Ağız Hastalıkları

Aft Hastalığı Neden Olur? (Ağız Ülseri Nedir?)

Aftlar ağız içinde ve dudaklarda görülen ağrılı yara ve ülserlerdir. Aftlar her yaş grubunda görülebildikleri gibi ağırlıklı olarak 10 yaş ve daha büyük insanlarda ortaya çıkar.

Ağız aftları (ülserleri) nedenleri ve tedavisi

Aftlar ağız içinde ve dudaklarda görülen ağrılı yara ve ülserlerdir. Aftlar her yaş grubunda ve bebeklerde de görülebildikleri gibi ağırlıklı olarak 10 yaş ve daha büyük insanlarda ortaya çıkar. Aftların asıl nedeni bilinmemektedir, ama diş fırçalamanın sert olması, yeterli vitamin alamama, duygusal ve fiziksel stresler, ağız içini hasarlayan diş tellerinin kullanılması, adet dönemleri, hormonal değişiklikler, bazı sistemik hastalıklar, bazı metabolik hastalıklar ve özellikle virüs enfeksiyonları gibi nedenler ağız aftlarına yol açabilmektedir.

Ağız aftları (ülserleri) belirtileri

Aftların belirtileri arasında genellikle ilk belirti dudak, dil, yanak içi, ağız tavanı ya da dişetlerindeki bir yanma ya da rahatsızlık hissidir. Daha sonra beliren küçük kırmızı leke açılarak bir afta dönüşür. Daha sonra rengi beyaz ya da sarıya döner ve etrafında kırmızı bir hale oluşur. Yara ağrılı olabilir ise ağrı 3-4 gün içinde azalır. Ağrı nedeni ile hasta çocuk ise çocuğun hasta erişkin ise erişkinin bir şey yemesi ya da içmesi zorlaşabilir. Ağız içinde bir tek yerde sorun olabileceği gibi üç ya da daha fazla sayıda aft da görülebilir. Bazen bu aftlar iyileşmeden hemen önce ince gri bir zar ile kaplanabilir. Genelde aftlar kendiliğinden 10 gün-2 hafta içinde iyileşebilirler.

Ağız aftları (ülserleri) teşhisi

Aftların tanısı görünümleri nedeni ile kolayca tanınabilir. Aft sorunu olan hastanın doktora gitmesi şart değildir. Ancak aftlar iyileşmiyor ise ya da 2 haftadan daha uzun bir süre devam ediyor ise doktora baş vurmak önemlidir. Eğer senede 2-3 defadan daha sık aft oluşuyor ise de doktora gitmek gerekir.

Ağız aftları (ülserleri) tedavisi

Aftlar 2-3 hafta içinde tedavi olmaksızın iyileşebilir. Bir bardak suda yarım çay kaşığı tuzu eriterek de bir ağız gargarası hazırlanabilir. Aft sorunu olan hastanın günde 3-4 defa bu su ile ağzını çalkalaması gereklidir. Hasta aftları zedeleyebilecek yiyecek ve içeceklerden uzak kalmalıdır. Her gün dişler dikkatle fırçalanıp temizlenmeli ve ağız enfeksiyonlarının önlenmesi için diş doktoruna başvurulmalıdır.

Sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Ağız kuruluğu nedenleri ve tedavisi
  2. Oral yara nedenleri ve tedavisi
  3. Ağız kanseri nedenleri ve tedavisi
  4. Ağız kokusu nedenleri ve tedavisi
  5. Diş taşı (tartar) nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git