Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

AIDS Hastalığı ve HIV Virüsünü Yenmek Mümkün mü?

Son çıkan haberler doğrultusunda, Fransa'da doğuştan HIV pozitif olan 18 yaşındaki bir kadının, 2 yıldır tedavi görmediği ve ilaç almadığı halde sağlıklı bir hayat sürdüğü ortaya çıktı.

Son çıkan haberlere  göre, Fransa’da doğuştan HIV pozitif olan 18 yaşındaki bir kadının, 2 yıldır tedavi görmediği ve ilaç almadığı halde sağlıklı bir hayat sürdüğü ortaya çıktı.

Uzmanlar yaptığı açıklamada, adı açıklanmayan kadının doğumdan itibaren 5 yıl süresince ilaç tedavisi aldığını, lakin daha sonra ailesinin isteği ile ilaç tedavisini bıraktığını belirtmişlerdir. Tedaviyi bırakmasına rağmen Fransız kadının kanındaki HIV pozitif seviyesi geçen zaman içinde zor fark edilecek düzeye gerilemiştir. Kadının bedeninde HIV virüsünün bir etkisinin olmadığını belirten uzmanlar bu durumun oldukça nadir görüldüğünü belirtmişlerdir.

Uzmanlar şimdi bu ilginç vakanın derinliklerini araştırmaktadırlar. Doktorlar, erken teşhis ve hastalığın ilk evrelerinde başlanan yoğun tedavinin etkili olduğu veya kadının metabolizmasının virüse karşı bir tür bağışıklık geliştirdiği için bu virüsü yendiğini tahmin etmektedirler.

HIV virüsü nedir?

HIV virüsü, AIDS’ye yol açan Human immunodeficency virüsün (bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan virüs) kelimelerinin kısaltılmasıdır. HIV virüsü taşıyan insanlar ”HIV pozitif” ya da HIV enfeksiyonlu olarak tanımlanırlar.

HIV virüsü insandan insana HIV virüsü taşıyan birisinin kanı, spermi ya da vajinal akıntıları ile bulaşır. Bu durum vajinal, oral veya anal cinsellik sırasında gerçekleşir. Tek eşliliği seçerek ya da prezervatif kullanarak HIV virüsünden korunmak mümkün olabilir. Ayrıca HIV virüsü taşıyan biri ile aynı iğneyi kullanmak, dövme yaptırmak gibi etkenler ile de HIV virüsü bulaşabilir. Çocuklara HIV virüsü anneden plasenta aracılıyla ya da doğum sırasında doğum kanalından bulaşabilmektedir.

HIV belirtileri

HIV belirtileri diğer yaygın görülen enfeksiyonel hastalıkların belirtilerine çok benzeyebilir. Fakat HIV o kadar erken belirti vermez.

Belirtiler;

 • Aşırı ve sürekli yorgunluk,
 • Ateş, üşüme ve gece terlemesi,
 • Ani kilo kaybı,
 • Boyundaki, koltuk altı veya kasık bölgesindeki bezlerde şişme
 • Ağızda beyaz noktalar veya garip lekeler
 • Ciltte lekeler ya da kabarık veya düz, acısız ve mor gibi renkte yumrular
 • Sürekli öksürme veya kuru öksürük,
 • İshal,
 • İştah azalması, bunlar gibi belirtiler görülür ya da HIV virüsü taşıdığı halde bu belirtilerin hiç biri görülmeyebilir.

AIDS nedir?

AIDS, kazanılmış bağışıklık eksikliği sendromu olarak tanımlanabilir. Hastalık, vücudun bağışıklık sistemini saldıran ve vücudun kendisini enfeksiyonlara karşı koruyamamasına neden olan ve HIV adı verilen virüsten kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalık nedeni ile çeşitli hastalıklara ve kanser türlerine yakalanma riski artar. AIDS, HIV enfeksiyonunun ilerlemiş halidir. Yetişkinlerde HIV enfeksiyonu belirtileri 7 ile 10 yıl arasında kendini gösterir.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve belirtileri
 2. En çok ölüme neden olan hastalıklar
 3. Hepatit B belirtileri ve tedavisi
 4. Ebola hemorajik ateşi belirtileri

2 Yorum

 1. Cem ekinci

  5 Haziran 2017 at 20:01

  2017 yılında bir gelişme mekalesi okuyamadım bu virüsle ilgili. kesin ilaç tedavisi varmı? Aşı üretildi diye haberler mevcut ama güncelligi nedir bilmiyorum. Konuyla ilgili yardimlarinizi bekliyorum. Hoşçakalın.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 20:35

   Etkili ve emniyetli bir HIV-1 aşısının geliştirilmesinin AIDS salgınını dünya çapında önlemek için en iyi çözüm olacağı bir gerçektir. Ancak uzun yıllardır bu konuda yapılan çalışmaların yeterli başarıyı sağlamadığı bilinmektedir. HIV aşısının amacı enfeksiyonu önlemek ya da enfeksiyonu takiben viral yükü azaltmak ve klinik hastalık ilerleyişini yavaşlatmaktır. Bu enfeksiyon için 50’den fazla aşı adayı 1987’den beri sağlıklı gönüllülerde denenmiş, fakat kullanıma yakın bir aşı geliştirilememiştir.

   Güncel HIV tedavileri HIV virüsünü vücuttan atmaz. HIV’nün kronik bir hastalık gibi düzenli takip ve tedavisi önemlidir. Bu virüs hakkında daha fazla bilgiyi enfeksiyon hastalıkları bölümünden de alabilirsiniz. Güncel tedaviler ve yapılan çalışmalar enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından daha doğru takip edilmektedir. Enfeksiyon hastalıkları bölümü üniversite ve araştırma hastanelerinde bulunmaktadır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git