A

Abalevo Nedir? Abalevo Ne İşe Yarar? Abalevo Nasıl Kullanılır?

ABALEVO 1,5 MG TABLET KULLANMA TALİMATI

Ağızdan alınır.

Etkin madde: Her tablet 1.5 mg levonorgestrel içerir.

Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat (sığır sütünden elde edilen), mısır nişastası, Poloksamer 407, Povidon K-30, kolloidal silikon dioksit ve magnezyum stearat.

Abalevo Nasıl Kullanılır

ABALEVO NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR? (ABALEVO ENDİKASYONLARI)

Abalevo, korunulmamış cinsel temastan sonra 72 saat (3 gün) içerisinde veya her zamanki korunma metodunuz başarısız olduğunda kullanılabilecek bir acil doğum kontrol hapıdır.

Abalevo özellikle aşağıdaki durumlarda kullanılmalıdır:

 • Hiçbir korunma yönteminin kullanılmadığı cinsel ilişki sırasında,
 • Korunma metodu yanlış kullanıldığında, örneğin kondom yırtıldıysa, sıyrıldıysa veya uygunsuz bir şekilde kullanıldıysa,
 • Oral kontraseptifin (doğum kontrol ilacı) alınması unutulduysa,
 • Rahim-içi aracınızın çıkmış olduğundan endişe duyuyorsanız,
 • Vajinal ovül veya diyafram yerinden oynadıysa, çıktıysa, kırıldıysa ya da vaktinden önce çıkarıldıysa,
 • Cinsel ilişki sırasında geri çekme yöntemi hatalı uygulandıysa ya da başarısız olduysa (örn. spermin vajina içerisinde veya dış genital bölge üzerinde boşaltılması),
 • Isı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda cinsel ilişki üreme dönemine rastladıysa.

Abalevo, etkin madde olarak levonorgestrel ismiyle bilinen bir sentetik hormon içerir. Korunulmamış cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alındığında, istenmeyen gebeliklerin yaklaşık %84’ünü önlemektedir. Abalevo gebeliği her zaman önlemez. Korunulmamış cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede alındığında daha etkilidir. Üçüncü güne kadar geciktirmek yerine ilk 12 saat içerisinde alınması daha iyidir.

Abalevo’nun aşağıdaki şekilde etki ettiği düşünülmektedir:

 • Yumurtalıklardan yumurta salımını durdurarak,
 • Halihazırda yumurtalıklardan salınan bir yumurtanın sperm tarafından döllenmesini önleyerek.

Abalevo sadece korunulmamış cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alındığında gebeliği önleyebilir. Zaten gebe iseniz etkili olmayacaktır.

Abalevo kullandıktan sonra başka bir korunmasız cinsel temas gerçekleştiğinde (ayrıca bu aynı menstrual döngü sırasında olursa), tablet koruyucu etkisini göstermeyecektir. Bu durumda, yine gebelik riski vardır.

Abalevo ilk adet kanamasından (menarştan) önce kullanıldığında etkili değildir.

ABALEVO KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (ABALEVO KONTRENDİKASYONLARI)

Levonorgestrele ya da yardımcı maddeler listesinde bulunan diğer maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız (alerji) varsa, Abalevo kullanılmamalıdır.

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız. Hamileyseniz, Abalevo hamileliğinizi sonlandırmayacaktır, çünkü Abalevo bir düşük hapı değildir.

Eğer;

 • Menstruel periyodunuz 5 günden fazla geciktiyse veya bir sonraki periyodunuza bağlı olarak beklenmeyen anormal bir kanamanız olduysa, 72 saat öncesinden daha fazla veya son periyodunuzdan itibaren korunmasız cinsel ilişki gerçekleştiyse, hamile olabilirsiniz.
 • Bu durumlardan herhangi biri sizde mevcut ise, Abalevo almadan önce acil doğum kontrol yönteminin sizin için uygunluğu konusunda doktorunuzla konuşunuz. Doktorunuz sizin için uygun olan başka bir acil doğum kontrol yöntemini reçete edebilir.

ABALEVO’NUN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz, Abalevo kullanmanız tavsiye edilmez.

Acil doğum kontrol yöntemi ara sıra kullanılan bir yöntemdir. Hiçbir durumda düzenli bir doğum kontrol yönteminin yerini almamalıdır. Acil doğum kontrol yöntemi, gebeliği her zaman önlemez. Korunulmamış cinsel temasın zamanı hakkında bir belirsizlik varsa veya aynı adet periyodu içerisinde 72 saatten önce cinsel temasta bulunulduysa tabletler gebelik önleyici etkilerini göstermezler ve bu durumda hamile kalma riski vardır. Adet kanamanız 5 günden daha fazla bir süre gecikmişse veya beklenenden adet periyodu tarihinde daha az veya fazla miktarda kanama meydana geldiğinde veya herhangi bir başka sebeple gebelik şüphesi varsa, gebelik dışlanmalıdır.

Eğer;

 • İlacın emilimini bozan şiddetli bir ince barsak hastalığınız (Crohn hastalığı gibi) varsa,
 • Ciddi karaciğer problemleriniz varsa,
 • Bir dış (ektopik) gebelik (bebeğin rahim dışında bir bölgede geliştiği durum) öykünüz olduysa,
 • Yumurtalıktan rahiminize uzanan kanal boyunca bir enfeksiyon (salpenjit) öykünüz varsa,
 • Daha önceki bir ektopik gebelik ya da yumurtalıktan rahminize uzanan kanal boyunca enfeksiyon yeni ektopik gebelik riskini artırır. Tüm kadınların, korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde acil doğum kontrol hapı alması gerekmektedir.
 • Abalevo’nun vücut ağırlığını veya vücut kütle indeksini (VKI) arttırmada daha az etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak bu kanıtlar sınırlı ve yetersizdir. Bu nedenle, Abalevo vücut ağırlığı veya VKI’ya bakılmaksızın tüm kadınlar için önerilmektedir. Acil doğum kontrol hapı almak ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bu konuyu bir sağlık profesyoneline danışmanız önerilir.
 • Abalevo dahil hormonal kontraseptif kullanan bazı kadınlar depresyon veya depresif ruh hali bildirmiştir. Depresyon ciddi olabilir ve bazen intihar düşüncelerine yol açabilir. Duygudurum dalgalanmaları ve depresif belirtiler yaşarsanız ek tıbbi tavsiye için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Çocuklarda kullanım:

Abalevo’nun ilk adet kanamasından (menarştan) önce kullanılmamalıdır.

Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında endişe duyuyorsanız:

Cinsel ilişki sırasında kondom (kondom yırtıldıysa veya kaydıysa) kullanmadıysanız, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa ya da HIV virüsüne yakalanmanız mümkün olabilir. Abalevo cinsel yolla bulaşan bir hastalığa karşı sizi korumayacaktır, bunu sadece kondom yapabilir. Böyle bir durumdan endişe duyuyorsanız, doktorunuza, hemşirenize, aile planlama kliniğinize veya eczacınıza danışınız.

Abalevo’yu ne kadar sıklıkla kullanabiliriz?

Abalevo’yu düzenli bir korunma yöntemi olarak değil, sadece acil durumlarda kullanmalısınız. Abalevo’yu bir menstruel periyodunuz dahilinde birden çok kez kullandıysanız, bu yöntem daha az güvenilir olacaktır ve menstruel periyodunuz büyük olasılıkla daha düzensiz bir hal alacaktır.

Abalevo düzenli korunma yöntemleri kadar başarılı değildir. Doktorunuz, hemşireniz veya aile planlama kliniğiniz hamile kalmanızı önleyecek daha etkili uzun süreli korunma yöntemleri hakkında size bilgi verecektir.

Abalevo’yu kullandıktan sonra:

Abalevo’yu kullandıktan sonra, cinsel ilişkiye girmek isterseniz ve doğum kontrol hapı kullanmıyor iseniz, bir sonraki adet dönemine dek kondom veya bir kapaklı spermisid kullanmalısınız. Bunun nedeni, bir sonraki periyodunuzun bitiminden önce tekrar korunmasız cinsel temasta bulunursanız ürünün etki göstermeyecek/etkisinin görülmeyecek olmasıdır.

Abalevoyu kullandıktan yaklaşık 3 hafta sonra, Abalevo’nun çalıştığından emin olmak için bir doktor muayenesi önerilir. Adet kanamanız 5 günden daha fazla bir süre gecikmişse ya da beklenenden daha az veya fazla miktarda ise mümkün olduğunca kısa sürede bir doktora başvurmalısınız. Abalevo’yu kullandıktan sonra hamile kalırsanız, bir doktora görünmeniz önem taşımaktadır.

Doktorunuz, size, hamile kalmanızı engelleme konusunda daha etkili olan daha uzun süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verecektir.

Doğum kontrol hapı gibi düzenli hormonal korunma yöntemine devam ediyorsanız ve hapsız dönemde bir kanamanız olmadıysa, gebe olmadığınızdan emin olmak için bir doktora görünmelisiniz.

Abalevo kullandıktan sonraki ilk periyodunuz:

Abalevo kullandıktan sonra, adet kanamanız genelde normal miktarda ve beklenen gününde gerçekleşecektir. Bununla birlikte, bazen beklenenden birkaç gün önce ya da sonra olabilir. Periyodunuz beklenenden 5 gün kadar daha sonra başlarsa ve anormal bir kanama eşlik ederse veya gebe olabileceğinizi düşünüyorsanız, gebe olup olmadığınızı anlamak için bir gebelik testi yaptırmalısınız.

ABALEVO’NUN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Abalevo aç ya da tok karnına alınabilir.

HAMİLELİK ve EMZİRME DÖNEMLERİNDE ABALEVO KULLANILIR MI?

Hamilelik:

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz Abalevo’yu kullanmamalısınız. Abalevo kullandıktan sonra hamile kaldıysanız, doktorunuza görünmeniz önemlidir. Abalevo’nun gösterildiği gibi kullanılması halinde, rahminizde gelişen bebeğe zarar vereceği ile ilgili kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, doktorunuz gebeliğin rahmin dışında gelişip gelişmediğini (ektopik) kontrol etmek isteyebilir. Bu özellikle Abalevo’nun kullanılmasından sonra ciddi karın ağrısı görüldüğünde veya geçmişte bir ektopik gebelik öyküsü söz konusu olduğunda, yumurta kanalı ameliyatı veya pelvis bölgesindeki iltihaplı bir hastalık durumunda önem arz etmektedir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Etkin madde levonorgestrel anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle, tabletinizi emzirdikten sonra almanız ve tablet alımını takiben 8 saat boyunca bir göğüs pompası ile sütünüzü tahliye etmeniz ve levonorgestrel uygulamasını takiben emzirmekten en az 8 saat boyunca kaçınmanız önerilir. Bu şekilde, tabletinizi bir sonraki emzirme öncesinde alabilir ve bebeğinizin anne sütü ile alacağı etkin madde miktarını azaltabilirsiniz.

Üreme yeteneği/Fertilite:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Abalevo, zaman zaman yumurtlama tarihinin daha öncesi veya sonrasında fertilite zamanının değişmesi ile sonuçlanabilen döngü bozuklukları olasılığını arttırır. Uzun dönemde hiçbir veri bulunmamasına rağmen, Abalevo ile tedaviden hemen sonra fertiliteye hızlı bir geri dönüş beklenir ve bu nedenle, Abalevo ile acil doğum kontrolünün ardından mümkün olan en kısa süre içerisinde düzenli bir doğum yöntemine devam edilmesi veya başlanması gerekir.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR ABALEVO KULLANABİLİR Mİ?

Abalevo’nın araç veya makine kullanımını etkilemesi olası değildir. Bununla birlikte, yorgunluk veya baş dönmesi hissederseniz, araç ya da makine kullanımından kaçınmalısınız.

ABALEVO’NUN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Laktoz intoleransı durumunda, her Abalevo tabletin 137,35 mg laktoz monohidrat içerdiği dikkate alınmalıdır. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Abalevo laktoz (sığır sütünden elde edilen) ihtiva etmektedir. Eğer doktorunuz size nadir bir genetik problem olan galaktoz intoleransı, Lapp laktaz eksikliği veya glukoz-galaktoz malabsorpsiyonunuz olduğunu söylemişse (bazı şekerlere karşı duyarlılığınız varsa), Abalevo kullanmamalısınız.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE ABALEVO KULLANIMI

Bazı ilaçlar Abalevo’nun düzgün çalışmasını engelleyebilir. Aşağıda belirtilen ilaçlardan herhangi birini son 4 hafta içerisinde kullandıysanız, Abalevo sizin için uygun olmayabilir. Doktorunuz, sizin için hormonal olmayan başka bir acil doğum kontrol yöntemi reçete edebilir (örn. bakırlı spiral (Cu-RİA)). Şayet bu yöntem sizin için uygun değil ise veya kullanmaya uygun değilseniz, hemen doktorunuza görününüz, bu durumda çift doz Abalevo almanız gerekebilir.

Bu ilaçlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Barbitüratlar ve sara (epilepsi) hastalığı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar (örn. primidon, fenitoin ve karbamazepin),
 • Tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlar (örn. rifampisin, rifabutin),
 • HIV virüsü ile bulaşan hastalıkların (AIDS) tedavisinde kullanılan ilaçlar (örn. ritonavir, efavirenz),
 • Mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar (örn. griseofulvin),
 • Sarı kantaron (Hypericum perjoratum) içeren bitkisel ilaçlar.

Sizin için uygun dozun belirlenebilmesi için ilave bir öneriye ihtiyaç duyarsanız doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Abalevo kullandıktan hemen sonra uygun bir doğum kontrol yöntemi hakkında tavsiye almak ve gebeliğin önlenmesi için doktorunuza danışınız (Daha geniş bilgi için “Abalevo nasıl kullanılır?” bölümüne bakınız).

Abalevo diğer bazı ilaçların da [örn. siklosporin isimli (bağışıklık sistemini baskılamak için kullanılan) bir ilaç] uygun şekilde etki gösterme yolunu değiştirebilir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa, lütfen doktorunuza ve eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

ABALEVO NASIL KULLANILIR?

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Abalevo’yu daima tam olarak bu kullanma talimatında gösterildiği gibi veya doktorunuzun ya da eczacınızın size anlattığı gibi kullanınız. Emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Korunulmamış cinsel temastan sonra, 72 saatlik (3 gün) bir süreyi aşmaksızın, mümkün olduğunca erken, tercihen ilk 12 saat içinde alınmalıdır. Tableti almayı geciktirmeyiniz. Korunmasız cinsel temastan sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar iyi çalışır. Korunmasız cinsel temastan 72 saat içinde alırsanız, yalnızca hamile kalmanızı önleyebilir.

 • Abalevo, gebe değilseniz veya gebe kalmayı düşünmüyorsanız adet döneminizin herhangi bir zamanında alınabilir. Tableti çiğnemeyiniz, su ile bütün olarak yutunuz.
 • Abalevo’nun uygun etki göstermesine engel olabilecek ilaçlardan birisini kullanıyorsanız  (“Diğer ilaçlar ile Abalevo kullanımı” bölümüne bakınız) veya bu ilaçlardan birisini son dört hafta içinde kullandıysanız Abalevo’nun sizin için etkisi azalmış olabilir. Bu durumda, doktorunuz sizin için bakırlı spiral (Cu-RİA) hormonal olmayan acil doğum kontrol yöntemi önerebilir (reçete edebilir). Şayet bu yöntem sizin için uygun değilse veya doktorunuzu hemen görme şansınız yok ise, Abalevo’dan iki doz kullanabilirsiniz.
 • Halihazırda doğum kontrol hapı gibi bir düzenli korunma yöntemi kullanıyorsanız, bunu düzenli olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Abalevo kullandıktan sonra başka bir korunmasız cinsel temas olduysa (ve bu aynı adet periyodu içindeyse) tabletler gebelik önleyici etkilerini göstermezler ve bu durumda yine hamile kalma riski vardır.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Tek tableti korunulmamış cinsel temastan sonra, 72 saatlik (3 gün) bir süreyi aşmaksızın, mümkün olduğunca erken, tercihen ilk 12 saat içinde su ile bütün olarak yutunuz. Tableti çiğnemeyiniz.

Çocuklarda Abalevo Kullanımı: 

Abalevo’nun ergenlik öncesi yaştaki çocuklar için uygun kullanımı bulunmamaktadır.

Abalevo’nun çocuklarda kullanımı önerilmez.

Yaşlılarda Abalevo Kullanımı:

Yaşlılarda kullanımı uygun değildir.

Böbrek/Karaciğer Yetmezliği Durumlarında Abalevo Kullanımı:

 • Karaciğer yetmezliği: Ağır karaciğer yetmezliğinde kullanımı önerilmemektedir.
 • Böbrek yetmezliği: Doz ayarlaması gerekli değildir.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Abalevo Kullandıysanız:

Birkaç tabletin bir kerede alınması durumunda, herhangi bir ciddi yan etki rapor edilmemiş olmasına rağmen, kendinizi kötü hissedebilirsiniz ya da gerçekten hastalanabilirsiniz (kusabilirsiniz) ya da vajinal kanamanız olabilir. Özellikle kendinizi kötü hissederseniz, tablet olması gerektiği şekilde çalışmıyor olabileceğinden, eczacınıza, doktorunuza, hemşirenize veya aile planlama kliniğinize öneride bulunması için danışmalısınız.

Abalevo’nun kullanımı ile ilgili herhangi başka sorunuzun olması halinde, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Abalevo’yu Kullanmayı Unutursanız:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Abalevo İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler:

Abalevo tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Abalevo kullanımı ile ilgili herhangi başka sorunuzun olması halinde, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ABALEVO (ERTESİ GÜN DOĞUM KONTROL HAPI) İÇTİKTEN SONRA KUSARSAK NE YAPMALIYIZ?

Tableti aldıktan sonraki üç saat içinde kusarsanız, hemen bir tablet daha almalısınız.

ABALEVO’NUN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi, herkeste görülmemesine rağmen Abalevo yan etkilere sebep olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:

Abalevo ile aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir:

Çok yaygın (10 hastanın en az birinde görülebilen) yan etkiler;

 • Hasta hissetme (bulantı),
 • Bir sonraki periyoda kadar zaman zaman düzensiz kanama,
 • Karnın alt kısmında ağrı,
 • Yorgunluk,
 • Baş ağrısı.

Yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Hasta hissetme (kusma). Hasta hissediyorsanız, Abalevo (ertesi gün doğum kontrol hapı) içtikten sonra kusarsak ne yapmalıyız?” bölümüne bakınız).
 • Sizin periyodunuz farklı olabilir. Birçok kadında beklenen zamanda normal bir periyod gözlenir, ancak bazılarında periyodun zamanı normalden sonra veya önce görülebilir. Ayrıca bir sonraki periyodunuza kadar bazı düzensiz kanamalarınız veya lekelenmeleriniz olabilir. Kanamanız 5 günden daha fazla bir süre gecikmişse ya da beklenenden daha az veya fazla miktarda ise mümkün olduğunca kısa sürede başvurmalısınız.
 • Abalevo alımını takiben meme hassasiyeti, ishal, sersemlik hissi görülebilir.
 • Duygu durumunda ani değişimler.

Çok seyrek (10.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkiler;

 • Kızarıklık,
 • Kaşıntılı döküntü (ürtiker),
 • Kaşıntı,
 • Yüzde şişme,
 • Kalça bölgesinde ağrı,
 • Sancılı adet görme (dismenore).

Pazarlama sonrası gözlemler sonucunda aşağıdaki istenmeyen etkiler rapor edilmiştir:

Yaygın (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler:

 • Duygu durumunda ani değişimler.

Çok seyrek (10.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkiler;

 • Karın ağrısı,
 • Kızarıklık,
 • Kaşıntılı döküntü (ürtiker),
 • Kaşıntı,
 • Kalça bölgesinde ağrı,
 • Sancılı adet görme (dismenore),
 • Yüzde ödem.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.qov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

ABALEVO’NUN SAKLANMASI

 • Abalevo’yu çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Abalevo’yu 30° C’nin altındaki oda sıcaklığında, orijinal ambalajı içerisinde ve ışıktan uzakta saklayınız.
 • Abalevo’yu son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Abalevo’yu kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Abalevo’yu kullanmayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Bu kullanma talimatı 30.09.2021 tarihinde onaylanmıştır.

KONU İLE İLGİLİ BENZER YAZILARIMIZ

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git