Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığında Hamilelik

Ailevi akdeniz ateşi hastalığında hamilelik dönemininin oldukça önemli olduğu bilinmelidir.

FMF hastaları hamile kalabilir mi?

Ailevi akdeniz ateşi hastalığında hamilelik dönemininin oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Hamilelik döneminde kolşisin kullanımının ara verilmesi gerekebilir. Bazı hamileler üzerinde yapılan araştırma ve incelemeler kolşisin tedavisinin hamilelikte kullanılmasının çok fazla zararının olmadığı görüşündedir. Ayrıca zararları da göz önünde bulundurulmalı hamilelik buna göre planlanmalıdır ve öncesinde hastaları takip eden doktorlarının onayları alınmalıdır.

Akdeniz ateşi hastası hamilelerde kolşisin tedavisi

Kolşisin tedavisi gören hamilelerin doktorlarının takipleri altında yapılması ve özellikle amniyosentez yapılarak her hangi bir sorun olup olmadığının incelenmesi gereklidir. Kolşisin tedavisinin emzirme döneminde de çok zararlı olmadığı belirtilse de kolşisin dozu ayarlanabilir.

Akdeniz ateşi hastalığı ve hamilelik

Akdeniz ateşi hastası hamilelerde kolşisin tedavisi

Akdeniz ateşi hastalarında hamilelik nasıl devam eder?

Akdeniz ateşi hastası hamilelerde amiloidoz oluşmuş ise, tedaviden önce doğum yapmış bazı hastaların verilerine göre ilk hamilelikleri normal geçse de ikinci hamileliklerinin oldukça ağır ve zor geçtiği konusunda bilgiler vardır.

Örneğin ikinci hamilelikler daha ilk ayda başlayan çok yoğun karın ağrıları, yan ağrıları, bel ağrıları, aşırı uykusuzluk, dayanılması zor yorgunluk, halsizlik, kansızlık, diz ağrıları, idrarda yanma hissi, çok sık idrara çıkma, bazen kabızlık, bazen ishal 4-5 ay süren mide bulantısı, kusma ve bu sıkıntıların bazı hastalarda 9 ay boyunca devam edebildiği ve hamileliği oldukça zorlaştırdığı ve normal hamilelere göre FMF hastalarında daha fazla varis, bacaklarda şişme özellikle de birden sonraki hamileliklerde görüldüğü hakkında bilgiler vardır.

Ayrıca 2-3’üncü çocuklarda taşıyıcılık veya hasta olma riski daha fazla olduğu genel olarak görülmüştür. Bütün bu verilere bakılarak hamilelik dönemi göz önünde bulundurulmalı ve takip edilerek doğuma kadar hamile izlenmelidir.

FMF (Akdeniz ateşi) hastalığı kısırlığa neden olur mu?

FMF hastalarının tedavisi için verilen kolşisinin etken maddesi ile sperm hareketliliği arasında bir ilişki olduğu hakkında görüşler olduğu gibi ilaçtan çok hastalığın kendisinin bu tür etkilere neden olabildiği hakkında da görüşler vardır. İlacın yan etkisi olduğu bilinen sperm hareketliliği tedavi kesildiği zaman geçtiği hakkında bilgiler olmakla birlikte, FMF hastalığının da kısırlık yaptığı bazı verilere göre öne sürülmektedir. Yineleyen ataklara bağlı olarak gelişen karın içi yapışıklıklarının ve hastalığın doğurganlık yeteneğini kaybetmesi sonucu da kısırlığa sebep olabildiği sanılmaktadır. Bu nedenden dolayı kolşisin tedavisinin sanılanın aksine kısırlık riskini azalttığı da bilinmektedir. Kısacası bu konu biraz karışık ve tam olarak net bir bilgi bulunmamaktadır.

Akdeniz ateşi hastası hamileler nelere dikkat etmeli?

Yıllardır birçok akdeniz ateşi hastası, hastalığını bilmeden sağlıklı bebek sahibi olmuşlardır. Ancak hamileliklerinde zor dönemler geçirdiğini ifade eden hastalar da olmuştur. Çocukluğundan yetişkinliğe kadar Akdeniz ateşi hastalığının birçok bulgusunu yaşamasına rağmen hastalığı 30’lu yaşlara kadar teşhis edilemeden çocuklarını büyütmüş anneler de bulunmaktadır.

Akdeniz ateşi hastası hamileler aşırı reflü ve gaz sorunu yaşayabildikleri için, hamilelikleri süresince hazır gıdalardan (çikolata, turşu, acı, ekşi, hazır pişmiş yemekler, dondurulmuş gıdalar, pizza, pide, hamburger, bisküvi, gofret tarzı gıdalar) gibi gıdalardan uzak durmaya çalışırlar ise reflü ve gaz ataklarını bir miktar da olsa azaltabilirler.

Akdeniz ateşi hastası hamileler atakları azaltmak için hamilelik döneminde de yapılabilen egzersizleri düzenli yaparlar veya düzenli yürürler ise eklem ve kas ağrılarını azaltmada veya bağırsak hareketlerini sağlamada faydalı olur.

Akdeniz ateşi hastası hamileler gazlı ve kafeinli içeceklerden (kola, gazoz, maden suyu, aşırı çay, kahve gibi) mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Akdeniz ateşi hastası hamileler çok uzun oturmamaya dikkat etmelidir. Uzun oturulan işlerde çalışan hamileler kısa aralıklar ile kısa yürüyüşler yapmalıdır.

Akdeniz ateşi hastası hamileler düzenli uyumaya, düzenli kalkmaya, düzenli beslenmeye dikkat etmelidir. Akdeniz ateşi hastası hamileler ev yemekleri yemeye özen göstermelidir. Akdeniz ateşi hastası hamileler mümkün olduğunca bol ılık su tüketmelidir. Akdeniz ateşi hastası hamileler süt, yoğurt gibi gıdaları ve meyveleri ılık tüketmelidir. Akdeniz ateşi hastası hamileler karın bölgelerini sıkacak giysilerden kaçınmalıdır. Akdeniz ateşi hastası hamileler karın bölgelerini ve ayaklarını sıcak tutmalıdır.  Akdeniz ateşi hastası hamileler kontrollerini ihmal etmemeli, doktorları kolşisin ilacını kullanmayı devam etmelerini önermiş ise ilaçlarını düzenli kullanmalıdır. Akdeniz ateşi hastası hamileler bu tür önlemleri uygulamaya çalışırlar ise hamilelikerinde çekecekleri sıkıntıları bir miktar da olsa azaltabilirler.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte apandisit belirtileri
 2. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma neden olur
 3. Hamilelikte kabızlık neden olur
 4. Hamilelikte ishal neden olur
 5. Hamilelikte karın ağrısı neden olur

106 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  5 Ağustos 2015 at 20:26

  Akdeniz ateşi hastası olduğumu öğrendim, ikinci hamileliğim, şimdi 8 aylık oldu, fakat ilk aylardan beri sürekli kasıklarımda ağrılar vardı, karın ağrıları giriyordu, ben bunları doktoruma anlattım, bazı kan testleri yapıldı ve FMF hastası olduğum söylendi, şimdilik genetik tesler ile uğraşmak istemiyorum, birinci hamileliğim normaldi, oğlum 3 yaşına girdi ve iyi, şimdi doğum normal olur mu ya da beni ve bebeğimi neler bekliyor bilmiyorum, bilen ve yaşayanlar yardımcı olursa sevinirim.

  • Avatar

   Adsız

   6 Ağustos 2015 at 21:59

   Akdeniz ateşi hastaları kadın doğum uzmanı ve hastalığını takip eden doktorunun takibinde ve kolşisin dozunu ayarlayarak hamileliklerini tamamlayabilirler. Siz zaten hamileliğin sonuna gelmişsiniz. Doğuma kadar sabredin, doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin, bu kadar süre içinde kolşisine başlamak zorunda değilseniz başlamayın, doğum sonrası gereken tüm tetkikleri yaptırır ve ilaca başlarsınız. Bu süre içinde dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Düzenli yürüyüş yapmaya çalışın. Gazlı içecekleri kesinlikle tüketmeyin. Doğumu mutlaka hastanede yapın. Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Adsız

  30 Ağustos 2015 at 18:46

  Arkadaşlar bende akdeniz ateşi hastasıyım, ben iki kez hamilelik yaşadım, birincisi normal geçti, hamileliğin normal sıkıntıları dışında çok anormal bir şey yaşamadım, doğum 3 gün geçikme dışında normal geçti, bebek normaldi, anack ikinci hamileliğim çok normal geçmedi, daha ilk aylarda kasıklarda, karın kısmında başlayan ağrı 9 ay boyunca devam etti, bunun yanı sıra 3'üncü aydan sonra geceleri idrara çıkmaktan neredeyse uyuyamadım, ben o yıllarda hastalıktan habersizdim, ben Akdeniz ateşi hastası olduğumu 38 yaşlarında öğrendim, çocuklar büyüdü, ikinci oğlum taşıyıcı, birincisinde ne olduğunu bilmiyoruz, çünkü genetik testleri yaptırmadık taşıyıcı veya hasta olabilir veya olmayabilir. Ben bu konuyu iki aylık adet gecikmem oldu, bu yüzden yine hamilelik riskinden korktuğum için araştırırken denk geldim ve sizlere faydalı olabilir diye paylaşmak istedim, gerçi adet gecikmeleri bu hastalıktan dolayı da arada oluyor, kısacası ikinci hamilelikler oldukça zor geçiyor, 2-3'üncü çocuklarda hasta olma veya taşıyıcı olma riski 1'inci çocuklara göre daha fazla sanırım. Bence tek çocuk daha kolay. Bu hastalık ömür boyu çekilmek zorunda, bu yüzden geçmiş olsun demek yerine herkese ataksız günler geçirmeniz dileğiyle demek istiyorum.

 3. Avatar

  fmf

  13 Kasım 2015 at 01:59

  Ben 28 yaşındayım ve akdeniz ateşi hastası olduğumu geçen sene öğrendim, son 8-9 aydır hamilelik planlıyoruz ancak hala hamile kalmadım, bu durumun akdeniz ateşi ile ilgisi olur mu? TŞ ler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2015 at 19:13

   Ailevi Akdeniz ateşi hastaları hamile kalabilir. Fakat bazı araştırmalar doğrultusunda nedeni bulunamayan kısırlığın, Akdeniz ateşi hastalarında normal bireylere göre daha sık görüldüğü ortaya konmuştur. Bazı FMF’li kadınların hamileliklerinde düşük riski de normal kadınlara göre biraz daha fazladır. Akdeniz ateşi hastalığı nedeni ile böbrek yetmezliği gelişen hastalarda hamilelik daha da riskli olabilmektedir. Hamilelik döneminde de kolşisin tedavisi sürdürülebilir. Tedavi öncesi üreme fonksiyonlarında bozulmalar oluşabilir iken, tedaviden sonra fonksiyonlar düzelmeye başlar. Akdeniz ateşi hastaları hamile kalabilir ve tedavi ve takip devam ederek bebeklerini dünyaya getirebilirler.

   Hamile kalamamanın bir çok nedeni vardır. Kadınların hamile kalamamasının nedenleri arasında yumurtlama bozuklukları, endometriozis, rahim ağzına ait sorunlar, tüplerin kapalı olması, prolaktin hormonu yüksekliği, tiroid hormonu bozuklukları, rahim ya da yumurtalıklarda geçirilen operasyonlar, genital organ enfeksiyonları geçirilmiş olması, yaşa bağlı yumurtalık hücresi azalması, sigara kullanımı, vajinismus, rahim ağzının tıkalı olması, aşırı kilolu olmak, rahim içinde oluşan yapışıklıklar, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görmüş olmak, yumurtalık kistleri, miyomlar gibi bir çok etken kadınların hamile kalamamasında etkilidir. İyi bir jinekolojik değerlendirme gerekebilir. Sağlıklı yaşam ve hamilelik dileğiyle.

  • Avatar

   Hulya

   19 Mart 2018 at 13:38

   Evet

 4. Avatar

  aysel

  19 Aralık 2015 at 10:19

  merhaba ben 11 yaşımdan beri akdeniz ateşiyim şuan 24 yaşındayım ve 2 aylık hamileyim. ilk teşhiş konuldugunda Kolşisin ilacı yıllrca düzenli olarak kullandım daha sonra ataklarım azaldı en son kontrole gittiğimde de yanlış teşhiş konulduğunu yanlış tedavi uygulandıgı söyledi dr ondan sonra ilacı kullanmayı kestim. Şuan çok şiddetli karın ve kasık , yan boşluk bölgelerimde agrılar oluyor dr gittim tekrar gebelikle birlikte hastalığın nüksetmiş tekrarlamış dediler yıllar önce yanlış teşhiş konulmuş demişlerdi şimdi ise yine FMF hastasısın diolar sürekli oturarak çalışıyorum dayanılmıcak şekilde agrılarım oluyor gece uykularım hiç yok sürekli lavabo için uyanıyorum diger zamndada agrıdan uyuyamıyorum bu ağrıları hafifletecek önerebilceniz bişi varmı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2015 at 21:21

   – Öncelikle geçmiş olsun. Akdeniz ateşi hastalığı genellikle çocukluk yıllarında başlar ve ömür boyu devam eder. Hastalığın teşhisi çocukluk çağlarında konulmuş ise kolşisin ilacı doktorun önerdiği dozda günde 1 veya 2 öğün düzenli olarak kullanılması gereklidir.

   – Kolşisin ilacı FMF hastalığını tedavi etmek için değil, amiloidoz birikimini önlemek için kullanılmaktadır. FMF hastalığının hiç bir şekilde net bir tedavisi yoktur. FMF hastalığında gelişebilecek komplikasyonlar için düzenli olarak (en azından yılda bir kez) romatoloji polikliniğinde takip altında tutulması gerekir. Kolşisin ilacı kadın doğum uzmanı ve romatoloji bölüm doktorunuzun takibi ve doz ayarlaması ile hamilelikte de kullanılabilir görüşüne varılmış bir ilaçtır.

   – FMF hastalığında herhangi bir tetikleyici faktör (ergenlik, hamilelik, menopoz dönemi gibi dönemlerde veya benzeri stresli ve yorgunluk yapan dönemlerde) atakların şiddeti artış gösterir ve bu atakların hangi organı vuracağı ve hasar bırakacağı belli olmaz. Bu durum karnınızdaki bebek için de çok önemli.

   – FMF hastalarında hamilelik genellikle daha ilk aylardan başlayan kasık ağrıları, karın ağrıları, sık sık tuvalete çıkma, ya çok kusma yada mide bulantısı olduğu halde hiç kusmama şeklinde devam edebilir.

   – Bu teşhisin doğrulanması için genetik testeler yapılmalıdır. Üniversite hastanelerinde genetik danışmanlık diye bir bölüm var o bölüme baş vurmanızda hem bebek için hemde sizin için fayda var. FMF hastalığı ancak genetik testler ile doğrulanmaktadır. Genetik testlerde sadece kan testleri yapılır ve aile geçmişi sorgulanır. FMF hastalığı için genetik testler yapılana kadar git gel şeklinde vakit alabilir. Fakat bu testler hiç zor değildir. Bulunduğunuz bölgede üniversite hastaneleri yok ise sağlık ocağından bilgi alabilirsiniz.

   – Ayrıca hamilelikte ilk aylarda bu tür çatı ağrıları olabilir. Bu ağrılara bebeğin yerleşme ağrıları denir. Fakat sık idrara çıkmak normal değildir. Sık idrara çıkma Akdeniz ateşi hastalarında çok sık görülen bir durumdur. Bu durum nefrotik sendrom olarak adlandırılır ve bu normaldir. Hamilelikte bu hastalığı daha kolay idare edebilmek için bu konunun içinde (FMF hastaları hamilelikte nelere dikkat etmeli) diye bir başlık altında yazı yazılmıştır o kısmı okuyabilirsiniz. Hayırlı doğum dileğiyle.

   • Avatar

    Gamze

    2 Mayıs 2020 at 10:37

    Merhabalar ben fmf akdeniz atesi hastasiyim.Evliyim ve hic cocugum yok..Daha dogrusu hamile kaliyorum ve bebeklerim öluyor? cok zor durumdayim.ilkbebegim 5 aylikken 2.bebegim ise 2 aylikken kalbi durdu ve öldü.Bunun fmf ile bir alakasi varmidir acaba.Aklimda binlerce soru iki gozum iki cesme hep agliyorum.Hamileligimde kendim kolsisini hep birakiyorm korkuyorm kullanmiyorm.acaba onunda etkisi varmidir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     9 Mayıs 2020 at 01:02

     Ailevi Akdeniz ateşi hastalarında hamileliğin seyri hastadan hastaya değişkenlik gösterir; bazı hastalarda hamilelik süresince atak gözlenmez iken, bazı hastalarda sık ve şiddetli ataklar gözlenir. Kolşisin kullanımı ile bazen ataklar kontrol altına alınamayabilir. Gebelik sürecinde ataklar tedavi edilmezse, abortus riskinin arttığına dair veriler mevcuttur. FMF hastalarında pelvis içi organ tutulumları da olabilmektedir.

     Bu konuyu romatoloji doktorunuz ile görüşmelisiniz. Hamileliklerinizi de hem romatoloji hem de kadın doğum uzmanınızın kontrolleri ve takibi altında sürdürmeniz de fayda vardır.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  ela

  20 Aralık 2015 at 16:57

  Mrb 26 yasindayim akdeniz atesi hastasi oldugumu daha yeni ogrendim 7,8 aydir ilac kullaniyorum senelrdir agri sizi icinde siddetli ataklarim oldu teshis konuldugundan beri ilac kullaniyorum,agrilarimdan eser kalmadi,ayrica 2 cocugum var birincisinde hic bir problem yasamadim ama ikinci cocugum biraz erken dogdu,ozamanlar fmf hastasi oldugumu bilmiyodum gebeliklerimdede ataklarim olmustu,simdi Olasi bi hamilelik olursa ilerde, kullandigim ilac cocuga zarar verirmi hamilelikte kullanilirmi???tsk..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2015 at 11:36

   – Öncelikle geçmiş olsun. Akadeniz ateşi hastalığının son yıllarda genetik araştırmaların artması sonucu teşhisi daha kolay konulabilmektedir. Bazı hastalarda genellikle 20-30’lu yaşlarda ataklar şiddetini artırdığı için hastalığın teşhisi de bu yaşlarda konulabilmektedir.

   – Akdeniz ateşi hastalığında ataklar hamilelik, doğumlar, stresler, aşırı yorgunluklar gibi faktörler ile tetiklenebilmektedir. Akdeniz ateşi hastalığında teşhis her ne kadar geç konulsa da, FMF hastalığı sizde çocukluğunuzdan bu güne var olan bir hastalıktır. Akdeniz ateşi hastalarında ilk hamilelikler biraz daha kolay geçer iken, İkinci hamilelikler daha zor geçmekte ve çocukta hastalığın çıkma riski daha da yükselmektedir. Akdeniz ateşi hastalarının 2’inci hamilelikten sonra her hamileliği ve doğumu daha zor olabilir.

   – Kolşisin ilacı doktorun verdiği dozda (günde 1 veya 2 öğün) ömür boyunca kullanılır. Kolşisin ilacı FMF hastalığını tedavi etmemekle birlikte, sadece proteinlerdeki zararlı maddelerin atılımını sağlamaktadır. Bu nedenle kolşisin ilacı kullanılıp ara verilecek bir ilaç değildir. Kolşisin ilacının hamilelerde romatoloji bölümü ile kadın doğum uzmanının ayarlayacağı dozda güvenle kullanılabileceği bilinmektedir. Fakat kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için daha fazla hamilelik ve doğum gibi travmalara ve yorgunluklara maruz kalmamak uygun olur. Allah var olan çocuklarınızı size, sizede çocuklarınıza bağışlasın. Tekrar geçmiş olsun.

   • Avatar

    Nur

    6 Şubat 2016 at 00:23

    Merhaba bende FMF hastasiyim 2 cocugum var birincisi cok iyi gecti hamileligim ama iminci cocugumda olumden dondum diye bilirim cok ama cok agir gecti 2 cocuktan sonra ogrendim FMF hastasi oldugumu su an 8 yildir kolşisin kullaniyorum ve 3.cocuk istiyorum bu yorumunuzu okuyunca icim ciz etti cocuklariniza allah omur versin hamileliklere maruz kalmayin dedinizya ben cocuk istiyorum korkuyorum cocugum sakat olur diye ilactan dolayi bu ilaci kullanarakta hamile kalsammi yoksa hicmi hamile kalnasam bana bilgi verirmisiniz ilaci biraksam nekadar zarar olur vucuduma ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Şubat 2016 at 01:04

     – Öncelikle geçmiş olsun. Akdeniz ateşi hastalarında hamilelik, menopoz, ergenlik gibi değişimler oldukça ağır geçmektedir. İlk hamileliğin genç yaşlarda geçmiş ise daha kolay geçmiş olabilir. Fakat Akdeniz ateşi hastalarında ikinci ve diğer hamilelikler daha zor geçmektedir.

     – Akdeniz ateşi hastası kadınlar için her hamilelik ayrı bir travma demek, bu nedenle iki çocuğunuz olmuş kalan sağlığınızı onlara bağışlamanız daha doğru olur. Ayrıca diğer çocuklarda Akdeniz ateşi hastası olma riski daha yüksek olabilir. Karar sizin olmakla birlikte, daha bunun menopoz dönemi de var; bu nedenle bir travmaya daha maruz kalmaya gerek var mı? Çocuklarınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Bahar ersoy

  27 Aralık 2015 at 18:16

  Merhaba ben fmf hastasıyım yedi haftalik hamile iken düşük yaptım anomali dusuk oldu.kol si sin ilacını hamile iken kullanmadım bebeğe zarar verebilir diye fmf atağı hamilelikte düşu ge neden olur mu? Teşekkürler. ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2015 at 00:32

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Akdeniz ateşi hastalığı idare edilmesi ve tanısı zor konulan bir hastalıktır. Akdeniz ateşi hastalığı hastanın yaşadığı travmalara bağlı artış gösterebilir. Kadın Akdeniz ateşi hastaları için hamilelikler, doğumlar, adet dönemleri gibi olaylar başlı başına travma sayılabilir. Akdeniz ateşi hastalığı her bireyde farklı seyredebilir.

   – Akdeniz ateşi hastalığında bu tür travmalar atakların şiddetini ve sıklığını arttırabilir. Özellikle kadın hastalarda pelvik tutulum oldukça sık görülür. Bunun nedeni oluşan enflamasyona ikincil olarak gelişen pelvik yapışıklıklar ve karın ağrıları (abdominal ataklardır). Abdominal ataklar nedeni ile bazı hamilelerde düşük meydana gelebilir.

   – Kolşisin ilacı hamilelikte doktor kontrolü altında kullanılabilen bir ilaçtır. İlacın vereceği zararlar veya hastalığın vereceği zararlar göz önünde tutularak ilaç dozu ayarlanabilir. Elde var olan bazı verilere göre yapılan bir çalışmada hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında kolşisin kullanan 200 civarında hamile takip edilmiş ve bu hamilelerin çocuklarında fetal anomali (bozukluk) artışının olmadığı gözlenmiş şeklinde bilgiler bulunmaktadır.

   Tekrar hamile kalmanız mümkün. Fakat doktor kontrolü altında ilacı kullanmanız şeklinde hamileliği sürdürmeniz ve ilaç dozu ayarlanarak ilacı kullanmanız gerekebilir. Dileriz her şey daha iyi olur.

   • Avatar

    Bahar ersoy

    28 Aralık 2015 at 21:16

    Benim anomali dusuk olduğunu söylediler bebek gelişimini dur dur mus.fmf atağı böyle birşey yapar mı? Normal bir düşük değil yani.doktor kol si sin ilacını n yapabileceğini söylüyor mümkün mü böyle birşey Teşekkürler. ..

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     28 Aralık 2015 at 22:20

     – Tekrar geçmiş olsun. Anomali demek, bebeğin gelişiminde bozukluk meydana gelmiş anlamına da gelmektedir. Bebeğin gelişiminde anomali (bozukluk) olması sadece FMF ile veya kolşisin ilacı ile bağlantılı olmayabilir. Hamile kalmadan önce genetik danışmanlık alınması durumunda bu tür anomaliler önlenebilir.

     – Düşük nedenlerine gelince, erken dönemde gelişen düşükler % 90 embriyoya ait nedenelerden kaynaklanır. Embriyo, sperm ile yumurtanın birbiri ile buluşup oluşmasından sonra meydana gelen canlı olarak tarif edilir. Embriyoya ait nedenler arasında ise bebeğe ait ”kromozomal bozukluklardır”.

     – Özellikle ileri yaş anne adaylarında embriyoya ait nedenlerden dolayı düşükler oldukça sık görülür. Diğer düşük nedenleri ise birden fazla hamilelik geçirmiş olmak, genetik yatkınlık, üreme sistemindeki yapısal bozukluklar, rahim içi darlığı, çift rahim, rahim içinde perdeler, miyomlar, rahim ağzı yetmezliği, annenin geçirdiği bazı enfeksiyonlar, yüksek ateş, asherman sendromu, annede bulunan bazı sistemik hastalıklar, tiroid hastalıkları, polikistik over hastalığı, kronik hastalıklar, şiddetli yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı, çok aşırı kafein gibi birçok etken düşüğe neden olur.

     – Akdeniz ateşi hastalığı böbrekler dahil birçok organı tutmaktadır. Bu nedenle akdeniz ateşi hastalığı tetikleyici olabilir. Şimdi önemli olan sizin sağlığınız. Öncelikle üniversite hastanelerinde bulunan genetik danışmanlığa baş vurmanızda ve orada gereken tüm tetkiklerin yapılmasında fayda var. Çünkü bazı organlar işlevlerini yeteri kadar yerine getiremiyor olabilir. Öncelikle sizde neler olup bitmiş bunlar tam olarak araştırılmalı ve hasar gören organların ya da sistemlerin tedavileri yapılmalıdır. Bu nedenle önce kendi sağlığınızın yerinde olduğundan emin olmanız doğru olur. Tekrar geçmiş olsun.

 7. Avatar

  vasfiye yıldırım

  10 Ocak 2016 at 20:17

  Ben 30 yaşındayım fmf hastasıyım 2 tane gebelik geçirdim fakat ataklarım çok fazla olduğu için 2 bebeğimide 8 haftalıkken aldırmak zorunda kaldım ağrılarım dayanılmazdı çok kilo verdim 8 hafta ayağa kalkamadım çocuk sahibi olmak çok istiyorum ama hamilelikte çok şiddetli ağrılarım olucak diye de korkuyorum her ayda atak geçiriyorum bazen dayanılmaz oluyo bana yardım edin ve yol gösterin lütfen kolsişinin dışında ağrılarımı dindircek bi ilaç yokmu??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2016 at 12:37

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Akdeniz ateşi hastaları bebek sahibi olabilmektedir. Fakat hamilelik gibi olaylarda ataklar bazı kadınlarda şiddetlenme gösterebilir. 2 kez bebek aldırmak, siz her ne kadar uyuşturulduğunuz için fark etmeseniz de başlı başına bir travmadır. Akdeniz ateşi hastası anneler genellikle ikinci ve diğer çocuklarında sıkıntı çektiklerinden şikayet etmektedirler. Fakat bu durum her hastada farklılık gösterebilir.

   – Kolşisin tedavisi Akdeniz ateşi hastalığının tek tedavisidir ve ömür boyu doktorun önerdiği dozda kullanılır. Aslında kolşisin, hastalığı tedavi etmediği gibi ilaç sadece atakların şiddetini ve sıklığını azaltmaktadır. Kolşisin doktorun önerdiği dozda düzenli kullanıldığında genellikle ataklarda hem hafifleme hemde sıklığında azalma olduğu bilinmektedir. Kolşisin doktor kontrolü altında hamilelikte de kullanıldığı bilinen bir ilaçtır.

   – Akdeniz ateşi hastalığı çoğu hastada çocuk yaşalarda başlar ve devam eder iken, bazı hastalarda hastalığın atakları 25’li yaşlardan sonra sıklaşmaya ve şiddetlenmeye başlar. Bu nedenle 20’li yaşlarda çocuklarını tamamlamış anneler bir miktar daha şanslı sayılabilir. Daha genç iken ve ilk çocuklarda hamileliklerinin daha iyi geçtiğini bildiren anneler de vardır.

   – Öncelikle romatoloji bölümünde atakları şiddetlendiren faktörler araştırılır ve tedavileri yapılır ise belki hamileliğiniz daha kolay geçebilir. Hamilelik planı yapılmadan önce romatoloji doktoru ve kadın doğum uzmanı size yardımcı olmalıdır.

   – Karın ağrısı ataklarını genellikle gaz sorunu şiddetlendirmektedir. Akdeniz ateşi ataklarını azaltmanın bazı yolları arasında düzenli egzersiz veya yürüyüş, bol ılık su tüketme, gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durma, aşırı kafeinli içecekleri azaltma, ayakları ve karın bölgesini sıcak tutma, karın bölgesini sıkacak giysilerden kaçınma, düzenli uyuma, düzenli beslenme, faydasız besinleri beslenmeden çıkarma, ağrı kesicilerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışma, stres yapmaktan kaçınma, çok aşırı fiziksel yorulmama, çok uzun oturmaktan kaçınma, soğuklarda karın bölgesini ısatacak ama sıkmayacak bir sargı ile sarma, öğün atlamama gibi sağlıklı yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme tarzı ile önce ataklarınızı azaltmayı denemek fayda sağlayabilir. Önce sizin sağlığınız. Hamilelik planını doktorlarınızın takibi ve önerisi ile yapmanızda fayda var. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 8. Avatar

  canbaz büşra

  15 Ocak 2016 at 16:24

  bende FMF hastasıyım 9 yaşımda ataklar başladı 12 yaşımda tanısı konuldu. 22 yaşındayım evliyim.çocuk düşünüyoruz.ama korkuyorum. Ankara’da oturan arkadaşlarda varsa hangi hastanede, hangi doktorda nasıl ve ne çeşit kontroller yaptırıyorlardı bilgi verebilirler mi acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2016 at 01:01

   – Öncelikle geçmiş olsun. Akdeniz ateşi hastalığı tanısı nasıl ve nerede konuldu. Akdeniz ateşi hastalığının kesin tanısı günümüzde genellikle üniversite hastaneleri gibi araştırma hastanelerinde genetik danışmanlık ve iç hastalıkları bölümlerinin araştırmaları sonucu konulmaktadır. Genellikle hastaların takibi de bu bölümlerde yapılır. Hamilelik gibi önemli kararlar alınmadan romatoloji bölümüne baş vurmak ve bu bölümde hastalığın seyrinin araştırılması tabi ki önemli.

   – Akdeniz ateşi hastalığı her hastada farklı ataklar ile seyredebilir. Amiloidoz birikimi vücudun hangi bölgesini etkiler ise o bölgeye bağlı ataklar bazı hastalarda sık, bazı hastalarda daha seyrek ataklar şeklinde görülür. Kolşisin ilacını düzenli kullanan hastalarda atakların ve hastalığın seyri genellikle hafifler. Fakat FMF hastalığında ataklar zorlu egzersiz, zorlu aktivite, soğuk ortam, kadınlarda adet dönemleri ve gebelik gibi olaylar ile artış gösterebilir.

   – Gebelik döneminde FMF hastalığı ataklarını kontrol altında tutmak önemlidir; çünkü peritonit (karın zarı inflamasyonu) uterusun erken kasılmalarına ve düşüğe yol açabilir. Bu nedenle FMF hastalarında hamilelik sürecinin romatoloji bölümü ve kadın doğum uzmanı takibinde geçmesi daha uygun olur. Akdeniz ateşi hastalarında 25 yaşından sonra hamile kalanlarda ve ilk hamilelik sonrası tekrar hamile kalanlarda atakların daha zor geçtiğinin bu durumu yaşayan kadınlar tarafından ifade edildiği konusunda bilgiler de vardır. Bu yaşlarda hamilelik daha kolay geçebilir. Geç kalmamakta fayda var. Fakat mutlaka yapılması gereken tüm tahlilleriniz romatoloji bölümünde yapılır ise daha uygun olur. Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Betül

  27 Ocak 2016 at 16:05

  Merhaba 5 aylık hamileyim hafif düzeyde fmf atağı geçiriyorum.ne yapmalıyım?bebeklere zarar verir mi?günde 2 kere kolşisin alıyorum.yoğun bir gaz birikimi oluyor bunu nasıl engellerim?şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2016 at 22:53

   – Öncelikle hayırlı ve sağlıklı doğum dileğiyle. Akdeniz ateşi hastalığında hamilelik biraz daha zor geçebilir. Kolşisin kullanımına rağmen bazen ataklar hafif de olsa girebilir. Ağrılar girdiğinde dinlenmek, karın bölgesini hafif hafif masaj yapmak, gaz çıkarma ihtiyacı oluyor ise tutmamak ve gazını mümkün olduğunca bırakmak, bol ılık su içmek, hafif yürüyüş yapmak fayda sağlayabilir.

   – Doktorunuz önermediği sürece hiçbir ağrı kesici ilaç kullanmaya gerek yok, zaten bu ataklarda ağrı kesiciler çok fazla işe yaramaz. Düzenli uyumaya özen göstermeye çalışın. Bol ılık su içmeye ve yenilen, içilen her şeyin ılık olmasına özen göstermeye çalışın. Çünkü soğuk içilen ya da yenen her şey bu atakları şiddetlendirebilir. Ağrılar girdiği dönemlerde gazlı besinleri çok fazla tüketmemek faydalı olabilir. Karın bölgesini sıcak tutmaya, ayakaları üşütmemeye özen göstermek faydalı olur. Hamile olduğunuz için hazır besinlerden zaten uzak duruyor olmalısınız; çünkü hazır besinler de karın ağrılarını arttırır. Daha çok rahatsız eden ağrı olur ise doktorunuza danışmanızda fayda var. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

   • Avatar

    Cozza

    28 Ocak 2016 at 23:20

    Bende fmf hastasi olduğumu yeni öğrendim 27 yasindayim ve hamile kalmak istiyorum ancak korkuyorum ne yapmam gerekiyor bilmiyorum çok umutsuzum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     29 Ocak 2016 at 12:51

     – Öncelikle geçmiş olsun. Akdeniz ateşi hastalığı bazı hastalarda daha çocuk yaşlarda şiddetli belirtiler gösterir iken, bazı hastalarda çocuklukta başlamasına rağmen 25’li yaşlardan sonra şiddetli belirtiler göstermeye başlar ve teşhis edilir. Hastalığın teşhisi yeni ortaya çıkmış ise eğer romatoloji ve genetik danışmanlık bölümüne gidilmemiş ise öncelikle bu bölümlere baş vurarak hastalığın kesinleşmesini sağlamanız daha doğru olur.

     – Akdeniz ateşi hastaları hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilir; ancak FMF hastalarında özellikle 20’li yaşlara geçmiş ve hastalığın şiddetlendiği hastalarda hamilelik daha zor geçebilmektedir. Bazende düşüklere neden olabilir ya da 9 ay hep ağrılı ve sıkıntılı geçebilir. Genetik danışmanlığa baş vurulur ise, burası zaten hastayı çıkan sonuca göre romatoloji bölümüne sevk eder ve burada gereken tüm tetkikler yapılır. Hamile kalmak istediğinizi söylerseniz size uygun tetkikleri yaparlar ve sonuca göre size yardımcı olurlar. Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 10. Avatar

  Ayse

  9 Şubat 2016 at 03:54

  Merhaba
  25 yaşımdayım yurt disinda yasiyorum ve 6 yaşımda fmf hastası olduğum ortaya çıktı. . 1mg colchicine kullanıyorum.. 2 yıldır evliyim çocuğumuz olmuyor. . Kadın doktoruna gittik ve fostimon progesteron ilacını kullanıyorum.. Bunların riski varmidir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2016 at 13:52

   – Merhabalar, Akdeniz ateşi hastalığı bazı hastalarda genellikle pelvik bölgeyi etkiler. Bu nedenle pelvik bölgedeki organlarda hasar oluşmuş olabilir. Akdeniz ateşi hastalarının hamile kalmayı karar vermeden önce iyi bir romatolojik araştırmadan geçmeleri daha doğru olur.

   – Fostimon ilaç adet görmeyen kadınlarda ya da düzensiz adet gören kadınalarda yumurta gelişimini sağlamak için kullanılır.

   – Fostimon ilacının yan etkileri arasında hafif sistemik alerjik reaksiyon, tromboembolizm (kanın damarlarda ya da kalpte pıhtılaşması nedeni ile tıkanma oluşması), enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve kan toplanması, baş ağrısı, kabızlık, mesane iltihabı, eklemlerde ağrı, halsizlik, baş dönmesi, psikolojik değişikler, kaşıntı, karın ağrısı, hazımsızlık, bulantı, nefes darlığı, memelerde büyüme ve ağrı, yorgunluk, uzayan adet kanaması, kilo alımı, sivilce gibi yan etkileri vardır.

   – Sonuç olarak her ilacın yan etkileri vardır. Özellikle bu tür hormon ilaçlarında yan etkiler biraz daha fazladır; ancak yan etkileri düşündüğümüzde hiç bir ilacı kullanamayız. Öncelikle romatoloji bölümünde araştırmaların yapılması daha doğru olur. Hamile kalmamanızın başka bir nedeni olabilir. Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 11. Avatar

  Rüya

  21 Mart 2016 at 16:25

  Merhaba. Ben 2009 yılından beri FMF tedavisi görüyorum ve yıllardır ciddi bir atak geçirmedim ve kontrollere de gitmedim. 2 yıldır evliyim bu yıl çocuk sahibi olmayı düşünüyoruz. O nedenle doktora gittim her şey yolunda mı diye. Benim açımdan bir sorun yokmuş. Hastalık herhangi bir organa zarar vermemiş. Ancak doktor 2 konuda uyardı. İlki gebelik süresince ilacı bırakırsam ataklardan dolayı düşük tehlikesinin yüksek olduğu. İkinci konu ise, ilaç kullanımının down sendromuna yol açabileceği. Hamilelik süresince kadın doğumcum ile fmf doktorumun iş birliği yapmasını söyledi. Amniyosentezi mutlaka yaptırmalısın dedi. Yani nereden bakarsanız bakın sıkıntılı bir durum. Ama doktor ilaca devam etmeyi önerdi. Benim de düşüncem o doğrultuda. Bir Perinatolog ile görüştük. İlacın kromozoma zarar verdiğini bildiklerini ama suçu ilaca atıp atamayacaklarını henüz bilmediklerini söyledi. Romotolog ilacı bırakmasan iyi olur ancak atak geçirmediğin için kontrollü olarak bırakabilirsin dedi. Doktorumuz nefroloji ile de görüşmemizi önerdi. Onlar da düzenli böbrek takibi ile en azından ilk bir kaç ay ilacı bırakabileceğimizi önerdi. Fmf li olup down sendromu çocuğa sahip olan ya da bu tehlikeyi yaşayan biri var mı acaba? Ya da siz ne önerirsiniz? Takdir edersiniz ki verilmesi zor bir karar. Ya kendi sağlığım ya da bebeğin sağlığı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2016 at 12:03

   > Akdeniz ateşi hastalığında hamilelik her hastada farklı seyredebilir. Fakat bazı Akdeniz ateşi hastalarında düşük yapma söz konusu olmaktadır. Kolşisin ilacının hamilelikte de kullanıldığı yönünde bilgiler vardır; ancak her ilaç gibi kolşisin ilacının da yan etkileri vardır.

   > Hamilelik planını yaparken izlediğiniz yol doğrudur. Hamilelik süreci kadın doğum uzmanı ve romatoloji uzmanı işbirliğinde gerçekleşir ise kötü bir sonuç ile karşılaşmama olanağı daha yüksektir. Akdeniz ateşi hastalarında ilk hamilelikler genellikle daha rahat geçebilir. Fakat bu durum her hastada değişiklik gösterir.

   > Ataklar sırasında daha sık tutulum gösteren bölge pelvis (kasık ve alt karın) bölgesi ise düşük yapma ihtimali biraz daha fazla olabilir. Akdeniz ateşi hastalarında hamilelik 25’li yaşlardan önce daha iyi idare edilebilir. Yaş ilerledikçe hastalığın komplikasyonları da ilerler. Hamileliği kadın doğumcunuz ve romatoloji doktorunuz ile değerlendirerek karar vermenizde fayda var.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Erva

  19 Nisan 2016 at 17:00

  Merhaba bende 3.5 yaşından belli fmf hastasıyım ve bir senedir felan da romatizma çıktı fmf’e bağlı sanırım. Akraba evliliği uygun olur mu çocuk için.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 18:17

   > Akdeniz ateşi hastalığında genetik faktörler kaçınılmazdır. Akdeniz ateşi hastalığı zaten genetik bir hastalıktır. Sizin anne ve babanız akraba ise, evleneceğiniz kişinin anne ve babası akraba ise, hem sizin hemde evlenmeyi düşündüğünüz kişinin anne veya baba bir birleri ile yakın akraba ise hastalık olmasa bile taşıyıcılık oranı yüksek olur. Bir hasta ve bir taşıyıcı evlenir ise çocuklarından biri veya ikisi de hasta, biri taşıyıcı, biri hasta olabilir.

   > Sizin anne ve babanızda üçüncü kuşaktan bile akrabalık yok ise, hastalığın size anneden mi? babadan mı? geçtiğini biliyorsanız, evleneceğiniz kişi size hastalığı geçiren tarafın ne anneden ne de babadan akrabası değil ise hastalık ikiniz ile ilişkili geçmez; ancak siz hasta olduğunuz için çocuklarınızdan biri veya ikincisi taşıyıcı veya Akdeniz ateşi hastası olabilir.

   > Ayrıca hem sizin hemde evlenmeyi düşündüğünüz kişinin anne ve babalarınız 3-4’üncü kuşaktan bile akrabalığı var ise eş adayında hiç bir şey olmasa bile birlikte dünyaya getireceğiniz çocuklarda hastalık ya da taşıyıcılık olabilir. Yani oldukça karışık bir durum.

   > Sizin için en doğrusu üniversite hastanelerinde bulunan genetik danışmanlık bölümünde siz ve eş adayının genetik testlerinin yapılması olacaktır. Bu sayede sizdeki taşıyıcılık, eş adayında ki taşıyıcılık veya hiç birinizde de taşıyıcılık olmadığını anlayabilirsiniz. Bazı Akdeniz ateşi hastaları taşıyıcı olmayabilir; ancak yine de çocuklarına taşıyıcılık veya hastalık geçirebilir. Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığından tek bir genin de sorumlu tutulmadığı daha fazla genin sorumlu tutulduğu hakkında da veriler vardır. Son yıllarda genetik incelemeler attıkça hastalıklar hakkında yeni yeni bilgiler de bulunmaktadır. Genetik danışmanlık almanız uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  gizem

  15 Mayıs 2016 at 14:10

  merhab ben 28 yaşındayım bir Kızım var geçen Ay 17 haftalık Bebek düşürdüm ilk çocukta hiçbir sıkıntım olmadı bunda da yoktu gelisimi herşeyi normaldi gaz sancısı gibi bir sancı oldu doktora gittim gittiğim gibi Bebek doğdu tabi yaşamadı ciğer gelisimi yok o haftada kardeşlerim arasında bu hastalık var bir kardeşim tedavi görüyor diğer iki tanesi taşıyıcı bebekle ilgili tahlil sonuçları herşey normal Çıktı acaba Bende bu hastalık varsa Yani bu yüzden düişmüş olabilirmi bu hafta hastalık varmi diye doktora gideceğim sadece bu hastalık böyle bir düşuge sebep olur mu diye merak ediyorum çünkù yeniden bebek istiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2016 at 12:13

   >Akdeniz ateşi hastalarında düşük riski oldukça yüksektir. Kardeşinizin biri hasta diğerleri taşıyıcı ise anne ve babanızda akraba evliliği söz konusu ise sizin hasta veya taşıyıcı olma olasılığınız oldukça yüksektir. Bazı akdeniz ateşi hastalarında hastalığın belirtileri 30’lu yaşlarda kendini daha fazla göstermeye başlar.

   > Fakat düşüğün başka birçok nedeni de vardır. Yaşın ilerlemiş olması da düşük nedeni olabilir. Akdeniz ateşi hastalarının veya taşıyıcılarının en geç 20-25 yaşlarında çocuk olayını tamamlamaları daha iyi olur. Çünkü yaş ilerledikçe hastalığın komplikasyonları da artmaya başlar.

   > Öncelikle bir üniversite hastanesinin genetik danışmanlık bölümüne başvurmanız doğru olur. Buradan size romatoloji bölümüne sevk edeceklerdir zaten.

   > Farklı ağrılarınız, iltihaplanma şikayetleriniz, cilt şikayetleriniz ve benzeri şikayetleriniz var ise hasta ya da taşıyıcı olma olasılığınız yüksektir.

   > Genetik danışmanlık almadan hamile kalmayı düşünmemenizde fayda var. Çünkü hemilelik, doğum, düşük gibi olaylar hastalığın ortaya çıkmasında ve sonu gelmeyen hastane serüveninin başlamasında önemli rol oynar.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 14. Avatar

  Elif

  24 Mayıs 2016 at 16:29

  Mrb akdeniz atesi hastasiyim 6 aylik hamileyim 1 haftadir siddetli karin agrim oluyor yanlarim agriyor beni iki buklum yapiyor akdeniz atesinden olabilirmi ne yapmam lazim bu ataklar erken doguma sebeb olurmu ve bebegim zayifmis beslenmem normal ama bende hic kilo alamadim bu hastaligi tasidigim icin bebegimde ondanmi zayif ataklar ne kadar surer bebege zarari olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mayıs 2016 at 12:56

   > Akdeniz ateşi hastalığında hamilelikler hastadan hastaya göre değişebileceği gibi biraz ağır geçebilir. Akdeniz ateşi hastası hamilelerde kolşisin ilacı kadın doğum ve romatoloji uzmanlıklarının doz ayarlaması ile hamilelik süresince kullanılması önerilir. Bazı hastalarda hamileliğin 4-5’inci ayından sonra bile yan ağrıları, kasık ağrıları gibi ağrılar 9 ay boyunca sürebilir, normalden daha sık idrara çıkma olabilir, bel ağrıları gibi şikayetler daha fazla olabilir.

   > Çok aşrı yorulmamanız, uykunuz geldiğinde mümkün olduğunca uyumanız, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz, bol su içmeniz, her geldiğinde idrara çıkmanız gibi durumlar faydalı olabilir.

   > Sağlıklı besinler tüketmek, hazır gıdalardan uzak durmak, gazlı içeceklerden uzak durmak, uzun oturmamak, ayakları üşütmemek, karın bölgesini sıkmayan giysiler giymek ve sıcak tutmak, yenilen her şeyi soğuk değil ılık yiyip içmek gibi öneriler faydalı olur. 3 ay daha ağrılı geçebilir, bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Doktor kontrollerinizi düzenli gitmeniz önemli. Her gün düzenli doktorunuzun izin verdiği sürede yürüyüş yapmanız hem ağrılarınızın azalmasında hem de diğer problemlerde faydalı olur. Eğer imkan var ise hamilelik yogaları veya evde yapabileceğiniz hamilelik egzersizleri doktorunuzun da tavsiyesi ile faydalı olabilir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Şükran

  31 Mayıs 2016 at 01:34

  Ben 6 yaşından beri bu hastalıkla uğraştım şimdi 35 yaşındayım. 2 oğlum var ama çok şükür hamilelikleirm güzel geçti hamile ikende ilacımı kullandım. Hamile kalmamda çok kolay dı bu hastalık gebeliğe engel değil bence. Ama benim sık sık ataklarım oluyor 2 haftada bir yatıyorum ya bağısakta ya midemde gaz oluyor ben kımıldayamıyorum dayanılmaz ağrı oluyor ilacı düşendi atıyorum. Böyle gaz sorunu yapıyormu bu hastalık

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2016 at 12:36

   – Akdeniz ateşi hastaları hamile kalabilir ve bebek sahibi olabilirler, ancak her Akdeniz ateşi hastasında farklı belirtiler ve farklı şikayetler şeklinde hastalık kendini gösterebilir.

   – Bazı Akdeniz hastalarında hamilelikler daha kolay geçebileceği gibi bazı hastalarda daha zor geçebilir. Bazı hastaların ilk hamilelikleri kolay geçebilir, ikinci veya diğer hamilelikleri daha ağır geçebilir. Bu durum hastada gelişen komplikasyonlara göre de değişir. Bazı hastalarda FMF hastalığı 30’lu yaşlardan sonra daha ağır seyretmeye başlayabilir. Komplikasyonlar gelişmeye başladıktan sonra genellikle arkası da gelir.

   – Bu nedenle Akdeniz ateşi hastalarının hastalığı tetikleyen faktörlerden kaçınmaları önemlidir. Hamilelikler, doğumlar, stres, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, tuzlu beslenme, zararlı içecekler gibi faktörler hastalığın zaman içinde şiddetlenmesine ve daha sık ve daha farklı sistemler üzerinde ataklar yaşanmasına neden olabilmektedir.

   – Gaz sorunu genellikle mide ve bağırsak sisteminde meydana gelen komplikasyonlardan olmaya başlar. Örneğin gastrit (mide iltihabı) midede reflüye ve ülsere neden olarak gaz problemine yol açabilir. Bağırsak içi yapışıklıklar, irritabl bağırsak sendromu gibi durumlar bağırsak gazlarına neden olabilir. Yanlış beslenme bu durumun şiddetlenmesine yol açar.

   – Bu nedenle gazlı içeceklerden (kola, gazoz, soda, hazır meyve suları gibi) uzak durulmalıdır. Hazır gıdalardan, salamura gıdalardan, tuzlu gıdalardan, aşırı nşastalı gıdalardan (bisküvi, gofret, çikolata ve benzeri) mümkün olduğunca kaçınmak veya en aza indirmek gerekir.

   – Yaş ilerledikçe hastalığın komplikasyonkları da ilerler, bu nedenle düzenli doktor takipleri gerekir. Oluşan komplikasyonlar için ayrı tedaviler gerekebilir. Düzenli beslenmek, düzenli egzersiz ya da yürüyüş yapmak, sağlıklı besinler ile beslenmek, düzenli uyumak, stresten kaçınmak, bol ılık su tüketmnek gibi öneriler faydalıdır.

   – Ayrıca karın bölgesi sıcak tutulmalı ve karın bölgesini sıkan giysilerden kaçınılmalıdır. Yenilen her şey ılık olmalı soğuk olmamalıdır. Öğünler düzenli olmalıdır. Öğünlerde aşırı doyana kadar yenmemelidir. Çok acıkmadan az ve yeterli öğün şeklinde beslenilmedir. Yemeklerden sonra en az 2 saat yatılıp uzanılmamalıdır gibi öneriler faydalı olur.

   Bir gastroentroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlık dileğiyle.

 16. Avatar

  Büşra

  15 Temmuz 2016 at 08:39

  Mrb ben küçük yaşlarda karin ağrıları yaşadım şiddetli bir şekilde daha sonrada devam etti öğrendim ki fmf hastasiyim 2 yıla yakin kolşisn kullaniyorum şuan 21 yaşindayim ve nişanliyim 1 ay sonra düğünüm olacak ve bebek hemen istiyorum ama çok korkuyorum şimdiden tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Temmuz 2016 at 00:58

   – Akdeniz ateşi (FMF) hastaları bebek sahibi olabilir. Bazı FMF hastası hamilelerde düşük riski görülebilir. Doktor takibi altında ve kolşisin dozunun ayarlanması ile bebek sahibi olabilirsiniz.

   – FMF hastalığı her hastada farklı seyreder, bu nedenle her hastaya aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

   – Fmf hastası kadınlar genellikle 30’lu yaşlara gelmeden doğurganlığını tamamladığında hamilelikleri ve doğumları daha kolay geçebilir, çünkü FMF hastalığı bazı hastalarda 30-35’li yaşlarda daha fazla alevlenme gösterebilmektedir.

   – Hamilelik planı yapmadan önce genetik testleri yaptırmanız ve eşinizin de taşıyıcı olup olmadığını öğrenmenizde fayda var, çünkü ebeveynlerden biri hasta, biri taşıyıcı olduğunda çocuklarda hastalık riski artmaktadır.

   – Yine hamilelik planı yapılmadan önce gerekli testlerin ve organlar ile ilgili gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda var, çünkü hamilelik sırasında başka sebeplerden dolayı farklı ilaçlar kullanmanız gerekebilir ve bu bebek için uygun olmaz.

   Kısacası kadın doğum uzmanı ve romatoloji uzmanı takibi altında bebek sahibi olmanız uygun olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve mutluluk dileğiyle.

 17. Avatar

  b

  18 Temmuz 2016 at 20:29

  Merhabalar,
  11-12 yaşımdan beri fmf ilacı kullanıyorum yaklaşık 17 yaşındayken 2.5-3 yıl boyunca ilacı bıraktım. İlacı ilk kullanmaya başladığımda günde 5 tane içirtiyordu doktorum daha sonra 2 ye indirildi derken şuan 2-3 günde bir bir tane içiyorum. Ataklarım hiç içmiyorken çok yoğunlaşmıştı ateş geçmeyen baş ağrısı yürüyemicek kadar zor durumda bırakan bilek şişmeleri vs derken bu aralar çok daha iyiyim fakat benim polikistik over sendromu hastalığımda var. Bilirsinizki o hastalğında hamile kalma olasılığı yüksek değil fmfinde. Bende iki hastalıkta olduğu için hamile kalma olasılığım nedir?

 18. Avatar

  Hayat

  19 Ağustos 2016 at 14:01

  11haftalık hamileyim.ilacın yan etkilerinden korktuğum için biraz aksattım.Bu yüzden şuan atak geçiriyorm.Çok şiddetli değil.daha çok karnjmın sağ tarafında.bütün gün uzanarak geçmesini bekliyorum.Kramplarm dayanlmaz bir ağrım yok ama bebeğim zarar görür mü bu ataktan:( ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2016 at 14:22

   Kolşisin ilacının hamilelikte de kullanılabileceği bilinmektedir fakat yan etkileri hakkında da net bir veri yoktur.

   Doktorunuz ilacı hamilelik sürecinde bırakmanızı söylemiş ise bu durum değişebilir. Eğer siz ara vermişseniz bunu romatoloji doktorunuza ve kadın doğum uzmanına danışarak karar vermeniz daha uygun olur.

   Şiddetli FMF hastalığı atakları hamileliğin erken dönemlerinde düşüklere, geç dönemlerinde ise erken doğumlara yol açabilmektedir.

   Bu durumu hem kadın doğum hem de romatoloji doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  UMUT

  23 Ağustos 2016 at 12:11

  İYİ GÜNLER 23 YAŞINDA FMF TEŞHİSİ KONULDU ŞU ANDA 34 YAŞINDAYIM İKİ ÇOCUĞUM VAR,GEÇEN YIL HAMİLELİK YAŞADIM ÜÇ AYLIKKEN KALBİ DURMUŞ VE KÜRTAJ İLE ALINDI O SIRADA İLAÇ KULLANMAMIŞTIM ZARAR GELİR DİYE AMA SIKINTILARINI ÇOK ÇEKTİM AĞRILARDAN VE MİDE BULANTISINDAN HİÇ RAHAT EDEMEDİM DAHA SONRA RAMATOLOJİ UZMANINA GİTTİM VE İLACIMI GÜNDE 4 E ÇIKARDI.ŞU ANDA YENİDEN İSTEYEREK HAMİLE KALDIM TAVSİYELERİNİZ NE OLUR ACABA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ BU SEFER SIKINTISIZ GEÇİREBİLİRMİYİM ACABA HAMİLELİĞİMİ

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ağustos 2016 at 22:44

   Akdeniz ateşi hastası kadınlar 25-28 yaşlarına kadar hamilelik ve doğum süreçlerini daha normal tamamlayabilirler fakat yaş ilerledikçe hem hastalık ağırlaşır hem de hamilelik ve doğum gibi süreçler ağırlaşır.

   Bu yaşa gelmeden iki çocuğunuz olmuş, bundan sonrakiler daha da sorunlu geçebilir ayrıca üçüncü hamileliğiniz iyi geçmemiş, bu nedenle tekrar hamile kalmayı planmamanız daha doğru olurdu.

   Fakat zaten hamile olduğunuza göre hamilelik süreciniz romatoloji ve kadın doğum uzmanının gözetimi ve takibi altında olmalıdır.

   Beslenmenize dikkat etmeniz, gerekiyor ise kolşisin ilacınızı düzenli kullanmanız, düzenli uyumanız, fazla yorulmamanız önemlidir.

   Hamilelikler, doğumlar, stresli ve yorgun dönemler Akdeniz ateşi hastalığı ataklarını tetikler.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  erdoğan pembegül

  31 Ağustos 2016 at 11:54

  merhaba tesadüfen sayfanızı buldum. Ailevi akdeniz anemisi olan oğlum evlendi.Eşi de akdeniz anemisi olduğu anlaşıldı.Hamilelik nasıl olur sağlıklı doğum olur mu. Oğlum 23 yaşında 13 yıldır kolsin ilacı kullanıyor gelin yeni öğrendi ilaç kullanmıyor teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Eylül 2016 at 22:22

   Gelininizde şimdiye kadar hastalığın herhangi bir belirtisi olmamış ve olmuyor ise gelininiz taşıyıcı olabilir ve hasta olma ihtimali de vardır, olmama ihtimali de vardır fakat oğlunuzda hastalığın belirtileri var olduğuna ve ilaç kullanmaya başladığına göre çocuklarda hastalığın olma ihtimali yüksektir.

   Hamileliğin nasıl geçeceği de gelininizin sağlık durumuna göre değişir.

   Eğer genetik testler yapılmadı ise çocuk planı yapılmadan önce mutlaka genetik analizler yaptırılmalıdır.

   Sağlıklı yaşam siz ve sevdiklerinizle olsun.

 21. Avatar

  Selin

  16 Eylül 2016 at 09:25

  Merhaba bende FMF hastasıyım,

  23 yaşındayım ve 20 senedir bu hastalıktan çok çektim. Hollandada pek yaygın olmadığı için teşhisi koyamadılar ama peşine düşüp araştırmalarını istedim ve sonunda FMF oldugu ortaya çıktı.

  Günlük 0,5 mg colchicine bana fayda ediyor ve ataklarımın gelmemesini saglıyor, kullandıgımdan beri hiçbir atağım olmadı.

  Şuan 6 aylık evliyim ve çocuk sahibi olmayı düşünüyoruz, ilk başta pek bir bilgim olmadığı için kolşisin ilacını hamile oldugumda’da devamlı içerim sanıyordum. Ama internet üzerinden çok arastırdım ve değişik cevaplarla karşılaştım;

  Türk sitelerine baktığımda çoğu yerlerde kolşisin ılacını hamilelik döneminde içebilirsiniz bunun hiçbir sakıncasi yoktur veya kolşisin ilacını hamile kaldıgınız ilk 3 ay kesinlikle içmeyin çocugun gelişimi bittikten sonra içebilirsiniz diye yazıyor.

  Sonra Hollanda sitelerine baktığımda kolşisin ilacı kesinlikle hamilelik döneminde ve süt verirken kullanilmamalıdır , hatta çocuk düşünüldügünde mutlaka hemen ilaç bırakılmalıdır diye yazıyor.

  Kendi doktorumu aradım o da kesinlikle kullanmamam gerektiğini söyledi.

  Şuan kafam çok karışık, kullanıp bebegime zarar verirse kahrolurum ama kullanmayıp ataklarım gelirse ve düşük yaşarsam..

  Internet üzerinden yorumları okurken kolşisin kullanıp çok nadir sakat bebek dunyaya getirenler olmus, bunun tabi ilaçtan kaynaklandığı belli değil ama yinede korkutuyor beni.

  Şuan neyapabilirim bilmiyorum yalnış bir karar almak istemiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 11:12

   Akdeniz ateşi hastalığı Türkiye’de de son yıllarda teşhis edilebilen bir hastalık haline gelmiştir fakat birçok hastada yıllar sonra teşhis edilebilmiştir.

   Akdeniz ateşi hastalığında 25’li yaşlarda veya öncesinde hamilelik biraz daha iyi geçmektedir genellikle fakat 30’lu yaşlarda hamilelik daha ağır geçebilmektedir ve hastalığın atakları düşüklere neden olabilmektedir.

   Birçok Akdeniz ateşi hastasında hastalık bilinmeden ve kolşisin tedavisi başlamadan 2-3 çocuk sahibi olduktan sonra hastalığı teşhis edilmiştir.

   Hastada pelvik tutulum daha fazla oluyor ise düşük yapma ihtimali daha yüksektir.

   Bu hastalıkta ataklar değişkenlik gösterdiği için net bir şey söylemek zordur.

   Kolşisin ilacının prospektüsü üzerinde ilaç kromozom anomalilerine neden olabilmektedir, bu nedenle hamilelikte kullanılmamalıdır diye geçmektedir fakat verilere göre doz ayarlanması ile kolşisin hamilelikte de kullanılabilir diye bilgiler de vardır.

   Bu durum belki hastanın atak şiddetine, atak sıklığına, tutulum bölgelerine göre de değişmektedir.

   Eğer atakları neyin veya nelerin tetiklediğini takip ederek kendinizde bir ölçüm yaparsanız belli bir süre ve hamileliğiniz boyunca bunları dikkat ederseniz belki ataklarınız daha az olur ve ilaç kullanmanıza gerek kalmaz. Akdeniz ateşi hastalığında beslenme ve yaşam tarzı da çok önemlidir.

   Bunun kararını romatoloji doktoru ve kadın doğum uzmanı ile birlikte vermeniz daha doğru olur.

   Kolşisin ilacının prospektüsü hakkında ve Akdeniz ateşi hastalığında beslenme için daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/fmf-hastalgnda-kolsisin-tedavisi/

   http://www.saglikocagim.net/akdeniz-atesi-hastaliginda-beslenme/

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 22. Avatar

  Qulam

  7 Ekim 2016 at 20:37

  Nerhaba ben Azerbaycanda yasayiram.anem ben ve iki kardesim ailevi akdeniz hastasiyiz ve simdi de 3 yasindaki cocugum Ailevi Akdeniz hastasi oldu bunun boyle her kese bulasmasi dogrumu? ve 3 yasindaki cocugum ucun ne yapa bilirim? Tesekkurler

 23. Avatar

  Nur

  20 Kasım 2016 at 14:36

  Merhaba.ben 5 yaşından beri fmf hastasıyım.şu an 32 yaşındayım.normalde her adet döneminde atak geçiren biriyim.atak sürem Son zamanlarda kısalmıştı.2015 te ilk doğumum gerçekleşti.hamileliğimde sadece 2 kez atak geçirdim.çok zor olsa da (her ay olmaktan iyidir diye düşündüm)yorgunluktan olduğunun farkındaydım.şimdi bebeğim 13 aylık ve ikinci bebeğime hamileyim.sürpriz bi hamilelik.ilk bebeğimi de emziriyordum bu haftaya kadar. 14.haftadayız.1 haftadır çok ciddi atak geçiriyorum.kolşisin de kullanıyorum.serum yemekten parol almaktan başka seceneğim de yok.karın,sırt,göğüs,omuz ve yan ağrılarım var.çok şiddetli.çıldırmak üzereyim.bebeğimin durumu iyi ama ben psikolojik olarak çok yıprandım.ne yapacağımı artık bilemez hale geldim.lütfen bana bi yol gösterin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 23:35

   Akdeniz ateşi hastalarında çoğunlukla birinci doğumdan sonraki hamilelikler oldukça ağır geçmektedir, bir de sizde olduğu gibi beklenmedik bir şekilde hamile kalma sonucu meydana gelen stres bu durumu daha çok tetiklemektedir.

   Bu hamileliğiniz bu şekilde geçebilir, bu nedenle bu durumu alışmanız gerekebilir.

   Ağrılarınıza rağmen öğünlerinizin düzenli omasına gayret göstermek, yeterli miktarda oda sıcaklığında su içmek, sağlıklı ev yemekleri ile beslenmek bu durumun düzelmesinde veya hafiflemesinde faydalı olabilir.

   Düzenli uyumaya çalışmak, çok yorulmaktan kaçınmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, doktorunuza sorarak düzenli egzersiz yapmak, düzenli yürüyüş yapmak, reflü yapacak yiyecekleri çok fazla tüketmemeye çalışmak, hiç bir şeyi aşırı sıcak veya soğuk tüketmeyip ılık tüketmek, uzun oturmaktan kaçınmak, uzun ayakta kalmaktan kaçınmak ve ayakta kalma sürenizi ve oturma sürenizi kısa aralıklar ile dengelemek gibi yöntemler ağrılarınızı azaltmada faydalı olabilir.

   Karın bölgesini her zaman sıcak tutmalısınız, ayaklarınızı sıcak tutmalısınız.

   Sağlıksız besinlerden kaçınmalısınız, stresi azaltmalısınız.

   Bu gibi öneriler faydalı olabilir.

   Doktorunuza ne tür egzersizler yapabilirsiniz sorarak düzenli egzersiz yapmak eklem ağrılarında faydalıdır.

   Acil durumlarda doktorunuz ile temasa geçmeniz önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve ataksız yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Duygu kündüroglu

  24 Kasım 2016 at 22:39

  Merhaba 10 yıldır fmf hastasiyim ikinci hamileligimı yaşıyorum 34 haftalığım ilk gebeligim in son aylarında baya atak geçirdim kolsisin kullandım sağlıklı dünyaya geldi.şimdi son iki aydır hiç geçmeyen atak yaşıyorum 1mg colcihum opocalcium kullanıyorum günde 2 tane romatoloji doktorumun önerisiyle şimdide 2aydir geçmeyen ağrılarım için kineret 100 mg iğneye başladı doktorum iğne hakkında bilginiz varmı sanırım daha önce 80 hamile bayanda denenmiş bi yan etkisi olamamış

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Kasım 2016 at 15:15

   KİNERET diğer adıyla ANAKİNRA romatoid artrit ve romatoid artritin diğer tipleri ve bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan biyolojik bir ilaçtır.

   Biyolojik ilaçlar, genetik mühendislik teknikleri ile üretilen ve vücuttaki bazı proteinler ile yakından ilişkili olan ilaçlardır.

   ANAKİNRA ilacı romatoid artrit, jüvenil romatoid artrit, erişkin stil hastalığı, gut hastalığı, yalancı gut hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı, ankilozan spondilit gibi hastalıklarda diğer tedavilerin faydalı olmadığı durumlarda kullanılır.

   ANAKİNRA diğer biyolojik ilaçlar gibi pahalı bir ilaçtır. Adı geçen bu hastalıkların yol açtığı ağrılar, ateş, eklemlerde şişlik ve diğer bulguların sebebi belli bölgelerde oluşan enflamasyondur.

   Enflamasyona sebep olan en önemli nedenlerden biri vücutta bulunan ve interlökin 1 denilen proteinin artış göstermesididir.

   ANAKİNRA bu proteine bağlanarak bu proteinin olumsuz etkilerini önleyen bir ilaçtır ve enflamasyon ve hastalık belirtilerini azaltır.

   ANAKİNRA İLAÇ enjeksiyonla deri altına uygulanır.

   ANAKİNRA’nın en sık görülen yan etkileri enjeksiyon uygulanan bölgede kızarıklık, kaşıntı, döküntü, ağrı gibi yan etkilerdir. Diğer yan etkileri arasında bulantı, ishal, karın ağrısı, karaciğer transaminaz yüksekliği, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyon gelişmesi, melanom gibi yan etkileri de olabilir, bu nedenle doktor gözetimi önemlidir. Bu ilaç kullanılırken doktorunuzun belli aralıklar ile kontrolleri gerekir. Bu ilaç kullanılırken grip aşısı gibi canlı aşılar yaptırılmaz.

   ANAKİNRA oldukça etkili bir ilaçtır.

   Tedavi sürecinizde bu enjeksiyon hemşire tarafından ya da doktorunuz tarafından uygulanmalı saklama koşulları size anlatılmalıdır.

   Tedavi sürecinde doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  Fatma

  3 Aralık 2016 at 16:29

  Merhaba ben çocukluktan beri fmf hastasıyım ancak teşhis 19 yaşında konuldu ve yedi senedir colcium kullanıyorum. Şuan bir 26 yaşındayım ve bir senelik evliyim. Bebeğimiz olsun çok istiyorum ama hastalığım için sürekli gittiğim bir doktor yok. Ne zaman kötü olup bir doktora gittiysem sen kendi doktorun olacaksın deyip bir iki kan tahlili sonucu eve gönderdiler. Şimdi hamile olmak istiyorum ama bazı tanıdıklar ilacı bırakmazsam hamile kalamayacağımi söyledi bazıları da bırakırsam düşük olacağını. Ne yapacağımı hangi doktora gideceğimi de bilmiyorum? yardımcı olur musunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 15:52

   Romatoloji uzmanlığında son durumunuzun değerlendirilmesi ve hamilelik için durumunuzun uygun olup olmadığı hem romatoloji uzmanı hem de kadın doğum uzmanı ile birlikte değerlendirilmesi önemlidir, çünkü Akdeniz ateşi hastalığı bazı kadınlarda tekrarlayan düşüklere, hamilelik sürecinde atakların artmasına neden olabilmektedir.

   Henüz hastalığını bilmeden, kolşisin tedavisi almadan, farklı ağrılar ve zorluklar yaşayarak 2-3 çocuk sahibi olmuş anneler de vardır, fakat bu durum her hasta için farklılık gösterebilir, bu nedenle doktor kontrolleri de önemlidir.

   Hamilelik, doğum, menopoz, ergenlik gibi hormonal değişiklikler bu hastalığın ataklarını bazı hastalarda maalesef şiddetlendirmektedir.

   Romotoloji ya da iyi bir iç hastalıkları uzmanınca değerlendirme ve kadın doğum uzmanınca da bu durumun takibi en doğru karar olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlık dileğiyle.

 26. Avatar

  Şerife

  9 Şubat 2017 at 11:25

  Bnde 7 yaşından itibaren fmf hastasıyım karın ve göğüs agrılarım çok oluyo şuan 19 yaşındayım ve düğün hazırlıklarındayız ve nişanlım hamile kalmamamdan çok korkuyor bide bn ilaçlarımı düzenli kullanamıyorum bununda bir etkisi olurmu hamile kalmamda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 12:15

   Hamilelik planını yapmadan önce romatoloji ve kadın doğum uzmanınız tarafından gerekli değerlendirmelerin yapılması önemlidir. Ayrıca genetik testleriniz yapılmamış ise hem eşinizin hem de sizin genetik danışmanlık almanız da önemlidir.

   Akdeniz ateşi hastalığı hamileliği etkileyebilir de, etkilemeyebilir de. Bu durum her hastada farklılık göstermektedir. Hastalığın düşük gelişmesi riskini arttırdığı bilinmektedir.

   Bunları doktorunuz ile değerlendirmeniz daha uygun olur, çünkü genel durumun ne olduğu, hastalığın hangi sistemi ne kadar etkilediği gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

   Bu hastalık yıllarca teşhis edilemeyip 30’lu yaşlardan sonra ve hasta çocuklarını büyüttükten sonra teşhis edilen hasatlar da vardır. Fakat geç yaştaki hamilelikler, çok erken yaştaki hamilelikler ve birinci hamilelikten sonraki hamilelikler daha sıkıntılı olabilmektedir.

   Romatoloji takibi önemlidir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 27. Avatar

  Kadir

  17 Şubat 2017 at 02:11

  Mrb eşim 3aylik hamile ama son 20 gündür atakları armaya başladı bunun çocuğa bir zararı varımdır yada azalması için ne yapmalıyız günde 4yarim yurtdışı kişisin alıyorum bu hastalık çocuğa geçermiş

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 14:23

   İlk aylarda ciddi ataklar düşüğe neden olabilir, bu nedenle düzenli takipler önemlidir. Akdeniz ateşi hastalığı anneden veya babadan genetik olarak çocuğa geçebilir, ancak bulaşıcı değildir.

   Ağrıları ve atakları azaltmak için sağlıklı ve düzenli beslenmesi son derece önemlidir. Az ve sık öğünler (3 saatte bir gibi) faydalı olabilir. Doktorunuza sorarak düzenli hamlelik egzersizleri yapmak faydalı olabilir (özellikle kas ve eklem ağrılarında dengeli ve düzenli yapılan egzersizler faydalıdır).

   Düzenli uyku, düzenli egzersiz ve yürüyüş, düzenli ve dengeli beslenme, eşiniz kendisine dokunan besinlerin takibini yaparak bu durumu daha aza indirebilir. Doktorlarınızın önerdiği şekilde ilacınızı düzenli kullanmanız önemlidir. Stresten kaçınmak faydalı olur.

   Bu durum 9 ay süresince bu şekilde devam edebilir, burada bahsi geçen önlemler ile ağrıları daha aza indirmek mümkün olabilir, ancak 9 ay bu şekilde de tamamlanabilir. Çünkü bu hastalığı iki çocuğunu doğurup büyüttükten sonra öğrenen anneler de vardır ve onlardan bazıları 9 ay boyunca karnında, kasıklarında, belinde doğum ağrısı çekerek çocuklarını dünyaya getirdiklerini ifade etmektedirler. Bazı anneler de ilk hamileliklerinin daha iyi geçtiğini ancak ikinci veya diğer hamileliklerinin daha zor geçtiğini dile getirmektedir. Yani bu durum kadının yaşına göre de değişebilir veya hastalığın alevlenme dönemlerine göre değişebilir.

   Bu hastalık her hastada aynı seyri göstermeyebilir, her atak aynı olmayabilir, her alevlenme dönemleri aynı olamayabilir, sakinleşme dönemleri de vardır, ancak hormonal dalgalanmaların olduğu dönemlerde bu durum daha da ağırlaşabilir.

   Doktor takiplerini ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 28. Avatar

  Zehra

  26 Mayıs 2017 at 17:45

  Herkese geçmiş olsun ben de küçüklüğümden beri fmf hastası olduğunu bilip kalsın kullananlardanim eşim de yok çok şükür ikinci gebeligim var su anda 14 haftalık biraz zor geçiyo 1. Çocuğun da ne hiç bir belirti yok ama test yaptirmadim ikinci çocuğuma geçme ihtimali var mi çocukların da olucakmi yani 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 11:49

   Eşinizin genetik testlerinde taşıyıcılık gibi bir durum yoksa çocuklarda olma ihtimali biraz daha düşük olabilir. Akdeniz ateşi hastalarında birinci hamilelikler biraz daha rahat geçebilse de, ikinci hamilelikler biraz daha ağır geçebilir. Çocuklar taşıyıcı olabilir, biri taşıyıcı biri hasta olabilir, her ikisi de taşıyıcı olabilir veya ikisi de ne taşıyıcı ne de hasta olmayabilir de. Bunu önceden bilmek zordur.

   Çocuklarınızın genetik testlerini yaptırmanızda fayda vardır. İleri dönemlerde belirtiler başlarsa bir de bunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bazen hiç taşıyıcı olmayan kişilerde de hastalığın belirtileri başlayabilir. Hastalığın ne zaman başlayacağını önceden kestirmek çok mümkün değildir.

   Çocuklarınızda hastalık halleri sık sık tekrarlarsa veya görülürse romatoloji uzmanınız ile görüşmeyi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Hamileliğiniz süresince doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı beslenmeye, düzenli, az ve sık öğünler ile beslenmeye, sağlıklı besinler tüketmeye, hazır gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmaya, yeterli miktarda oda sıcaklığında su tüketmeye, yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin ılık olmasına özen göstermeye, gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmaya, uyku düzenini sağlamaya, düzenli yürüyüş yapmaya, ayakları ve karın bölgesini üşütmemeye gibi durumlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  A

  31 Mayıs 2017 at 02:24

  Merhaba. Cocuklugumda yuksek ates ve karin agrisindan sikayetciydim ve 15 yasimda fmf hastasi oldugumu ogrendim. Teshis konuldugundan simdiye kadar (6 yil oldu) hic agrim olmadi, tabii kolsisin hapini gunde 2 kere kullaniyorum. Birde pcos yani polikistik over sendromu var bende.. ilerde cocuk sahibi olmak istiyorum.. bu durumda cocuk sahibi olma olasiligim cok mu dusuk?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 20:00

   Akdeniz ateşi hastalığında pelvik tutulum da oldukça sık görülen bir durumdur. Pelvik tutulumun kişiye verdiği zarara bağlı olarak bu hastalarda infertilite sorunları veya tekrarlayan düşük sorunları da görülür. Polikistik over sendromu infertilite (kısırlık) sebeplerinden biridir. Polikistik over sendromunda tedavi şikayetlere yöneliktir. Yani hastalığa özgün bir tedavi yoktur. Bu durumun belki daha detaylı incelenmesi gerekebilir. Polikistik over sendromu olarak tanımladıkları durum belki FMF hastalığının pelvik inflamatuvar hastalığı da olabilir. Daha detaylı araştırma yapılmasında fayda vardır. Endokrinolojik incelemeler de önemlidir.

   Eğer adet düzensizlikleri var diyerekten bu tanı konulmuş ve diğer gerekli tetkikler yapılmamış ise FMF hastalığı da adet düzensizlikleri yapabilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Yasemin

  4 Haziran 2017 at 01:18

  Merhaba.13 yaşından beri fmf hastasıyım mutasyonu en ağır olandan ekzon 10. Mutasyondan 25 yaşındayım ve fmf den dolayı karın bölgemde aminoasit sıvı birikiyor ve bu yüzden çocuk olması zor olur mu ilerde evlenince eşimle çocuğumuz olmaz diye çok korkuyorum ne yapmam gerekiyor lütfen beni bu konuda aydınlatırmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 12:56

   Hastalığın seyrine, zarar verdiği sistemlere, ilacın kişiye göre değişen yan etkilerine göre çocuk sahibi olmanın ne kadar etkileneceği değişiklik gösterebilir. Pelvik bölge tutulumu sık olanlarda çocuk sahibi olamama riski olabilir veya olmayabilir. Kontrollerinizi dikkat ederseniz, sağlıklı beslenmeyi (özellikle sağlıklı öğünler ile) özen gösterirseniz, eklem ve kas ağrılarını azaltma amaçlı düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmayı dikkat ederseniz, üşütmekten kaçınırsanız, herhangi bir engel yoksa yeterli oranda su tüketirseniz hastalığın verdiği zararlardan daha az etkilenmek mümkün olabilir.

   Doktor takibi altında hamilelik geçirmek önemlidir. Evlenmeden önce eşinizin de genetik testleri yaptırması faydalı olacaktır. Çocuklarınızın bu hastalığa yakalanma riskinin daha az olması veya sadece taşıyıcı olarak kalması için eşinizin taşıyıcı ve hasta olmaması önemlidir.

   Bu hastalık her zaman şiddetli seyir gösteremeyebilir, bazen şiddetli dönemler bazen de sakin dönemler geçirebilirsiniz. Hastalık her hastada aynı zararlara sebep olmayabilir. Hastaların şikayetleri ve hastalığın seyri hastalar arası veya yaşlara göre farklılık gösterebilir, bu nedenle hiçbir Akdeniz ateşi hastasına sizde şu olur ya da bu olmaz demek çok mümkün değildir.

   Her zaman düzenli öğünler, sağlıklı öğünler, ev yemekleri, yeterli su tüketimi, bilinçli yapılacak düzenli egzersiz ve düzenli yürüyüş, soğuktan korunma, ayakları ve karın bölgesini her zaman sıcak tutma, zararlı yiyecek ve içeceklerden, hazır gıdalardan kaçınma gibi önlemlere dikkat etmek bu hastalığı daha az komplikasyonlarla geçirmenize faydalı olabilir ki, sağlıklı yaşam ve beslenme tarzı her insan için çok ama çok önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  Kübra

  29 Haziran 2017 at 10:04

  Merhaba ben 27 yasindayim 7 senedir ilac kullaniyorum bir tane kizim var onun gebeligi normal gecti gecenlerde doktorum colchine opacalsium ilacina baslatti ve gebe oldugumu ogrendim ve 3 gun once dusuk yaptim acaba bu yeni ilacin etkisi olabilir mi diger ilacami baslasam tekrar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 10:11

   Akdeniz ateşi hastalarında hamilelik sırasında düşük olması hastalığa bağlı da olabilir. Bazı hastalarda birinci gebeliklerden sonraki gebelikler daha sıkıntılı geçebilir, özellikle yaş ilerledikçe hastalığın komplikasyonları da artar ve bu da hamileliği ve hamileliğin devam etmesini güçleştirebilir.

   Bunları romatoloji uzmanınız ve kadın doğum uzmanınız ile birlikte değerlendirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  Sibel Tuncer

  5 Temmuz 2017 at 09:30

  Mrhb bn 2 yıldır fmf hastasıyım colcihum kullanıyorum bebek düşünüyorum buradaki doktorum ramotoloji bölümüne görünmenin gerektiğini söyledi genetik bölümüne mi görünce ilk olarak

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2017 at 18:25

   Eğer şimdiye kadar genetik testler yapılmadıysa, genetik analiz bölümüne başvurmanız gerekir, yapılan testler sonucunda burası size romatoloji bölümüne sevk edecektir.

   Hamileliliğin romatoloji uzmanı ve kadın doğum uzmanı işbirliğinde sürdürülmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 33. Avatar

  Ege

  30 Temmuz 2017 at 23:34

  Merhaba. Ben henüz fmf olup olmadığı mi bilmiyorum. 3 senelik evliyim. Evlenmeden önce bu atak dediğiniz şiddetli karın agrisini bir kez yaşadım. Evlendikten sonra 4-5 kez tekrarladı. Bu ay tup bebek denedik. Transfer gününün akşamında çok şiddetli ağrı ile acile gittik. Usutme veya gaz sancısı tarzında bir durum olacağını söyleyip eve gönderdiler. Sabahında ise transferim iptal oldu. Çünkü ağrılarım vardı doktor bu şekilde transfer yapmak istemedi. Ve o gün kanda crp değerim 14 çıktı. Enfeksiyon dendi. 4 gündür hastanedeyim. Antibiyotik tedavisi uyguluyorlar. Ben fmfden şüpheleniyorum yaptigim arastirmalar varligini isaret ediyor gibi. Gemetik bölümü ne mi gözükmek gerekiyor ne yapmalıyım her karın ağrısı fmfnin olduğunu mu gösteriyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 21:59

   FMF hastalığı romatoloji alanında takip edilir. Genetik analiz bölümüne giderek şikayetlerinizi anlatırsanız burada gerekli testler yapılır ve sonuca göre sizi romztoloji bölümüne yönlendirirler.

   Eğer birçok şikayetiniz bu hastalığı andırıyorsa bu genetik danışmanlık ve romatoloji alanında gerekli değerlendirmelerin yapılması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  Ege

  9 Ağustos 2017 at 10:27

  Selam. Ben henüz genetik bölümüne gidemedim. Onumuzdeki ay gidecegim. Ve onunuzdeki ay adetimde tup bebege baslanacak. Benim ki sadece şüphe geçtiğimiz günlerde ki transferin iptal olupta oluşan ağrılarımda CRP değerin 14 olmuştu. Doktor bir şey bulamadı. Sadece tam batın ultrasonda dalak büyümesi gözüktü. Idrar kültüründe de bir şey çıkmadı. Ve bir hafta hastanede yattım antibiyotik tedavisi uygulandı.ve CRP değerin 0.18 oldu. Taburcu oldum.fmf hastalığında atak sırasında ki bulgulara uyuyor mu yaşadıklarım. Ve Tüp bebek yaptırmaktan bile korkar oldum. Tutmayacak diye ne yapmalıyım tedavi.sonuclanana kadar Tüp bebeği ertelemelimiyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2017 at 00:45

   Enfeksiyon varlığında CRP, sedimantasyon gibi kan değerleri normale göre yükselebilir. İlk yazmış olduğunuz yorumda enfeksiyon var demişsiniz.

   DALAK BÜYÜMESİ (SPLENOMEGALİ) NEDENLERİNE GELİNCE; Enfeksiyonel hastalıklar (örn. Endokardit, Bruselloz, Syphilis, Tifo, Piyojenik apse, tüberküloz, mantar enfeksiyonlarından bazıları, parazit enfeksiyonlarından bazıları, viral enfeksiyonlardan bazıları gibi), İmmün sistemin selim hastalıkları (örn. Romatoid artrit ve Felty sendromu, Sistemik lupus eritematozus, Langerhans’cell histiocytosis, Serum hastalığı gibi), İlaçlar (örn. Fenitoin gibi), İmmün sistemin habis hastalıkları (örn. Akut lenfoblastik lösemi, Akut miyeloid lösemi, Kronik lenfositik lösemi, Non-hodgkin lenfoma, Hodgkin hastalığı, Waldenström’s makrolobunemi, Hairy cell lösemi, Melanoma, Sarkoma gibi). Üstte bahsi geçen hastalıklar splenomegaliye neden olabilecek hastalıklar ve durumlar arasındadır.

   Ayrıca dalak büyümesinin tipleri (konjestif splenomegali, masif splenomegali gibi) vardır ve tiplerine göre başka etkenler de dalak büyümesine neden olabilir.

   DALAK BÜYÜMESİNİ ARAŞTIRIRKEN BİRÇOK TETKİK YAPILMASI GEREKEBİLİR. Örneğin, Biyokimya, Tam kan sayımı, Serolojik, bakteriyolojik incelemeler, Ultrasonugrafi, Ekokardiyografi, Bilgisayarlı tomografi, KC dalak sintigrafisi, Gallium sintigrafi, Pozitron emisyon tomografisi, Biyopsi ve bazı girişimsel işlemler gibi tetkikler dalak büyümesinin nedenini araştırmak için kullanılabilir. Bu nedenle doktorunuzla bunlar hakkında daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   Yani hem yaşadığınız sıkıntılar hem de dalak büyümesinin nedeni geçirmiş olduğunuz enfeksiyonel bir hastalığa bağlı olabileceği gibi burada bahsi geçen selim ya da malign hastalıklardan biri de olabilir.

   Fakat buradan net bir şey söylemek doğru olmaz. Bunlar hakkında hastanedeki doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur, çünkü bu tür durumlarda hastanın diğer tetkiklerindeki bulgular, hastanın iyi ve doğru anlatılmış şikayetleri, hastanın aile öyküsü, hastanın daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar ve hastanın klinik muayene bulguları da önemlidir.

   Durumunuzun daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   Durumunuz aydınlığa kavuşmadan hamilelik planının ertelenmesi hem siz hem de bebek açısından faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun.

 35. Avatar

  Zeynep

  13 Ağustos 2017 at 00:04

  Merhaba ben 16 yaşımda 2015 de ocak ayında 2 kere adet gördüm ve en son gördüğüm adetim çok şiddetli geçti sonra şubatta adet olduğumda yine aynı şiddette ağrılarım oldu ve hala adet olduktan bir kaç saat sonra karnımın üst kısmında bir ağrı ve mide bulantısı kusma başlıyor midem de gastrit var birde sonra da şiddetli ağrılar belim çok ağrıyor böyle olunca beni dik yürümekten alı koyuyor yatakta sağa sola dönmekte zorluk çekiyorum çünkü ağrı inanılmaz devrede beni esir alıyor adet boyunca bu şikayetler devam ediyor sonra adet bitiminde ağrılarım geçiyor ve hiç bir ağrı kesici fayda vermiyor hastanın acil bölümüne gittigimde kan tahlillerimde crp yüksek 20 küsür falan çıkıyor annem babam ve kardeşlerimde böyle bir şikayet yok fakat teyzem de böyle bir şikayetler var birde babamın tarafında fmf hastalagı var. Fmf olma riski varmidir? Şuan 19 yaşındayım ilerde benim için ne gibi bi sorunlar olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2017 at 01:16

   Anlattığınız şikayetlerle buradan FMF hastalığınız var demek tabii ki doğru olmaz. Fakat ailede baba tarafı ya da anne tarafı fark etmeksizin varsa sizde de böyle bir ihtimal vardır. Taşıyıcı olanlarda da hastaların gördüğü bazı şikayetler görülebilir. FMF hastası bayanların genelinde adet günleri anlattığınız gibi zor geçmektedir. Bu durum zamanla ya da yaş ilerledikçe (30’lu yaşlara doğru) daha da şiddetlenebilir ya da aynı şekilde seyir gösterebilir veya başka şikayetler ortaya çıkabilir. Gastrit (mide iltihabı) FMF’li hastalarda oldukça yaygın görülen bir mide şikayetidir. Bu durumun seyri hastalara göre değişiklik gösterebilir. Aynı hastada bile ataklar başka şekillerde ortaya çıkabilir ya da birkaç atak aynı zamanda görülebilir.

   Genetik danışmanlık almanızda ve romatoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 36. Avatar

  Çiğdem

  5 Ekim 2017 at 08:20

  Merhabalar ben fmf hastasıyım. colchicine kullanıyorum günde 2 sefer. 3 kez hamile kaldım ilki düşük oldu. İki ve üçüncüsü gelişim durdu 7 haftalıkken. Son gebeliğimde dr progesteron ve aspirin kullanmamı söyledi. Ona rağmen 3. Gebeliğim 7 haftalık iken sonlandı. Sizce colchicine yi bırakmalımıyım hamile kalınca.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 21:24

   Kolşisin ilacının hamilelikte kullanılması veya kullanılmaması kararını kadın doğum uzmanınız, romatoloji uzmanınız ve siz birlikte vermelisiniz. Bu hastalık pelvik tutulum da yaptığı için ve pelvik içi organları ve yapıları da hasarlandırabildiği için hastalığın kendisi de düşüklere sebep olabilmektedir.

   Colhicum dispert’in prospektüsünde hamilelikte kullanıldığında bebek üzerinde zararlı etkiler (kromozom hasarı gibi) göstermektedir şeklinde ve hamilelikte kullanılmamalıdır şeklinde belirtilmiştir. Ancak bu tür tedavilerin devam edip etmemesi, ilacı kullanmanın zararları veya kullanmamanın zararları karşılaştırılarak (kar ve zarar oranı değerlendirilerek) hastanın doktoru ve hasta arasında verilecek karara bağlıdır. Bunu doktorlarınız ile daha detaylı değerlendirmeniz önemlidir. Ayrıca hamilelik planı yapılmadan önce yaşadığınız durumun gerçek nedeninin detaylı olarak araştırılması daha doğru olur. Yumurtalıkların, fallop tüplerinin, rahim içinin, sperm kalitesinin (spermler ile ilgili de bu tür sorunlar yaşanabilir), eşinizin genetik testleri, sizin genetik testlerinizin gibi birçok faktör bu tür durumlara yol açabileceğinden, bunların sağlıklı olup olmadığının incelenmesi de önemlidir.

   Buradan ilacı bırakmanız ya da devam etmeniz hakkında veya herhangi bir tedavi hakkında yönlendirme ya da yorum yapmak doğru olmaz (bunu siz ve doktorunuz karar vermelisiniz).

   Salıklı yaşam dileğiyle.

 37. Avatar

  Perihan b.

  27 Kasım 2017 at 10:40

  Selam. Ben şikâyetlerim sonucu genetik test yaptırdım iki ayrı mutasyonu taşıdığımı öğrendim. Klinik bulgularımı istedi doktor atak anında. Onlarda çıkarsa şayet ilaç başlatacağını söyledi. Benim şikayetim adet dönemlerimdeki şiddetli acile götüren ağrılarım lakin 28 yaşındayım bu yaşıma kadar 7 8 kere bu şekilde yaşadım ve aynı zamanda tüp bebek tedavisi görüyorum. Geçen ay negatif sonuçlanan denemem oldu. Kimyasal gebelik geçirdim, tutunmaya çalışmış fakat tutunamamış embriyo. Geçen sene de rahim filminde yapışıklık görüldüğü için laparoskopi ameliyatı geçirmiştim. ikisi de açıldı. Bunun haricinde eşimde de bende de sıkıntı yok. Bu hastalık kısırlığa sebep olur mu? Çünkü şuanda doktor bize sebepsiz infertilite diyor. Şimdi tekrardan tüp bebek deneyeceğiz. Aynı şeyleri yaşar mıyım? Bu hastalık gözlere vurur mu? Mıyopum gözlerimde damarlasma ve zaman zaman yarısı neredeyse kanlanıyor ve ağrı oluyor?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2017 at 17:48

   Anlattığınız şikayetler Akdeniz ateşi hastalarında görülebilen şikayetler arasındadır.

   Akdeniz ateşi atakları 20 ve 30’lu yaşlarda da başlayabilir veya hastalık çocukluktan beri var olmasına rağmen bu yaşlarda ciddi ataklar ortaya çıkabilir. Ataklar, atak sıklıkları, atak süreleri, atak türleri, ataklarda kişinin kaç tür şikayetinin olduğu, hangi şiddette olduğu her ne kadar birçok hastada benzerlik gösterse de, aynı hasta da bile değişkenlik gösterebilmektedir.

   Akdeniz ateşi hastalarında pelvik tutulumlar, karın içi yapışıklıklar görülebilmektedir. Bu hastalarda çoğunlukla hastalık geç teşhis edildiği için bir organ ve sistem hasar görebilmektedir. Pelvik tutulumlara bağlı infertilite veya düşükler görülebilmektedir. Birçok kadın FMF hastası adet günlerinde acillik olabilmektedir.

   Hastalığı kesin teşhisinde genellikle hastanın şikayetleri, ataklar sırasında bazı kan değerlerinin yükselmesi, genetik testler, diğer akrabalarda bu hastalığın bulunup bulunmadığı ve son olarak kolşisin tedavisinin işe yarayıp yaramadığı gibi yöntemler kullanılır. Hasta defalarca acillik olmasına rağmen acil servislerde yapılan laboratuvar testlerinde genellikle ele gelir bir bulguya rastlanmaz, bu nedenle hastalığın teşhisi gecikir ve zorlaşır. Hastalığı teşhisinde bazı hastalarda genetik testler faydalı olurken bazı hastalarda çok faydalı olmayabilir.

   Akdeniz ateşi hastalarında göz kanlanması, konjonktivit, sebepli veya sebepsiz ağrılar (göz ağrıları, baş ağrıları, kas ağrıları, eklem ağrıları, topuk ağrısı, diz ağrıları, bel ağrısı gibi) olabilir. Mide ve bağırsak problemleri olabilir. Kasık ağrıları olabilir. Kemik ağrıları olabilir. Gezici ağrılar olabilir. Ani kramplar şeklinde kısa süreli veya daha uzun süren ağrılar olabilir. Böbrek ağrıları olabilir. Göğüs ağrıları olabilir. Boğaz ağrıları olabilir. Bu ağrılar dönem dönem ya da biden fazlası aynı dönemlerde yaşanabilir.

   Romatoloji kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Hamilelik için herhangi bir yönteme başvurmadan romatoloji doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 38. Avatar

  Mihriban

  27 Kasım 2017 at 20:41

  Ben 19 yaşındayım hamile kalamam gibi bi sorun olur mu aceba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2017 at 21:47

   FMF hastalarında hamilelik ile ilgili problemler görülebilmektedir. Fakat her Akdeniz ateşi hastasında aynı şeyler olacak diye bir kural yoktur. Hastalık yaş ilerledikçe yeni şikayetlere neden olabilmektedir, bu nedenle 30’lu yaşlara gelmeden (örn. 20-25 yaşları arası gibi) çocuk sahibi olmanın daha avantajlı olduğunu, ikinci hamileliğinin daha sıkıntılı geçtiğini belirten Akdeniz ateşi hastaları da vardır. Çünkü bazı hastalarda bu hastalık biraz daha ağır yüzünü 28-30 yaşlarından sonra (özellikle 30’dan sonra) gösterebilmektedir.

   Romatoloji doktorunuzla bu konuda konuşmanız da fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 39. Avatar

  Bgm

  15 Şubat 2018 at 01:07

  Meraba.. ben fmf hastasiyim iki yıl önce tıkalı tuplerim için laparoskopi oldum.. ve ameliyat sonucunda tüplerimin açıldığını söyledi doktorum. Iki aşılama ve bir tüp bebek denedik sadece tüp bebekte kimyasal gebelik oldu. Hastalığının etkisi olabilir mi? Ve kimyasal gebelik tekrarlar mi? Nedenleri nelerdir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2018 at 17:01

   Akdeniz ateşi hastalığı pelvik içi organları tuttuğu için de bazı hastalarda tekrarlayan düşüklere neden olabilmektedir. Bu süreçlerin romatoloji doktorunuz ve kadın doğum uzmanınız işbirliği içerisinde yürütülmesi daha uygun olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  Rabia

  21 Şubat 2018 at 01:03

  Mrb ben 19 yaşındayım adet dönemlerimde olmadan önce midemde ağrı oluyo aşırı derecede iki büklüm oluyorum .midemde gastrit var . Bu ağrı acile gidip ağrı kesici yaptırınca yada apranax içince geciyo bulantı kusma oluyo bazen sapsarı kusuyorum bnde de bu hastalıktan var midir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2018 at 19:42

   Olabilme ihtimali vardır, çünkü Akdeniz ateşi hastalığından muzdarip bayan hastaların çoğunun adet dönemleri sizdekine benzer şikayetlerle geçmektedir. FMF hastalarının çoğunda erken yaşlarda gastrit, reflü gibi mide problemleri de görülebilmektedir. Bu durum her ay oluyorsa romatoloji alanında araştırılması faydalı olacaktır. Akdeniz ateşi hastalarında ağrıların çoğu ağrı kesici içmeyle de geçmemektedir. Tabii bu hastalık her hastada aynı şekilde seyir göstermeyebilir.

   Kadınların bazılarında adet dönemleri diğer kadınlara göre biraz daha fazla sancılı geçebilir, hatta adet sancısının yanı sıra bulantı, baş ağrısı, kusma, ishal, kabızlık gibi başka yakınmalar da eşlik edebilir.

   Adet günlerinin sancılı geçmesinin başka nedenleri de olabilir. Örneğin endometriyozis, rahim ağzı darlığı, endometrium polipleri, rahimin farklı pozisyonlarda olması, rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları, psikolojik sıkıntılar adet ağrılarının normalden fazla hissedilmesine neden olabilir.

   Midede gastrit kronikleşmiş ise, bu da adet dönemlerinde midenin de hassaslığına bağlı bulantı ve kusmalara neden olabilir. Gastrit safra kesesi, safra kanalı hastalıklarına bağlı da oluşabilir. Kusmuğun sarı olması safra kesesi ve kanalı ile ilgili bir durumun olabileceğine işaret edebilir (örn. safra taşları, safra polipleri, safra iltihabı gibi).

   Midedeki durum beslenme şeklinde yaptığınız değişikliğe rağmen, tedavi görmenize rağmen geçmiyorsa veya gastritin nedeni bilinmiyorsa (yani doktorunuz net bir şey söylememiş ise) Akdeniz ateşi hastalığının araştırılmasında fayda vardır. Mide için öncelikle iyi bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve gereken teşhis yöntemlerinin kullanılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Bgm

  7 Mart 2018 at 08:46

  Merabalar. Ben fmf hastasiyim. Iki basarisiz aşılama ve bir tup bebek denemem var. Tup bebek denemem negatif oldu cunku kimyasal gebelikle sonuclandi. Embriyo tutunmaya calismis fakat tutunamamıştı. Yumurta kalitesi sayısı hakkında sorunumuz yok şükür. Sadece tuplerde yapışıklık görülmüştür laparoskopi ameliyatı ile açıldığını söyledi doktorum. Ama normal yoldan gebe kalamadım. Sebepsiz infertiliteyiz. Yeniden tüp bebek deneyeceğiz. Sizce tutma olasılığı nedir? Kimyasal gebelik tekrarlar mi? Ve tekrarlarsa ne gibi önlem almalıyız?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2018 at 18:12

   Akdeniz ateşi hastalığı karın içi organlarda yapışıklıklara neden olabilmektedir. Bu durumun yönetimi romatoloji doktorunuz ve tüp bebek uzmanınız, kadın doğum uzmanınız eşliğinde yapılabilir.

   Sebepsiz infertilite ”sebebi bilinmeyen infertilite” olarak da adlandırılır.

   * Yumurtlama fonksiyonu normalse
   * Yumurtalık kanalları, Fallop tüpleri açıksa
   * Eşin sperm sayısı ve hareketliliği iyiyse
   * Endometriyozis yoksa
   * Pelvik içi yapılarda yapışıklık yoksa. Bunlar gibi durumlarda sebepsiz infertilite söz konusudur.

   Sebepsiz infertilite tanısı konulmuş ise, tanıdan sonraki 3 sene süresince % 40-80 oranında kendiliğinden gebelik şansı da vardır.

   Doktorlarınız durumunuza ve uygulanan işleme vereceğiniz yanıta göre size bilgi verecektir. Yapışıklıklar tekrarlayabilir. Bunları kadın doğum uzmanınız ile tekrar gözden geçirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Bgm

    29 Mart 2018 at 01:03

    Teşekkür ederim cevabınız için. Yapışıklık olduğunu söylemişti karin iç kısmında doktorum müdahale etmiş fakat daha sonraki ataklarımda tekrarladığını varsayıyorum bende. Yumurtalikalrimda hiç bir sıkıntı yok. Ve geçen hafta negatif sonucumu aldım ikinci tüp bebek denememde. Hala daha ilaç kullanmıyorum. En son atağımi 8 ay önce yaşadım sık atak geçiren biri değilim taşıyıcı olduğumu söyledi doktor ilaca başlatmadı henüz. İlaca başlasam mesela tedaviden olumlu sonuç alır mmiyim ? Ve bundan sonra ne yapmalıyım?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     2 Nisan 2018 at 11:36

     Akdeniz ateşi hastalarında karın içi, pelvik içi yapışıklıklar olabilmektedir. Kolşisinin etkinliği amiloidoz gelişmiş hastalarda daha sınırlıdır. Karın içi yapışıklıklar tekrarlayabilir. Kolşisinin FMF hastalarında atakları engellemesi ve peritoneal yapışıklıklarını önlemesi nedeniyle bu tür hastalarda kullanılmasını özellikle öneren yayınlar da vardır. İlaca başlamanızın faydalı olup olmayacağını, romatoloji uzmanınıza sormanız daha doğru olur.

     Geçmiş olsun.

 42. Avatar

  Gül Beren

  30 Nisan 2018 at 00:52

  Merhaba geçen hafta Bn de fmf hastası olduğumu öğrendim ve günde iki defa ilaç kullanmaya başladım 7 aylık hamileyim ve ikinci gebeliğim ağrılarım ilk aylarda çok şiddetli olduğundan apandisit olduğum söylendi ve 3 aylık hamileyken ameliyat olmak zorunda kaldım sonrasında patolojik bulgularım değerlendirildirilip ağrılarım devam edincede Romatolojiye yönlendirildim genetik testi yaptırdım yalnız dr onun sonucunu beklemeden fmf hastası olduğum kanısına vardı tabii kan testlerinde bazı değerlerime istinaden olduğumu söyledi merak ettiğim genetik testin bu hastalıkta ne gibi bir önemi var ? Ayrıca ilk doğumumu normal yaptım yalnız çok zor olduğu için bir travma olarak kaldı Bn de şimdi ikinci doğumumumda normal olarak yapmaktan inanılmaz korkuyorum sezaryan mı öneriyorsunuz bu tür ikinci gebeliklerde ? Şimdiden Tşr ederim sevgiler ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mayıs 2018 at 12:17

   Akdeniz ateşi hastalığında genetik testler tanıyı doğrulamada oldukça önemli olmakla birlikte, genetik testlerinde Akdeniz ateşine yönelik bilinen mutasyonlar tespit edilmeyenlerde de Akdeniz ateşi hastalığı olabilmektedir. Bununla birlikte Akdeniz ateşi hastalığı için son yıllarda bilinenlerden daha fazla genetik mutasyon tanımlandığına dair bilgiler vardır.

   Akdeniz ateşi hastası olup, birinci hamileliğinin normal geçmesine rağmen ikinci hamileliğinin daha ilk aylarından itibaren dayanılması zor ağrılar çektiğini ve ikinci hamileliğinin daha zor geçtiğini belirten hastalar da vardır. Fakat bu hastalık her hastayı aynı şekilde, aynı şiddette etkilemeyebilir, hatta hastalık aynı hastada bile her atakta aynı şiddette, aynı tutulumla olmayabilir. Yine aynı kişide dönem dönem daha önce yaşamadığı ataklar görülebilir. Akdeniz ateşi hastalığında atakları tetikleyen en önemli tetikleyiciler arasında stres, üşütme, hormonal dalgalanmalar (adet dönemleri, hamilelik dönemleri, menopoz dönemleri, ergenlik dönemleri gibi) ve beslenme ve yaşam tarzında yapılan yanlışlar bulunmaktadır.

   Romatolojik takiplerinizi ve kadın doğum uzmanı takiplerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Doğumunuzu nerede, nasıl yapmanız gerektiği konusunda internet sitesi üzerinden bir yorum veya yönlendirme yapmak doğru olmaz. Bunu hamileliğinizin gidişatı, bebeğin sağlık durumu, hastalığınızın seyri belirleyecektir. Hem romatoloji uzmanınız hem de kadın doğum uzmanınız tarafından düzenli takipler ile hamileliğinizi sürdürmeniz önemlidir, doktorlarınız size zamanı geldiğinde uygun yöntem hakkında bilgi vereceklerdir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. Avatar

  Beşiktaş

  30 Haziran 2018 at 19:00

  Merhabalar ben 18 yaşındayım 2 senedir fmf tedavisi görüyorum şimdi üstüne de böbrek taşı da başlamış deniliyor yorumları okudum ve çok etkilendim yani her kızın istediği gibi çocuğa etki eder mi kendi yaşadığım ve dayanamadigim acıyı kendi canımdan birinin benim yüzümden aci cekmesinden çok korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Temmuz 2018 at 12:10

   Böbrek taşı oluşumunu önlemek ya da azaltmak için günlük su tüketiminin yeterli olması, hareketli yaşam tarzı, eğer yaşam tarzınızda hareket kısıtlılığı varsa düzenli yürüyüş yapmak, kafein alımını azaltmak, tuz alımını kısıtlamak son derece önemlidir.

   Akdeniz ateşi hastalığının genetik geçişli olma özelli vardır, ancak evlenmeden önce eş adayınızın genetik testleri yapılarak taşıyıcı ya da hasta olup olmadığı hakkında bilgi edinilmesi çocuğunuzun bu hastalık ile karşı karşıya kalma riskini azaltır.

   Bazı genetik hastalıkların ortaya çıkması için sadece anne veya babadan mutant genin (değişime uğramış genin) çocuğa aktarılması yeterli iken (buna otozomal dominant gen denir), bazı hastalıklarda mutant genin (değişime uğramış genin) hem anneden hem de babadan çocuğa aktarılması sonucunda hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir durumda anne ve baba sağlıklı olabilir, ancak mutant geni (değişime uğramış geni) taşımaktadırlar, yani tıpta heterozigot olarak adlandırılan durum söz konusudur. Hastalığın ortaya çıktığı çocuk ise, bu genler bakımından homozigottur, yani ebeveynlerinden her iki bozuk geni de aldığı için hasta olmuştur (bu tip kalıtıma ise otozomal resesif kalıtım denmektedir). Örneğin, Ailesel Akdeniz Ateşi hastalığı otozomal resesif olarak aktarılan (hem anneden hem de babadan mutant gen (değişime uğramış gen) ile aktarılan) kalıtsal bir hastalıktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Avatar

  Besiktas

  9 Temmuz 2018 at 23:43

  kilo alamıyorum sanırım fmf gelisimimi engelliyor 46 kilo olarak kaldim . hamilelik doneminde cok zorluk cekersin cok kotu olursun diyorlar kolisin de kisir yapar diyorlar yorumlarda bazi gunler kagit parçası bile kaldiracak gucum olmuyor cok doktora gittim ama hicbiri ilgilenmedi ozel hastane yada devlet hastanesi fark etmiyor simdi umraniyede tedavi görüyorum onlarda hep ayni sey haftada bir kan veriyorum kan değerlerim normal cikiyor ama ağrıdan ölecek hale bile geliyorum bazen titreme geliyor aniden ataklarim cok kotu geciyor bazen kaburga kemiklerime vuruyor agrilari ve el parmaklarimdaki damarlarim cok agriyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2018 at 17:15

   Akdeniz ateşi hastalarında anlattığınız şikayetler olabilir. Bu hastalığın farklı doktorlardan ziyade romatoloji alanında takip edilmesi gerekir. Karın ağrıları, çeşitli sindirim sistemi sorunları hastaların beslenmesini bozarak zayıflığa da neden olabilir.

   Doktorunuzun verdiği tedaviyi ve doktor takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Bu hastalıkla yaşayanlar için sağlıklı ve düzenli ve sağlıklı ev yemekleriyle beslenme tarzı, sağlıklı yaşam tarzı oldukça önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Defne

  8 Ağustos 2018 at 18:49

  Merhabalar 7 buçuk aylık hamileyim 2.hamileligim 1.hamilelik sorunsuz geçti bu hamileligim hep karin ağrısı bulantı böbrek ağrısıyla geçti ve akdeniz ateşi anne baba abla abim de var fakat ben test yaptırmadım muhtemelen bende de vardır ondan bu etkiler test sonucu 1 ayda çıkıyor ve doğum yapma sürecine geliyor gerek var mı acaba zaten hamileligim yatak döşek bide acillerde geçti ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ağustos 2018 at 00:01

   Bazı hastalarda hastalığın ciddi belirtileri 30’lu yaşlarda da başlayabilir veya bazı etkenler belirtilerin ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Hem anne hem de babada hastalık varsa, bu ebeveynlerin çocuklarında da hastalığın oluşma riski yüksektir. Bir romatoloji uzmanına gidip aile öykünüzü ve şikayetlerinizi anlatmanız belki size daha iyi yardımcı olabilir. Doktorunuz durumunuza, klinik muayene bulgularına, laboratuvar testlerine göre tedavi önerebilir veya doğumunuza kadar sadece koruyucu yöntemlerle takip etmek isteyebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 46. Avatar

  Besiktas

  11 Ağustos 2018 at 22:54

  Merhabalar. romatoloji bölümünden tedavi goruyorum tedavim 2 senedir var . el (parmaklarimdaki) damarlarima cok fazla agri giriyor ve birden elimde ne varsa tonlarca ağırlığa dönüşüyor. bir cok hastanede bir cok doktorla görüştüm hepsi kan alip kan degerleriniz normal diyo ama acısına katlanamıyorum kilo alamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2018 at 20:49

   Akdeniz ateşi hastalarında her ne kadar kan testlerinde bir şey çıkmasa da, maalesef hastalarda anlattığınız şekilde ağrılar olabilmektedir. Parmak ağrılarından şikayet eden hastalar vardır. Bu ağrılar için belki düzenli bir şekilde yapılabilecek parmak, el ve el bileği egzersizleri faydalı olabilir. Ancak öncelikle parmaklarınızın filmi çekilerek parmak eklemlerinizde dejenerasyon olup olmadığının bilinmesi de gerekir. Yani bu problem için fizik tedavi uzmanı görüşü almanız da gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  besiktas12

  14 Ocak 2019 at 01:34

  Merhaba ben tüm yorumları okudum evlenmeyi düşünüyorum ama yorumlardan cok etkilendim kolisini kullanmayı yaklaşık 7-8 aydır kestim kısırlık yapar diye sizce başlamalı mıyım? kısırlık yapar mi kolşisin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ocak 2019 at 23:33

   Sebep ne olursa olsun doktorunuza danışmadan ilacınızı ara vermeyiniz, dozunu azaltmayınız, bırakmayınız. Çünkü bu hastalıkta belli dokularda ve organlarda amiloidoz birikebilir ve organ kaybına, hasarlara neden olabilir.

   Terapötik dozlarda kullanılan kolşisinin en sık karşılaşılan yan etkileri bulantı, kusma, kramplar, karın ağrısı ve ishal gibi gastrointestinal sistem yan etkileridir. Bunlar %10’un üzerinde rapor edilmiştir. %1-10 hastada saç dökülmesi ve iştahsızlık görülebilir.

   Nadir olarak da (%1’den az) döküntü, azospermi (menide çok az sperm olması), agranülositoz (kanda nötrofil çok çekirdekli alyuvarların yokluğu ile ya da çok azalmasıyla belirginleşen yapısal ya da edinsel hastalık), aplastik anemi, kemik iliği supresyonu, hepatotoksisite, miyopati ve periferal nöropati gelişebilir.

   Erkek fertilitesi (üreme yeteneği) ile ilgili yayınlanan bazı küçük serilerde kolşisin kullanan erkeklerde infertilite (kısırlık) rapor edilmiş iken, bu gözlemin başka serilerde tekrarlamadığı konusunda da bazı veriler vardır.

   Kolşisin kullanımında rapor edilen infertilitenin (kısırlığın) sadece ilaca bağlı değil, genetik faktörler ve altta yatan hastalığın kompleks etkileşimine bağlı da olabileceği düşünülmektedir. Yani FMF hastalığının kendisinin de üreme sistemi üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir.

   FMF hastalarında kolşisin tanı anından itibaren kullanılan ve ömür boyu sürdürülmesi gereken en temel tedavidir. Bu tedavinin ataklar tamamen kontrol altına alınsa bile amiloidoz gelişimini engellediği gösterildiği için ilacın kesilmesi veya ara verilmesi mümkün olmamaktadır. Ayrıca bu hastalığın ve kolşisin tedavisinin belli aralıklarla (örn. 6 ayda bir) romatoloji alanında veya romatolojinin bulunmadığı bölgelerde iç hastalıkları alanında kontrolü gerekmektedir. Bu hastalıkta takipler son derece önemlidir.

   Buradan (internet sitesi üzerinden) hiç bir şekilde, herhangi bir öneride bulunmak mümkün değildir, bu nedenle romatoloji uzmanınıza veya takibinizi yapan doktorunuza mutlaka danışmalısınız ve doktorunuza danışmadan tedaviniz konusunda bir değişiklik yapmamalısınız, zaten tedavinizde değişiklik yaptığınız için en kısa zamanda kontrolünüze gitmelisiniz. Bu hastalıkta kontrollerde istenen ve takibi gereken bazı kan, idrar testleri vardır ve bunlar önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  besiktas12

  13 Şubat 2019 at 23:34

  Sol yumurtalığımda 4 santim kist varmış ve hem yumurtalık hem de kist kanama yapıyormuş tedavi nasil olur ve hamilelige engel mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2019 at 08:53

   Yumurtalık kistleri bebeklikte dahil her yaş grubunda görülebilir, ancak çoğunlukla üreme çağındaki kadınlarda görülür. Üreme dönemindeki kadınlarda her ay folikül olarak adlandırılan ve içinde yumurta hücresi bulunan küçük bir kist geliştirir ve bu kist ortalama 2 cm çapına erişir. Bu kist adet döneminin ortasına tekabül eden günlerde çatlar ve yumurtlama denilen bu olay her ay olur. Fakat bazı adet dönemlerinde folüküller (içinde yumurta barındıran kistler) aşırı büyüyebilir.

   Yumurtalık kistlerinin çoğu iyi huyludur ve belirti göstermezler. Ancak bazı yumurtalık kistlerinde bazı belirtiler görülebilir.

   YUMURTALIK KİSTLERİ BELİRTİLERİNE DEĞİNECEK OLURSAK;

   * Adet düzensizliği, lekelenme, adet görememe,
   * Ağrılı adet görme, zamanla ağrının artması,
   * Kasıklarda ağrı,
   * Karında dolgunluk ve basınç hissi,
   * İlişki ırasında ağrı,
   * Büyük kistlerde ele kitle gelmesi, karında şişlik,
   * Göğüslerde dolgunluk,
   * İdrar be bağırsaklar ile ilgili sorunlar,
   * Kilo alma,
   * Bulantı, kusma,
   * Tüylenmede artış,
   * Kısırlık,
   * Kist dönmesi,
   * Kistin yırtılması.

   YUMURTALIK KİSTLERİNDE AMELİYAT GEREKTİREN DURUMLAR İSE;

   * Kitlenin katı veya yarı katı olması,
   * Kistlerin menopoz sonrası gelişmesi veya ilk adetten önce var olması,
   * Kistin 5 santimden büyük olması ve doğum kontrol hapı ile tedavi verilmesine rağmen büyümeye devam ediyor olması,
   * Kistin kötü huylu veya kötü huylu riski taşıması,
   * Kistin hızlı büyüyor olması,
   * Pelviste asit ve metastaz belirtilerinin olması,
   * Kist dönmesi olması, BUNLAR GİBİ DURUMLARDA KİST İÇİN CERRAHİ MÜDAHALE GEREKEBİLİR.

   Doktor kontrolünüzü ve doktorunuz tedavi verirse tedavinize dikkat etmeniz önemlidir. Doktorunuz takip etmek veya cerrahi uygulamak isteyebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 49. Avatar

  Can yoldaşım

  21 Haziran 2020 at 17:46

  Merhaba benim ileri dönük bir ilişkim var ve sevdiğim adamın fmf hastası olduğunu ogrendim ama birşey soramadim üzülmesin diye hiç bir akrabalık söz konusu değil biz evlenirsen birde hamile kalırsam bu hastalığın bebeğe geçme oranı nedir bilgileriniz için çok teşekkür ederim şimdiden saygilarimlar hayırlı günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Haziran 2020 at 22:01

   Akraba olmasanız da, siz de taşıyıcı iseniz hastalığın çocuğa geçme riski artmaktadır. Akdeniz ateşi hastalığı genellikle otozomal resesif geçişli (yani, hem anneden hem de babadan alınan mutasyona uğramış genlerle geçen) bir genetik hastalıktır, ancak % 20 veya daha fazla veya daha az hastada gen mutasyonu tespit edilememekte, bazı hastalarda da tek bir gen mutasyonu ile hastalık görülebilmektedir.

   Partneriniz ile evlenmeyi düşünüyor ve onu kırmadan bu sorun ile ilgili kafanıza takılan soruları çözmek istiyorsanız, üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan genetik analiz bölümüne (siz/kendiniz) giderek genetik testlerinizi yaptırabilir ve genetik danışmanlık alabilirsiniz (bu sayede içiniz daha rahat olur ve genetik uzmanınız size daha iyi yardımcı olacaktır). Eğer sizde FMF hastalığı taşıyıcılığı yoksa, bu hastalığın çocuğunuza/çocuklarınıza yalnızca eşinizden geçme olasılığı daha düşüktür.

   İyi ve mutlu yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git