Kan Hastalıkları Ve Tedavileri

Yaşlılıkta Kansızlık Nedenleri Ve Belirtileri

Yaşlılıkta kansızlık olması normal mi?Kemik iliğinin hacmi ergenlik döneminden başlayarak ileri ki yaşlara kadar azalır. Yaşlılıktan önceki dönemde45 - 60'lı yaşlarda veya üzerindeki yaş dönemlerinde ilik kaybı daha çok kaval kemiğive kaburgalar veya omurgalarda belirgindir. Kemiklerdeki ilik dokusunun alanını bağ dokusu ve yağ dokusu aldığından 60 yaşından sonraki yaşlarda hücrelerin sayısı azalır.Yaşlılık dönemlerinde kan üretimi genelliklede ak yuvarlara oranla al yuvar üretimi düşer.

Yaşlılıkta kansızlık olması normal mi?

Kemik iliğinin hacmi ergenlik döneminden başlayarak ileri ki yaşlara kadar azalır. Yaşlılıktan önceki dönemde45 – 60’lı yaşlarda veya üzerindeki yaş dönemlerinde ilik kaybı daha çok kaval kemiğive kaburgalar veya omurgalarda belirgindir. Kemiklerdeki ilik dokusunun alanını bağ dokusu ve yağ dokusu aldığından 60 yaşından sonraki yaşlarda hücrelerin sayısı azalır.Yaşlılık dönemlerinde kan üretimi genelliklede ak yuvarlara oranla al yuvar üretimi düşer.

Yaşlılarda lenf ve dalak düğümleri gençlere göre yüzde elli daha hafiftir. Yaşlı hastalardaki kansızlık, yetişkin hastalardaki kansızlığa benzer. En fazla görülen kansızlık şekilleri kronik kanamalardan kaynaklanan demir eksikliğine bağlı veya kronik hastalıklardan oluşan kansızlıktır. Aynı zamanda yalnız yaşayan yeterli beslenemeyen yaşlılarda folikasit eksikliğine bağlıda kansızlık görülebilir.

Yaşlılıkta kansızlığa alkol, sigara kullanımı ya da dolaşım bozukluğu ve bağışıklık sisteminin yeterli olmaması da sebep olur. Mide veya bağırsak sorunları da kansızlıkyapabilir.Bu kansızlık türleri, genelde orta yaş veya yaşlı erkeklerde rastlanır. Pankreasın yeterli çalışmaması da demir emiliminde bozulma ya da sindirim sisteminde bazı rahatsızlıklara yol açar.

Yaşlılıkta kansızlık tedavisi

Yaşlılıkta kansızlık tedavisi

Yaşlılıkta kansızlığın tedavisi

Yaşlılıkta kansızlığın tedavisi diğer yaşlardakilerin tedavisiyle yaklaşık aynıdır. Beslenmeye ait bir kansızlık ise bunu düzenlemek için beslenme şeklinde değişiklik yapmak gerekir.Vitaminlermide ve bağırsak mukozasında düzeltme sağlayabilir ve emilim bozukluğu düzelme gösterir. Kemik iliği normal alyuvar üretimine geçer. Belirtilerin çoğunda bağırsak yumuşatıcılarını kullanmamak gereklidir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık görüldü ise demirin damar içine verilmesi gerekebilir. Ağızdan veya kas içine verilir ise emilimdeki değişkenlik söz konusu olduğundan tedavi her zaman işe yaramaz.

12 gramlık hemoglobin yüksekliği elde etmek için 150 mg demir yeterli olabilir.Kansızlıkta maalesef dokulardaki depolarda birikmiş olan demir bittiğinde demire ihtiyaç duyulur. Buda genellikle 100-150 mg ile aynıdır. B-12 vitamin eksikliği ile alakalı kansızlıkta yaşlı hastaya tek başına veya folikasit ile beraber B-12 vitamini, diğer B gurubu vitaminleri ve karaciğer özütleri verilebilir. B-12vitamini genel olarak kas içi yoldan verilmektedir. Bu sayede alyuvarlar ve hemoglobin değerleri daha kolay yükselebilir. Böyle bir durumda yaşlı hastaya demir yetersizliği de olduğundan demir ilacı vermek gerekebilir.

Kansızlık nedir?Kansızlık belirtileriKansızlık tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git