Hastalıklar ve Tedaviler

Akamprosat Nedir?

Akamprosat neden kullanlır?

Akamprosat, alkol bağımlılığı olanlara yardımcı olmak üzere kullanılan bir ilaçtır. Akamprosat’ın olası yan etkileri arasında ishal, bulantı ve karın ağrısı gibi yan etkileri en bilindik yan etkileridir. Akamprosat böbrek ya da ciddi karaciğer hasarı olanlara genellikle önerilmemektedir.

2 Yorum

 1. ceylan

  6 Mart 2016 at 00:46

  eşim alkol alıyo ciddi biçimde ve ben araştırdım akamprosat ilaçını alsan akşam yemeklerine katsam faydası olurmu evimizin huzuru kaçtı yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   6 Mart 2016 at 14:45

   – Merhabalar, bu tür ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılması doğru olmaz. Eşinizin ne kadar bağımlı olduğu doktorun isteyeceği testler ile teşhis edilmeli ve doktorun tavsiyesine göre ilaçlar kullanılmalıdır. Öncelikle eşinizin bir nöroloji veya psikiyatri uzmanına muayene olması gerekir. Ayrıca sizin suyun veya yiyeceklerin içine katacağınız ilacı kendisi fark etmeyeceği için etkili olması zor.

   – Bağımlı olduğunu önce kendisi kabul etmeli ve tedavi görmeyi kendisi istemelidir veya hastaneye yatırılarak tedavi verilebilir. Sizin vereceğiniz ilaç ona sudan farksız gelebilir. Eşinizin bağımlı olduğunu kabullenmesi ve tedaviyi kendisinin istemesi tedavinin etki göstermesinde etkili olur. Bunu gerçekten düşünüyorsanız bir nöroloji veya psikiyatri uzmanına mutlaka danışmalısınız veya eşinizi ikna ederek bu uzmanlık alanlarında muayene olup tedavi görmesini sağlamalısınız.

   – Kolaylıklar ve sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git