Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Güzellik ve Giyim Önerileri

Hamilelik ve güzellik

Hamilelik döneminde bedene gösterilen ilgi, sağlıklı bir anne olmanın yanı sıra hamilelik bitiminde vücudun eski haline daha hızlı dönmesini sağlar. Hamilelik döneminin ortalartalarında parlak saçlar, kırmızı yanaklar ve sağlıklı, pürüzsüz bir cilt daha da güzel görünmenizde önemli rol oynayacaktır. Ancak hormonlardaki artışın etkileri her kadında bu şekilde olumlu olmayabilir. Sizi üzen olumsuz değişikliklerin çoğu doğumdan sonra yok olur.

Hamilelikte saç bakımı

Hamilelik döneminde gür ve parlak saçlar gebeliğin size sağladığı olumlu şeylerden biridir. Bununla birlikte, gebelikte saçlar her zaman güzelleşmeyebilir; gebelik öncesi özelliklere göre aşırı yağlanabilir, kırılabilir, daha kuru görünebilir. Saçlar olağandan daha çok dökülebilir. Yüz ve vücuttaki tüyler belirgin hale gelebilir.

Hamilelik döneminde saçlar kuru ve kolay kırılıyor ise kaliteli bir şampuan ve saç kremi kullanın; saçınızı çok sık ve zorlayarak fırçalamayın. Yağlı saçları parlak tutmak için sık sık yıkamalısınız. Saçlarınızın, gebelikte nasıl bir görünüm alacağı önceden bilinemez; gebelik öncesinde perma, röfle ve boyatma gibi işlemlere girişmeyin. Saçlarınızı bakımı kolay olacak bir biçimde kestirin.

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte cilt büyük olasılıkla güzelleşir. Lekeler kaybolur, cilt yüzeyi kadifemsi bir görünüm alır. Ancak, bazı kadınların cildi çok kuru ya da yağlı, hatta çilli bir hale de gelebilir. Hamilelik döneminde cildinizi iyice temizlemeli, kuru ise kuruyan bölgeleri nemlendiriciler ile nemlendirmelisiniz. Ayrıca yıkanırken küvetinizde banyo yağı kullanabiirsiniz.

Hamilelikte cilt renginde koyulaşma görülmesi normaldir. Benler, yara izleri ve doğum lekeleri genellikle gebelikte büyüyüp koyulaşabilir. Göbek altında aşağı doğru kahverengi bir çizgi belirebilir. Yüzünüzde ve boynunuzda da kelebek biçiminde, gebelik maskesi denen kahverengi bir leke oluşabilir. Bu, doğumdan sonra bütünüyle kaybolacağı için kaygılanmanıza hiç gerek yoktur.

Hamilelik döneminde cildi bu tür olumsuz değişiklerden korumak için fazla güneş ışığından kaçınmalısınız. Güneş ışığından korunmak için güneşe karşı koruyucu krem kullanabilirsiniz. Gebelik maskesini kozmetikler ile yok edemezsiniz, ancak gizleyici önlemler alabilirsiniz. Gebelik süresince tırnaklar, diğer zamanlarda olduğundan daha kolay kırılabilir. Hamilelikte tırnakların kolay kırılmasını önlemek için ev ya da bahçe işlerinde eldiven kullanmak gerekir.

Hamilelik döneminde nasıl giyinmeli?

Hamileliğin beşinci haftasından altıncı ayına kadar bol olan normal giysilerinizi kullanabilirsiniz. Yine de yeni birkaç giysi moralinizi yükseltecektir, üstelik bunların özel gebe giysisi olmasma da gerek yok. Hoşunuza giden, çekici, rahat, yıkanması kolay giysiler işinizi görecektir.

Hamilelik sürecinde bol gömlekler, tişörtler ve eşofman üstleri rahat hareket etmenizi sağlar. Üstelik bunları doğumdan sonra da giyebilirsiniz. Bu giysilerin bol ve uzun olanları seçilmelidir.

Hamilelik süresince okul önlüğü tipi tek parçalı giysiler rahat ve kullanışlıdır. Serin günlerde içine bir tişört giyebilirsiniz. Karnınız büyüdükçe eteğinin arkadan sarkmaması için önden açılacak payı olmasma dikkat edin. Gebe giysilerinin etek boyu, bu amaçla önde 2,5 cm uzun tutulur.  Hamilelik sürecinde kol altları ve göğüsleri bol olan giysileri seçin; çünkü memeleriniz gittikçe büyüyecektir. Hamilelik sürecinde giyilecek elbiseler düğmeli olur ise bebeğinize süt verirken kolaylık sağlar.

Hamilelikte kendinizi sıcağa karşı daha duyarlı hissedebilirsiniz. Bu nedenle sentetik olmayan, pamuklu, bol, hafif giysiler giymelisiniz. Belinizi sıkan ya da bacaklardaki kan akımını engelleyen (sıkı dizüstü çorap gibi) giysilerden kaçınmak gerekir.

Hamilelik süresince eşofman tarzı pantolonlar ile rahat edersiniz. Lastiğini çıkartıp yerine kordon takılır ise eşofmanın belini de büyüyen karnınıza göre ayarlayabilirsiniz. Beli sıkan kemer ya da büzgü olmamasına dikkat edin.

Hamilelikte rahat, alçak topuklu ayakkabılar giymeniz zorunludur. Bütünüyle düz topuklulardan da kaçının. Gebeliğin sonuna doğru bağlamakta zorluk çekeceğiniz için bağcıklı ayakkabılar giyilmesi de önerilmez.

Hamielik ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
  2. Hamilelikte dengeli beslenme listesi
  3. Hamilelikte saç dökülmesi neden olur
  4. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
  5. Hamilelikte aşerme neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git