Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Ağır Kombine İmmün Yetersizliği Nedir? (Severe Combined İmmunodeficiency, SCID)

İmmün sisteminin yetersiz çalıştığı ya da hiç çalışmadığı nadir bir konjenital (doğuştan beri olan) bozukluktur.

Ağır kombine immün yetersizlik olduğu nasıl anlaşılır?

İmmün sisteminin yetersiz çalıştığı ya da hiç çalışmadığı nadir bir konjenital (doğuştan beri olan) bozukluktur. Ağır kombine immün yetersizliği (SCID) ile doğan çocuklar enfeksiyonlara oldukça yatkındır. Gelişme geriliği ve çok sayıda ağır enfeksiyonlar (solunum yolu ve gastrointestinal  sistem enfeksiyonları gibi), deri döküntüleri, tekrarlayan oral enfeksiyonlar ve zatürre gibi belirtileri görülebilir.

İmmün yetmezlik tedavisi

İmmün yetmezlik tedavisi

Ağır kombine immün yetersizliği teşhisi ve tedavisi

SCID’ın tanısının erken konmasının hayati önemi bulunmaktadır ve hastalığın tanısı lenfosit (bir tür akyuvar) düzeylerinin saptandığı kan testleri ile doğrulanır. Hayatın ilk birkaç ayında yapıldığında hastalığın en etkin tedavisi kök hücre ya da kemik iliği transplantasyonudur. SCID olan çocukların çoğu başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve hayatlarına normal şekilde devam edilebilirler.

Kombine immün yetmezliğin neden olduğu hastalıklar

  1. Bebeklerde ateşlenme nedenleri
  2. Bağırsak enfeksiyonları nedenleri
  3. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları
  4. Zatürre belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git