Burun Hastalıkları

Adenoid Nedir? Adenoid Belirtileri

Adenoidler, tonsillerin üzerinde nazal pasajın üst kısmında bulunan glandüler doku kitlesi olarak tanımlanan genizde ya da burunda oluşan et parçalarıdır.

Adenoid (geniz eti) neden olur?

Adenoidler, tonsillerin üzerinde nazal pasajın üst kısmında bulunan glandüler doku kitlesi olarak tanımlanan genizde ya da burunda oluşan et parçalarıdır. Adenoidler, vücudun üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savunmasının bir kısmını sağlayan lenf nodlarından oluşur. Bu tür enfeksiyonların sık rastlandığı erken çocuklukta büyüme eğilimindedirler.

Adenoid (geniz eti) belirtileri

Çoğu çocukta adenoidler yaklaşık beş yaşından sonra küçülürler ve ergenlik döneminde tamamen kaybolabileceği gibi, bazı çocuklarda büyürler, burundan boğaza geçişi tıkayarak horlamaya, ağızdan solumaya ve genizden gelen tipik bir sese yol açarlar. Orta kulağı boğaza bağlayan östaki tüpleri de tıkanarak tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına ve sağırlığa neden olabilir.

Burun arkasındaki salgıların akımının tıkanması rinite (burun iltihabına) yol açabilir ve bu iltihap orta kulağa (otitis media) ve burun arkasındaki sinüslere yayılabilir.

Adenoid (geniz eti) tedavisi

Enfeksiyonlar genellikle çocuk büyüdükçe seyrekleşir. Eğer enfeksiyonlar sık sık tekrarlar ise adenoidektomi (adenoidlerin cerrahi olarak çıkartılması işlemi) gerekebilir. 

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Geniz eti nedenleri ve tedavisi
  2. Geniz eti ameliyatı nasıl yapılır
  3. Horlama neden olur
  4. Burun tümörleri nedenleri ve tedavisi
  5. Sinüzit belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git