Saç Hastalıkları Ve Tedavileri

Saç Dökülmesi Nedir? Saç Dökülmesi Tipleri Ve Tedavisi (Alopecia)

Saç dökülmesi nedenleri ve belirtileriİnsan saçı sürekli ve siklik olarak (anagen) büyür. Saç siklusunu gelişme dönemi büyümenin durması (katagen) ve istirahat dönemi oluşturur. Günde 100 tel saç telinin dökülmesi normal olarak değerlendirilir. Bu sayının artması alopesi olarak adlandırılır.

Saç dökülmesi nedenleri ve belirtileri

İnsan saçı sürekli ve siklik olarak (anagen) büyür. Saç siklusunu gelişme dönemi büyümenin durması (katagen) ve istirahat dönemi oluşturur. Günde 100 tel saç telinin dökülmesi normal olarak değerlendirilir. Bu sayının artması alopesi olarak adlandırılır.

Saç dökülmesine neden olan durumlar

Saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesi deride iz bırakan (skatrisyel alopesi) ya da deride iz bırakmayan (nonskatrisyel alopesi) hastalıklardan meydana gelebilir. Saç dökülmesine neden olan hastalıklar, mantar enfeksiyonu, bakteri veya viral enfeksiyonlar, beyin tümörleri, benler, kistler saçlarda kalıcı dökülmelere neden olabilir. Ayrıca saçlı deriyi tutan bazı dermatolojik hastalıklar liken planus, pösödopelat, lupus eritematozus, morfea, skatrisyel pemfigoid gibi cilt hastalıklarının seyri sırasında kıl yapıları tamamen tahrip olur ve kalıcı saç dökülmesi meydana gelir.

Bazı genetik hastalıklarda kalıcı saç dökülmesine yol açabilir. Saçta skar bırakmadan saç dökülmesine sebep olan hastalıklar saçın belli bir bölümünde ya da yaygın olabilir. Belli alanlarda sakar bırakmadan saç dökülmesine en sık neden olan hastalıklar saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçları çok sıkı bağlamak (traksyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesi (adrogenetik alopesidir). Saç çekme alışkanlığı ve saçları sıkı bağlama uzun süre devam eder ise skar oluşumuna sebep olabilir.

Yaygın saç dökülmesi

Yaygın saç dökülmesi

Yaygın saç dökülmesine neden olan durumlar

Yaygın saç dökülmesine neden olan faktörler genellikle hormonal bozukluklar, guatr (hipo ve hipertiroidi).

Doğum sonrası saç dökülmesi (doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 4-6 ay sürebilir), beslenme yetersizliğine bağlı saç dökülmesi (protein, esansiyel yağ asidi ve enerji alımında azalma), kansızlık demir eksikliği (demir eksikliği kansızlık görülmeksizin de saç dökülmesine yol açabilir), Çinko eksikliği, vitamin eksikliği (B12, folat ve biotin), ilaç kullanımı (hormon ilaçları, tansiyon ilaçları, yüksek kolesterol ilaçları, retinoidler, parazit ilaçları, pıhtılaşma önleyici ilaçlar ve kanser ilaçları gibi), özellikle kadınlarda ani kilo kaybı, geçirilen ameliyatlar, ateşli hastalıklar, sifiliz, lenfoma, inflamatuar bağırsak hastalıkları, konnektif doku hastalıkları ve psikojenik stres gibi hastalıklar yaygın saç dökülmelerine yol açabilir.

Yaygın saç dökülmesi tedavisi

Bu hastalarda başlamış olan yaygın saç dökülmesinin nedeni araştırılmalı ve bazı kan tahlilleri yapılmalıdır. Saç dökülmesine neden olan faktör ilaçlar ise ilaçların kesilmesi, kansızlık ise kansızlığı tedavi edilmesi, demir eksikliği ise bu eksikliği gideren ilaç tedavisinin uygulanması ve öncelikle nedenin tedavi edilmesi gereklidir. Altta yatan neden tedavi edildikten 6-12 ay sonra saç dökülmesi kendiliğinden düzelmeye başlar.

Erkek tipi saç dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi nedenleri

Erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda görülen bir durumdur. 50 yaşın altındaki erkeklerin yarısında, Erkek tipi saç dökülmesi, 50 yaşın üzerindeki erkeklerin %70’inde karşılaşılan bir durumdur. Erkek tipi saç dökülmesi, kadınlarda genellikle menopoz sonrası görülür ve 65-70 yaşlarındaki kadınları % 30-40’ında sık görülür. Erkek tipi saç dökülmesi hormonal bozukluklar ve genetik nedenlerden kaynaklanır. Bu nedenle kadınlarda tüylenme ve sivilce şikayeti mevcut ise hormonal bozukluklar araştırılmalıdır.

Erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesini tam olarak tedavi edecek bir ilaç yoktur. Bu hastalığın tedavisinde çeşitli losyonlar, şampuanlar ve haplar kullanılır. Bu tedavi uygulandığı sürece dökülme azalabilir. Kadınlarda hormonal bozukluklar söz konusu ise tedaviye hormonal bozukluğun tedavisi eklenebilir.

Saç kıran tipi saç dökülmesi

Saç kıran tipi saç dökülmesi

Saç kıran tipi saç dökülmesi nedenleri (alopesi areata)

Saç kıran, vücudun kendi ürettiği bir çok hastalıktan biridir. Vücut savunma hücreleri mikroplar ile uğraşmak yerine kendi kıl hücrelerini yok eder ve tutulan bölgede para şekline benzer şekilde dökülmeler ortaya çıkar. Hastaların genelinde belli alanlarda dökülme meydana gelir iken, bazı hastalarda saçın tamamı (alopesi totallis) ya da tüm vücut kılları (alopesi üniversalis) dökülebilir. Saç kıran tipi saç dökülmesi öncesi deride herhangi bir kızarıklık, kepeklenme ve su toplanması oluşmaz.Saç kıran tipi saç dökülmesi yaş farkı gözetmeksizin 10 ve 40 yaşları arasında daha fazla görülür.

Saç kıran tipi saç dökülmesi tedavisi

Saç kıran hastalığını tamamen iyileştirecek bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Bu saç sorununun tedavisi saç dökülmesini azaltmaya yöneliktir. Belli alanlarda dökülmesi olan hastalarda bazı kremler, losyonlar kullanılır. Deri içerisine steroid enjeksiyonu uygulanabilir. Bu yöntemlerden fayda görmeyen, yaygın saç dökülmesi olan kişilerde güneş ışını tedavisi (fototerapi) ve ağız yolu ile kullanılan bazı ilaç tedavileri verilir. Saç kıran genellikle stresli dönemlerde arttığı için psikolojik tedaviye gerek duyulabilir. Saç kıran tipi saç dökülmesinde saç ekimi yapılır ise tekrar dökülmeler oluşabilir.

Saç dökülmesinde yeni tedavi yöntemleri– – – – – Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git