Hastalıklar ve Tedaviler

Akamprosat Nedir?

Akamprosat neden kullanlır?

Akamprosat, alkol bağımlılığı olanlara yardımcı olmak üzere kullanılan bir ilaçtır. Akamprosat’ın olası yan etkileri arasında ishal, bulantı ve karın ağrısı gibi yan etkileri en bilindik yan etkileridir. Akamprosat böbrek ya da ciddi karaciğer hasarı olanlara genellikle önerilmemektedir.

4 Yorum

 1. ceylan

  6 Mart 2016 at 00:46

  eşim alkol alıyo ciddi biçimde ve ben araştırdım akamprosat ilaçını alsan akşam yemeklerine katsam faydası olurmu evimizin huzuru kaçtı yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2016 at 14:45

   – Merhabalar, bu tür ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılması doğru olmaz. Eşinizin ne kadar bağımlı olduğu doktorun isteyeceği testler ile teşhis edilmeli ve doktorun tavsiyesine göre ilaçlar kullanılmalıdır. Öncelikle eşinizin bir nöroloji veya psikiyatri uzmanına muayene olması gerekir. Ayrıca sizin suyun veya yiyeceklerin içine katacağınız ilacı kendisi fark etmeyeceği için etkili olması zor.

   – Bağımlı olduğunu önce kendisi kabul etmeli ve tedavi görmeyi kendisi istemelidir veya hastaneye yatırılarak tedavi verilebilir. Sizin vereceğiniz ilaç ona sudan farksız gelebilir. Eşinizin bağımlı olduğunu kabullenmesi ve tedaviyi kendisinin istemesi tedavinin etki göstermesinde etkili olur. Bunu gerçekten düşünüyorsanız bir nöroloji veya psikiyatri uzmanına mutlaka danışmalısınız veya eşinizi ikna ederek bu uzmanlık alanlarında muayene olup tedavi görmesini sağlamalısınız.

   – Kolaylıklar ve sağlık dileğiyle.

   • jale

    2 Haziran 2017 at 22:54

    merhabalar ben de aynı sorundan muzdaribim fakat kocam bağımlı olduğunu kabul etmiyor. Asla tedavi olmaz daha önce de denedik ne olur bi çare söyleyin artık yıllardır çekiyoruz bunu. Ne psikoloğa gider ne de başka yere. Kendisinde problem yok sanıyor sonra bize sataşıyor. Dışarıdan bir müdahale ile halledilmesi gerek aksi mümkün değil lütfen yadımcı olun.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Haziran 2017 at 01:01

     Bir psikiyatri uzmanı ile siz görüşebilir ve eşinizi nasıl ikna edeceğiniz hakkında yeterli bilgiyi ve yardımı ondan alabilirsiniz. Ciddi bir bağımlılık söz konusu ise bir uzman desteği ve uygun tedavi uygulanmadan bırakması durumu daha da zorlaştırabilir. Günümüzde develete bağlı sağlık kuruluşlarında bu tür bağımlılıklara yönelik tedaviler de vardır. Buralardan destek almanız önemlidir.

     Alkol bağımlılığı hakkında altta verilen linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

     https://www.saglikocagim.net/alkol-bagmllg-alkolizm-nedir-alkolizm/

     Buradan herhangi bir tedavi önermek mümkün değildir.

     Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git