Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığı Teşhisi

Akdeniz ateşi hastalığı için kesin bir tanı yöntemi yoktur. Hastalığın nöbetleri girdiğinde ağrı sırasında mümkün ise ilk ağrı girdiği gün bir takım kan tahlilleri yapılması tanıda yardımcıdır.

Akdeniz ateşi (FMF) hastalığı nasıl teşhis edilir?

Akdeniz ateşi hastalığı için kesin bir tanı yöntemi yoktur. Hastalığın nöbetleri girdiğinde ağrı sırasında mümkün ise ilk ağrı girdiği gün bir takım kan tahlilleri yapılması tanıda yardımcıdır. Tanı için hastalığın ataklar halinde seyretmesi ve hastalığın özelliklerinin iyi tanınması önemlidir. Akdeniz ateşi hastalığında görülen klinik bulgular bir çok hastalıkta da görülebildiği için hastalığın tanısı genellikle gecikmektedir.

Akdeniz ateşi hastalığında ataklar girdiği zaman yapılabilecek bazı laboratuvar testleri tanıda yardımcı olur. Bu tahlillerden bazıları WBC, MPV, MON, RBC, Sedimantasyon gibi kan değerlerinin yükselmesi tanıda kolaylık sağlar. Hastalar bu testleri devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde yaptırabilirler. Fakat genetik testleri sadece üniversite hastanelerinde yaptırma imkanları vardır.

Akdeniz ateşi hastalığında, tekrarlayan atakları hasta ateş çıktığında ve ağrıların yoğun olduğu sırada gastroentroloji, romatoloji bölümleri veya iç hastalıkları uzmanına görünmesi ve şikayetlerini iyi anlatması tanıyı kolaylaştırır. Bu hastalık acil bölümlerde böbrek taşı düşürme, apandisit, idrar yolu iltihaplanması, kalp şikayetleri, safra kesesi hastalıkları, böbrek sorunları, eklem problemleri, kadın hastalıkları ve reflü hastalığı gibi hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Bu yüzden iyi bir inceleme şarttır. Birden fazla aynı durum tekrarlıyor ise hastanın takip edilmesi gereklidir. Genelde hasta aynı şikayetlere benzer şikayetleri yaşıyor ise kanda Lökosit, sayısının artması eritrositlerin sedimantasyon çökelme, hızının artması Fibrinojenin ve CRP’nin yükselmesi bu testlerin ağrılar sonlanınca normal değere inmesi tanıda destek olur.

Akdeniz ateşi hastalığı teşhisi

Akdeniz ateşi hastalığı teşhisi

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 3. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
 4. Akdeniz ateşi hastalığında beslenme
 5. Akdeniz ateşi hastalığı ve hamilelik
 6. Çocuklarda Akdeniz ateşi hastalığı

4 Yorum

 1. rahime

  20 Aralık 2016 at 18:25

  Merhba size bi sorum olacak eşim fmf hastalığı var kızım 15 aylık ayda bir hastalaniyor nefes almakta zorluk çekiyor ateşi çıkıyor gün boyu öyle merak ettigim eşimden kızıma geçmiş olma ihtimali varmı cevaplarsanz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 14:58

   FMF hastalığı sarıcı bir hastalık değildir. Fakat genetik bir hastalıktır ve babadan, anneden çocuklara hastalık taşınabilir. Özellikle hem anne hem de baba tarafında bu hastalığın genleri taşınıyorsa çocuğun hasta olma ihtimali daha yüksektir.

   Yani biriniz hasta biriniz taşıyıcı olabilir veya geçmiş kuşaklardan aktarılabilir. Evet söylediğiniz durumlar kızınızda FMF hastalığı olabileceğini akla getirmektedir.

   Bu hastalık her hastada aynı belirtiler ile seyretmeyebilir, her hastada aynı yaşlarda ortaya çıkmayabilir.

   Genetik danışmanlık almanız önemlidir ve ihmal edilmemelidir, çünkü anne ya da baba hasta olduğunda çocuklarda hastalığın görülme riski hastalığı hiç taşımayanlara ve hastalık olmayanlara göre daha fazladır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Kemal coskun

  26 Eylül 2018 at 00:53

  Slm hocam bebegım 15 aylık bir ay boyunca haftada bir ateşi yukseldi kan idrar bi bulgu rastlanmadı sımdi yırmı gundur iyi şükür allah a genetık verdık orda kesın cıkarmı ailede yok hoşcakalın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 21:35

   Çocuklarda ateşle birlikte aynı klinik tablonun yılda 6 defadan fazla tekrarlaması tekrarlayan ateş olarak adlandırılır.

   ÇOCUKLARDA TEKRARLAYAN ATEŞİN ANA NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Yineleyen üst solunum yolu enfeksiyonları
   * Üriner sistem enfeksiyonları
   * Viral, bakteriyel ve paraziter enfeksiyonlar
   * Birincil immün yetersizlikler
   * Konjenital siklik nötropeni
   * Sistemik jüvenil idyopatik artrit
   * Sistemik lupus eritematozus
   * Behçet hastalığı
   * Alesek Akdeniz ateşi hastalığı
   * Kriyoprinopatiler
   * Diğer otoenflamatuvar hastalıklar
   * Lösemiler
   * Lenfomalar
   * Nöroblastom
   * Solit tümörler
   * PFAPA sendromu.

   Eğer Akdeniz ateşi hastalığı ise, sizde hastalık yoksa bile taşıyıcı olabilirsiniz veya üstte bahsi geçen diğer periyodik ateş sendromu nedenlerinin araştırılması gerekebilir. Anne-baba olarak sizin de genetik testlerinizi yaptırmanız gerekebilir.

   Doktorunuz size çıkan sonuçlara göre yönlendirme yapacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git