Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığında İş Hayatı

Fmf hastaları çalışabilir mi ?Akdeniz ateşi (Fmf) hastalığı doktorlar tarafından, her ne kadar Hayatı kısıtlayan bir hastalık değil dense de aslında oldukça kısıtlamaktadır. Çünkü ağrıların nerede ne zaman gireceği belli değildir. Bu yüzden hastalar işini bırakmak veya bıraktırılmak zorunda kalabilirler. Bunu düşünerek hastaların patronlarını, dikkat etmesi gerekirveya iş yeri sorumlularını, hastalık hakkında bilgilendirmeleri veya doktorlarıyla da görüşmelerini sağlamaları yararlı olacaktır. Bu hastalığın ağır işlerde daha sıkıntı verdiği bilinmektedir. Bütün bu sıkıntıları yaşayan hastaların yaşam biçimlerini değiştirmeleri gereklidir.

Fmf hastaları çalışabilir mi ?

Akdeniz ateşi (Fmf) hastalığı doktorlar tarafından, her ne kadar Hayatı kısıtlayan bir hastalık değil dense de aslında oldukça kısıtlamaktadır. Çünkü ağrıların nerede ne zaman gireceği belli değildir. Bu yüzden hastalar işini bırakmak veya bıraktırılmak zorunda kalabilirler. Bunu düşünerek hastaların patronlarını, dikkat etmesi gerekirveya iş yeri sorumlularını, hastalık hakkında bilgilendirmeleri veya doktorlarıyla da görüşmelerini sağlamaları yararlı olacaktır. Bu hastalığın ağır işlerde daha sıkıntı verdiği bilinmektedir. Bütün bu sıkıntıları yaşayan hastaların yaşam biçimlerini değiştirmeleri gereklidir.Düzenli yaşamaları düzenli uyumaları düzenli beslenmeleri atakları daha aza indirmekte faydalı olacaktır. Hastalar tedaviye 30- 40lı yaşlarda başlamış ise organlar hasar gördüğünden karın ağrıları, diz ve eklem ağrıları bazı hastalarda hafif geçse de devam etmektedir. Daha sık idrara çıkma, çok susama, halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, arada giren eklem tutulumları, göğüs ağrıları, idrar yolu enfeksiyonları, mesane sorunları, vücuttaki herhangi bir organda hasar oluşması, karın şişlikleri, kabızlık ya da ishal, mide bulantıları, baş dönmesi, baş ağrısı gibi şikayetler, özellikle tedaviye geç başlayan hastalarda devam edebilir.

Akdeniz ateşi belirtileri

Akdeniz ateşi belirtileri

Bu nedenle çalışan hastaların, bu rahatsızlıklarını iş yeri sorumlularını ya da patronlarını bildirmeleri gereklidir. Akdeniz ateşi hastaları yaşam şekillerini, nasıl daha az zarar görüyorlar ise o şekilde değiştirmeleri ve kolşisin tedavisini ve arada gelişen diğer sorunlar için kullanmaları gereken ilaç tedavilerini düzenli uygulamaları oldukça önemlidir. Ayrıca, akdeniz ateşi hastalarında düzenli yapılan egzersiz veya yürüyüşün gelişebilecek eklem ve böbrek sorunlarında önemli derecede azalma sağlayabilir.

6 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  21 Nisan 2014 at 23:58

  fmf hastalığı geçiyor mu? birde evliyim ve kocamla ilişkiye girmemde bir sakınca olur mu?

 2. Avatar

  Adsız

  18 Kasım 2014 at 02:47

  Malesef omur boyu devam ediyor.Hayir hic bir sakincasiyoktur.

  • Avatar

   Adsız

   20 Kasım 2014 at 21:54

   çok teşekkürler =) bende öğrendiğime göre fmf hastalığı ömür boyu devam ediyor muş ne yazık ki.

 3. Avatar

  Fazlı işleyen

  24 Nisan 2016 at 13:21

  Fmf hastası gece çalışabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 11:37

   > Akdeniz ateşi hastalarının çalışmasında bir sıkıntı yoktur. Fakat Sık atak geçiren, atakları ağır geçen, farklı organ tutulumları yaşayan, sık sık karnı şişen hastalar iş dünyalarında sıkıntılar çekebilir. Özellikle ağır işlerde çalışma hasta açısından yorucu olacağı için aşırı yorulma daha sık atak geçirmeye neden olabilir. Öğünleri düzenli olmayan hastalarda mide ve karın ağrıları daha sık görülür. Bu nedenle çalışma koşullarında da sağlıklı beslenmeleri önemlidir. Masa başı çalışanların saatte bir kısa yürüyüşler yapması gerekebilir; çünkü uzun süre oturmak karnı sıkıştrdığı için karın ağrılarının artmasına neden olur. Eklemlerde ve kaslarda hareketsizliğe bağlı tutlumlar olabilir.

   > Yani Akdeniz ateşi hastalarının aktif olması aslında iyidir. Çünkü aktiflik Akdeniz ateşi hastalarında fayda sağlar. Düzenli beslenebildikleri sürece, düzenli uyuyabildikleri sürece, kendilerini üşütmedikleri sürece, dar kıyafetler giyerek karın bölgelerini sıkmadıkları sürece, sigara, aşırı kafein, alkol, kola, gazoz gibi faydasız içeceklerden kaçındıkları sürece çalışmanın bir zararı olmaz. Fakat iş yerleri kişinin Akdeniz ateşi hatası olduğunu bilmeli ve ataklar sırasında anlayışlı olmalıdır.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  adsız

  21 Ağustos 2020 at 04:14

  malesef ki ben de fmf hastasıyım ve bu konuda sosyal hayatımda olsun iş hayatımda olsun çok sıkıntı yaşıyorum. adam akıllı sağlam bir işte çalışamıyorum. işten yana bir problemim yok çalışmasını seven biriyim ama bu hastalık bir çok alanda bana engel oluyor. allah kimsenin başına vermesin…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git