A

Abiratex Nedir, Ne İşe Yarar? Abiratex Yan Etkileri

ABİRATEX 250 MG TABLET KULLANMA TALİMATI

Ağızdan alınır.

Etkin madde: Her bir tablet 250 mg abirateron asetat içerir.

Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat (inek sütünden elde edilen), mikrokristalin selüloz, kroskarmelloz sodyum, povidon (K-30), sodyum lauril sülfat, magnezyum stearat, kolloidal silikon dioksit.

 Bu ilaç ek izlemeye tabidir. Bu üçgen yeni güvenlilik bilgisinin hızlı olarak belirlenmesini sağlayacaktır. Meydana gelen herhangi bir yan etkiyi raporlayarak yardımcı olabilirsiniz. Yan etkilerin nasıl raporlanacağını öğrenmek için “Yan Etkilerin Raporlanması” bölümüne bakınız.

Abiratex Nasıl Kullanılır

ABİRATEX NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR? (ABİRATEX ENDİKASYONLARI)

 • Abiratex, etkin madde olarak abirateron asetat içermektedir. Abiratex vücudunuzun testosteron (androjen grubundan bir steroid hormonu olup, erkek cinsiyet hormonu olarak bilinir) üretmesini engeller ve bu şekilde prostat kanserinin büyümesini yavaşlatabilir. Abiratex, yetişkin erkeklerde vücudun diğer yerlerine yayılmış prostat kanserini tedavi etmek için kullanılır.
 • Prostat kanserinin hormon tedavisine yanıt verdiği erken döneminde Abiratex erkek cinsiyet hormonunu (testosteron) azaltan (androjen baskılama tedavisi) bir tedavi ile birlikte verilmelidir.
 • Abiratex, yetişkin erkeklerde vücudun diğer yerlerine yayılmış prostat kanserini tedavi etmek üzere erbezleri alınmış veya erkek cinsiyet hormonu baskılanmış olan ve daha önce kemoterapi almamış hastalar, sağlık durumu kemoterapi alması için uygun olmayan hastalar ve daha önce kemoterapi almış ve hastalığı tekrarlamış hastaların tedavisinde kullanılır.

Abiratex’i alırken doktorunuz size prednizolon adı verilen başka bir ilacı da birlikte reçeteleyecektir. Bu şekilde tansiyonunuzun yükselmesi, vücudunuzdaki su miktarının artması (sıvı tutulumu) ya da vücudunuzdaki potasyum adı verilen maddenin seviyesinin düşme riski azaltılacaktır.

Abiratex tabletler beyaz veya gri-beyaz renkli, bir yüzünde NA250 baskılı oval tabletler şeklindedir. Abiratex tabletler plastik kapaklı plastik şişelerde ve her şişe 120 tablet içerecek şekilde sunulmuştur.

ABİRATEX KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (ABİRATEX KONTRENDİKASYONLARI)

Eğer;

 • Abirateron asetata ya da Abiratex’in içerdiği yardımcı maddelere alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa,
 • Kadınsanız ve özellikle hamile iseniz (Abiratex sadece erkek hastalarda kullanılır),
 • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa,
 • Prostat kanseri tedavisinde kullanılan Ra-223 molekülü ile kombinasyon halinde.

Yukarıda belirtilen durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse bu ilacı kullanmayınız. Emin olmadığınız her durumda bu ilacı almadan önce doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

ABİRATEX’İN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

Eğer sizde aşağıdaki durumlardan biri varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz:

 • Karaciğerinizle ilgili bir hastalığınız varsa,
 • Tansiyonunuz yüksekse veya kalp yetmezliğiniz varsa veya kanınızda potasyum adı verilen elementin miktarları düşükse (düşük potasyum kalp ritim problemleri riskini artırabilir),
 • Kalp ya da kan damarlarınızla ilgili başka bir hastalığınız varsa,
 • Düzensiz ya da hızlı kalp atışınız varsa,
 • Nefes darlığınız varsa,
 • Hızla kilo aldıysanız,
 • Ayaklar, bilekler ya da bacaklarda şişkinliğiniz varsa,
 • Geçmişte prostat kanseri için ketokonazol olarak bilinen bir ilaç aldıysanız,
 • Bu ilacı prednizolon ile birlikte alma hakkında bilgi alma ihtiyacınız varsa,
 • Kemikleriniz üzerindeki olası etkileri hakkında bilgi alma ihtiyacınız varsa,
 • Kan şekeriniz yüksek ise,
 • Kan şekeriniz düşük ise, bunlar gibi durumlarda dikkatli Abiratex kullanılmalıdır.

DİĞER UYARILAR/ÖNLEMLER

 • Kalp ritmi problemleri (aritmi) dahil herhangi kalp veya kan damarı probleminiz varsa ya da bu problemler için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışınız.
 • Derinizde ya da gözlerinizde sararma, idrarınızın renginde koyulaşma ya da ciddi bulantınız veya kusma varsa, bunlar karaciğer probleminin göstergesi ve belirtileri olabileceği için hemen doktorunuza danışınız. Nadiren ölümle sonuçlanabilen, karaciğerin görevlerini yapamaması (akut karaciğer yetmezliği de denir) durumu görülebilir.
 • Kırmızı kan hücresi sayısında azalma, cinsel istekte azalma, kaslarda güçsüzlük ve/veya kas ağrısı meydana gelebilir.
 • Abiratex, kemik kırılması veya ölüm riskindeki olası bir artış nedeniyle Ra-223 (nükleer tıpta kullanılan radyoaktif radyum tedavisi) ile birlikte verilmemelidir.
 • Abiratex ve prednizolon ile tedavi sonrası Ra-223’ü kullanmayı planlıyorsanız, Ra-223 ile tedaviye başlamadan önce en az 5 gün beklenmesi zorunludur.
 • Kan değerlerinizin izlenmesi: Abiratex karaciğerinizi etkileyebilir ve siz herhangi bir belirti görmeyebilirsiniz. Bu nedenle doktorunuz Abiratex kullanırken size belirli zamanlarda kan testi yaparak Abiratex’in karaciğeriniz üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını kontrol etmek isteyebilir.
 • Çocuklar ve ergenler: Bu ilaç çocuklarda veya ergenlerde kullanılmaz. Abiratex’in yanlışlıkla bir çocuk veya ergen tarafından yutulması durumunda, derhal hastaneye başvurun ve acil servisteki doktora göstermek için Kullanma Talimatını da yanınızda götürün.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

ABİRATEX’İN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Abiratex yemeklerle birlikte alınmamalıdır (“Abiratex nasıl kullanılır?” bölümüne bakınız). Abiratex yemeklerden en az 1 saat önce ya da yemekten en az iki saat sonra alınmalıdır. Abiratex’i yiyeceklerle birlikte almanız sizde istenmeyen etkilere yol açabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ABİRATEX KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Abiratex kadınlarda kullanılan bir ilaç değildir.

 • Bu ilaç gebe olan kadınlar tarafından alınırsa, doğmamış bebeklerine zarar verebilir.
 • Gebeyseniz ya da gebe kalma ihtimaliniz varsa ve başka bir kişiye Abiratex’i verecekseniz, ilaçla temas etmemeniz için mutlaka eldiven kullanmalısınız.
 • Gebe kalma ihtimali olan bir kadınla cinsel ilişkiye girmeniz durumunda prezervatif (kondom) ve diğer etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.
 • Gebe bir kadınla cinsel ilişkiye girmeniz durumunda doğmamış bebeğe zarar vermemek için prezervatif (kondom) kullanmalısınız.

Tedaviniz sırasında partnerinizin (eşinizin) hamile olduğunu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

EMZİRME DÖNEMİNDE ABİRATEX KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Abiratex kadınlarda kullanılan bir ilaç değildir.

Emziriyorsanız Abiratex’i kullanmayınız.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR ABİRATEX KULLANABİLİR Mİ?

Abiratex’in araç ya da makine kullanımı üzerinde bilinen herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

ABİRATEX’İN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Abiratex laktoz içerir. Eğer daha önceden bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız (intoleransınız) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.
 • Bu ilacın dört tabletlik günlük dozu yaklaşık 24,1 mg sodyum (yemek/sofra tuzunun ana bileşeni) içerir. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE ABİRATEX KULLANIMI

Başka bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer şu anda başka bir ilaç kullanıyorsanız, yakın zamanda kullandıysanız ya da kullanma ihtimaliniz varsa, doktorunuz ya da eczacınız ile konuşunuz. Bu önemlidir çünkü Abiratex kalp ilaçları, sakinleştiriciler, diyabet için bazı ilaçlar, bitkisel ilaçlar (örneğin, Sarı kantaron) ve diğer ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçların etkilerini artırabilir. Doktorunuz bu ilaçların dozunu değiştirmeyi isteyebilir. Ayrıca, bazı ilaçlar Abiratex’in etkilerini artırabilir ya da azaltabilir. Bu durum yan etkilere ya da Abiratex’in gerektiği kadar etkili olmamasına neden olabilir.

Androjen yoksun bırakma tedavisi kalp ritmi problemleri riskini artırabilir. Doktorunuza aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız haber veriniz:

 • Kalp ritmi problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (örn. kinidin, prokainamit, amiadoron ve sotalol),
 • Kalp ritmi problemleri riskini artırabileceği bilinen ilaçlar [örn. metadon (ağrı giderici ve bağımlılık tedavisinin bir parçası olarak kullanılır), moksifloksazin (bir çeşit antibiyotik), antipsikotikler (ciddi akıl hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçlar)].

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

ABİRATEX NASIL KULLANILIR?

Bu ilacı her zaman tam olarak doktorunuzun size söylediği gibi kullanınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuz ya da eczacınız ile konuşunuz.

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

İlacınızın önerilen dozu günde bir defada alınacak 1000 mg’dır (dört tablet).

Uygulama Yolu ve Metodu:

Bu ilacı ağızdan alınız.

Abiratex’i yemeklerle birlikte almayınız.

Abiratex’i yiyecekle birlikte almak, ilacın vücut tarafından ihtiyaç duyulandan daha fazla emilmesine ve bu nedenle yan etkilere neden olabilir.

Abiratex tabletlerini günde bir kez aç karnına tek doz olarak alın. Abiratex yemek yedikten en az iki saat sonra alınmalı ve Abiratex’i aldıktan sonra en az bir saat boyunca yemek yenmemelidir. (“Abiratex’in yiyecek ve içecekler ile birlikte kullanılması” bölümüne bakınız).

 • Tabletleri bir bütün olarak suyla yutunuz.
 • Tabletleri bölmeyiniz.
 • Abiratex prednizolon adı verilen bir başka ilaçla birlikte alınır. Prednizolonu doktorunuzun söylediği şekilde alınız.
 • Abiratex aldığınız sürece her gün prednizolonu da almalısınız.
 • Acil bir tıbbi durumunuz olduğunda, almakta olduğunuz prednizolonun dozunun değiştirilmesi gerekebilir. Almakta olduğunuz prednizolonun miktarı değiştirilecekse doktorunuz size söyleyecektir. Doktorunuz size söylemediği sürece almakta olduğunuz prednizolonun dozunu değiştirmeyiniz.

Abiratex prednizolonla birlikte alırken doktorunuz size başka ilaçlar da reçeteleyebilir.

Çocuklarda Abiratex Kullanımı:     

Abiratex çocuklarda ve ergenlerde kullanılabilen bir ilaç değildir. Eğer Abiratex bir çocuk ya da ergen tarafından kazara yutulursa, doktora göstermek üzere bu kullanma talimatını yanınıza alarak derhal hastaneye gidiniz.

Yaşlılarda Abiratex Kullanımı:

Yaşlı hastalarda herhangi bir doz ayarlaması gerekmemektedir.

Özel durumlarda Abiratex Kullanımı:

 • Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan hastalarda Abiratex kullanılabilir, doz ayarlamasına gerek yoktur. Ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.
 • Karaciğer yetmezliği: Doktorunuz, karaciğerinize ait bazı kan değerlerini belli aralıklarla takip edecek ve eğer bu değerlerde aşırı bir artış olursa, Abiratex’i kan değerleriniz düzelene kadar veya tamamen kesecektir. Orta şiddette karaciğer yetmezliği olan hastalarda Abiratex kullanırken dikkatli olunmalıdır. Abiratex şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
 • Yüksek tansiyon: Eğer yüksek tansiyonunuz (hipertansiyonunuz) varsa, doktorunuz tansiyon değerlerinizi kontrol altına almadan Abiratex ile tedaviye başlamayacaktır. Tansiyon şikayetiniz olsun veya olmasın, doktorunuz Abiratex tedavisi sırasında tansiyonunuzun ölçülmesini isteyecektir.

Eğer Abiratex’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Abiratex Kullandıysanız:

Abiratex’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz ya da derhal bir hastaneye gidiniz.

Abiratex Kullanmayı Unutursanız:

Abiratex veya birlikte almanız gereken prednizolonu kullanmayı unutursanız, ertesi gün normalde almanız gereken saatte alınız.

Abiratex veya birlikte almanız gereken prednizolonu kullanmayı bir günden daha fazla süreyle unuttuysanız, gecikmeden bu durumdan doktorunuzu haberdar ediniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Abiratex İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler:

Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe Abiratex veya prednizolon ile tedaviye devam ediniz.

Bu ilacın kullanımına ilişkin ilave sorularınız olursa doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

ABİRATEX’İN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi Abiratex’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkilere neden olabilir, fakat bu yan etkiler herkeste meydana gelmeyebilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Abiratex’i kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Kaslarınızda zayıflık, kas seğirmeleri ya da kalbinizde çarpıntı (palpitasyonlar). Bunlar kanınızda potasyum adı verilen elementin azalmış olduğunu gösterebilir.
 • Yutma veya nefes almada güçlük, yüz, dudaklar, dil veya boğazda şişlik veya kaşıntılı döküntü ile beraber ciddi alerjik reaksiyonlar.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Abiratex’e karşı ciddi düzeyde alerjiniz var demektir.

Acil tıbbi müdahaleye veya hastanede yatırılmanıza gerek olabilir.

Diğer Yan Etkiler:

Çok yaygın (10 hastanın en az birinde görülebilen) yan etkiler;

 • Bacak ya da ayaklarınızda şişlik,
 • Kanınızda potasyum adı verilen elementin düzeylerinde azalma,
 • Karaciğer işlev testlerinde yükselmeler,
 • Tansiyonunuzda yükselme,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • İshal.

Yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

Yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

Seyrek (1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Akciğerlerde tahriş (alerjik alveolit olarak da adlandırılır),
 • Karaciğerin görevlerini yapamaması (akut karaciğer yetmezliği de denir).

Sıklığı bilinmeyen (eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemeyen) yan etkiler;

 • Kalp krizi,
 • EKG’de -elektrokardiyogram’da- değişiklik (QT uzaması), yutma veya nefes almada güçlük, yüz, dudaklar, dil veya boğazda şişlik veya kaşıntılı döküntü ile beraber ciddi alerjik reaksiyonlar.

Prostat kanseri için tedavi gören erkeklerde kemik kaybı meydana gelebilir. Abiratex, prednizolon ile birlikte kullanıldığında kemik kaybını artırabilir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

ABİRATEX’İN SAKLANMASI

 • Abiratex’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Kartonun üzerinde ve şişe etiketinde belirtilen son kullanma tarihinden sonra bu ilacı kullanmayınız. Son kullanma tarihi o ayın son gününü ifade eder.
 • Bu tıbbi ürün özel bir saklama koşulu gerektirmez.
 • Abiratex’i 25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
 • Abiratex’i son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Abiratex’i kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Abiratex’i kullanmayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz. Herhangi bir ilacı evinizdeki atık su veya çöpe atmayınız. Kullanmadığınız ilaçları nasıl atacağınızı eczacınıza sorunuz. Bu önlemler çevrenin korunmasına katkıda bulunmanızı sağlayacaktır.

KONU İLE İLGİLİ BENZER YAZILARIMIZ

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git