Akciğer Hastalıkları

Akciğer Amfizemi Nedir? Amfizem Belirtileri

Akciğer amfizemi tıkayıcı akciğer hastalıkları grubunda yer alan ve en temel özelliği nefes darlığı olan ve özellikle sigarayla ilişkili bir hastalıktır.

Akciğer amfizemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Akciğer amfizemi tıkayıcı akciğer hastalıkları grubunda yer alan ve en temel özelliği nefes darlığı olan ve özellikle sigarayla ilişkili bir hastalıktır. Akciğer amfizeminin temel nedeni sigara olmakla birlikte, daha az görülen sebebi doğumsal bazı anomalilerden de kaynaklanır. Akciğer amfizemi doğumsal bazı enzimlerin yokluğu nedeni ile akciğer dokusunun kendi kendine tahrip etmesi sonucu meydana çıkabilir.

Akciğer amfizemi belirtileri

Akciğer amfizeminin temel belirtisi nefes darlığıdır. Başlangıç döneminde nefes darlığı sadece hasta efor sarfettiği sırada hissedilir. Fakat hastalık ilerledikçe istirahat sırasında bile nefes darlığı başlar. Artık hasta odalar arasında yürüdüğünde bile nefes darlığı çeker. Akciğer amfizeminin daha ilerlemiş safhalarında hasta nefes darlığından konuşmakta bile güçlük çeker. Akciğer amfizemi belirtileri her hastada aynı seyri göstermeyebilir. Sigara kullanan hastalarda hastalık, 60’lı yaşlara doğru daha kötü duruma gelir.

Akciğer amfizemi teşhisi

Akciğer amfizemi tanısı oldukça kolaydır. Akciğer amfizemi tanısını göğüs hastalıkları uzmanı fizik muayene ile tanıyı koyabilir. Fakat yinede akciğer amfizemi tanısı için solunum fonksiyonları testleri yapılır. Bu testler sayesinde hem hastalığın evresi hemde hastalığın seyri takip edilir. Akciğer grafisinde amfizeme ait bazı belirtiler görülebildiği gibi, sadece akciğer grafisi ile akciğer amfizemi tanısı konulmaz. Balgam testinin akciğer amfizeminde çok fazla yeri yoktur. Fakat hastalığın akut atak dönemlerinde enfeksiyon oluşabilme ihtimali için balgam testi yapılır.

Akciğer amfizemi tedavisi

Akciğer amfizeminin tedavisi hastalığın evrelerine göre farklılık gösterir. Akciğer amfizemi 4 evrede değerlendirilir. En hafif evre denilen ya da amfizem olma yolunda olan hastalarda uygulanacak en iyi tedavi sigaranın bırakılmasıdır. Sigaranın bırakılması bütün evrelerde tedavinin en önemli noktasıdır. Bunun yanı sıra amfizemin bütün evrelerinde bazı önlemlerin alınması gereklidir.

Örneğin her sene grip aşısını yaptırmaları, sık sık akciğer enfeksiyonlarının ortaya çıkması önlenmesi gereklidir. Grip aşısının yanı sıra zatürre aşısının yaptırılması ve daha ağır vakalarda bunların yanı sıra ilaç tedavisi uygulanır. Amfizem için kullanılan ilaç tedavisi genellikle solunum yolu ilaçlarıdır. Amfizem tedavisinde hastalığın semptomları azaltılır. Amfizem tam olarak tedavi edilmez. Amfizem tedavisinde ilaç kullanarak ve sigarayı bırakarak hastalık durdurulmaya çalışılır.

Akciğer amfizemi neden olur

Akciğer amfizemi neden olur

Akciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Akciğer sönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Akciğer ödemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Soliter pulmoner nodül nedenleri ve tedavisi
  4. Akciğer kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Nefes darlığı nedenleri ve tedavisi
  6. KOAH hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git