Reflü Hastalığı

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmeli?

reflu-beslenme
Reflü hastalığında beslenmeReflü hastalarının bazı içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu içecekler şöyle sıralanabilir. Alkol, kola, gazoz, soda, konsantre meyve suları, portakal suyu, fazla kahve ve benzeri gazlı ve asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaları hatta hayatlarından çıkarmaları hastalar için çok daha faydalı olur.

Reflü hastalığında beslenme

Reflü hastalarının bazı içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu içecekler şöyle sıralanabilir. Alkol, kola, gazoz, soda, konsantre meyve suları, portakal suyu, fazla kahve ve benzeri gazlı ve asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaları hatta hayatlarından çıkarmaları hastalar için çok daha faydalı olur.

Yiyecekleri ise şöyle sıralayabiliriz kuru fasulye, nohut, börülce bakla ve benzeri baklagiller familyası yiyeceklerde şişkinlik, gaz veya ağrıya neden olabilir.Çiğ yenen sebzelerden bazıları sarımsak, soğan, pırasa, lahana giller gibi sebzelerde gaz sorunu oluşturur. Bütün bu besinler insan vücudunun ihtiyacı olan aslında çok yararlı besin gurubu olduğundan hiç yemeyin denilemez fakat ya daha az ya da iyi pişirerek, kısık ateşte pişirerek tüketebilir. Zaten hastalar kendilerini neyin rahatsız ettiğini bilirler ve en az nasıl etkileniyor ise o şekilde beslenebilirler.

Hazır besinler olarak ta bilinen
pizza, hazır köfteler, hazır yemekler, gofret, bisküvi, çikolata, gibi yiyeceklerden de uzak durmalarında fayda vardır. Ayrıca kızartmalar, yağlı hamur işleri, kola, gazoz reflü hastalığının baş düşmanı olarak bilinmektedir. Mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Birde çiğ yenen meyvelerde dokunabilir. Meyveleri komposto olarak tüketebilirler. Aynı zamanda aspirin, ağrı kesiciler ve antibiyotiklerin dikatli kullanılması hatta mümkün olduğunca kullanmamakta fayda vardır.

Reflü hastaları nasıl beslenmeli

Reflü hastaları nasıl beslenmeli

Birde yemek yedikten hemen sonra yatılmamalıdır. Çünkü mide asit yoğunluğu yatınca artmaktadır. Yatmak zorunda kalınır ise başınızı ve boynunuzu yüksek yastık üzerine koymak iyi gelebilir.Günümüzde reflü minderleri bulunmaktadır ve onlardan kullanabilirler. Kötü alışkanlıkları var ise mesela, sigara, alkol veya alkollü içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Öğünlerini az ve sık yiyerek kendilerini bu sorundan koruyabilirler.

Eğer kilo sorunları var ise vermelerinde fayda vardır. Kilo vermek hastalıkta zorlaşıyor ise bunu doktor kontrolü altında yapmaları daha kolay olur ve düzenli yürüyüş yapmak etkili olur. Pes etmeden en az bir sene düzenli yürüyüşmutlaka kilo vermede işe yarar. Bu sayede ideal kilolarına kavuşurlar.Ayrıca karın bölgelerini sıkan giysilerden pantolon, etek, kemer gibi giysileri giymemeleri,stres her ne kadar çok etkilemez diye bilinse de aslında stresin oldukça etkilediği bazı hastalarda görülmüştür. Hatta bazı hastaların stres yüzünden mide kanaması geçirdikleri bilinmektedir. Bu nedenle stresten de kaçınmak gereklidir.

Reflü hastalığı nedir?Reflü hastalığı tedavisiReflü hastalığı teşhisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git