Hastalıklar ve Tedaviler

Adet (Regl) Düzensizliği Neden Olur?

Adet (regl) düzensizliği farklı nedenlerden kaynaklanır iken, en sık görülen nedeni hormonal dengesizlikler, yumurtalık kistleri, rahim içinde yer kaplayan bir takım sorunlar (lezyonlar) bazı tümörler, aşırı kilo almak ya da çok fazla ve hızlı kilo vermek, çok ağır egzersizler yapmak, kötü beslenmek, ilaç kullanımı, aşırı stres, depresyon ve kadının döl yatağını etkileyecek başka rahatsızlıklar da adet düzensizliği nedenlerinden olabilir.

Düzensiz adet görmek normal midir?

Adet (regl) düzensizliği farklı nedenlerden kaynaklanır iken, en sık görülen nedeni hormonal dengesizlikler, yumurtalık kistleri, rahim içinde yer kaplayan bir takım sorunlar (lezyonlar) bazı tümörler, aşırı kilo almak ya da çok fazla ve hızlı kilo vermek, çok ağır egzersizler yapmak, kötü beslenmek, ilaç kullanımı, aşırı stres, depresyon ve kadının döl yatağını etkileyecek başka rahatsızlıklar da adet düzensizliği nedenlerinden olabilir.

Adet düzensizliğinde daha fazla nedene yönelik araştırmaların yapılması önemlidir. Çünkü adet düzensizliği bazı hastalıklardan da kaynaklandığı için öncelikle bu hastalıkların araştırılması ve hastalığa yönelik tedavi uygulanması gerekebilir. Adet düzensizliğine sebep olan rahatsızlığın teşhisi gecikir ise hasta daha fazla zarar görebilir. Örneğin, bu sorunun nedeni miyomun büyümesi ise tedavi geciktiğinde hastanın daha fazla zarar görmesine sebep olabilir. Adet düzensizliği yaşayan kadınların bir kısmında yumurtlama bozukluğu olduğu için hamile kalmayı engeller veya geciktirir.

Adet düzensizliği her zaman zararlı olmadığı gibi, bazı durumlarda adet düzensizliği normal kabul edilebilir. Mesela, adet görmeye başlandığı ilk zamanlarda 13-15 yaşları arasında, emziren annelerde, korunma iğnesi kullananlarda, adet düzensizliği normal olarak değerlendirilir. Doğum kontrol ilaçları kullanan kadınların, hap alımının son haftasını atlamak adet gecikmesine neden olabilir. Hormonal bir doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol ilacını yarıda kesmek, daha sonraki ovülasyonzamanına kadar adet görmemeye sebebiyet verebilir.

Polikistik over sendromu, bu rahatsızlık oldukça sık rastlanan adet düzensizliği nedenlerinden olup, yüzde tüylenmeye, akneye ve obeziteye de neden olur.Asherman sendromu, sezeryan, kürtaj ve fibroid tedavisi rahim iç tabakasında hasara yol açtığı için bazı kadınlarda adet düzensizliğine sebep olup, bazı kadılarda ise az adet görülmesine yol açabilir.

Bütün bunların yanı sıraşeker hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, hipotiroidizm (guatr) karaciğer rahatsızlığı, tüberküloz (verem),Akdeniz ateşi (fmf) hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları gibi bazı hastalıklarında adet düzensizliğine neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca antidepresanlar, oral kortikosteroidler ve kemoterapi sırasında kullanılan kanser ilaçları da düzensiz adet görmenin nedenlerinden olabilir. Bütün bunları göz önünde bulundurup, adet düzensizliği şikayetinde mutlaka bir jinekoloji veya iç hastalıkları uzmanlarına baş vurmak gerekmektedir.

Adet kanaması neden olur?Adet gecikmesi nedenleri

3 Yorum

 1. Adsız

  25 Nisan 2014 at 18:41

  ben 16 yaşındayım ve 4. haftamdayım ve hala olmadım, bir sorun olabilir mi?

 2. bayramova_zehra

  13 Ağustos 2016 at 20:40

  Selam ben 38 yasindayim cok doktora gettim amaki adet duzenliyim duzelmedi.sebeb ne ola bilir.adet duzenzizliyi goze zarar verirmi?tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2016 at 18:02

   Adet düzensizliğinin altında yatan birçok sebep vardır ve altta yatan asıl neden bulunmadığı sürece adet düzesizliği devam eder

   Adet düzensizliği denilince, her ay düzenli olarak oluyor ama az veya kısa oluyor ise 35’li yaşlardan sonra bu durum çok fazla düzensizlik olarak görülmez.

   Fakat her ay adet görmüyorsanız ya da 1 ayda 2 kez adet görüyorsanız o zaman adet düzensizliğinden bahsedilir.

   Adet düzensizlikleri genellikle hormonsal veya sistemik hastalıklara bağlı olduğu için bu tür durumlar araştırma ya da üniversite hastanelerinde bulunan endokrinoloji bölümlerinde araştırılır, çünkü diğer hastanelerde doktor doktor gezmek çok faydalı olmaz.

   Eğer gözünüzde sorun var ise (sorunun ne olduğu da önemlidir) bazı sistemik veya endokrinolojik hastalıklar hem adet düzensizliğine hem de göz problemlerine sebep olabilir ve bu tür durumlar da araştırılmalıdır.

   Örneğin hashimato hastalığı hem adet düzensizliğine hem de görme promlerine neden olabilir ve bu durumun endokrinoloji bölümünde araştırılması gerekir.

   İnsülin direnci veya şeker hastalığı durumlarında hem adet düzensizliği hem de göz problemleri görülebilir ve bu durum da endokrinolojide araştırılır.

   Yumurtalık kistleri veya tümörleri de adet düzensiliği yapabilir ve bu gibi durumların da araştırılması gerekir.

   Hipertiroidi, hipotiroidi gibi tiroid bezi hastalıkları hem göz problemlerine hem de adet düzensizliklerine neden olabilir ve tiroid hastalıkları da endokrinoloji bölümünde araştırılır.

   Yani birçok sebep olabilir, bu nedenle araştırma hastanelerinde bu durumun araştırılması daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git