A

ACE İnhibitörleri Grubu İlaçlar Ne İçin Kullanılır?

ACE inhibitörleri grubunda sıkl kullanılan ilaçlar arasında Kaptopril, Silazapril, Enalapril, Fosinopril, Lisinopril, Moeksipril, Perindopril, Kuinapril, Ramipril, Trandolapril gibi ilaçlar vardır.

ACE inhibitörleri grubunda sık kullanılan ilaçlar

ACE inhibitörleri grubunda sık kullanılan ilaçlar arasında Kaptopril, Silazapril, Enalapril, Benazepril, Fosinopril, Lisinopril, Moeksipril, Perindopril, Kuinapril, Ouinapril, Ramipril, Trandolapril, Alacepril,  Delapril, Zofinopril gibi ilaçlar vardır.

ACE inhibitörleri ne için kullanılır?

Kalp yetersizliğini (kalbin pompalama etkinliğinde azalma), hipertansiyonu (yüksek kan basıncı) ve diabetes mellitus ile ilişkili böbrek sorunlarını tedavi etmek üzere kullanılan bir ilaç grubudur. ACE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörleri tek başına veya diğer antihipertansif ilaçlar ile kombinasyon halinde verilebilirler.

ACE inhibitörleri nasıl etki eder?

ACE inhibitörleri anjiyotensini (kandaki bir protein) inaktif anjiyotensin I’den anjiyotensin II’ye dönüştürmekten sorumlu enzimin etkisini durdururlar. Anjiyotensin II kan damarlarının kasılmasını sağlar ve yokluğunda damarlar genişler. Böylece kan basıncı düşer. Diyabetik nefropatide ACE inhibitörleri hastalığın ilerlemesini yavaşlatır ve idrarda albumin kaybını azaltırlar.

ACE inhibitörlerinin yan etkileri

ACE inhibitörlerinin olası yan etkileri arasında bulantı, tat alma duyusunun kaybı, baş ağnsı, sersemlik ve kuru bir öksürük bulunur. İlk doz kan basıncını çarpıcı şekilde düşürebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Pulmoner hipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Hipertansiyon nedir
  3. Hipertansiyon tedavisi
  4. Kalp yetmezliği neden olur
  5. Kalp büyümesi neden olur
  6. Kardiyak aritmi neden olur
  7. Şeker hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git