Gırtlak Hastalıkları

Ses Kısıklığı Neden Olur? Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?

ses-kisikligi
Sesin oluşumunda, akciğer havayı pompalar, gırtlakta ses telleri vardır ve ses telleri kapanır ve sesin dar bir yerden geçmesi sağlanır. Dil köküne artikülasyon sağlanır ve kafada rezonans yaparak ses ortaya çıkar. Bu işlevde herhangi bir bozukluk oluştuğunda ses kısıklığı meydana gelir.

Ses kısıklığına neden olan hastalıklar ve tedavileri

Sesin oluşumunda, akciğer havayı pompalar, gırtlakta ses telleri vardır ve ses telleri kapanır ve sesin dar bir yerden geçmesi sağlanır. Dil köküne artikülasyon sağlanır ve kafada rezonans yaparak ses ortaya çıkar. Bu işlevde herhangi bir bozukluk oluştuğunda ses kısıklığı meydana gelir.

Ses kısıklığı nedenleri

Akciğer havayı bazı nedenlerden dolayı (astım, kronik koah hastalığı, bronşit iltihabı, bronşit tümörü, akciğer tümörü gibi) pompalayamaz ise ses kısıklığı oluşur.

Ayrıca ses teli felci, ses teli nodülleri, polipler, kanamalar, yanlış ses kullanımına bağlı, sinüzit iltihabında, nezle ve grip olunduğunda sesin rezonansı değişir ve seste bozukluk ve kısıklık meydana gelir. Yani akciğerden başlayan ve kafaya kadar giden bazı fonksiyon bozuklukları nedeni ile ses kısıklığı ortaya çıkabilir.

Fakat en sık ses kısıklığına neden olan faktörler arasındalarenjit ses teli iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonları ses teli nodülleri, ses teli kanaması, ses telinin aşırı yorulması, doğumsal ses teli kistleri, gastroözofagial reflü hastalığı, boğaz enfeksiyonları, sigara kullanımı ve barret özofagus denilen yemek borusunda oluşan farklı bir oluşum, aşırı yemek yedikten sonra yatma, aşırı bağırma, çok fazla kusma gibi nedenler ses kısıklığına neden olabilir.

Ses kısıklığının nedeni nasıl teşhis edilir?

Ses kısıklığı teşhisi

Ses kısıklığı teşhisi

Hasta sesinin neden kısıldığını biliyor ise belli bir süre sonra geçeceğini hasta kendisi tahmin edebilir ve bunun için evde ılık su, bitki çayları gibi boğazı yumuşatan bir şeyler ile 3-5 gün içerisinde geçer. Eğer grip, nezle, soğuk algınlığı ve larenjit iltihabı nedeni ile ses kısıklığı oluşmuş ise bunların tedavisinden sonra ses kısıklığı geçer.

Fakat doktora baş vurmak gerektiren ses kısıklığı 10 gün 15 gün süresince geçmeyen ses kısıklığı var ve ilaç tedavisine ve ses istirahatine rağmen ses kısıklığı geçmez ise mutlaka bir KBB uzmanına baş vurmak ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir. Bunun için yapılan en önemli tetkik endoskopik gırtlak muayenesidir.

Ses kısıklığının nedeni nasıl tedavi edilir?

Ses kısıklığı nedeni ile doktora baş vuran hastaların muayene ve tetkiklerinden sonra, eğer ses tellerinde nodül var ise hastalar öncelikle ses eğitimi için ses terapistine gönderilir. Muayenede reflü bulguları var ve ses tellerinde ödem gibi bir durum oluşmuş ise diyet tedavisi ve antiasit tedavisi verilir.

Bunların yanı sıra ses kısıklığına neden olan sistemik bir hastalık varlığında bu durumun tedavisi yapılır. Ses kısıklığı tedavisi nedene göre değişiklik gösterir. Ses tellerinde nodül olan bir hastada tedaviye rağmen (uzun süreli konuşma terapisi tedavisi) nodül kalıcı olur ise ve nodül tabanında daralma, sertleşme görülür ise mikro larenks cerrahisi denilen (MLS) ameliyatı yapılır.

MLS ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ses tellerinin üzerindeki nodül eksize edilerek çıkarılır. Fakat ses telleri sürekli yanlış kullanılır ve sürekli birbirine çarpıtılarak zarar verilir ise nodülü çıkar ameliyatı çok fazla etkili olmaz ve nodül tekrarlayabilir. Bu nedenle ses teli nodülü olan hastalarda tedavinin yanı sıra ses eğitimi almaları da gereklidir.Kısacası ses kısıklığı tedavisi nedene yönelik yapılır.

Ses kısıklığı (sesin kısılması) nasıl önlenir?

Ses kısıklığı nasıl önlenir

Ses kısıklığı nasıl önlenir

Ses kısıklığı olmaması için beslenme kadar sesin kullanımı da önemlidir. Yaşanılan evin nem oranı da çok önemlidir ve ortam neminin % 40 olması idealdir. Bunların yanı sıra günlük su içme miktarı oldukça önemlidir.

Özellikle ses telleri nemli tutulması gereken yapılardır. Çok fazla çay, kahve tüketimi, sigara kullanımı, alkol tüketimi ses telleri için zararlı olabilir. Çay ve kahvenin idrar söktürücü özelliği vardır ve boğazda kuruluğa neden olabilir.

Ayrıca fazla içilen çay, kahve ve alkol reflü şikayetini arttırabilir ve reflü arttıran yiyecek ve içecekler ses kısıklığının artmasına yol açar. Mümkün olduğunca bağırmamak ve bağırmadan konuşmak ses kısıklığına sebebiyet vermemek ve boğazda herhangi bir hasar oluşturmamak için çok ama çok önemlidir. Özellikle konuşurken boyunda damarlar çok fazla belirgin hale gelir ise bir sorun olduğuna işaret edebilir.

Konuşurken veya bağırırken boğazda gerilme, hassasiyet, ağrı, sızlama gibi sorunlar oluyor ise boğaz içindeki yapılarda bir problem varlığı araştırılmalıdır. Özellikle sesi ile çalışan insanların (öğretmenler, yöneticiler, siyasetçiler, spikerler, müzik ile uğraşanlar, cami hocaları ve benzeri) cümlelerin arasında nefes almaları, ikinci cümlenin ilk kelimesinde nefes alınması gibi, boğazın kuruduğunu hissetmeden su yudumlamak gibi önlemler ile ses tellerini koruyabilirler.

Ses kısıklığı problemi olanlar nasıl beslenmeli?

Ses kısıklığı sorunu olan insanların öncelikle su içmeye özen göstermeleri gereklidir. Çünkü su içildiği zaman ses tellerinin nemi korunur. Su tüketimi arttırıldığında suyun balgam söktürme özelliği de vardır ve ses tellerinin üzerine gelen balgamın atılımını sağlar.

Bunun yanı sıra midenin asit miktarını arttıran, midede sindirimi zor olan yağlı kızartmalar, asitli içecekler ve sindirimi zor gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle akşam yatmadan en az iki saat önce su dışında hiç bir gıda tüketilmemelidir. Süt içilmesi bile mide asidini arttırabilir.Günlük yaşamda su tüketimi ve su içmeyi unutmamak çok önemlidir. Mentol ve okaliptüs içerikli buhar uygulamak ses tellerinde oluşan ödem ve mikropları öldürmede etkilidir. Aynı şekilde papatya buharının, ada çayı gargarası ve ada çayı pastillerinin faydalı olduğu bilinmektedir.

Vicks gibi jellerin sıcak su buharını koklamak iyi gelebilir. Ayrıca ses tellerine ve boğaz sorunlarına iyi gelen diğer bir şey de meyan balı diye bilinen ve aktarlarda bulunabilen meyan kökü balının pirinç tanesi kadar parçasını yan damağa dilin bir kenarına yerleştirerek yavaş yavaş eriyen aromayı yutkunmak bilinen en iyi doğal yöntemlerden biridir. Bu işlem ara sıra üst üste birkaç gün uygulanabilir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Tükürük bezi iltihabı nedenleri ve tedavisi
  2. Larenjit belirtileri ve tedavisi
  3. Gırtlak kanseri nedenleri ve tedavisi
  4. Boğaz iltihabı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git