Hastalıklar ve Tedaviler

Abdominal Röntgen Nedir? (Karın Röntgeni)

Abdominal röntgen, abdomen içeriklerinin röntgenle incelenmesi yöntemidir. Abdominal röntgen genellikle akut abdominal hastalığın incelenmesinde ilk basamaklardan biridir.

Abdominal röntgen neden çekilir?

Abdominal röntgen, abdomen içeriklerinin röntgenle incelenmesi yöntemidir.  Abdominal röntgen genellikle akut abdominal hastalığın incelenmesinde ilk basamaklardan biridir.

Röntgenler organların iç yapılarını göstermezler, ancak organların dış hatlarını ortaya koyarlar. Bu nedenle röntgenler bir organın genişleyip genişlemediğini ve sindirim kanalındaki yutulmuş yabancı cisimleri gösterirler. Röntgenler sıvı ve gaz birikimlerini de gösterirler. Barsağın, sıvı birikintileri içeren genişlemiş kıvrımları bir tıkanma olduğuna (barsak tıkanması gibi), barsak dışında gaz olması barsak perforasyonuna (bağırsak yırtılması) neden olabilir.

Röntgende opak görünen kalsiyum, birçok böbrek taşında (taş, üriner traktüs) ve bazı safra taşlarında ve aort anevrizmasında bulunur. Bunlar bazen abdominal röntgende saptanabilir.

Abdominal röntgenler dışında, ultrason taraması, baryumlu röntgen incelemeleri (gastrointestinal yolun hastalıklarını saptamak için kontrast madde kullanılması), laporoskopi (abdomenin görüntü veren bir alet kullanılarak içten incelenmesi), BT taraması veya MRG (manyetik rezonans görüntüleme) gibi daha fazla bilgi sağlayan araştırma işlemleri abdominal inceleme için kullanılan yöntemlerdir.

Karın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Abdominal şişme neden olur
  2. Abdomen akut nedir
  3. Karın kası anomalileri 
  4. Karın ağrısı neden olur
  5. Mide ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git