Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığı Tedavisi

Ailevi akdeniz ateşi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi hastalığın genetik olduğundan hastalığın tamamen iyileşmesi demek değildir.

Fmf tedavisinde uygulanan yöntemler

Ailevi akdeniz ateşi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi hastalığın genetik olduğundan hastalığın tamamen iyileşmesi demek değildir. Hastalığın vücutta oluşturduğu karaciğerde, böbreklerde, midede, bağırsaklarda, göğüs kafesinde, idrar yollarında iltihaplanmalardan kaynaklanan hasarları daha aza indirmektir. Bunun için kolşisin kullanılmaktadır. Kolşisin çiğdem (colcihicum auttumnale) bitkisinden elde edilmektedir.

Yurdumuzda (colchicum dispert ) veya kolşisin adı ile satılmaktadır. Co 5 mg draje iltihabı önleyici özelliğinden dolayı gut ve Behçet hastalığı gibi hastalıklarda da kullanılmaktadır. Ailevi akdeniz ateşi hastalığında kolşisin iki önemli nedenden kullanılır. Fmf ataklarının azalması veya hafifletilmesi için, kolşisin doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli kullanılır ise hastalarda ataklar daha seyrek veya daha hafif geçebilir. Sadece ağrılar girdiğinde kullanılması fayda sağlamaz. Çünkü ilaç düzenli kullanımda koruyucu olur.

Akdeniz ateşi hastalarında amiloidoz gelişimi nasıl önlenir?

Amiloidoz gelişimi, kolşisin düzenli ve yeterli dozda alındığında amiloidoz gelişimini önlenmektedir. Hatta amiloidoz gelişmiş hastalarda idrar ile protein kaybı ve böbrek yetmezliği belirtilerinde azda olsa düzelme gözlenmektedir. Alınması gereken kolşisin dozu hastaların kilosuna göre deşiklik göstermekle beraber, bir yetişkinin günde 1.5 mg ya da üzerinde olması önerilmektedir. Daha düşük dozların atakların yinelemesini önlese bile amiloidoz gelişimini önlemediği düşünülmektedir. İlaç günde bölünmüş 2 ya da 3 doz halinde alınır. Doz atlamalarının ağrıların yinelemesine sebep olduğu hastaların genelinde görülmüştür.

Kolşisin tedavisi

Kolşisin tedavisi

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 3. Akdeniz ateşi hastalığı teşhisi
 4. Akdeniz ateşi hastalığı genetik mi
 5. Akdeniz ateşi hastalarında beslenme
 6. Akdeniz ateşi hastalığı atakalrında ne yapılabilir
 7. Akdeniz ateşi hastalığında hamilelik
 8. Çocuklarda akdeniz ateşi hastalığı

2 Yorum

 1. Zeynep Karayel

  27 Ağustos 2015 at 17:09

  Merhaba kuzenimde akdeniz ateşi var.Kendisi beş yaşında kolşisin kullanabilirdi

  • Adsız

   27 Ağustos 2015 at 19:28

   Ailesel Akdeniz ateşi hastalığının ataklarını kontrol altına alabilmek ve amiloidoz gelişimini önleyebilmek için kullanılabilen tek ilaç kolşisindir. Kolşisin hastanın durumuna göre verilen dozda ve düzenli kullanıldığında atakların engellenmesinde veya daha hafif geçmesinde oldukça etkilidir. Çocuklarda kullanılabilecek kolşisin dozu hakkında kesin bir veri yoktur. Bu durumun kararını çocuk doktoru ve romatoloji uzmanları çocuğun belirtilerine ve CRP, sedimantasyon kan testleri sonuçlarına göre karar verebilir. Çocuklarda 0,5-1 mg/gün bölünmüş dozlarda, verilebilir. Kolşisin tedavisini başlamadan önce hastalığın kesin Fmf olduğunun saptanması için genetik testler yapılmalı ve diğer romatizmal hastalıklardan ayırt edilmelidir. Hastalığın başlama yaşı genellikle 5-10-20 yaşları arasıdır. Kolşisin tedavisi tek seferlik değildir ve ömür boyu kullanılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git