Hastalıklar ve Tedaviler

Adet (Regl) Sancısı Tedavi Edilir mi?

Adet ağrıları ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir veya başka bir jinekolojik rahatsızlık yok ise jinekolojik muayeneye gerek duyulmayabilir. Lakin adet sancıları çok şiddetli seyredip hastanın günlük yaşantısını etkiler, iş hayatında kısıtlama yapar ise mutlaka jinekolojik bir araştırma yapılıp, hastanın sebebe yönelik tedavi görmesi gerekebilir.

Adet (regl) ağrıları nasıl önlenir?

Adet ağrıları ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir veya başka bir jinekolojik rahatsızlık yok ise jinekolojik muayeneye gerek duyulmayabilir. Lakin adet sancıları çok şiddetli seyredip hastanın günlük yaşantısını etkiler, iş hayatında kısıtlama yapar ise mutlaka jinekolojik bir araştırma yapılıp, hastanın sebebe yönelik tedavi görmesi gerekebilir.

Jinekolojik araştırmanın çok önemli bir amacı olup, endometriozis (rahim iç tabakasının normal bölge dışında bulunması), kronik enfeksiyon, rahim içi yapışıklıkları, yumurtalık kistleri, uterus miyomlar ve diğer bir takım jinekolojik problemler kendilerine has belirtiler dışında adet sancısına benzeyen şikayetlere neden olabilirler. Yapılan jinekolojik muayene ile bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkması sağlanabilir ve farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Adet sancısının nedeni nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Adet sancısında tanıyı koymak, adet sancısını çeken bir çok kadın bunu evde fark eder ve tedavi edilecek kadar hafif olduğunu anlayacaktır. Fakat normalin üstünde sancılar oluyor ise bir kadın doğum uzmanına görünmesi faydalı olacaktır. Şiddetli ve geçmeyen adet sancıları genelde altta yatan bir hastalığa bağlı olduğu için, bu durumda doktorunuz fizik muayene veya bazı tahliller isteyebilir. Adet sancısı tedaviye yanıt vermez ise, altta yatan başka hastalıklardan kaynaklanıyor ise doktorunuz başka uzmanlıklara sevk edebilir.

Adet sancısında altta yatan başka bir rahatsızlık yok ise genelde ağrı kesiciler veya doğum kontrol hapları ile ağrıyı azaltma tedavisi yapılabilir. Adet sancısının yumurtlama ile yakın ilgisi olduğu için doğum kontrol ilaçları ile yumurtlama işlemi durdurulur ve sancıyı azaltmada etkili olur. Bunlarında etkili olmadığı adet sancıların da laparoskopikyöntem ile karın boşluğu incelenebilir.

Adet ağrılarını azaltmak için öneriler

Adet sancısını hafifletmek için evde uygulanabilecek bazı yöntemler birincil dismenore için yani altta yatan başka bir hastalığın olmadığı adet sancısını azaltmaya yönelik, sıcak su torbasını orta dereceli sıcak su konup, karın bölgesi masaj yapılabilir. Fakat sıcak direkt olarak karın bölgesine uygulanması iltihabi bir sorun var ise zararlı olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekmektedir. Ayaklar orta dereceli sıcak suda 20 dakika bekletilir. Dengeli beslenme adet ağrısında önemli olduğundan, ağrılı adet görülüyor ise adet gününe bir hafta kala tuz kısıtlaması yapılabilir.

Doğal bazı çaylar ile maydanoz, ıhlamur, kuş konmaz, ada çayı, papatya çayı gibi çaylar ile idrarda açılma sağlanabilir. B vitamini ve magnezyum açısından zengin besinler et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, yeşil sebzeler, tahıllar B vitamini ve magnezyumaçısından zengin besinlerdir ve bu besinleri tüketmekte faydalı olur. Ayrıca adet sancısını azaltmada hafif egzersiz, kas tonüsünü güçlendirmek için hafif egzersizler yapmanın da yararı vardır.

Ağrıyan bölgenin altına yoğurma şeklinde hafif, hafif susam yağı ile masaj yapılabilir. Düzenli uyku özellikle gece erken yatıp, erken kalkma ağrıyı hafifletmede önerilen bir yöntemdir. Psikolojik olarak güçlü olup, negatif olmamak, adet öncesinde ve adet sırasında çay, kahve, kola , bira, sigara gibi uyarıcı içeceklerden uzak durmak ta bu ağrılar için oldukça önemlidir. Fakat her şeye rağmen geçmeyen ağrılarda, mutlaka doktora gitmek ve kendimizi iyi anlatmak bazı ciddi hastalıkların erken tanısını koymada ve ağrıların çaresini bulmada önemlidir.

Adet dönemleri ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Adet kanaması neden olur
  2. Adet düzensizliği neden olur
  3. Adet sancısı neden olur
  4. Hamilelikte adet görme nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git