A

Adrenokortikotropik Hormon (ACTH) Nedir?

Adrenokortikotropik hormonun etkileri ve bozuklukları

Adrenokortikotropik hormon (kortikotropin) için sıkça kullanılan bir kısaltmadır. ACTH pitüiter bezin (beyin tabanında) ön kısmında üretilir ve çeşitli kortikosteroid hormonlar salgılamak üzere böbreklerin üst ucunda yerleşmiş olan adrenal bezlerin dış tabakasını (adrenal korteks) uyarır. ACTH adrenal korteks hücrelerinin büyümesi ve varlığını sürdürmesi için de gereklidir.

Adrenokortikotropik hormonun işlevi nedir?

ACTH’nun en önemli fonksiyonu hidrokortizon (kortizol) üretimini artırmak üzere adrenal korteksi uyarmaktır. ACTH, adrenal korteksin aldosteron ve androjen hormonlar salgılamasında da etkilidir. 

ACTH üretimi hem hipotalamus (beynin ortasında bir alan) hem de kandaki hidrokortizon düzeyini içeren bir geri besleme mekanizması tarafından kontrol edilir. ACTH düzeyleri yüksek olduğunda hidrokortizon üretimi artar ve bu da ACTH’nun pitüiter bezden salgılanmasını baskılar. Eğer ACTH düzeyleri düşük ise, hidrokortizon üretimi düşer ve hipotalamus, pitüiter bezi ACTH üretimini artırmak üzere uyaracak olan faktörleri salgılar.

ACTH düzeyleri strese, duygulara, hasara,  yanıklara, enfeksiyona, cerrahiye ve kan basıncına yanıt olarak yükselir. Kanser tipindeki tümörler, özellikle tiroid kanserleri bazen ACTH’ya benzyen ve semptomlara yol açan bir kimyasal madde salgılayabilir.

Adrenokortikotropik hormonu üretimi neden bozulur?

ACTH üretimini bozukluklarının nedenleri arasında pitüiter bezin tümörü aşırı ACTH üretimine neden olarak bozukluğa neden olabilir ve bu da, adrenal korteksten hidrokortizonun aşırı üretilmesine yol açar. Bu duruma bağlı olarak ta Cushing sendromu gibi (bir hormonal bozukluk) ortaya çıkabilir. Yetersiz ACTH üretimi azalmış hidrokortizon üretimine neden olur ve bu durum hipotansiyon (düşük kan basıncı) gibi bir soruna yol açar. 

Adrenokortikotropik hormon tedavisi nedir?

ACTH’nun tedavi amaçlı kullanımı, sentetik ACTH bir zamanlar artrit tedavisinde veya alerjiyi tedavi etmek için verilmiştir. Günümüzde ACTH çok faz kullanılmamaktadır. 

Hormon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. ADH (antidiüretik hormon) nedir
  2. Addison hastalığı nedenleri ve belirtileri
  3. Akromegali (kontrolsüz büyüme) nedenleri
  4. Hashimato hastalığı nedir
  5. İnsülin direnci neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git