Hastalıklar ve Tedaviler

Uyku Apnesi Neden Olur? Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi, apne olarak ta bilinir. Uyku apnesi, uyku esnasında tekrarlayan nefes durmaları ile kendini belli eden, oksijende kan düşmesine ve uykunun bölünmesine neden olan, ani ölüm riski taşıyan ciddi bir hastalıktır. Bazı insanlarda uyuma esnasında nedeni tam olarak bilinmeyen üst hava yollarında tıkanma, sinir sistemindeki bir problem ve hava yollarındaki daralma gibi faktörler uyku apnesine sebep olur.

Uyku apnesi sendromu belirtileri

Uyku apnesi, apne olarak ta bilinir. Uyku apnesi, uyku esnasında tekrarlayan nefes durmaları ile kendini belli eden, oksijende kan düşmesine ve uykunun bölünmesine neden olan, ani ölüm riski taşıyan ciddi bir hastalıktır. Bazı insanlarda uyuma esnasında nedeni tam olarak bilinmeyen üst hava yollarında tıkanma, sinir sistemindeki bir problem ve hava yollarındaki daralma gibi faktörler uyku apnesine sebep olur.

Uyku apnesi olan kişi gece boyu uyumasına rağmen kendini uykusuz ve dinlenmemiş hisseder. Gün içerisinde boş kaldığı durumlarda uyuklar ve gün boyu uyuklama hissi ile günü bitirir. Uyku apnesi, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, horlama, kalp büyümesi, sık idarara çıkma, uykuda aşırı terleme, uykusuzluk ve huzursuz uyku, kalp krizi, pulmoner hipertansiyon, depresyon, mide yanması gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Uyku apnesi günümüzde önemli bir hastalık olarak kabul gören ve tedavi edilmediği taktirde ölüme sebep olabilen bir hastalıktır. Hastalığın bu kadar ciddi oluşu halk arasında çok fazla bilinmemektedir. Uyku apnesi kadınların % 2’sinde, erkelerin % 4’ünde görülmektedir. Hastalığın bu kadar sık görülmesine rağmen horlama şikayeti önemsenmez ve uyku apnesi hastalığı olanların % 90’ında tanı konulmamaktadır. Uyku bozukluklarının en önemlisi olan uyku apnesi sendromu, uyku sırasında ölüme neden olabilen, erken tanı ve uygun tedavi ile düzeltilebilen bir hastalık olup tedavisi geciktirilmemelidir.

Uyku apnesi sendromu tipleri – çeşitleri

Uyku apnesinin üç temel türü mevcuttur. Tıkayıcı şekilde olan uyku apnesi, merkezi (beyindeki solunum merkezine bağlı) olan uyku apnesi ve bu iki türün karışımı (mix tür) uyku apnesi türleridir. Yapılan çalışmalarda hastaların % 84’ünde tıkayıcı uyku apnesi, % 1’inde merkezi uyku apnesi ve % 15’inde mix uyku apnesi görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Uyku apnesi sendromu belirtileri

Uyku apnesi sendromu belirtileri genellikle uzun süredir devam eden yüksek gürültülü horlama, gün içinde aşırı uyku hali, yakınları tarafından fark edilen uykuda nefes durması, yorgun ve dinlenemeden uyanma, sabah baş ağrısı, geceleri boğulma hissi ve çarpıntı ile uyanma, halsizlik, gece sık tuvalete kalkma, depresyon ve sinirlilik durumları gibi belirtiler uyku apnesi belirtileri olabilir.

Uyku apnesi sendromu teşhisi

Uyku apnesi sendromu tanısı uyku laboratuvarında bir gece yatarak ve polisomnografi denilen işlemin yapılması ile konur. Polisomnografi, hastanın uyku sırasında solunum hareketleri, oksijen değerleri, kalp atım hızı takiplerini ve uyku evrelerinin süresini, kalitesini değerlendirmek için alınan EEG kayıtlarıdır.

Polisomnografi, hastalığın tanınması, şiddetinin derecelendirilmesi ve tedavi seçeneklerinin planlanmasında yardımcı bir tetkiktir. Kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılan üst solunum yolu muayenesi tanıda önemlidir. Hastanın ve hastalığın durumuna göre nöroloji ve diğer branşlardan da destek gerekebilir.

Uyku apnesi sendromu tedavisi

Uyku apnesi tedavisi

Uyku apnesi tedavisi

Uyku apnesi tanısı konduktan sonra cerrahi ya da cerrahi dışı tedaviler ile genellikle tedavi edilebilir. Uyku apnesi tedavisinde öncelikle cerrahi dışı tedavi yöntemleri uygulanır. Uyku apnesi sendromu tedavisinde davranış değişiklikleri, diş uygulamaları ve devamlı pozitif basınçlı hava yolu cihazı (CPAP) tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Davranış değişiklikleri : Uyuma pozisyonunu değiştirme (yan ya da yüzüstü uyma), uyma ortamını değiştirme (yatak, ışık düzeyi ve sıcaklık derecesi), vücut yağını azaltmak ( % 10 kilo verme uyku apnesi sendromunu % 25 azaltır).

Diş uygulamaları : Alt çeneyi ileri iten ya da başka türlü hava yolunu açan diş uygulamaları hafif ve orta dereceli uyku apnesi sendromu tedavisinde uygun bir seçenektir ve ortalama % 75 oranında iyileşme sağlar.

Devamlı pozitif basınçlı hava yolu cihazı (CPAP) : Her düzeydeki uyku apnesi için en uygun cerrahi dışı tedavi yöntemidir. Bu yöntem, uyurken dokuları tutarak hava yolu açıklığını sağlayabilmek için hava basıncını kullanır. Anket ve objektif testlerde ölçülebilen uyuklama halinde azalma sağlar. Testler esnasında bilişsel fonksiyonlarda ilerleme sağlar.

İlaç tedavisi : Uyku apnesi sendromu için alınan herhangi bir ilaç Federal Havacılık Kurulu (FAA) tarafından onaylı olmalıdır. Uyku apnesi tedavisinde steroidli burun spreyleri faydalı olabilir.

Cerrahi tedavi : Uyku apnesi tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler çok fazla başarı sağlamayan ağrılı yöntemlerdir.

Damak implantları :Damağı sertleştirerek damağın çökmesini engeller.

Uvulopalatofaringoplasti : Damağın, bademciklerin ve farinksin (yutak) çökmesini önler.


Dil küçültme operasyonu : Dil tabanının büyüklüğü azaltılır.


Genioglosus’un ileri alınması işlemi : Dil ileri çekilerek hava yolu genişletilir. Bunlar gibi yöntemler uyku apnesi tedavisinde uygulanan yöntemlerdir.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Geniz eti neden olur
  2. Solunum yetmezliği nedenleri
  3. Hırıltılı solunum neden olur
  4. Nefes darlığı nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git