Boğaz Hastalıkları

Özofajit Nedir? (Yemek Borusu İltihabı Neden Olur?)

Özofajit neden olur

Özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Özofajit, özofagusun (yemek borusunun) enflamasyonudur. Özofajitin iki ana tipi vardır; yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak kimyasalların yutulmasından kaynaklanan korozif özofajit ve mide içeriğinin regürjitasyonundan kaynaklanan reflüye bağlı özofajit gibi tipleri olmakla birlikte, günümüzde eozinofilik özofajit, kandida özofajiti gibi özofajit tipleri de tanımlanmıştır. Özofajitin en sık görülen tipi ise reflü özofajiti tipidir.

Özofajit nedenleri ve özofajit tipleri

Korozif özofajit neden olur? : Ciddi korozif özofajite neden olabilecek kimyasallar birçok temizlik ürünü ve dezenfektan ürünlerdir. Bu kimyasallara maruz kalma sonucu özofagusta (yemek borusunda) ölüm ile sonuçlanabilecek derecede yırtılma oluşabilir. Bu tür bir yaralanma tedavi ile iyileşebilir fakat özofageal striktüre (özofagus daralmasına) sebep olabilir.

Reflü özofajiti neden olur? : Reflü özofajiti özofagusun (yemek borusunun) alt kısmındaki kasların, midedeki asidik içeriğin özofagusa geri yükselmesine (gastroözofageal reflü) neden olacak şekilde yetersiz işlevinden meydana gelir.

Bu durumun temel belirtisi olan mide yanması, alkol tüketimi, sigara kullanımı, obezite, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı, bazı yiyecek ve içecekler (baharatlı yemekler, aşırı kahve, çikolata, kola, gazoz, aşırı çay, acı-ekşi yeme, aşırı sıcak ve soğuk içecekler-yiyecekler tüketme, hazır gıda tüketiminin çok fazla olması, salamura gıdalar, aşırı gofret-bisküvi gibi yiyeceklerin tüketimi gibi) durumlar nedeni ile reflü gelişebilir ve bu durum reflü özofajitine neden olur.

Özofagusun alt işlevinin bozulması, midenin üst kısmının göğüs ile karın arasındaki diyafram kası boyunca geriye ve öne kaydığı hiatus hernisi ile de ilişkili olabilir.

Ayrıca alerjik etkenler, mantar enfeksiyonları, radyoterapi tedavisi, nazogastrik sonda uygulaması, endoskopik işlem, bazı ilaçlar, bazı sistemik hastalıklar, Crohn hastalığı, alerji yapan bazı besinler gibi birçok etken reflüye ve/veya özofajite sebep olabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) belirtileri

Özofajit gelişiminde en sık görülen belirtiler mide yanması, mide ekşimesi, karın bölgesinde ağrı, göğüs bölgesinde ağrı, mide ağrısı, sırta yayılabilen ağrı, boğaz kısmında ağrı, çeneye yayılan ağrı, kulaklara vuran ağrı gibi ağrılar, sık sık mide bulantısı, bazen kusma, bu şikayetlerin yemeklerden sonra artması, yutma zorluğu, boğazda takılma hissi, bağazda sızlama-yanma hisleri, ses değişiklikleri (gripli gibi konuşma), geniz akıntısı ve/veya geniz akıntısına bağlı boğazda sürekli balgam hissi gibi birçok reflüde görülen belirtiler ve bunun sebep olduğu belirtiler şeklinde belirtiler görülebilir.

Özofajit'in neden olduğu hastalıklar

 1. Barret özofagus, normalde mideyi çevreleyen hücrelerin özogagus içinde genişlediği, reflü özofajitinde görülen bir komplikasyondur. Barret özofagus kansere neden olabilir.
 2. Ciddi reflü özofaziti kronik özofagus daralmasına yol açabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) teşhisi

Özofajit şüphesi varlığında öncelikle bir gastroentroloji bölümüne başvurmak gerekir. Gastroloji doktorunun yapacağı fizik muayene, hastanın öyküsü ve endoskopi tetkiki, asit testi gibi tetkiler ile özofajit teşhisi konulabilir. Özofajite ve reflüye neden olabilecek diğer durumlar için farklı tetkilere, kan testlerine ve endoskopik yöntem ile alınan örneğin patolojik olarak incelenmesine gerek duyulabilir.

Özofajit (yemek borusu iltihabı) tedavisi

Hafif reflü özofajiti durumunda tedavi beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri şeklinde uygulanır.

 1. Örneğin kilo vermek, ağır öğünlerden kaçınma, alkol tüketiminin kısıtlanması ya da tamamen bırakılması, sigaranın bırakılması, hazır gıda tüketiminden kaçınma, kahve, kola, gazoz gibi içeceklerin kısıtlanması veya bırakılması, acı, baharatlı, ekşi, salamura gıda tüketiminin azaltılması, soğuk, sıcak yemekten ve içmekten kaçınma, uzun süre aç kalmaktan kaçınma, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmama ve uzanmama, az ve sık beslenme, aşırı yağlı beslenmekten kaçınma, kızartmalardan kaçınma gibi yaşam ve beslenme tarzı değişikliği tedavisi verilir. Bunların yanı sıra hastanın şikayetlerinin gerilemesi için antiasit ilaç tedavileri de verilir.
 2. Orta ya da ciddi düzeydeki olgularda mide asidini büyük ölçüde azaltan H 2-reseptörü antagonistleri veya proton pompa inhibitörleri özofajit tedavisinde kullanılabilir.
 3. Özofajit ve mide asidinin yemek borusuna geri kaçması durumu hiatus hernisinden kaynaklanıyor ise cerrahi yöntem (minimal invaziv cerrahi gibi) gerekebilir.
 4. Mide asidinin artmasına ve özofajit gelişimine helikobakter pilori olarak bilinen bir bakteri neden oluyor ise antibiyotik tedavileri gerekir.
 5. Mide asidinin artmasına ve özofajit gelişimine safra reflüsü neden oluyor ise bunun nedeni araştırılır ve bu durumun tedavisi yapılır.

Yani özofajit tedavisi altta yatan nedene yönelik tedaviler şeklinde de yapılır.

Barrett özofagus nedir?

Barret özofagus, uzun süreli gastroözofageal reflünün bir komplikasyonu olup yemek borusunun alt kısmını kaplayan hücrelerin yerini normalde midede bulunan hücreler alır. Barrett özofaguslu kişilerde yemek borusunda ülser, özofageal darlık ve yemek borusu kanseri gelişme riski yüksektir. Hastalık düzenli olarak endoskopi (görüntüleme cihazı kullanılarak iç organların muayenesi) ve yemek borusu biyopsisi (analiz için doku örneğinin alınması) ile izlenebilir.

Özofagusun işlevi nasıl gerçekleşir

Özofagusun yutma işlevi nasıl gerçekleşir

Yemek borusu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Eozinofilik özofajit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Yemek borusu (özofagus) kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Çocuklarda ve yetişkinlerde yemek borusu yanıkları neden olur
 4. Barret özofagus (yemek borusu harabiyeti) neden olur
 5. Gastroözofageal reflü hastalığı nedenleri ve tedavisi
 6. Yemek borusu (özofagus) divertikülü nedenleri ve tedavisi
 7. Çocuklarda gastroözofageal reflü ve hiatus hernisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git