Hastalıklar ve Tedaviler

Ventriküler Fibrilasyon Nedir? Ventriküler Fibrilasyon Belirtileri

Ventriküler fibrilasyon, kalp karıncığındaki (ventrikül)bir veya bir kaç odaktan ardı sıra çıkan uyarıların oluşturduğu düzensiz bir kalp atımı olupkalp atışlarının hızlanması sonucunda oluşur.

Ventriküler fibrilasyon nedenleri ve tedavisi

Ventriküler fibrilasyon, kalp karıncığındaki (ventrikül) bir veya bir kaç odaktan ardı sıra çıkan uyarıların oluşturduğu düzensiz bir kalp atımı olupkalp atışlarının hızlanması sonucunda oluşur. Kontrikasyonları düzensizdir ve elektrokardiyografi (EKG) de değişen şekil konfigürasyonlarda paternler gözlenir ve P dalgası görülmez.

Ventriküler fibrilasyon sorununun nedeni tam olarak bilinmediği gibi düzensiz ve hızlı kalp atışlarının sebebi ventrikülerden başlayan anormal elektriksel tepkilerdir. Bu rahatsızlık genelde kalp hastalığı olan bireylerde görülür iken, bazı hastalarda da hiç kalp hastalığı olmasa da bu soruna rastlanır. Bu rahatsızlığınatakları 30 saniye veya biraz daha fazla olabilir. Ventriküler fibrilasyon riski daha öncesinden bu problemi yaşamış, kalp krizi geçirmiş, kalp kaslarında sorun olan, doğuştan kalp hastalığı olanlarda ve kokain, sigara gibi benzeri maddeleri kullananlarda daha fazla rastlanır.

Ventriküler fibrilasyon belirtileri

Ventriküler fibrilasyon sırasında kan basıncı düşer ve önemli organlara yeterli miktarda kan gidemez. Bu durumda klinik bir yardım gerekebilir ve hasta ani bayılma yaşayabilir. Ayrıca kısa zamanda kalp atışlarında kesilme görülebilir. Bu rahatsızlığın en fazla görülen belirtisi bilinç kaybıdır. Ayrıca rahatsızlık başlamadan ortalama bir saat öncesinden belirtiler başlayabilir. İlk belirtiler genelde, göğüste ağrı, baş dönmesi kalp atışlarında hızlanma, mide bulantısı ve nefes darlığı olarak bazı belirtiler görülebilir

Ventriküler fibrilasyon tedavisi

Ventriküler fibrilasyon

Ventriküler fibrilasyon

Ventriküler fibrilasyon kendiliğinden geçmediği için müdahale edilmez ise ölüme sebebiyet verebilir. Öncelikle ilk yardım tedavisi yani kalp masajı ve defibrilasyon tedavisi yapılır. İlk yardım yapıldıktan sonra ki dönemlerde bu durumun yinelememesi için bir takım ilaç tedavileri gerekmektedir. Bu ilaçlardan bazıları beta-blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, angiyotensin dönüştürücü enzimler gibi bazı ilaç tedavileri ve anjiyoplasti stent yerleştirme, kroner bypass cerrahisi, ventriküler taşikardi ablasyonu gibi bir takım girişimsel tedaviler uygulanabilir.

Ritim bozuklukları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Ritim bozukluğu neden olur
  2. Atriyal fibrilasyon nedir
  3. Triküspit kapak yetmezliği neden olur
  4. Mitral kapak yetmezliği neden olur
  5. Ritim bozukluğu tedavisi ve korunma

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git