Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Addison Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Addison hastalığı böbreküstü bezlerinin kortikosteroid hormonlarını yetersiz salgıladığı nadir bir hastalıktır.

Addison hastalığı nedir?

Addison hastalığı böbreküstü bezlerinin kortikosteroid hormonlarını yetersiz salgıladığı nadir bir hastalıktır. Hastalığa böbreküstü (adrenal) bezi yetersizliği de denmektedir. Addison hastalığı olan bir çocuğun böbreküstü bezleri kortizol (hidrokortizon) ve aldosteron adlı iki kortikosteroidi üretmede yetersiz kalmaktadır. Genelde hastalığın nedeni bu bezlerin dış kısmının (korteks) hasarlanmasıdır. Bu hasar sıklıkla otoimmün hastalık nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Diğer nedenler arasında enfeksiyon, kanama ve başka etmenler sayılabilir.

Böbreküstü bezlerinin görevleri

Vücutta böbreklerin üzerlerinde yer alan iki küçük bez korteks adı verilen bir dış kısım ile medulla adı verilen bir iç kısımdan oluşmaktadır. Korteks kortizol (hidrokortizon adı da verilir) ve aldosteron üretmektedir. Bu hormonlar vücudun besinleri kullanmasında ve tuz dengesinde rol oynamaktadır. Medulla stres, korku ve fiziksel egzersiz karşısında stres hormonları adı verilen epinefrin (adrenalin adı da verilir) ve nonepinefrini salgılamaktadır. Bu iki hormon kana salındığında kalp hızı artmakta, hava yolları genişlemekte ve beden stres durumlarında harekete hazır hale gelmektedir.

Çocuklarda addison hastalığı belirtileri

Addison hastalığı bulunan çocukların iştahı azalmıştır ve bu çocuklarda aylar ya da yıllar içinde giderek belirginleşen kilo kaybı gözlenir. Addison hastası çocuklarda aşırı halsizlik ve yorgunluk vardır. Karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı ve ishal görülebilir. Addison hastalığı olan çocukların ağız çevresindeki derinin ve avuç içlerindeki çizgilerin rengi koyulaşmıştır.

Tansiyonları sıklıkla düşüktür. Cerrahi girişim, yaralanma ya da enfeksiyon gibi aşırı fiziksel stres durumlarında hayatı tehdit edici bir kriz gözlenebilir. Bu gibi durumlarda aşırı kas zaafı ve nöbet ortaya çıkabilir ve koma gelişebilir. Addison krizi acil bir durumdur; çocuk bu krizin belirtilerini sergiler ise hemen hastanelerin acil servislerine başvurmak gerekir.

Çocuklarda addison hastalığı teşhisi

Addison hastalığının tanısı için doktor kan, idrar ve hormon düzey testleri ister. Bu tahlillerin yanı sıra röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi incelemeler de gerekebilir.

Çocuklarda addison hastalığı tedavisi

Addison hastalığı için temel tedavi eksik olan hormonların yerine konmasıdır. 1950’lerde kortikosteroidler kullanıma girmeden önce hastalık ölüm ile sonuçlanabilmekteydi. Bugün ise Addisonlu hastalara ağız yolu ile, intravenözyoldan (damar içi) ya da enjeksiyonlar ile kortikosteroid tedavisi verilmektedir. Aynı zamanda hastalara börek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon olan ve bedendeki tuz dengesinden sorumlu olan aldosteron hormonu da verilmektedir.

Hormon tedavisi ile hastalığın belirtileri kontrol edilmekte ve çocuğun normal büyüyüp gelişmesi sağlanmaktadır. Çocuğun Addison hastalığı var ise bu ilaçları ömür boyu kullanması gerekmektedir. Addison krizini önlemek için stres durumlarında (ameliyat, enfeksiyon, kaza) daha büyük dozlarda ve sık aralar ile hormon tedavisi uygulanması gerekebilir. Bu gibi durumlarda doktor ilacın enjeksiyon ile verilmesini de önerebilir.

Hormon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Adrenokortikotropik hormon (ACTH) nedir
  2. Akromegali nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Antidiüretik hormon nedir
  4. Hashimato hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. İnsülin direnci nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git