D

Ağız Hijyeni Nedir? Ağız Bakımı Nasıl Olmalı? Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı Hakkında Bilgiler

Ağız hijyeni (ağız bakımı), ağız ve dişleri temiz tutmak ve diş çürümesi, diş eti iltihabı ve diğer diş eti hastalıkları ve halitoz (kötü kokulu nefes) riskini azaltmak için alınan önlemlerdir. Ağız hijyeni, düzenli ve düzgün diş fırçalama, tartarları temizlemek için dişleri diş ipiyle temizleme ve diş taşı (tartar) temizletme gibi işlemlerle sağlanır.

 • Diş sağlığını korumak için en gerekli uygulamalardan birincisi ve en kolayı dişlerimizi fırçalamaktır.
 • Diş ipinin doğru kullanımı ile, diş fırçasının ulaşamadığı (dişeti çizgisinin altı ve dişlerin arası gibi) yerlerdeki yiyecek artıklarının temizlenmesi sağlanır ve plak oluşumu önlenebilir.
 • Tartar birikimini göstermeye yardımcı olması için açıcı maddeler kullanılabilir. Tartar (dişler üzerindeki bir mineral birikimi) ve plakların kazıma ve parlatma ile profesyonel olarak temizlenmesi genellikle rutin check-up sırasında diş hekimleri ya da hijyenistler tarafından yapılır. Periodontal hastalıkta daha sık tedavi gerekebilir
 • Takma dişlerin her yeri fırçalanır, ağız içi temizlenir ve hemen takılmayacak ise protez dişler temizleme losyonlarına konulur.

Diş fırçalamanın önemi nedir?

Dişlerimizi fırçalamanın amacı, mekanik olarak gıda artıklarını ağızdan temizlemektir. Bu sayede ağız içinde bakteri oluşumu, diş çürüğü oluşumu ve diş hastalıkları da önlenebilir.

Dişleriniz için seçeceğiniz diş fırçası ve diş macunu da son derece önemlidir. Bunların seçimini yaparken, onay almış ve diş hekiminizin önerdiği ürünleri satın almanız önemlidir.

İyi diş fırçası nasıl olmalı?

 • Diş fırçanız ağız içinde ulaşılması zor yüzeylere göre tasarlanmış olmalıdır.
 • Fırçanın başlığının büyük olmamasına dikkat edilmelidir (ağız içinde hareket ettirmenin kalay olması için).
 • Diş fırçası alırken dişler ve diş etlerine hasar vermeyecek uygun sertlikte kıllı diş fırçaları tercih edilmelidir. En uygun olan fırça tipleri naylon ve orta sertlikteki fırçalardır. Çünkü sert kıllı fırçalar diş minelerine zarar verebilirken, çok yumuşak olan fırçalar ise yeterli temizlik sağlamayabilir.
 • Diş fırçasının sapı ıslakken bile elde kaymamalıdır.
 • Eğer elektrikli, şarjlı, pilli bir diş fırçası almak isterseniz, ileri geri ve sağa sola hareket teknolojisi ile çalışan diş fırçalar alınmalıdır.

Diş fırçası kaç ayda bir değiştirilmeli?

Diş fırçası kişisel kullanım içindir ve başkalarıyla paylaşılmalıdır.

Diş fırçası en az 6 ayda bir değiştirilmelidir. Kıl demetleri birbirinden ayrıldığında, dağıldığında, sağa sola eğildiğinde, rengi sarardığında diş fırçasının bozulduğu kolayca anlaşılır ve bu özellikleri taşıdığında diş fırçanızın değişme zamanı gelmiş demektir.

Doğru diş macunu seçimi nasıl olmalı?

 • Diş taşı oluşumuna yatkın kişiler tartar önleyici (anti-tartar) özelliği olan diş macunlarından kullanmaya özen göstermelidir.
 • Ağız yapısı diş çürümesine yatkın kişiler ise fluorid içeren diş macunlarından kullanmayı tercih etmelidir.
 • Belirli aralıklarla farklı özellikler taşıyan macunlardan kullanarak her birinin içinde bulunan çeşitli maddelerden de dişlerin fayda görmesi sağlanmalıdır.

Diş eti sağlığı için haftada bir kez kullanılan macun, beyazlatıcı, ağız gargaraları ve benzeri ürünler diş doktoru önerisi alınmadan kullanılmamalıdır.

Diş fırçalama kuralları

 • Diş fırçasını ıslatmamalıyız,
 • Fırçamızın üzerine nohut büyüklüğünde diş macunu koymamız yeterlidir (daha fazla macun koymanın dişleri daha iyi temizleyeceği görüşü doğru değildir),
 • Dişlerimizi fırçalarken diş eti hizasından başlayıp, ağız boşluğuna doğru küçük dairesel hareketlerle fırçalama işlemine başlamalıyız,
 • Fırçalama sırasında dişlere çok fazla baskı uygulamamalıyız. Fazla baskı uygulanması dişlerin daha iyi temizleneceği anlamına gelmez, aksine diş ve diş etlerinde geri dönüşümü olmayan hasarlara sebep olabilir,
 • Alt ve üst dişlerimizi birleştirilmeden ayrı fırçalamalıyız. Üst çenede üstten aşağıya, alt çenede aşağıdan yukarıya süpürge hareketiyle fırçalamalıyız,
 • Dişlerimizin yanağa, dudağa, dil ve damağa bakan yüzeylerini aynı şekilde fırçalamalıyız,
 • Dişlerin çiğneyici yüzeylerini ise ileri geri hareketlerle fırçalamalıyız,
 • Son olarak dil yüzeyini de fırçalayarak diş fırçalama işlemini bitirmeliyiz.

Dişler günde kaç kez ve ne zaman fırçalanmalı?

Dişlerimizi sabah ve akşam yatmadan önce olmak üzere güde 2 kez öğünlerden sonra fırçalamalıyız. Fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır.

Diş ipi kullanımı neden önemlidir?

Diş ipi kullanmak, dişlerin aralarında kalan besin artıklarının temizlenmesi için oldukça faydalı bir uygulamadır. Dişleri düzenli olarak fırçalamak çok önemli olmakla birlikte, dişlerin arasındaki ulaşılmayan yerlere ulaşılması açısından her gün bir kez diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipinin akşam yemeklerinden sonra veya yatmadan önce kullanılması önerilir.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ipi dişler fırçalandıktan sonra kullanılır.

 • Uygun uzunluktaki diş ipinin bir ucu bir elin işaret veya orta parmağına diğer ucu ise diğer elin işaret veya orta parmağına dolanır, böyle yapılarak ipin kullanılacak bölümünün ortada kalması sağlanır.
 • Ortada kalan ip bölümü dişler arasından geçirilir, bu işlem sert yapılmamalıdır. İp diş etine indirildikten sonra ağız boşluğuna doğru diş aralarını sıyıracak şekilde indirilir, bu işlem sırasında diş etine zarar vermemeye özen gösterilmelidir.
 • Diş ipi her dişin çevresinde C harfi çizecek şekilde ileri-geri ve yukarı-aşağı hareket ettirilerek ara yüz temizlenir.
 • Diş ipi önce üst çene sonra da alt çene olmak üzere tüm diş aralarına uygulanır. İşlemden sonra bol su ile ağız çalkalanır.

Diş ipini üstte bahsedildiği gibi kullanamayan kişilerde sapan şeklinde üst ve alt çeneye uygun şekilde açılandırılmış bir taşıyıcı üzerine sabitlendirilmiş diş ipi bulunduran araçlar da kullanılabilir.

Protez diş nasıl temizlenir?

Protez dişler mutlaka gece yatmadan önce temizlenmelidir.

 • Protez dişleri temiz bir mendil ya da gazlı bez ile çıkardıktan sonra, öncelikle diş etleri ve dil yüzeyi yumuşak bir fırça ile ya da ağız solüsyonu ile ağız içi temizlenir.
 • Çıkarılan protez dişler diş macunu ve ılık su ile temizlenir, takma dişlerin yüzeyleri fırçalanır, fırçalama işleminden sonra protezler iyice durulanır ve yeniden takılmayacak ise ağzı kapalı bir kapta, su veya buna uygun solüsyon içinde saklanır.
 • Protez dişler ağız içine yerleştirilirken, önce üst dişler sonra alt dişler yerleştirilir.

Beslenme ve ağız/diş sağlığı

Hem vücudun genel sağlığı hem de ağız /diş sağlığı için, ihtiyaç duyulan besinlerin yeterli ve dengeli tüketilmesi gerekir. Aksi taktirde kas ve kemik yapısı yeterli gelişemez, vücut enfeksiyonlara karşı daha dayanıksız hale gelir ve ağız sağlığı da bundan etkilenir. Özellikle çocuklar için kalsiyum, fosfor ve flor içeren dengeli beslenme programının uygulanması büyük önem taşır.

 • Peynir, tavuk veya diğer etler ve kuruyemişler veya süt gibi besinler diş minesi ve ağız içi asiditeyi düşürerek veya yeniden mineralize olması için gerekli olan kalsiyum, fosfor ihtiyacını karşılayarak ağız ve diş sağlığının korunmasında yararlıdır.
 • Elma, armut gibi sert meyveler ve sebzeler doğal şeker içerdiği halde, bu şekeri seyreltecek kadar suludurlar. Ayrıca tükürük akış hızını arttırarak antibakteriyel özelliklerinden dolayı dişlerin çürümesini önlemede fayda sağlarlar.
 • Su dişlerin üzerindeki besin artıklarını temizlediği için ağız içindeki şeker asitlerini seyreltir, bu nedenle uygun aralıklarla yeterli su tüketimi son derece önemlidir.

Karbonhidratlı, şekerli ve asitli yiyecek ve içecekler dişler üzerinde kolaylıkla bakteri plağı oluşturur ve diş plağına, diş eti hastalıklarına ve dişlerin çürümesine neden olurlar. Özellikle öğün aralarında bu tür gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Diş Taşı Nasıl Temizlenir
 2. Peridonti Nedir
 3. Peridontit Nedir, Neden Olur
 4. Gingivitis Nedir, Neden Olur
 5. Diş Beyazlatma İşlemi Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git