Hastalıklar ve Tedaviler

Adet (Regl) Düzensizliği Neden Olur?

Adet (regl) düzensizliği farklı nedenlerden kaynaklanır iken, en sık görülen nedeni hormonal dengesizlikler, yumurtalık kistleri, rahim içinde yer kaplayan bir takım sorunlar (lezyonlar) bazı tümörler, aşırı kilo almak ya da çok fazla ve hızlı kilo vermek, çok ağır egzersizler yapmak, kötü beslenmek, ilaç kullanımı, aşırı stres, depresyon ve kadının döl yatağını etkileyecek başka rahatsızlıklar da adet düzensizliği nedenlerinden olabilir.

Düzensiz adet görmek normal midir?

Adet (regl) düzensizliği farklı nedenlerden kaynaklanır iken, en sık görülen nedeni hormonal dengesizlikler, yumurtalık kistleri, rahim içinde yer kaplayan bir takım sorunlar (lezyonlar) bazı tümörler, aşırı kilo almak ya da çok fazla ve hızlı kilo vermek, çok ağır egzersizler yapmak, kötü beslenmek, ilaç kullanımı, aşırı stres, depresyon ve kadının döl yatağını etkileyecek başka rahatsızlıklar da adet düzensizliği nedenlerinden olabilir.

Adet düzensizliğinde daha fazla nedene yönelik araştırmaların yapılması önemlidir. Çünkü adet düzensizliği bazı hastalıklardan da kaynaklandığı için öncelikle bu hastalıkların araştırılması ve hastalığa yönelik tedavi uygulanması gerekebilir. Adet düzensizliğine sebep olan rahatsızlığın teşhisi gecikir ise hasta daha fazla zarar görebilir. Örneğin, bu sorunun nedeni miyomun büyümesi ise tedavi geciktiğinde hastanın daha fazla zarar görmesine sebep olabilir. Adet düzensizliği yaşayan kadınların bir kısmında yumurtlama bozukluğu olduğu için hamile kalmayı engeller veya geciktirir.

Adet düzensizliği her zaman zararlı olmadığı gibi, bazı durumlarda adet düzensizliği normal kabul edilebilir. Mesela, adet görmeye başlandığı ilk zamanlarda 13-15 yaşları arasında, emziren annelerde, korunma iğnesi kullananlarda, adet düzensizliği normal olarak değerlendirilir. Doğum kontrol ilaçları kullanan kadınların, hap alımının son haftasını atlamak adet gecikmesine neden olabilir. Hormonal bir doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol ilacını yarıda kesmek, daha sonraki ovülasyonzamanına kadar adet görmemeye sebebiyet verebilir.

Polikistik over sendromu, bu rahatsızlık oldukça sık rastlanan adet düzensizliği nedenlerinden olup, yüzde tüylenmeye, akneye ve obeziteye de neden olur.Asherman sendromu, sezeryan, kürtaj ve fibroid tedavisi rahim iç tabakasında hasara yol açtığı için bazı kadınlarda adet düzensizliğine sebep olup, bazı kadılarda ise az adet görülmesine yol açabilir.

Bütün bunların yanı sıraşeker hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, hipotiroidizm (guatr) karaciğer rahatsızlığı, tüberküloz (verem),Akdeniz ateşi (fmf) hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları gibi bazı hastalıklarında adet düzensizliğine neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca antidepresanlar, oral kortikosteroidler ve kemoterapi sırasında kullanılan kanser ilaçları da düzensiz adet görmenin nedenlerinden olabilir. Bütün bunları göz önünde bulundurup, adet düzensizliği şikayetinde mutlaka bir jinekoloji veya iç hastalıkları uzmanlarına baş vurmak gerekmektedir.

Adet kanaması neden olur?Adet gecikmesi nedenleri

11 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  25 Nisan 2014 at 18:41

  ben 16 yaşındayım ve 4. haftamdayım ve hala olmadım, bir sorun olabilir mi?

 2. Avatar

  bayramova_zehra

  13 Ağustos 2016 at 20:40

  Selam ben 38 yasindayim cok doktora gettim amaki adet duzenliyim duzelmedi.sebeb ne ola bilir.adet duzenzizliyi goze zarar verirmi?tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2016 at 18:02

   Adet düzensizliğinin altında yatan birçok sebep vardır ve altta yatan asıl neden bulunmadığı sürece adet düzesizliği devam eder

   Adet düzensizliği denilince, her ay düzenli olarak oluyor ama az veya kısa oluyor ise 35’li yaşlardan sonra bu durum çok fazla düzensizlik olarak görülmez.

   Fakat her ay adet görmüyorsanız ya da 1 ayda 2 kez adet görüyorsanız o zaman adet düzensizliğinden bahsedilir.

   Adet düzensizlikleri genellikle hormonsal veya sistemik hastalıklara bağlı olduğu için bu tür durumlar araştırma ya da üniversite hastanelerinde bulunan endokrinoloji bölümlerinde araştırılır, çünkü diğer hastanelerde doktor doktor gezmek çok faydalı olmaz.

   Eğer gözünüzde sorun var ise (sorunun ne olduğu da önemlidir) bazı sistemik veya endokrinolojik hastalıklar hem adet düzensizliğine hem de göz problemlerine sebep olabilir ve bu tür durumlar da araştırılmalıdır.

   Örneğin hashimato hastalığı hem adet düzensizliğine hem de görme promlerine neden olabilir ve bu durumun endokrinoloji bölümünde araştırılması gerekir.

   İnsülin direnci veya şeker hastalığı durumlarında hem adet düzensizliği hem de göz problemleri görülebilir ve bu durum da endokrinolojide araştırılır.

   Yumurtalık kistleri veya tümörleri de adet düzensiliği yapabilir ve bu gibi durumların da araştırılması gerekir.

   Hipertiroidi, hipotiroidi gibi tiroid bezi hastalıkları hem göz problemlerine hem de adet düzensizliklerine neden olabilir ve tiroid hastalıkları da endokrinoloji bölümünde araştırılır.

   Yani birçok sebep olabilir, bu nedenle araştırma hastanelerinde bu durumun araştırılması daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Misafir

  2 Mart 2017 at 17:24

  Merhaba 17 yaşındayım ve gününden 5 gün falan önce oldum ve kanama acı vererek geldi. Lavaboya girdim kanama gördüm Ped taktım yaklaşık 2 saat sonra pedimi kontrol ettiğimde çok koyu renkte bir miktar geldiğini gördüm. İdarımın arasında ise normal kırmızı kanama geldi. Ama halâ acı vererek geldiğini hissediyorum bu konuda yardımcı olur musunuz acilen?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2017 at 22:32

   Adet dönemlerinde her zaman aynı şekilde kanama olmayabilir, kan rengi değişilik gösterebilir, bazen fazla bazen az olabilir, kırmızı ya da koyu olabilir.

   Bazen idrar yollarında veya pelvik içi organlarda enfeksiyon olduğunda da bu tür ağrılar olabilir.

   Ağrılar her ay bu şekilde olursa ya da ağrılarınız adet sonrası da devam ederse bir kadın doğum doktoruna gitmeniz faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Misafir

  8 Mart 2017 at 21:29

  17 yaşındayım şiddetli vajinal kaşıntım olduğu için kadın doğum doktoruna gittim tahliller sonucu 2 hap 1 krem verdi. Ağır bi hap vardı 1 tabletten oluşan onu bitirdim diğeri antibiyotikti onu bitirmedim kaşıntı o sıra geçmişti ama bu ara adet sonrasnda kasiniyorum. Adetim bitti, sanki oramdan gaz çıkarır gibi bir şeyler çıkarıyorum. Süt kesiği gibi değil ama benziyor biraz. Bekar olmama rağmen oram çok açıLmış gibi hissettiriyor. Korkuyorum artık. Bir yorum yapabilir misiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2017 at 21:44

   Mantar enfeksiyonlarına bağlı vajinal kaşıntı olabilir. Antibiyotikli ilaçlar mantar enfeksiyonlarında fayda göstermez genellikle, mantar enfeksinu için antifungal ilaç kullanılması gerekir. Doktorunuz akıntıdan örnek alarak ilaç vermiş ise ve antibiyotik içeren ilaç vermiş ise akıntıdan örnek almış olmalı. Antibiyotik ilaçları yarım bırakmak doğru olmaz, enfeksiyon tekrarlayabilir.

   İdrar yolları enfeksiyonlarına bağlı da vajinal kaşıntı olabilir, bu durumda idrar testinin de yapılması önemlidir.

   Eğer örnek alınmadıysa doktorunuza tekrar giderek örnek alınmasını isteyebilirsiniz ve sonuca yönelik tedavi daha uygun olur.

   Bazı dönemlerde ve bazen adet öncesi ve sonrası birkaç gün vajinal kaşıntılar olabilir ve bu durum genellikle normal olarak kabul edilir. Çok fazla kaşıdığınız için de o bölgenin açıldığını hissediyor olabilirsiniz. Ayrıca kistik bir durum da olabilir ve bu durumun ultrason gibi yöntemlerle araştırılması da gerekebilir.

   Bu durumu mümkünse daha önce gittiğiniz aynı doktora giderek şikayetlerinizin geçmediğini ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle…

 5. Avatar

  gözde

  10 Kasım 2018 at 00:31

  Merhabalar, antidepresyon ilaçlarından sonra adet düzensizliği olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Kasım 2018 at 22:22

   ANTİDEPRESANLAR; trisiklik antidepresanlar, non-antidepresanlar, MAO antidepresanlar, lityum karbonat gibi ilaç gruplarını içerir. Kullandığınız ilacın etkin maddesine/yardımcı maddelerine bağlı ilacın yan etkileri değişiklik gösterebilir.

   Adet düzensizliği hastalığınız ile ilişkili de olabilir.

   Kullandığınız ilaç hakkında da bilgi verirseniz, size daha fazla yardımcı olmak mümkün olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Misafir

  8 Ağustos 2019 at 12:13

  Merhaba 20 yaşındayım yaşadığım sıkıntılardan dolayi prozac limandan 10 adet kullandım ve bıraktım 18 yaşımda doktor yazmıştı oradan kalma bu ilaç adet gecikmesine neden olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2019 at 00:15

   Prozac Yetişkinlerde Aşağıdaki Durumların Tedavisinde Kullanılır;

   * Majör depresyon,
   * Obsesif kompulsif bozukluk,
   * Bulimia nervoza,
   * Premenstruel disforik bozukluk.

   Prozac tedavisi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler;

   Doktor tavsiyesi olmadan tedavi kesilmemelidir. İlacın devam edilmesi önemlidir. Kişi kendini daha iyi hissetse bile ilaç doktora sormadan kesilmemelidir.

   * Prozac kullanmayı aniden kestiğinizde bazı yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtiler; sersemlik, iğnelenme gibi karıncalanma hisleri, uyku bozuklukları, huzursuz ya da tedirgin hissetme, sıradışı yorgunluk ya da güçsüzlük, endişeli hissetme, bulantı/kusma, titreme, baş ağrıları gibi belirtilerdir.

   Prozac’ı bırakırken doktorunuz dozunuzu bir ya da iki hafta içinde yavaş yavaş azaltmanızı önerecektir. Bu sayede tedavi sonrası oluşabilecek etkilerin oluşma riski azalır.

   Prozac 20 mg kapsül’ün yan etkileri arasında adet düzensizliklerine ait bir bilgi prospektüs’de belirtilmemiş (yan etkiler kişiden kişiye değişebilir), ancak bu tedaviye bağlı hormonsal değişimler de olabilmektedir. Bu nedenle, buna bağlı dolaylı olarak belkide bu tür bir yan etkiye sebep olabilme ihtimali olabilir veya olmayabilir.

   Adet düzensizliğinizin sebebi, ilacın verilme nedenine (yani sağlık probleminize) bağlı da olabilir.

   Doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git