibrozu nedir? Akciğer fibrozu, çoğunlukla önceki bir yangılanmanın sonucu olarak akciğer dokusunun skarlaşması ve kalınlaşmasını ifade eden bir durumdur.”Fibroz” terimi, yara iyileşmesinden sonra meydana gelen sert dokuyu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Akciğerin zatürree ya da tüberküloz gibi bir durumdan etkilenmiş bir bölgesiyle sınırlı olabilir veya akciğerlerin her yanına yayılmış olabilir (fibrozan alveolit gibi). Bazı hastalarda fibroz gelişimin nedeni bilinmediği gibi sigara kullanımı da önemli bir fibrozis nedenidir.
  • Akciğer fibrozu belirtileri: Nefes darlığı en sık görülen bir semptomdur.
  • Akciğer fibrozu teşhisi ve tedavisi: Tanı göğüs röntgeniyle doğrulanır. Tedavi nedene bağlıdır, ama olguların çoğunda fibroz geri döndürülemez ve tedavinin amacı hastalığın ilerlemesini önlemeyi amaçlar.

Benzer sağlık yazıları

  1. Akciğer mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Akciğer apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Akciğer nodülleri neden olur
  4. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git