Ağrılar ve Tedavileri

Adet Sancısı Neden Olur? (Dismenore Nedir?)

Dismenore adet dönemlerinde meydana gelen kramp şeklindeki ağrılara verilen addır. Genellikle adet dönemi süresince rahim içerisinde biriken kanın atılmasına bağlı kasılmasından dolayı olan ağrıların hissedilmesidir.

Şiddetli regl dönemi ağrısı normal mi?

Dismenore adet dönemlerinde meydana gelen kramp şeklindeki ağrılara verilen addır. Genellikle adet dönemi süresince rahim içerisinde biriken kanın atılmasına bağlı kasılmasından dolayı olan ağrıların hissedilmesidir. Bu durumda etkili olan prostaglandin adı verilen bazı hormonlar veya bazı proteinlerin bu ağrılara sebep olduğu düşünülmektedir. Adet ağrıları primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır.

Primer dismenore nedir? : İlk adet dönemlerinin başladığı yaşlarda yani ilk bir kaç defa adet gördükten sonra 25’li yaşlardan itibaren ağrıların sıklığı ve şiddeti hafifleyip, genelde doğum yaptıktan sonra ağrıların daha da hafiflediği söylenir ve altta yatan başka bir rahatsızlık yoktur.

Sekonder dismenore nedir? : Yani adet ağrılarında genellikle altta yatan başka bir rahatsızlık olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, yumurtalık kistleri, miyomlar, enfeksiyonel rahatsızlıklar, mineata bağlı olarak karın içerisindeki oluşan yapışıklıklar, endometriyozis (rahmin en iç tabakasının rahmin dış tabakalarında veya rahim dışı bir bölgede bulunması), rahim darlığı, psikolojik sorunlar, ria spiral, idrar yolu enfeksiyonu, Akdeniz ateşi (fmf) hastalığı, bazı böbrek hastalıkları, adet dönemindeki ağrının şiddetine göre altta yatan sebepler değişiklik gösterebilir.

Adet sancısı (dismenore) belirtileri

Dismenoredeki tek belirtiler sadece giren kramplar değildir. Bunların yanı sıra mide bulantısı, kusma, karın şişliği, halsizlik, bel ağrısı, dizlere vuran ağrılar, tuvalete gidememe, iştahsızlık, baş ağrısı, gerginlik, aşırı tatlı ihtiyacı duyma, kabızlık gibi bir takım rahatsızlıklar da olabilir. Sekonder dismenore adet kanaması başlamadan bir iki gün önce başlayıp, bittikten sonrada bir kaç gün devam edebilir. Primer dismenore denilen adet ağrısı, genelde adet başlarken veya bir gün önce başlayıp, ilk iki gün devam eder ve adet kanaması bitince ağrı kesilir.

Adet sancısı (dismenore) nasıl önlenir?

Bu tip ağrı genelde ağrı kesicilerle ağrı kesilir veya ağrı kesiciler ile geçmez ise doğum kontrol ilaçları ile ağrı kesilebilir. Ayrıca adet döneminde ılık duş almak, ayak tabanına sıcak su torbası koymak, bir fincan ada çayı içmek, çay ve kahve gibi ağrıyı uyaran içecekleri adet döneminde en az ya da hiç içmemek, gaz yapan kola, gazoz gibi içeceklerden uzak durmak, hafif egzersizler yapmak ya da yürüyüş yapmak gibi alınabilecek önlemler ile adet sancılarını azaltmak mümkün olabilir.

Fakat adet sancıları bireyin günlük yaşantısını kısıtlıyor, yaşamından zevk almasını engelliyor, ağrılar yüzünden çok fazla hastaneye gitmek zorunda kalıyor ise ağrı kesiciler ile ağrılar geçmiyor ve enjektabıl denilen iğnelerin kullanılması gerekiyor ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına baş vurulması ve ağrının sekonder veya primer dismenore olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

Adet dönemleri ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Adet sancısı (dismenore) tedavi edilir mi
 2. Hamilelikte adet görme nedenleri
 3. Adet kanaması neden olur
 4. Premenstrual sendrom nedir
 5. Erken yaşta adet görme nedenleri

16 Yorum

 1. Avatar

  ceyda-ceyda

  14 Şubat 2016 at 23:13

  Adet günlerimde sancı kalbime vuruyor, bu normal midir, teşekkürler. 🙂

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2016 at 13:23

   Geçmiş olsun. Adet sancısı bazı kadınlarda daha yoğun geçebilir. Bazı ek hastalıkları olan kadınlarda adet sancıları daha fazla olabilir. Adet günlerinde kalbinde de ağrı hissediyorsan bu durum kansızlığa bağlı ritim bozukluğundan olabilir. Bazı sistemik hastalıkları olanlarda adet günleri ataklar daha da artar ve tüm vücutta ağrılar olabilir. Örneğin Akdeniz ateşi hastalığında bu tür bir durum olabilir. Kansızlığın araştırılması gerekebilir. Kansızlık için bir kan tahlili yaptırmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Ayse

  17 Şubat 2016 at 20:55

  Merhaba benimde regl agrilarim cok oluyor. 7, 5 yasinda cocugum var, sezeryan dogum. Regl oldugumda bacaklarima kadar ağrıyor sisiyor sizim sizim sizliyor ve özellikle vajinadan sert bisey cikacakmis hissi gibi kasilmalar baski oluyor. Normal mi? Normal degil ise nedeni ne olabilir? Tesekkurler. Kolayliklar Dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2016 at 12:14

   Merhaba, adetten 1-2 gün önce ya da adetten 1-2 gün sonra bu sorunları daha yoğun yaşıyorsanız premenstruel sendrom olabilir. Premenstruel sendrom belirtileri arasında adetten 4-7 gün önce veya bu durum her kadına göre değişebilir. Önce, adet sırasında veya sonrasında olabilir. Ruhsal sorunlar (gerginlik, sinirlilik, depresyon, uykusuzluk, yorgunluk, cinsel istekte azalma ya da artma gibi), baş ağrısı, bacaklarda, karında ve göğüslerde şişlik ve hassasiyetlik, iştah artışı, kabızlık, farklı yiyeceklere düşkünlük, baş dönmesi, kas ağrısı, eklem ağrısı, çarpıntı gibi belirtiler premenstruel sendrom belirtileri arasındadır.

   – Premenstruel sendrom altta yatan başka nedenlere bağlı ve genellikle 30 yaş civarı ve 30 yaşlarından sonra görülmeye başlar. Hormonal rahatsızlıklar, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, ruhsal problemler, bazı sistemik hastalıklar gibi nedenler premenstruel sendroma neden olabilir. Premenstruel sendrom farklı yöntemler ile tedavi edilebilir. İlaçlar, egzersiz, diyet ve en son çare cerrahi gibi yöntemler ile tedavisi yapılır. Bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda var. Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 3. Avatar

  melisa

  30 Ağustos 2016 at 16:32

  ben edet olduğumm zamn adetim bitene kadar çok ağrlı geçiyor ağrı kesici içince geçiyor ağrı ama adetim kesiliyor bu sefer annem ağrı kesici içmemi istemiyor çocuğum olmazmış bide çok geçikiyo adetim 2 kere 2 ay olmadım 1keresinde 3 ay sonra oldum doktara gittim adet düzenleyici (progestan 100mg lık verdi) bide dolerex yazdı neden acaba bunlar bu ilaç geçirirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Eylül 2016 at 12:28

   Kızlar adet görmeye başladıktan sonra 1-2 yıl kadar adet düzensizliği olması normaldir fakat 2 yılı geçtikten sonra adet düzensizliğinin bazı nedenleri olabilir.

   Adet düzensizliğinin birçok nedeni vardır.

   Örneğin stres kaynaklı, hava değişimi kaynaklı, yolculuklar sonrası, hormonal dengesizlikler kaynaklı, yumurtalık kistleri kaynaklı, aşırı zayıf olmak, aşırı kilolu olmak, ağır egzersiz yapmak, düzensiz ve yanlış beslenme, depresyon kaynaklı, adet döngüsünü gerçekleştiren hormonları etkileyen başka rahatsızlıklar (tiroid sorunları, beyin sapında hormon salgılayan başka sorunlar gibi) adet düzensizliğine yol açabilir.

   Ağrı kesici alımı çok faydalı değildir ve çok gerekmedikçe bu ağrılar ağrı kesici içmeden dayanılmaya çalışılmalıdır.

   Adet görürken aşırı ağrı çekmenin de bazı nedenleri vardır.

   Ağrılı adet görme (dismenore) olarak adlandırılır ve dismenorenin (primer dismenore, sekonder dismenore) şeklinde iki tipi vardır.

   Primer dismenorede altta yatan herhangi bir sağlık sorunu bulunmaz ve primer dismenore genellikle 25 yaş öncesi ve adet kanaması başladıktan 6-12 ay sonra görülür.

   Sekonder dismenore ise genellikle pelvik ya da rahim ile ilgili bir duruma bağlı meydana gelir fakat sekonder dismenore genellikle 25 yaşından sonraki kadınlarda görülebileceği gibi daha erken yaşlardaki kızlarda da görülebilir.

   Sekonder dismenore nedenleri arasında pelvis iltihabı, endometrium polipleri, yumurtalık kistleri, miyomlar, alt genital tıkanıklar, servikal darlık, geçirilen bazı cerrahi operasyonlar gibi nedenler vardır.

   Ağrılı ve düzensiz adet görmenin sistemik nedenleri de olabilir.

   Doktorunuz, Dolerex ilacını ağrı kesici özelliği olduğu için vermiştir, Progestan ilaç ise progesteron hormonu yetmezliğine bağlı oluşan sorunlar (adet düzensizlikleri, premenstruel sendrom ve gebelik ile ilgili problemlerin) tedavisi için verilir.

   Fakat endokrinoloji bölümü gibi bir bölümde bu durum araştırılmadan bu ilaçlar verildi ise araştırılması daha doğru olur.

   Bu durum doktorunuzun verdiği ilaçlar ile geçmez ise endokrinoloji alanında bu durumun araştırılması daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Selin

  4 Aralık 2016 at 15:13

  merhaba. adet agrilarim hep oluyor fakat son zamanlarda agriyla birlikte mide bulanti kusma da oluyor. sebebi ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2016 at 15:51

   Adet kanaması durumunda kadınların veya kızların genelinde ağrılara, bulantı ve kusma hisleri eşlik edebilir.

   Fakat bu durumlar daha önceleri yoktu ise bu durumda bir kadın doğum muayenesi önemlidir.

   Bu duruma rahim ve yumurtalık ile ilgili problemler neden olabilir, idrar yolları enfeksiyonları neden olabilir, mesane ile ilgili sorunlar, vajinal mantar enfeksiyonları neden olabilir, hormonsal bozukluklar neden olabilir.

   Ayrıca bu tür durumlar midesinde hassasiyetlik (reflü, gastrit, ülser gibi) durumlar olanlarda da görülebilir, bu durumda bir gastroloji uzmanına görünmek de gerekebilir.

   Yine 30’lu yaşlara doğru hormonsal nedenlerden dolayı premenstruel sendrom denilen durum ortaya çıkar ve bu durumda da adet sancılarının yanı sıra birçok şikayet ortaya çıkabilir.

   Bazı sistemik hastalıklarda bu tür sorunlar görülebilir (örneklerden biri de Akdeniz ateşi hastalığıdır).

   İdrar yollarında veya böbreklerde kum, taş gibi durumlar da bu tür şikayetlere yol açabilir ve idrar yolları ile ilgili sorunlar için üroloji doktoruna gitmek gerekir.

   Eğer hamilelik beklentiniz veya bu tür bir durum söz konusu ise, daha ilk kez veya ikinci kez böyle bir şey oldu ise bu durum üstüne görme (yani hem hamile olup hem de adet görme) gibi olabilir. Bu tür bir durum söz konusu ise vakit kaybetmeden hamilelik testleri yaptırmanız ve bir kadın doğum muayenesi gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Seda

  6 Şubat 2017 at 11:45

  Merhabalar bende adet olurken böbreklerim agrio

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 14:28

   Adet kanaması döneminde karın boşluklarında da ağrı olabilir fakat börek ağrıları için bir üroloji uzmanına gitmeniz faydalı olur. İdrar yolu enfeksiyonu olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  Selma

  4 Mart 2017 at 15:15

  Sevgilimle biraz ileriye gittik ve sadece sürtünme oldu adetim 6 gün önce olması gerekiyordu ama hala olmadı b*ş*lma falanda olmadı ama midem cok ağrıyor ve hiç adet belirtim yok acaba adet olacağım için mi midem ağrıyor teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 21:17

   Z*vk sıvısıyla böyle bir ihtimal vardır, ancak adet gecikmesi bazen olabilir ya da başka nedenleri olabilir. Adet dönemleri veya adet öncesi mide ağrıları olabilir.

 7. Avatar

  özlem

  31 Mayıs 2018 at 00:04

  Mrb adet olduğum zaman agri karnimin asagisna vuruyor sizliuo çok kötü oluyorum neden acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2018 at 22:39

   Adet dönemlerinde kasıklarda da ağrı olması hiç de anormal bir durum değildir. Yani adet sancıları kasıklarda da hissedilir. Yine de bir kadın doğum uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Sude

  30 Temmuz 2018 at 12:54

  Benim de adet günlerim çok ağrılı geçiyor eklemlerde çok ağrı oluyor ayağa kalkamıyorum kalbime de vurdu bu seferde niye olmuştur sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2018 at 23:33

   Adet dönemlerinde kişiye göre değişmekle birlikte eklem ağrıları, karın ağrıları, kasık ağrıları, mide bulantısı-kusma, mide ağrıları, kas ağrıları, çarpıntı, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetler olabilir. Adet sancıları çoğu hastada doğal menstruasyon sürecinin bir yan etkisidir.

   Sekonder dismenore nedenleri arasında endometriyozis, rahim içinde kanserli olmayan tümörler, yumurtalık kistleri, ters rahim, pelvik inflamatuar hastalık, rahim içi araçlar, enfeksiyonlara bağlı hastalıklar, Akdeniz ateşi gibi bazı romatizmal hastalıklar sayılabilir.

   Kadın doğum uzmanı, endokrinoloji uzmanı, romatoloji uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından araştırmalar yapılması gerekebilir. Ancak menarşın ilk başladığı yıllarda iseniz, adet günlerinizin bu kadar ağrılı geçmesi (primer adet sancısı) denilen durum olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git