Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığı Belirtileri

Ailevi akdeniz ateşi hastalığının başlama yaşı vakaların 2/3'ünde 10 yaşına ulaşmadan ortaya çıkabilir.

Ailevi akdeniz ateşi hastalığı nasıl anlaşılır?

Ailevi akdeniz ateşi hastalığının başlama yaşı vakaların 2/3’ünde 10 yaşına ulaşmadan ortaya çıkabilir. Akdeniz ateşi hastalığının belirtileri, hastaların % 90’ında 20-30 yaşları civarında belirginleşmeye başlar. Ataklar genellikle 48 saat sürdüğü gibi bazen 4-5 gün bile sürebilir ve ataklar geçtikten sonra hastalar normal sağlığına geri döner. Hastalık bir anda ortaya çıkmayacaktır.

Akdeniz ateşi hastalığı farklı ağrılar ile baş gösteren bir hastalık olduğundan bir iki saat içinde azar azar giren, sonra bir anda çoğalan, karın bölgesini komple kaplayan dayanılmaz bir karın ağrısı, geneli böyle olan ve ayda bir iki ayda bir gelen ataklar ağrı ilk girdiği sıralarda hafiften artmaya doğru devam edip çoğaldıkça karında şişme, acı veren hareketlilik, gaz çıkarma ihtiyacı duyup çıkarma zorluğu, sık sık gerinme ihtiyacı sanki çatlayacak gibi, atakların çoğunda yüksek ateş, ateş ile birlikte titreme, bazılarında ateş daha hafif, bütün eklemlerde parmaklar dahil dayanılması güç ağrılar, nefes almada zorluk, çok yoğun uykusuzluk hissi, hiç uyuyamayacak kadar yoğun ağrılar, bazı ataklarda da önce göğüs kafesinden başlayan omuzlara kalbi de sıkıştıran yine çok kuvvetli ağrılar, bazı hastalarda baş ağrısı şeklinde belirtiler gösterir.

Bazı ataklarda da sadece kasık bölgesini daha çok etkileyen yine zor olan ağrılar ve bütün bu ağrılar en az 8 saat hafifleyince en az 2-3-5 gün devam edebilir ve bu sırada idrarda yanma, tıkanma, yapma zorluğu görülebilir. Aynı Zamanda ishal veya kabızlık yaşanabilir. Bütün bu sıkıntılar ağrıyı dayanılmaz hale getirebilir. Fmf hastalığında ataklar kadınlarda genellikle adet günlerinde meydana çıkar ve adet sancısı daha ağır geçer. Çoğu zaman adet kanamasında azalma ve erken bitme olduğundan ağrılar şiddetlenmektedir.

Bu durum erkeklerde daha çok ishal ve karın ağrıları, diz ağrıları, kusma, gibi Değişiklikler ile de görülmektedir. Bu ağrılar girdiğinde hastalar genelde acillik olurlar. Fakat acilde bu durum böbrek taşı düşürme, apandisit ve idrar yolu iltihaplanması gibi rahatsızlıklar ile karıştığından en doğrusu gastroentroloji, iç hastalıkları veya romotoloji bölümlerine baş vurmaları ve hastaların şikayetlerini daha iyi bir şekilde anlatmaları oldukça önemlidir.

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
  2. Akdeniz ateşi hastalığı teşhisi
  3. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
  4. Kolşisin nedir
  5. Akdeniz ateşi hastalığında ataklar
  6. Çocuklarda akdeniz ateşi hastalığı
  7. Akdeniz ateşi hastalığı ve hamilelik

20 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git