Ağrılar ve Tedavileri

Adet Sancısı Neden Olur? (Dismenore Nedir?)

Dismenore adet dönemlerinde meydana gelen kramp şeklindeki ağrılara verilen addır. Genellikle adet dönemi süresince rahim içerisinde biriken kanın atılmasına bağlı kasılmasından dolayı olan ağrıların hissedilmesidir.

Şiddetli regl dönemi ağrısı normal mi?

Dismenore adet dönemlerinde meydana gelen kramp şeklindeki ağrılara verilen addır. Genellikle adet dönemi süresince rahim içerisinde biriken kanın atılmasına bağlı kasılmasından dolayı olan ağrıların hissedilmesidir. Bu durumda etkili olan prostaglandin adı verilen bazı hormonlar veya bazı proteinlerin bu ağrılara sebep olduğu düşünülmektedir. Adet ağrıları primer ve sekonder olarak ikiye ayrılır.

Primer dismenore nedir? : İlk adet dönemlerinin başladığı yaşlarda yani ilk bir kaç defa adet gördükten sonra 25’li yaşlardan itibaren ağrıların sıklığı ve şiddeti hafifleyip, genelde doğum yaptıktan sonra ağrıların daha da hafiflediği söylenir ve altta yatan başka bir rahatsızlık yoktur.

Sekonder dismenore nedir? : Yani adet ağrılarında genellikle altta yatan başka bir rahatsızlık olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, yumurtalık kistleri, miyomlar, enfeksiyonel rahatsızlıklar, mineata bağlı olarak karın içerisindeki oluşan yapışıklıklar, endometriyozis (rahmin en iç tabakasının rahmin dış tabakalarında veya rahim dışı bir bölgede bulunması), rahim darlığı, psikolojik sorunlar, ria spiral, idrar yolu enfeksiyonu, Akdeniz ateşi (fmf) hastalığı, bazı böbrek hastalıkları, adet dönemindeki ağrının şiddetine göre altta yatan sebepler değişiklik gösterebilir.

Adet sancısı (dismenore) belirtileri

Dismenoredeki tek belirtiler sadece giren kramplar değildir. Bunların yanı sıra mide bulantısı, kusma, karın şişliği, halsizlik, bel ağrısı, dizlere vuran ağrılar, tuvalete gidememe, iştahsızlık, baş ağrısı, gerginlik, aşırı tatlı ihtiyacı duyma, kabızlık gibi bir takım rahatsızlıklar da olabilir. Sekonder dismenore adet kanaması başlamadan bir iki gün önce başlayıp, bittikten sonrada bir kaç gün devam edebilir. Primer dismenore denilen adet ağrısı, genelde adet başlarken veya bir gün önce başlayıp, ilk iki gün devam eder ve adet kanaması bitince ağrı kesilir.

Adet sancısı (dismenore) nasıl önlenir?

Bu tip ağrı genelde ağrı kesicilerle ağrı kesilir veya ağrı kesiciler ile geçmez ise doğum kontrol ilaçları ile ağrı kesilebilir. Ayrıca adet döneminde ılık duş almak, ayak tabanına sıcak su torbası koymak, bir fincan ada çayı içmek, çay ve kahve gibi ağrıyı uyaran içecekleri adet döneminde en az ya da hiç içmemek, gaz yapan kola, gazoz gibi içeceklerden uzak durmak, hafif egzersizler yapmak ya da yürüyüş yapmak gibi alınabilecek önlemler ile adet sancılarını azaltmak mümkün olabilir.

Fakat adet sancıları bireyin günlük yaşantısını kısıtlıyor, yaşamından zevk almasını engelliyor, ağrılar yüzünden çok fazla hastaneye gitmek zorunda kalıyor ise ağrı kesiciler ile ağrılar geçmiyor ve enjektabıl denilen iğnelerin kullanılması gerekiyor ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına baş vurulması ve ağrının sekonder veya primer dismenore olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.

Adet dönemleri ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Adet sancısı (dismenore) tedavi edilir mi
  2. Hamilelikte adet görme nedenleri
  3. Adet kanaması neden olur
  4. Premenstrual sendrom nedir
  5. Erken yaşta adet görme nedenleri

16 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git