Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Akantozis Nigrikans Hastalığı Nedir?

Akantozis nigrikans, kasık, koltuk altı, boyun ve diğer deri kıvrımlarında ortaya çıkan, deride kalınlaşmış koyu renkte yamalar görülen, seyrek rastlanan ve tedavisi olmayan bir durumdur.

Akantozis nigrikans hastalığı nedenleri ve tedavisi

Akantozis nigrikans, kasık, koltuk altı, boyun ve diğer deri kıvrımlarında ortaya çıkan, deride kalınlaşmış koyu renkte yamalar görülen, seyrek rastlanan ve tedavisi olmayan bir durumdur. Akantozis nigrikans (AN), multipl endokrinopatiler ile ilişkili olmasına rağmen literatürde (elde olan verilerde) akontozis nigrikans ile hipotroidizm birlikteliğinin görüldüğü çok fazla sayıda olgu bulunmamaktadır. 

Akantozis nigrikans hastalığı neden olur?

Akantozis nigrikans genç kişilerde genetik bir bozukluk olarak veya Cushing sendromu gibi bir endokrin bozukluk sonucunda, insilün direnci olan hastalarda, akromegali durumunda, Addison hastalığı olanlarda, Prader -wili sendromu durumunda, polikistik over sendromu olanlarda ve hipotiroidi problemi olan hastalarda ortaya çıkabilir. Bu durum akciğerin ve diğer organların kanseri bulunan kişilerde de ortaya çıkabilir. Akantozis nigrikans testosteron ve kortizon içeren ilaçların, doğum kontrol ilaçlarının epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçların etkisi ile de gelişebilir. 

Psödoakantozis nigrikans, (kilolu kişilerde görülen akantozis nigrikans) genellikle aşırı kilolu ve koyu tenli kişilerde görülen, çok daha sık rastlanan bir durumdur. Bu hastalık formunda, kıvrımlı alanlardaki deri çevredeki deriden hem daha kaim hem de daha koyu renktedir ve etkilenmiş alanlarda genellikle aşırı terleme olur. Psödoakantozis kadınlarda daha sık görülür.

Akantozis nigrikans hastalığı teşhisi ve tedavisi

Akantozis nigrikans hastalığının teşhisi için endokrinoloji bölümünde araştırılma yapılır ve tedavi edilmeye çalışılır. Hastalığın teşhisi genellikle bir cildiye uzmanın yapacağı fizik muayende ve gereken durumlarda biyopsi tetkiki ile konulabilir. Akantozis nigrikans hastalığının tedavisi tam olarak yapılamamakla birlikte hastalığın altta yatan nedeni tedavi edilir ise hastalıkta gerileme veya azalma olabilir. Psödoakantozis nigrikans kilo verilmesi ile geçebilir veya azalabilir. Kullanılan ilaçlara bağlı meydana gelen aknatozis nigrikans ilacı bırakarak azalabilir veya geçebilir. Et çıkıntıları şeklinde görülen akantozis nigrikans tedavisinde elektrokoter, kriyoterapi ve lazer tedavisi gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cilt lekesi nedenleri ve tedavisi
  2. Akne nedenleri ve tedavisi
  3. Hemanjiom nedenleri ve tedavisi
  4. Çillenme nedenleri ve tedavisi
  5. Kıl kökü iltihabı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git