Cinsel Sorunlar Ve Tedavileri

Vajinal Kuruluk Nedir? Vajina Kuruluğu Tedavisi

Dış genital bölge, vulva adı verilen bölgeden itibaren başlayan ve rahime kadar uzanan bu bölgeye vajina adı verilir. Vajina normalde (10 ile 15) santimetre arasında bir kanal olup, ön ve arka duvarı bir'biri ile temas halinde olan bir kanaldır. Ön ve arka duvar temas halinde olduğu için bir'birine sürtünmemesi için sıvı akımı olması gerekir.

Vajinal kuruluk nedenleri ve belirtileri

Dış genital bölge, vulva adı verilen bölgeden itibaren başlayan ve rahime kadar uzanan bu bölgeye vajina adı verilir. Vajina normalde (10 ile 15) santimetre arasında bir kanal olup, ön ve arka duvarı bir’biri ile temas halinde olan bir kanaldır. Ön ve arka duvar temas halinde olduğu için bir’birine sürtünmemesi için sıvı akımı olması gerekir.

Bu sıvı ön ve arka duvarın sürtünerek birbirini tahriş etmemesini sağlar. Vajinal kuruluk iki şekilde tarif edilir. Cinsel ilişki esnasında olan vajinal kuruluk ve normal kuruluk olarak değerlendirilir. En önemli nedeni , östrojen düzeyinin azalmasıdır. Vajinal ıslaklığını ve nemini sağlayan östrojen hormonu sayesinde vajinanın esnekliği ve asidik ortamı da sağlanmış olur.

Vajinanın asidik olması sayesinde vajina enfeksiyonlara karşı korunmuş olur. Menopozun başlama süreci ile birlikte östrojen seviyesi düşer ve vajina daha ince, daha az elastik, ve daha hassas bir hale gelir. Menopoz dışında, doğum, emzirme, yumurtalıkları etkileyen kanser kemoterapi, radyoterapi-ışıntedavileri, yumurtalıkların alınması, bağışıklık sistemi bozuklukları, sigara kullanımı, ülser ilaçları, antideprasanlar, tansiyon ilaçları, sjörgen sendromu, vajinal mantar enfeksiyonu, vajinitler (vajinal bakteriyel enfeksiyonlar), selim ve ya malign tümörler gibi bazı etkenlerin östrojen seviyesini düşürmesi nedeni ile vajinal kuruluk oluşabilir. Bunların dışında vajinal duş adı verilen vajinanın içinin yıkanması sebebiy ile de vajinal kuruluk ortaya çıkar.

Vajinal kuruluğun belirtileri

Vajinal bölgede kaşıntı, yanma, basınç hissi, ağrılı cinsel ilişki, veya tahriş sebebi ile kanama, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi bazı belirtiler vajinal kuruluk belirtileri olabilir. Vajina normal de hafif ıslak ve nemli olması gerekip, eğer bu ıslaklık ve nemlilik yeteri kadar olmaz ise kaşıntı, yanma ve rahatsızlık hissi oluşur. Bu durum kadının günlük yaşantısını olumsuz etkilerken, cinsel yaşamdan da soğumasına neden olur. Vajinal kuruluk her yaşta kadında rastlanabilir. Özellikle menopoz döneminde daha fazla belirgin hale gelir. Menopoz döneminden sonra kadınların ortalama % 10-40’ında vajinal kuruluk görülmektedir.

Vajinal kuruluğun tedavisi

Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluğun nedeni, kadının cinsel ilişki esnasında kuruluk mu yoksa normal yaşantısında kuruluk mu bunu belirledikten sonra, nedene yönelik tedavi planlanır. cinsel ilişki sırasında kuruluk var ise bu durumda dikkatli olmak gerekir. Bu sorunu kökünden çözmek için hastanın eşinin de doktor ile görüşmesi ve bu konuda ne yapabileceği hakkında bilgi edinmesi önemlidir.

Fakat, östrojen azalmasına bağlı vajinal kuruluk var ise günümüzde bu durumu giderici vajen kayganlığını arttırıcı, vajinal östrojen krem veya fitiller kullanılır. Bu ilaçların genelde hafta da iki veya üç kere kullanılması yeterli olabilir. Fakat, vajinal kuruluk ve menapozun diğer belirtileri de var ise ağızdan alınan tablet ile hormon tedavisi verilebilir.

Vajinal kuruluk ta dikkat edilmesi gereken diğer hususlar arasında, yeterince hazır olmadan, vajinal ıslaklık sağlanmadan cinsel ilişkiye girmemek veya cinsel ilişki öncesi (vajinal lubrikan) yani bu durumu kolaylaştıracak yumuşatıcı jeller kullanmak gerekebilir. Cinsel ilişki esnasında ve ya sürekli devam eden ve rahatsızlık veren vajinal kuruluk sorunu var ise mutlaka bir jinekoloğa gidilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca, köpüklü küvette banyo yapmamak ve vajinal duş yapılmaması tavsiye edilir.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Vajinal akıntı neden olur
  2. Vajinal mantar enfeksiyonları nedenleri ve belirtileri
  3. Hamilelikte vajinal akıntı
  4. Menopoz dönemi sıcak basması nedenleri ve tedavisi
  5. Adet söktürmek için bitkisel tedavi yöntemleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git