Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

AIDS Tedavisinde Yeni Gelişmeler

Son çıkan haberler doğrultusunda, Fransa'da doğuştan HIV pozitif olan 18 yaşındaki bir kadının, 2 yıldır tedavi görmediği ve ilaç almadığı halde sağlıklı bir hayat sürdüğü ortaya çıktı.

AIDS hastalığı ve HIV virüsünü yenmek mümkün mü?

Son çıkan haberler doğrultusunda, Fransa’da doğuştan HIV pozitif olan 18 yaşındaki bir kadının, 2 yıldır tedavi görmediği ve ilaç almadığı halde sağlıklı bir hayat sürdüğü ortaya çıktı.

Uzmanların yaptığı açıklamada, adı açıklanmayan kadının doğumdan itibaren 5 yıl süresince ilaç tedavisi aldığını, lakin daha sonra ailesinin isteği ile ilaç tedavisini bıraktığını bildirmişlerdir.

Uzmanların açıklamasına göre, tedaviyi bırakmasına rağmen Fransız kadının kanındaki HIV pozitif seviyesi geçen zaman içinde zor fark edilecek düzeye gerilemiştir.

Kadının bedeninde HIV virüsünün bir etkisinin olmadığını belirten uzmanlar bu durumun oldukça nadir görüldüğünü belirtmişlerdir. Uzmanlar şimdi bu ilginç vakanın derinliklerini araştırmaktadırlar.

Doktorlar, erken teşhis ve hastalığın ilk evrelerinde başlanan yoğun tedavinin etkili olduğu veya kadının metabolizmasının virüse karşı bir tür bağışıklık geliştirdiği için bu virüsü yendiğini tahmin etmektedirler.

HIV virüsü nedir?

HIV virüsü, AIDS’ye yol açan Human immunodeficency virüsün (bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan virüs) kelimelerinin kısaltılmasıdır. HIV virüsü taşıyan insanlar ”HIV pzitif” ya da HIV enfeksiyonlu olarak tanımlanır.

HIV virüsü insandan insana HIV virüsü taşıyan birisinin kanı, spermi ya da vajinal akıntıları ile bulaşır. Bu durum vajinal, oral veya anal seks sırasında gerçekleşir. Tek eşliliği seçerek ya da prezervatif kullanarak HIV virüsünden korunmak mümkün olabilir.

Ayrıca HIV virüsü taşıyan biri ile aynı iğneyi kullanmak veya dövme yaptırmak gibi etkenler ile de HIV virüsü bulaşabilir.

HIV belirtileri

HIV belirtileri diğer yaygın görülen enfeksiyonel hastalıkların belirtilerine çok benzeyebilir. Fakat HIV o kadar erken belirti vermez.

Belirtiler arasında, aşırı ve sürekli yorgunluk, ateş, üşüme ve gece terlemesi, ani kilo kaybı, boyundaki, koltuk altı veya kasık bölgesindeki bezlerde şişme, ağızda beyaz noktalar veya garip lekeler, ciltte lekeler ya da kabarık veya düz, acısız ve mor gibi renkte yumrular, sürekli öksürme veya kuru öksürük, ishal, iştah azalması gibi belirtiler görülür ya da HIV virüsü taşıdığı halde bu belirtilerin hiç biri görülmeyebilir.

AIDS nedir?

AIDS, kazanılmış bağışıklık eksikliği sendromu olarak tanımlanabilir. Hastalık, vücudun bağışıklık sistemini saldıran ve vücudun kendisini enfeksiyonlara karşı koruyamamasına neden olan ve HIV adı verilen virüsten kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık nedeni ile çeşitli hastalıklara ve kanser türlerine yakalanma riski artar. AIDS, HIV enfeksiyonunun ilerlemiş halidir. Yetişkinlerde HIV enfeksiyonu belirtileri 7 ile 10 yıl arasında kendini gösterir.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve belirtileri
  2. En çok ölüme neden olan hastalıklar
  3. Hepatit B belirtileri ve tedavisi
  4. Ebola hemorajik ateşi belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git