Hastalıklar ve Tedaviler

Adet (Regl) Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesi birincil veya ikincil tip olarak değerlendirilir. Eğer genç bir kız 14-16 yaşına kadar hiç adet görmedi ise, bu birincil tip adet gecikmesi diye bilinir.

Adet (regl) gecikmesi belirtileri

Adet gecikmesi birincil veya ikincil tip olarak değerlendirilir. Eğer genç bir kız 14-16 yaşına kadar hiç adet görmedi ise, bu birincil tip adet gecikmesi diye bilinir. İkincil tip adet gecikmesi ise, daha önceden düzenli adet gören genç bir kız ya da kadın beklenen zamanda adet görmedi ise, bu duruma ikincil tip adet gecikmesi denilir.

Adet döngüsünde beyin, yumurtalık ve rahim arasında ciddi bir hormonal iletişim olur ve beyinden salgılanan hormonlar ile yumurtalıklarda yumurtalar oluşup, yumurtalardan salgılanan hormonlar ile rahim içerisinde bulunan doku gelişir ve yumurtalıkta olgunlaşan yumurta ortalama iki adet dönemini 28 günlük adet dönemi olarak düşünüldüğünde ortasında yumurtlama oluşur ve daha sonra vücut gebeliğe hazırlanır. Fakat hamilelik oluşmaz ise adet kanaması başlar. Yani bütün bu gelişmeler çok hassas hormonal iletişime bağlıdır.

Adet (regl) gecikmesine neden olan faktörler

Eğer bir kadın düzenli olarak adet görüyor ise, bu ortalama 28 gündür. Fakat 21 veya 45 gün arasında düzenli olarak adet kanaması geliyor ise bu normal kabul edilir iken, saat gibi düzenli adet gören bir kadında veya kızda iki günlük bir gecikme bile adet gecikmesi olarak değerlendirilir. Bu tür durumlarda hamilelik ile ilgili değerlendirme yapılması gerekebilir. Fakat genç kızlarda adet görülmeye başlandıktan sora yaklaşık iki sene düzensiz adet görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Doğurganlık çağında menopoz dönemine girilmesinde de adet gecikmesi veya aralıklar ile adet görme yaşanabilir.

Adet gecikmesi doğal veya bazı rahatsızlıklardan da olabilir. Hangi tip adet gecikmesi doğal denilir ise, adet kanaması başladıktan iki yıl içinde düzensizlik veya gecikme oluyor ise, hamilelik sonucu ve menopoz dönemi gecikme var ise bunlar doğal adet gecikmesi olarak görülür. Fakat bunların dışında mevsim değişiklikleri, taşınma gibi ortam değişiklikleri ile, beyin, yumurtalık ve rahim ekseninin etkilenmesi sonucu adet gecikebilir. Çünkü bütün bu fonksiyonları beyin yönettiği için adet düzensizlikleri yılda 3-4 kere görülebilir. Bunlarda normal adet gecikmesi olarak değerlendirildiği gibi, yinede araştırılması gerekebilir.

Ayrıca bazı rahatsızlıklar da adet gecikmesi yapabilir. Örneğin, stres, aşırı kilo kaybı, ağır egzersizler yapmak, yumurtalıktan kaynaklanan hormonal sorunlar ve kistler, böbrek üstü bezi hastalıkları, ilaç kullanımı, anti depresanlar ve doğum kontrol ilacı kullanımı, beyinde salgılanan ve hormon bozukluğu, tiroit bozukluğu (tiroid bezinin az veya çok çalışması), progesteron hormonunun eksikliği, psikolojik sıkıntılar, rahim içi işlemler (kürtaj, doğum ve diğer rahim içi operasyonlar gibi) adet gecikmesine neden olur. Rahim ile ilgili bir sorun olduğunda genelde kanama, hamile kalamama, yüksek ateş, ağrı gibi şikayetler de görülebilir. Her hangi bir nedene bağlı adet gecikmesi yaşanıyor ise öncelikle bir kadın doğum uzmanına baş vurmak gerekir.

Adet gecikmesine neden olan hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

 1. Folikül kisti nedenleri ve tedavisi
 2. Adet düzensizliği nedenleri ve tedavisi
 3. Yumurtalık iltihabı nedenleri ve tedavisi
 4. Yumurtalık kistleri nedenleri ve tedavisi
 5. Polikistik over sendromu nedenleri ve tedavisi
 6. Hashimato hastalığı nedenleri ve tedavisi

29 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  26 Nisan 2014 at 12:47

  bu ay olmadım, bir sorun var mıdır?

 2. Avatar

  Sağlık Ocağım

  26 Nisan 2014 at 12:50

  Biraz daha bekle, olacaktır. 1 ay o kadar önemli bir süre değil. 1 aydan sonrası önem teşkil ediyor. Eğer bu hafta da olmaz iseniz bir doktora görünün. Ama 3 ay olmayıp hiçbir şey olmayan kadınlar var. Ama size bu hafta da olmaz iseniz doktora görünmeyi unutmayın.

 3. Avatar

  Sağlık Ocağım

  1 Ağustos 2014 at 09:58

  Antidepresan kullanımı ve şehir değişikliği adet gecikmesinde en büyük etkenlerden biridir. Şuanlık bir sıkıntı olmaz ama 2. ayı geçtiği takdirde doktora gitmenizi öneririm.

 4. Avatar

  Adsız

  24 Mayıs 2015 at 20:56

  yaklaşık bir senedir regl dönemimde 3 siklusdan birinde mutlaka gecikme oluyor. 47 gün olmadığı dönemler var kesin olarak doktora gitmeli miyim.

 5. Avatar

  Adsız

  24 Mayıs 2015 at 21:33

  Bu tip adet gecikmeleri hava değişikliğinden, yaşanılan yerin değişmesinden, stresten, menopoz dönemi yaklaştığı zamanlarda, yumurtalık kistleri gibi durumlardan, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, böbrek sorunları, kansızlık gibi hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bu durum Hastalıklar ile ilgili adet düzensizliklerine kasık ağrıları, karın ağrıları, mide ağrıları, bel ağrıları gibi ağrılarda da eşlik edebilir. Eğer hastalıklar dışındaki faktörler (stres, taşınma, mevsim değişikliği, ve benzeri) yok ise bir kadın doğum uzmanına baş vurmak önemlidir.

 6. Avatar

  Calikusu

  31 Temmuz 2016 at 15:29

  Selamlar 1ay önce migrenden dolayı gittiğim ilk doktorum prozac yazdı . İlacın etkisini görmediğim ve ayaklarım arttığı için bu kez de dideral ve laroxly yazıldı dideral sabah akşam laroxly akşamları. Bu arada da.Tatil içinde konya ya geldim. Düzenli adet olurken bu ay olmadım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2016 at 22:24

   Adet gecikmesi hava değişiminden dolayı olabilir.

   PROZAC İLAÇ; bu ilaç yetişkinlerde depresyon tedavisinde, yeme bozukluğu tedavisinde, premenstruel sendrom tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Bu ilacı doktorunuz baş ağrılarının sinirsel olmasından dolayı ya da premenstruel sendrom şüphesine bağlı ağrılarınızda artma olduğundan dolayı size vermiş olabilir. Prozac ilaç hormonsal dengesizlikler yapabilir.

   DİDERAL İLAÇ; bir beta-bloker olan Dideral hipertansiyonun kontrolünü sağlamak için kullanılır, ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılır, migren tedavisinde kullanılır, anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılır ve benzer durumların tedavisinde kullanılır. Bu ilacın da birçok yan etkileri vardır fakat adet gecikmesi yan etkiler arasında yoktur.

   LAROXYL ilaç genellikle depresyon tedavisinde ve strese bağlı migren tedavisinde de kullanılır. Laroxyl’in birçok yan etkileri vardır. Bu ilaç da hormonları etkileyen bir ilaçtır ve buna bağlı olarak adet düzensizliğine neden olabilir.

   Sizin asıl sorununuz zaten premenstruel sendroma bağlı ise buna bağlı da adet düzensizlikleri görülebilir.

   Size bu ilaçları nöroloji uzmanı vermiş olmalı. Premenstruel sendrom için bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve gereken testlerin yapılması daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Adsiz

  17 Kasım 2016 at 17:35

  Iki tane cocugum var biri 3 yasinda biri 10 aylik benimde gecikmelerim oluyor dogum yaptigim icin mi?ilk çocuğumda hic boyle olmamisti

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 17:27

   Doğum yapalı 3 yıl olmuşsunuz, bu nedenle artık hormonsal dalgalanmalar geçmiş olmalı.

   Adet gecikmesinin birçok nedeni vardır.

   Adet düzensizliğinin en sık nedeni östrojen ve progesteron hormonları arasındaki değişimlerdir.

   Diğer adet düzensizliği nedenleri arasında stres, yolculuk, menopoz dönemleri, bazı rahim hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, kansızlık, tiroid hastalıkları, doğum kontrol hapı kullanımı, miyomlar, yumurtalık kistleri gibi nedenler vardır.

   Hormonal sisteminin incelenmesi için endokrinoloji bölümüne gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 8. Avatar

  Sude

  19 Kasım 2016 at 10:04

  Hocam benim yumurtalıklarım zannedersem göbek dediğinin alt iki tarafında bir ağrı var birkaç gündür sanki biri vurmuş da morarmış gibi. Ve adetim 6 gündür gecikiyor. Hamile olma ihtimalim yok diyebilirim. Sadece kıyafet varken sürtünme yaşamıştım başka hiçbir şey yok. Bu gecikme ne gibi bir sorun teşkil edebilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 09:34

   Enfeksiyonel bir durum olabilir. Bir kadın uzmanına gitmenizde fayda vardır. Adet gecikmesinin bazı nedenleri vardır. Adet düzensizliğiniz var ise, birazda stres yapmışsanız buna bağlı olarak da gecikme olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 9. Avatar

  fatma

  5 Ocak 2017 at 15:56

  Merhaba 45 gün adetim gecikti 15 gün ara ile test yaptım negatif çıktı doktora gittim yumurtalıkların iyi görünüyor dedi tarlusal verdi sizce işe yarar mı ek birşey almama gerek var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 12:55

   Adet gecikmesinin birçok nedeni olabilir.

   ADET GECİKMESİ NEDENLERİ ARASINDA; hormonal bozukluklar, stres, hava değişimi, seyahat, kullanılan bazı ilaçlar, doğum kontrol hapları kullanımı, prolaktin hormonu fazlalığı, bazı sistemik hastalıklar, tiroid hastalıkları ve benzeri nedenler vardır.

   TARLUSAL İLAÇ; aşırı östrojen salgılanmasına bağlı meydana gelen şiddetli ya da düzensiz adet kanamalarının ve diğer adet sorunlarının tedavisinde kullanılır, endometriyozis tedavisinde de kullanılır.

   Endometriyozis olabilir.

   Endometriyozis belirtileri de var ise doktorunuz buna bağlı olarak bu ilacı vermiş olabilir, ancak östojen hormonu salgılanmasında fazlalık olup olmadığını anlaması için gerekli kan testlerinin istenmesi de önemlidir.

   Endometriyozis hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/cikolata-kisti-nedir/

   Eğer bu duruma ait diğer belirtiler sizde yoksa bir endokrinoloji bölümüne gitmek de gerekebilir.

   İlacın işe yarayıp yaramayacağı adet gecikmesinin nedenine göre değişiklik gösterebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Neslihan

  8 Şubat 2017 at 15:46

  Ben cok duzensiz oluyom normalde dogumdan sonra oldu buda bir aydir antideprasan kullaniyorum ara ara karnima kramp giriyor adet olcak gibi karnım agriyor ama olmadm tabi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 14:20

   Doğum sonrası belli bir dönem adet görmeme olabilir. Fakat doğum sonrası bir sorun da olmuş olabilir, bu nedenle mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz önemlidir. Depresyon ilacı kullanımına bağlı da adet düzensizlikleri olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Avatar

  Damla

  20 Nisan 2017 at 02:44

  Merhabalar hocam antidepresan kullandim 1 ay gibi bir sure fakat adet duzenim bozuldugu icin doktor kesti suan kullaiyorum ilaci birakali 18 gun olmasina ragmen hala adet olamadim normalde adetlerim duzenli hicbir sıkınti yasamiyorum fakat ilaci biraktiktan sonra goguslerimden sut gelme sorunu yasadim 3 gun kadar camasirima kahverengi leke oldu cok az daha sonra gecti antidepresani tamamen kestikten sonra 18 gun gecti hala adet olamadim acaba bu sure ne zaman gcer

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2017 at 14:10

   Adet düzensizliğin nedeni psikolojik sorununuz da olabilir. Kullandığınız antideprasan ilacına göre yan etkiler değişiklik gösterebilir. Kullandığınız ilacın prospektüsünde bulunan yan etkiler bölümüne bakarsanız bu konuda bir etkisinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz veya bunu kullandığınız ilaç ile birlikte eczacınıza ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Filiz

  4 Aralık 2017 at 22:42

  Merhaba ben 29 yaşında bir bayanım..migren tedavisi nedeniyle loraxy 10 mg verilmişti,3 ay önce bu ilaca başladım ve adet kanamalarım da ciddi derecede azalma oldu sadece leke şeklinde görüyorum.. ilacın yan etkilerinde böyle bişey göremedim.. bu ilaçtan kaynaklı olabilir mi ? Lütfen yardımcı olun çünkü stres yapıyorum ister istemez ? 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2017 at 23:33

   LAROXYL İLACIN YAN ETKİLERİ ARASINDA, endokrin sisteme (hormonal sisteme) bağlı da yan etkiler görülebilmektedir. Endokrin sistem yan etkilerine gelince; cinsel fonksiyon bozukluğu ve cinsel istek bozukluğu, erkeklerde ve kadınlarda göğüslerde şişme, erkeklerde tetsilerde şişme, süt salgısında artış gibi yan etkiler bulunabilir. Bu nedenle, bu tür hormonsal değişimlere neden olabildiği için adet düzeninde de değişimler yapabilme ihtimali vardır, çünkü hormonal bozukluklar adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Bu nedenle bu ilacı size reçete eden nöroloji veya psikiyatri uzmanınız ile görüşmeniz önemlidir.

   Ayrıca migreni tetikleyen faktörler arasında hormonal değişiklikler de vardır. Bunu göz önünde bulundurursak hem migrenin sebebi veya migreni tetikleyen faktör sizde var olan hormonal değişiklikler olabilir. Yani hem migren ağrıları hem de adet kanamasındaki azalma zaten var olan hormonsal bozukluğa bağlı olabilir. Bu nedenle bir endokrinoloji uzmanına gitmenizde ve altta yatan hormonal bozukluk varsa bunun araştırılmasında fayda vardır ve ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Fatos

  19 Şubat 2018 at 20:39

  1 aya yaklasik suredir abilify 5 mg kullaniyorum bu ay adetim gecikti bu sebepten dolayi olabilir mi acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mart 2018 at 23:40

   Adet gecikmesi, içinde bulunduğunuz ruhsal duruma ve bu ruhsal duruma neden olan ve altta yatan bir faktör varsa bu duruma bağlı da olabilir.

   ABILIFY İLAÇ: Antipsikotikler grubuna dahil bir ilaçtır.

   ABILIFY, yetişkin ve ergenlerde (13-17 yaş) olmayan şeyleri duyma, görme ve hissetme, şüphecilik, yanlış düşünceler, tutarsız konuşmalar ve davranışlar, duygusal durumda durgunluk gibi belirtilerle karakterize bir hastalığın tedavisinde kullanılır. Bu durumdaki hastalar aynı zamanda çökkünlük içinde olabilir veya kendilerini suçlu, endişeli, gergin hissedebilir.

   ABILIFY, olağan dışı ve sürekli taşkın ya da sinirli bir dönemin olması, aşırı derecede enerjinin olması, normale göre daha az uykuya ihtiyaç duyulması, düşünce içeriğinde hızlanma ile birlikte bazen aşırı derecede tepkisel bir şekilde çok hızlı konuşma gibi durumları olan yetişkinlerin tedavisi ve tedavinin sürdürülmesi için kullanılır.

   ABILIFY, antidepresan tedaviye yanıt vermeyen hastalarda, antidepresanlar ile birlikte majör depresif epizodların tedavisinde kullanılır.

   ABILIFY, 6 ile 17 yaşındaki çocuklarda ve ergenlerde otistik bozukluk ile ilişkilendirilen irritabilite semptomlarının tedavisinde kullanılır.

   Abilify ilacın yan etkileri hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/abilify-ilac/

   Doktorunuz ile bu durum hakkında görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Hatice

  27 Mart 2018 at 08:29

  Hocam ben 23 Şubat son adet tarihim ve fixdual diye bogaz için ilaç içiyorum birde burun Spreyim var suan 1 ay doldu ve adet olmadım bu ilaçlar regl olmamı etkilermi geciktirme yaparmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2018 at 00:27

   Adet düzensizliği mevsim değişikliklerine bağlı da olabilir. Fixdual anksiyete, depresyon gibi psikolojik sorunlara yol açabilir, psikolojik sorunlarda da adet gecikmeleri, adet düzensizlikleri olabilir.

   Fixdual ilacın yan etkileri hakkında aşağıdaki linkten bilgi edinebilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/fixudal-nedir/

   Adet gecikmesinin başka bir nedeni de olabilir. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanına gitmeniz faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Selin

  26 Ocak 2019 at 00:49

  Merhaba benim süt bezlrim yuksek olduğu için ilaç kullandım 6 ay boyunca şimdi sie bitti ve hala adet görmedim ilacı bıraktığım dan dolayı olabilir mi yoksa hamile kalmış olabilirmiyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2019 at 01:08

   Bahsettiğiniz durum prolaktin hormonu yüksekliği mi? Eğer bundan bahsediyorsanız, prolaktin hormonu yüksekliği hamile kalmayı engelleyebilmektedir.

   Prolaktin hormonu yüksekliğinde (hiperprolaktinomi durumunda) adet düzensizlikleri (seyrek adat görme, az adet görme veya adet olamama gibi), meme ucu akıntısı (hamilelik olmadığı halde süt gelmesi), yumutlamanın bozulmasına bağlı olarak hamile kalamama gibi problemler görülebilir.

   Bunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. 6 aydır adet olmamanızın nedeni durumunuza bağlı, kullandığınız ilaca bağlı da olabilir. Doktorunuza gitmeyi ve kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Hamile kaldıysanız da bunun belirlenmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekir.

   Ayrıca bu prolaktin hormonu yüksekliğinin nedeninin endokrinoloji alanında araştırılması da gerekir. Doktorunuz ile tekrar görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Esra

  10 Şubat 2019 at 16:56

  Merhaba ben 19 yasindayım ve bekarım yaklaşık 1 yıldır antidepresanlar kulaniyorum misol 100 mg ve rilopdid. Adet 3 ayda 1 oluyorum sizce neden? Yardımcı olursanız cok sevinirim doktora gitmelimiyim veya önereceğiniz bi tarif varmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2019 at 00:28

   35 günden uzun aralıklarla oluşan adet kanamaları oligomenore olarak adlandırılır. Oligomenore genellikle overial fonksiyon bozukluğu ile ilişkilidir. Oligomenore ilk adet görmeden itibaren olabileceği gibi sekonder olarak da ortaya çıkabilir.

   SEKONDER OLİGOMENORE’NİN NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Psişik bozukluklar,

   * Stres,

   * İklim değişiklikleri,

   * Hiperprolaktinemi,

   * Aşırı androjen üretimi,

   * Hipotalamus-Hipofiz eksenindeki bir düzensizlik,

   * Tiroid fonksiyon bozuklukları.

   Antidepresan kullanımına bağlı adet düzensizliği olabilir, ancak pisokolojik bozukluğunuza bağlı da adet düzensizliği olabilir. Yani antidepresan kullanımına maruz kaldığınız durumunuza bağlı bu düzenliği yaşıyor olabilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Havva

  11 Nisan 2020 at 12:46

  Merhaba ben iki-üç hafta kadar prozac kullandım adet tarihimden üç hafta önce de bıraktım ve adet tarihim 10 gün kadar gecikti ilacın yan etkilerinde adet gecikmesi yok herhangi bir hamilelik belirtim de yok ilaçtan kaynaklanabilir mi yoksa bir gebelik olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Nisan 2020 at 15:09

   Prozac ilacını doktorunuzun size hangi durum için reçete ettiğine bağlı olarak, yaşadığınız adet gecikmesi rahatsızlığınıza bağlı olabilir.

   Prozac;

   Majör depresyon,
   Obsesif kompulsif bozukluk,
   Bulimia nervoza,
   Adet öncesi gerginlik (premenstruel sendrom) gibi durumlar için reçete edilir.

   Doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git