Hastalıklar ve Tedaviler

Addison Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Addison hastalığı nedir?

Addison hastalığı, normalde böbreklerin üstünde yerleşmiş olan adrenal bezlerin dış kısımlarında (adrenal korteks) üretilen hidrokortizon ve aldosteron gibi kortikosteroid hormonların yetersiz olduğu nadir bir kronik hastalıktır. Aynca kortikosteroid hormonların çıkışını arttırma çabası ile pitüiter bezden (beynin tabanında bulunan) bezden aşırı miktarda ACTH hormonu salgılanır. Bir başka hormonun melanosit stimülan hormonun (MSH) salgılanması ve aktivitesi de artar ve bu durum, deride melanin pigmentinin sentezinde artışa yol açar.

Addison hastalığı neden olur?

Addison hastalığı adrenal korteksleri harap eden herhangi bir hastalık nedeni ile oluşabilir. En sık nedeni, bağışıklık sisteminin adrenal bezlere saldırmak üzere antikorlar ürettiği otoimmün bir hastalıktır.

Addison hastalığı belirtileri

Hastalığın semptomları genellikle aylar veya yıllar içinde yavaş yavaş gelişir ve yorgunluk, güçsüzlük, karın ağnsı ve kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Aşırı MSH hormonu salgılanması durumunda avuç içi çizgilerinde, vücudun basınç alanlarında ve ağız derisinde koyulaşmaya neden olabilir.

Addisonian krizler adı verilen ve enfeksiyon, kaza veya diğer stresler ile ortaya çıkan akut epizodlar da olabilir. Bunların semptomları esas olarak aldosterol eksikliğine bağlıdır ve aşırı kas güçsüzlüğü, dehidrasyon, hipotansiyon (düşük kan basıncı), konfüzyon ve koma görülür. Hidrokortizon eksikliğine bağlı olarak hipoglisemi de (düşük kan şekeri) ortaya çıkar.

Addison hastalığı teşhisi ve tedavisi

Addison hastalığında genellikle, eğer hasta normalde hidrokortizon salgılanmasını uyaran ACTH enjeksiyonuna yanıt veremez ise tanının konması kolaylaşır.

Hastalığın tedavisinde yetersiz hormonları yerine koymak için yaşam boyu kortikosteroid ilaç tedavisi gereklidir. Addison krizlerinin tedavisi, hızla tuzlu su ve glukoz infüzyonu ve destekleyici kortikosteroid hormon dozlarının verilmesinden oluşmaktadır. 

Hormonal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hashimato hastalığı nedir
  2. Hipertiroidi nedenleri ve tedavisi
  3. Hipotiroidi nedenleri ve tedavisi
  4. Şeker düşüklüğü (hipoglisemi) neden olur
  5. Şeker hastalığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git