Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığında İş Hayatı

Fmf hastaları çalışabilir mi ?Akdeniz ateşi (Fmf) hastalığı doktorlar tarafından, her ne kadar Hayatı kısıtlayan bir hastalık değil dense de aslında oldukça kısıtlamaktadır. Çünkü ağrıların nerede ne zaman gireceği belli değildir. Bu yüzden hastalar işini bırakmak veya bıraktırılmak zorunda kalabilirler. Bunu düşünerek hastaların patronlarını, dikkat etmesi gerekirveya iş yeri sorumlularını, hastalık hakkında bilgilendirmeleri veya doktorlarıyla da görüşmelerini sağlamaları yararlı olacaktır. Bu hastalığın ağır işlerde daha sıkıntı verdiği bilinmektedir. Bütün bu sıkıntıları yaşayan hastaların yaşam biçimlerini değiştirmeleri gereklidir.

Fmf hastaları çalışabilir mi ?

Akdeniz ateşi (Fmf) hastalığı doktorlar tarafından, her ne kadar Hayatı kısıtlayan bir hastalık değil dense de aslında oldukça kısıtlamaktadır. Çünkü ağrıların nerede ne zaman gireceği belli değildir. Bu yüzden hastalar işini bırakmak veya bıraktırılmak zorunda kalabilirler. Bunu düşünerek hastaların patronlarını, dikkat etmesi gerekirveya iş yeri sorumlularını, hastalık hakkında bilgilendirmeleri veya doktorlarıyla da görüşmelerini sağlamaları yararlı olacaktır. Bu hastalığın ağır işlerde daha sıkıntı verdiği bilinmektedir. Bütün bu sıkıntıları yaşayan hastaların yaşam biçimlerini değiştirmeleri gereklidir.Düzenli yaşamaları düzenli uyumaları düzenli beslenmeleri atakları daha aza indirmekte faydalı olacaktır. Hastalar tedaviye 30- 40lı yaşlarda başlamış ise organlar hasar gördüğünden karın ağrıları, diz ve eklem ağrıları bazı hastalarda hafif geçse de devam etmektedir. Daha sık idrara çıkma, çok susama, halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, arada giren eklem tutulumları, göğüs ağrıları, idrar yolu enfeksiyonları, mesane sorunları, vücuttaki herhangi bir organda hasar oluşması, karın şişlikleri, kabızlık ya da ishal, mide bulantıları, baş dönmesi, baş ağrısı gibi şikayetler, özellikle tedaviye geç başlayan hastalarda devam edebilir.

Akdeniz ateşi belirtileri

Akdeniz ateşi belirtileri

Bu nedenle çalışan hastaların, bu rahatsızlıklarını iş yeri sorumlularını ya da patronlarını bildirmeleri gereklidir. Akdeniz ateşi hastaları yaşam şekillerini, nasıl daha az zarar görüyorlar ise o şekilde değiştirmeleri ve kolşisin tedavisini ve arada gelişen diğer sorunlar için kullanmaları gereken ilaç tedavilerini düzenli uygulamaları oldukça önemlidir. Ayrıca, akdeniz ateşi hastalarında düzenli yapılan egzersiz veya yürüyüşün gelişebilecek eklem ve böbrek sorunlarında önemli derecede azalma sağlayabilir.

6 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git