Hastalıklar ve Tedaviler

Abdominal Şişme Nedir? (Karın Şişmesi)

Abdominal şişme, abdomende çeşitli nedenlere bağlı olabilecek genişleme olarak tarif edilebilir.

Abdominal şişme neden olur?

Abdominal şişme, abdomende çeşitli nedenlere bağlı olabilecek genişleme olarak tarif edilebilir. Abdominal şişme, obezitenin ve hamilelik sırasında uterusun büyümesinin doğal bir sonucudur. Abdominal şişmenin bazı nedenleri zararsızdır. Midede veya bağırsakta gaz rahatsız edici bir şişkinliğe neden olabilir.

Geçici su toplanmasının sonucu olan şişkinlik bazı kadınlarda menstrüasyondan (adet kanamasından) hemen önce görülebilir. Diğer nedenler daha ciddi olabilir. Örneğin, assit (abdomen boşluğunda sıvı birikmesi) kanserin veya kalp, böbrek ya da karaciğer hastalığının bir belirtisi olabilir. Bağırsak tıkanmasına (bağırsakta tıkanmaya) veya over kistine bağlı olarak ta şişkinlik görülebilir.

Abdominal şişmenin nedeni nasıl anlaşılır?

Abdominal şişmenin altta yatan nedeninin tanısı için röntgen çekilmesi (abdominal röntgen), ultrason taraması, laporotomi (abdomenin cerrahi olarak araştırılması) ya da laporoskopi (rijit veya fleksibl gözlem tübü kullanılarak karın içinin incelenmesi) işlemi gerekebilir. Assit birimi nedeni ile oluşan abdominal şişlikte abdomendeki sıvının bir kısmı ayrıntılı inceleme için dışarı alınabilir. Abdominal şişme de tedavi altta yatan neden göre yapılır.

Sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları
  2. Bağırsak tıkanıklığı neden olur
  3. Karın ağrısı neden olur
  4. Mide ve bağırsak gazları neden olur
  5. Hamilelikte karın ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git