Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Kolşisin Kullanımı

Kolşisin tedavisi nedir?

Kolşisinin özellikleri, colchici tohumları kolşisin gut damla hastalığında da eskiden bu yana başarı ile kullanılmaktadır. Aneljezik ve antiflojistiklerin geliştirilmesine rağmen akut gut vakalarında kolşisin tedavisi değerini korumuştur. Tesir mekanizması Tam olarak aydınlatılmamıştır.

Kolşisin tedavisinde görülebilecek yan etkiler

Kolşisin oral (ağız) yolundan kullanımı ile hızlı bir şekilde absorbe olur. Yüksek konsantrasyonda böbrek, karaciğer ve dalakta itrahı böbrek ve safra tarafından olur.

Kolşisinin yan etkileri de bulunmaktadır.

 1. Yüksek dozlarda alındığında bulantı, kusma, sulu ve kanlı diyare (kanlı ishal), karın ağrısı gibi gastrointestinal belirtiler oluşabilir.
 2. Gene yüksek dozda alındığında kan seviyesi düşüklüğü, birden kanlı idrar yapma böbreklerde tıkanma sonucu idrarda azalma yapabilir.
 3. Ciltte dermatosis görülebilir.
 4. Hipersensivite reaksiyonları oluşur.
 5. Uzun süreli tedavilerde kemik iliği depresyonu ile beraber agronülositoz trombositopeni ve aplastik anemi oluşabilir.
 6. Hamilelikte kullanımda fetal zararlara yol açabilir. Gerçekten ihtiyaç olduğunda yarar ve zararları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kolşisin tedavisi sırasında ilaç etkileşimleri

Kolşisin B12 vitaminin reversible malabsorbsiyonuna neden olur. Asidik maddeler ile kolşisin etkisi inhibe alkali maddeleriyle potansiyalize olur.

Kolşisin SSS (santral sinir sistemi) deprasanlarına hassasiyeti arttırabilir.

Sempatomimetik alanlara cevap artabilir.

Kolşisin tedavisi alkalin Fosfataz seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Doz aşımı halinde semptomları 1-2 saat sonra farkedilebilir. İlk belirti kusma, karında ağrı ve ishaldir ve ishal şiddetlenebilir. Hemoraloji görülüp metabolik asidozise sebebiyet verebilir.

Dehidratasyon hipotansiyon ve şok görülür. Boğaz, mide ve ciltte yanma hissi duyulabilir. Hastada istemsiz kas kasılmaları, bilinç durumunda bozukluk, kas seğirmeleri, SSS felci oluşturabilir. Ölüm solunum sistemi depresyonu, kollaps veya kemik iliği depresyonu nedeni oluşabilir. Bu nedenle doktorun verdiği reçeteyi düzenli kullanmak gereklidir.

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
 3. Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 4. Akdeniz ateşi hastalığında beslenme
 5. Çocuklarda Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 6. Akdeniz ateşi hastaları ataklarda ne yapabilir
 7. Akdeniz ateşi hastalarında hamilelik

2 Yorum

 1. dilan

  4 Şubat 2017 at 13:04

  hocam benim fmf testimde V 726A heterozigot mutasyonu saptandı ne anlama geliyor tehlikesi varmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:21

   Akdeniz ateşi hastalığında birden çok gen mutasyonu söz konusudur ve taranan genler arasında V726A mutasyonu da vardır fakat bu mutasyonların olması kesin hastalık olduğu anlamına gelmeyebilir. Hastalığın teşhisi için hastanın şikayetleri, aile öyküsü, kolşisin tedavisinin fayda sağlayıp sağlamayacağı gibi faktörlerin de değerlendirilmesi gerekir. Genetik analiz bölümünden sizi romatoloji bölümüne sevk edeceklerdir ve burada da gerekli incelemeler yapılarak tedaviye başlanır ve tedavi sonrası şikayetlerde gerileme olursa bütün bunlar değerlendirilerek hastalık teşhisi kesinleştirilir.

   Sonuçlarınız ile birlikte bu testi isteyen doktor kontrolünü ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git