A

Akçaağaç Şurubu (MSUD) Hastalığı Nedir?

Akçaağaç şurubu hastalığı (MSUD), normal aminoasit yıkımını engelleyen vücut kimyasında kalıtsal bir bozukluktur.

AKÇAĞAÇ ŞURUBU HASTALIĞI BELİRTİLERİ ve KOMPLİKASYONLARI

Hastalığın şiddeti metabolik bozukluğun ağırlığına bağlıdır. Semptomlar ilk günlerde hızlı bir şekilde gelişir. Yaşamın ilk haftasında kusma, beslenme bozukluğu, kilo kaybı, yüksek sesle ağlama, huzursuzluk, hipotoni (anormal derecede düşük kas tonusu), hipertoni (aşırı kas gerginliği) ve tipik idrar kokusuyla başlar.

Karakteristik idrar kokusunu kan ve idrarda aşırı asit birikimi verir ve birkaç gün içinde hipoglisemi, ağır ketoasidoz, nöbet ve koma gelişir. Eğer tedavisi yapılmazsa süt çocuklarında valin, lösin, izolösin aminoasitleri ve onlarla ilgili ketoasitlerin birikimi, ensefalopati ve ilerleyici nörodejenerasyon ve bebeklik döneminde ölümle sonuçlanır.

AKÇAĞAÇ ŞURUBU HASTALIĞI TEŞHİSİ

Hastalık, idrar ve kan aminoasitlerinin analizi ve diğer destekleyici testler ile teşhis edilir. Beyin ile ilgili bulguların tespiti için kraniyal MRG önemli bir tanı yöntemidir.

AKÇAĞAÇ ŞURUBU HASTALIĞI TEDAVİSİ

Akçaağaç şurubu hastalığının tedavisi iki aşamalı olup, akut kriz ataklarının tedavisi ve uzun süreli beslenme tedavisinden oluşmaktadır.

Akut kriz tedavisi: Bu dönemdeki tedavinin amacı, dallı zincirli aminoasitlerin ve bunların metabolitlerinin dokulardan ve vücut sıvılarından uzaklaştırılmasıdır. Bu tedavide en etkin yöntem periton diyalizidir.

Beslenme tedavisi: Bu hastalarda beslenme tedavisinin ömür boyu sürdürülmesi gerekir. Beslenme tedavisine ne kadar erken başlanırsa beyin hasarı oluşması riski en aza indirilmiş olur.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Favizm Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir
  2. Üre Siklusu Bozuklukları 
  3. Doğumsal Metabolizma Bozuklukları
  4. Çocuklarda Gelişme Gecikmesi Nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git