Hastalıklar ve Tedaviler

Adet (Regl) Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi birincil veya ikincil tip olarak değerlendirilir. Eğer genç bir kız 14-16 yaşına kadar hiç adet görmedi ise, bu birincil tip adet gecikmesi diye bilinir.

Adet (regl) gecikmesi belirtileri

Adet gecikmesi birincil veya ikincil tip olarak değerlendirilir. Eğer genç bir kız 14-16 yaşına kadar hiç adet görmedi ise, bu birincil tip adet gecikmesi diye bilinir. İkincil tip adet gecikmesi ise, daha önceden düzenli adet gören genç bir kız ya da kadın beklenen zamanda adet görmedi ise, bu duruma ikincil tip adet gecikmesi denilir.

Adet döngüsünde beyin, yumurtalık ve rahim arasında ciddi bir hormonal iletişim olur ve beyinden salgılanan hormonlar ile yumurtalıklarda yumurtalar oluşup, yumurtalardan salgılanan hormonlar ile rahim içerisinde bulunan doku gelişir ve yumurtalıkta olgunlaşan yumurta ortalama iki adet dönemini 28 günlük adet dönemi olarak düşünüldüğünde ortasında yumurtlama oluşur ve daha sonra vücut gebeliğe hazırlanır. Fakat hamilelik oluşmaz ise adet kanaması başlar. Yani bütün bu gelişmeler çok hassas hormonal iletişime bağlıdır.

Adet (regl) gecikmesine neden olan faktörler

Eğer bir kadın düzenli olarak adet görüyor ise, bu ortalama 28 gündür. Fakat 21 veya 45 gün arasında düzenli olarak adet kanaması geliyor ise bu normal kabul edilir iken, saat gibi düzenli adet gören bir kadında veya kızda iki günlük bir gecikme bile adet gecikmesi olarak değerlendirilir. Bu tür durumlarda hamilelik ile ilgili değerlendirme yapılması gerekebilir. Fakat genç kızlarda adet görülmeye başlandıktan sora yaklaşık iki sene düzensiz adet görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Doğurganlık çağında menopoz dönemine girilmesinde de adet gecikmesi veya aralıklar ile adet görme yaşanabilir.

Adet gecikmesi doğal veya bazı rahatsızlıklardan da olabilir. Hangi tip adet gecikmesi doğal denilir ise, adet kanaması başladıktan iki yıl içinde düzensizlik veya gecikme oluyor ise, hamilelik sonucu ve menopoz dönemi gecikme var ise bunlar doğal adet gecikmesi olarak görülür. Fakat bunların dışında mevsim değişiklikleri, taşınma gibi ortam değişiklikleri ile, beyin, yumurtalık ve rahim ekseninin etkilenmesi sonucu adet gecikebilir. Çünkü bütün bu fonksiyonları beyin yönettiği için adet düzensizlikleri yılda 3-4 kere görülebilir. Bunlarda normal adet gecikmesi olarak değerlendirildiği gibi, yinede araştırılması gerekebilir.

Ayrıca bazı rahatsızlıklar da adet gecikmesi yapabilir. Örneğin, stres, aşırı kilo kaybı, ağır egzersizler yapmak, yumurtalıktan kaynaklanan hormonal sorunlar ve kistler, böbrek üstü bezi hastalıkları, ilaç kullanımı, anti depresanlar ve doğum kontrol ilacı kullanımı, beyinde salgılanan ve hormon bozukluğu, tiroit bozukluğu (tiroid bezinin az veya çok çalışması), progesteron hormonunun eksikliği, psikolojik sıkıntılar, rahim içi işlemler (kürtaj, doğum ve diğer rahim içi operasyonlar gibi) adet gecikmesine neden olur. Rahim ile ilgili bir sorun olduğunda genelde kanama, hamile kalamama, yüksek ateş, ağrı gibi şikayetler de görülebilir. Her hangi bir nedene bağlı adet gecikmesi yaşanıyor ise öncelikle bir kadın doğum uzmanına baş vurmak gerekir.

Adet gecikmesine neden olan hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

 1. Folikül kisti nedenleri ve tedavisi
 2. Adet düzensizliği nedenleri ve tedavisi
 3. Yumurtalık iltihabı nedenleri ve tedavisi
 4. Yumurtalık kistleri nedenleri ve tedavisi
 5. Polikistik over sendromu nedenleri ve tedavisi
 6. Hashimato hastalığı nedenleri ve tedavisi

17 Yorum

 1. Adsız

  26 Nisan 2014 at 12:47

  bu ay olmadım, bir sorun var mıdır?

 2. Sağlık Ocağım

  26 Nisan 2014 at 12:50

  Biraz daha bekle, olacaktır. 1 ay o kadar önemli bir süre değil. 1 aydan sonrası önem teşkil ediyor. Eğer bu hafta da olmaz iseniz bir doktora görünün. Ama 3 ay olmayıp hiçbir şey olmayan kadınlar var. Ama size bu hafta da olmaz iseniz doktora görünmeyi unutmayın.

 3. Sağlık Ocağım

  1 Ağustos 2014 at 09:58

  Antidepresan kullanımı ve şehir değişikliği adet gecikmesinde en büyük etkenlerden biridir. Şuanlık bir sıkıntı olmaz ama 2. ayı geçtiği takdirde doktora gitmenizi öneririm.

 4. Adsız

  24 Mayıs 2015 at 20:56

  yaklaşık bir senedir regl dönemimde 3 siklusdan birinde mutlaka gecikme oluyor. 47 gün olmadığı dönemler var kesin olarak doktora gitmeli miyim.

 5. Adsız

  24 Mayıs 2015 at 21:33

  Bu tip adet gecikmeleri hava değişikliğinden, yaşanılan yerin değişmesinden, stresten, menopoz dönemi yaklaştığı zamanlarda, yumurtalık kistleri gibi durumlardan, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, böbrek sorunları, kansızlık gibi hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bu durum Hastalıklar ile ilgili adet düzensizliklerine kasık ağrıları, karın ağrıları, mide ağrıları, bel ağrıları gibi ağrılarda da eşlik edebilir. Eğer hastalıklar dışındaki faktörler (stres, taşınma, mevsim değişikliği, ve benzeri) yok ise bir kadın doğum uzmanına baş vurmak önemlidir.

 6. Calikusu

  31 Temmuz 2016 at 15:29

  Selamlar 1ay önce migrenden dolayı gittiğim ilk doktorum prozac yazdı . İlacın etkisini görmediğim ve ayaklarım arttığı için bu kez de dideral ve laroxly yazıldı dideral sabah akşam laroxly akşamları. Bu arada da.Tatil içinde konya ya geldim. Düzenli adet olurken bu ay olmadım.

  • Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2016 at 22:24

   Adet gecikmesi hava değişiminden dolayı olabilir.

   PROZAC İLAÇ; bu ilaç yetişkinlerde depresyon tedavisinde, yeme bozukluğu tedavisinde, premenstruel sendrom tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Bu ilacı doktorunuz baş ağrılarının sinirsel olmasından dolayı ya da premenstruel sendrom şüphesine bağlı ağrılarınızda artma olduğundan dolayı size vermiş olabilir. Prozac ilaç hormonsal dengesizlikler yapabilir.

   DİDERAL İLAÇ; bir beta-bloker olan Dideral hipertansiyonun kontrolünü sağlamak için kullanılır, ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılır, migren tedavisinde kullanılır, anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılır ve benzer durumların tedavisinde kullanılır. Bu ilacın da birçok yan etkileri vardır fakat adet gecikmesi yan etkiler arasında yoktur.

   LAROXYL ilaç genellikle depresyon tedavisinde ve strese bağlı migren tedavisinde de kullanılır. Laroxyl’in birçok yan etkileri vardır. Bu ilaç da hormonları etkileyen bir ilaçtır ve buna bağlı olarak adet düzensizliğine neden olabilir.

   Sizin asıl sorununuz zaten premenstruel sendroma bağlı ise buna bağlı da adet düzensizlikleri görülebilir.

   Size bu ilaçları nöroloji uzmanı vermiş olmalı. Premenstruel sendrom için bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve gereken testlerin yapılması daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Adsiz

  17 Kasım 2016 at 17:35

  Iki tane cocugum var biri 3 yasinda biri 10 aylik benimde gecikmelerim oluyor dogum yaptigim icin mi?ilk çocuğumda hic boyle olmamisti

  • Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 17:27

   Doğum yapalı 3 yıl olmuşsunuz, bu nedenle artık hormonsal dalgalanmalar geçmiş olmalı.

   Adet gecikmesinin birçok nedeni vardır.

   Adet düzensizliğinin en sık nedeni östrojen ve progesteron hormonları arasındaki değişimlerdir.

   Diğer adet düzensizliği nedenleri arasında stres, yolculuk, menopoz dönemleri, bazı rahim hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, kansızlık, tiroid hastalıkları, doğum kontrol hapı kullanımı, miyomlar, yumurtalık kistleri gibi nedenler vardır.

   Hormonal sisteminin incelenmesi için endokrinoloji bölümüne gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 8. Sude

  19 Kasım 2016 at 10:04

  Hocam benim yumurtalıklarım zannedersem göbek dediğinin alt iki tarafında bir ağrı var birkaç gündür sanki biri vurmuş da morarmış gibi. Ve adetim 6 gündür gecikiyor. Hamile olma ihtimalim yok diyebilirim. Sadece kıyafet varken sürtünme yaşamıştım başka hiçbir şey yok. Bu gecikme ne gibi bir sorun teşkil edebilir?

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 09:34

   Enfeksiyonel bir durum olabilir. Bir kadın uzmanına gitmenizde fayda vardır. Adet gecikmesinin bazı nedenleri vardır. Adet düzensizliğiniz var ise, birazda stres yapmışsanız buna bağlı olarak da gecikme olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 9. fatma

  5 Ocak 2017 at 15:56

  Merhaba 45 gün adetim gecikti 15 gün ara ile test yaptım negatif çıktı doktora gittim yumurtalıkların iyi görünüyor dedi tarlusal verdi sizce işe yarar mı ek birşey almama gerek var mı

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 12:55

   Adet gecikmesinin birçok nedeni olabilir.

   ADET GECİKMESİ NEDENLERİ ARASINDA; hormonal bozukluklar, stres, hava değişimi, seyahat, kullanılan bazı ilaçlar, doğum kontrol hapları kullanımı, prolaktin hormonu fazlalığı, bazı sistemik hastalıklar, tiroid hastalıkları ve benzeri nedenler vardır.

   TARLUSAL İLAÇ; aşırı östrojen salgılanmasına bağlı meydana gelen şiddetli ya da düzensiz adet kanamalarının ve diğer adet sorunlarının tedavisinde kullanılır, endometriyozis tedavisinde de kullanılır.

   Endometriyozis olabilir.

   Endometriyozis belirtileri de var ise doktorunuz buna bağlı olarak bu ilacı vermiş olabilir, ancak östojen hormonu salgılanmasında fazlalık olup olmadığını anlaması için gerekli kan testlerinin istenmesi de önemlidir.

   Endometriyozis hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/cikolata-kisti-nedir/

   Eğer bu duruma ait diğer belirtiler sizde yoksa bir endokrinoloji bölümüne gitmek de gerekebilir.

   İlacın işe yarayıp yaramayacağı adet gecikmesinin nedenine göre değişiklik gösterebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Neslihan

  8 Şubat 2017 at 15:46

  Ben cok duzensiz oluyom normalde dogumdan sonra oldu buda bir aydir antideprasan kullaniyorum ara ara karnima kramp giriyor adet olcak gibi karnım agriyor ama olmadm tabi

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 14:20

   Doğum sonrası belli bir dönem adet görmeme olabilir. Fakat doğum sonrası bir sorun da olmuş olabilir, bu nedenle mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz önemlidir. Depresyon ilacı kullanımına bağlı da adet düzensizlikleri olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Damla

  20 Nisan 2017 at 02:44

  Merhabalar hocam antidepresan kullandim 1 ay gibi bir sure fakat adet duzenim bozuldugu icin doktor kesti suan kullaiyorum ilaci birakali 18 gun olmasina ragmen hala adet olamadim normalde adetlerim duzenli hicbir sıkınti yasamiyorum fakat ilaci biraktiktan sonra goguslerimden sut gelme sorunu yasadim 3 gun kadar camasirima kahverengi leke oldu cok az daha sonra gecti antidepresani tamamen kestikten sonra 18 gun gecti hala adet olamadim acaba bu sure ne zaman gcer

  • Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2017 at 14:10

   Adet düzensizliğin nedeni psikolojik sorununuz da olabilir. Kullandığınız antideprasan ilacına göre yan etkiler değişiklik gösterebilir. Kullandığınız ilacın prospektüsünde bulunan yan etkiler bölümüne bakarsanız bu konuda bir etkisinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz veya bunu kullandığınız ilaç ile birlikte eczacınıza ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git