Hamilelik Dönemi

Sara (Epilepsi) Hastaları Hamile Kalabilir mi?

hamilelikte
Epilepsi (sara) hastaları hamile kalabilir. Fakat, hamilelik süreci nöroloji ve kadın doğum uzmanı takibinde devam ettirilmelidir. Hamilelikte epilepsi hastalığı önemli derecede dikkat ister. Özellikle hamilelik döneminde metabolizma değişimleri, fizyolojik değişiklikler, hacim artışı, hormonlar, uyku bozukluğu, stres ve kusma gibi nedenler ile epilepsi nöbet sıklığı değişebilir. Ayrıca kullanılan epilepsi ilaçlarının bebek üzerinde tetratojen etkileri olabilir.

Hamilelerde epilepsi (sara) hastalığı (gestasyonel epilepsi)

Epilepsi (sara) hastaları hamile kalabilir. Fakat, hamilelik süreci nöroloji ve kadın doğum uzmanı takibinde devam ettirilmelidir. Hamilelikte epilepsi hastalığı önemli derecede dikkat ister. Özellikle hamilelik döneminde metabolizma değişimleri, fizyolojik değişiklikler, hacim artışı, hormonlar, uyku bozukluğu, stres ve kusma gibi nedenler ile epilepsi nöbet sıklığı değişebilir. Ayrıca kullanılan epilepsi ilaçlarının bebek üzerinde tetratojen etkileri olabilir.

Epilepsi, (sara) hastalığı olarak ta bilinen ve oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Belirli zamanlarda bayılma nöbetleri ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Nöbetler genellikle küçük nöbet ve büyük nöbetler şeklinde gerçekleşir. Tedavi edilmediği taktirde günlük yaşamı imkansız hale getirir iken, tedavi edildiğinde normal yaşam sağlanabilir. Epilepsi nöbetleri hamilelerin 1/3'ünde artar iken, geri kalan kısmında ise değişmediği ya da azaldığı bilinmektedir.

Hamilelerde epilepsi tedavisinde önemli olan nokta düzenli takip ve düzenli ilaç kullanımıdır. Genç kadınlarda hamilelik konusunda endişeler her zaman olmuştur. Epilepsi hastası olan kadınlar genellikle doktora danışmadan hamilelik planı yapmaktan kaçınırlar. Son yıllarda epilepsi hastalığı ilaçlar ile başarılı bir şekilde tedavi edilebildiği gibi, nöbetler büyük ölçüde engellenmektedir. Bu durumda en önemlisi doğru ilaç, doğru tedavi ve tedavinin düzenli uygulanmasıdır.

Epilepsi (sara) hastası hamilelerde riskler nelerdir?

Epilepsi hastası hamilelerin sağlıklı çocuk doğurma oranı yaklaşık % 92-96 civarındadır. Epilepsi hastası gebe ölüm oranı epilepsi hastası olmayan gebelere göre % 10 daha fazladır. En önemli nedeni de nöbetlerdir. Epilepsi hastası hamilelerde nöbet sıklığı oranı, % 50-80 değişmeyebileceği gibi, % 15-37 artabilir veya % 13-25 azalabilir. Doğum sırasında nöbet sıklığı % 3.5 oranında görülür iken, gebelik sırasında nöbet geçiren hamilelerde bu oran daha fazladır.

Epilepsi hastası hamile özel bir dikkat gerektirir ve takibinde nöroloji uzmanı ve kadın doğum uzmanının yakın ilişki içinde takipleri gerekmektedir. Gebelikte gelişen nöbetler diğer zamanlarda olan nöbetlerden farklı değildir. Epilepsi hastası hamilelerin geneli normal doğum yapabildiği gibi, doğum sürecinde nöbet geçiren hamilelerde sezaryen doğum tercih edilir. Doğum süreci sırasında nöbetleri engelleyici damardan ilaçlar anne adayının yanında bekletilmelidir. Doğumdan sonra nöbet geçirme ihtimaline karşı nörolojik konsultasyon ile ilaç düzeyleri sağlanmalıdır. Anne olmuş epilepsi hastaları ilaçlarını düzenli kullanarak bebeklerini emzirebilirler.

Hamilelikte (epilepsi) ilaçları bebeğe zarar verir mi?

Epilepsi hastalığı ve hamilelik

Epilepsi hastalığı ve hamilelik

Hamilelikte kullanılan epilepsi ilaçlarının bebeğe etkisi uzun yıllardır araştırılmış ve birden fazla epilepsi ilacının kullanılması durumunda bebekte doğumsal anomali riskinin arttığı bildirilmektedir. Anenin kullandığı epilepsi ilaçlarının bebekteki folik asit miktarlarını düşürerek beyin ve omurilik bozuklukları riskini arttırdığı konusunda bilgiler vardır. Epilepsi hastası hamilelerin doğumsal anomali riski, epilepsi hastası olmayan hamilelere göre 2-3 kat fazladır.

Antiepileptik ilaç sendromu, genellikle epilepsi ilaçları kullanan annelerin bebeklerinde görülebilir. Bazı doğumsal kalp hastalıkları, yarık dudak, yarık damak, idrar yolları rahatsızlıkları, omurga ve beyin defektleri, hamilelik döneminde nöbet geçiren anne adaylarının bebeklerinde zihinsel ve nörolojik bazı bozukluklar gibi riskler söz konusu olabilir. Ayırca, doğumdan sonra bebeklerde vitamin K eksikliği nedeni ile pıhtılaşma bozuklukları olabileceği bildirilse de bu durum çok fazla görülen bir durum değildir.

Epilepsi hastası anne adayları kendilerini takip eden nöroloji uzmanı ile kullandıkları ilaçları gözden geçirmelidirler. Özellikle 2 sene boyunca nöbet geçirmemiş kadınlarda hamilelik çok büyük bir sorun yaratmayabilir. Epilepsi ilaçlarının kesilmesi mümkün olmadığı için bebeğin sağlığına en uygun olan ilaç seçilmelidir. Eğer mümkün ise çok ilaçlı tedavi sürecinden tek ilaçlı tedavi sürecine geçilmesi gerekir. Hamilelik döneminde düzenli takip ve 2-3'üncü ayda detaylı ultrasonografi bebekte oluşabilecek herhangi bir bozukluk taraması ve nöral tüp defekti nedeni ile kanda AFP düzeyleri bakılmalıdır. Ayrıca gereken durumlarda bebeğin kalbi anne karnında fetal ekokardiyografi tetkiki yapılmalıdır.

Epilepsi nedir?Çocuklarda epilepsiEpilepsi nöbetlerinde ilk yardım

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git