Ağrılar Ve Tedavileri

Nevralji Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi (Sinir Ağrısı)

Nevralji hastalığı nedir
Nevralji, kelime anlamı olarak sinirin ağrısı, özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ve kadınlarda erkelere oranla daha fazla görülen ağrılardır.

Nevralji hastalığı nedir?

Nevralji, kelime anlamı olarak sinirin ağrısı, özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ve kadınlarda erkelere oranla daha fazla görülen ağrılardır. Sinirler, beyinden emirleri alıp bedene götürürler, bedenden hisleri alıp beyine götürürler. Sinirler herhangi bir nedenden dolayı zedelendiğinde veya zarar gördüğünde götürdükleri bilgiler bozulur ve nevralji ortaya çıkar.

Nevralji ağrısının özelliği nahoş bir ağrıdır ve tanımlaması zor olur. Hasta bu ağrıyı nasıl tarif edeceğini bilemez. Bu ağrı elektriklenme, karıncalanma, uyuşma, batma, yanma, donma gibi garip hisler oluşturan bir ağrı tipidir. Ağrının diğer bir özelliği de sürekli girip çıkan, değişen ağrılardır. Çünkü bilgi beyine giderken bozulur ve bozulan bilgi de vücutta var olmayan hisleri, bilgileri beyne götürür ve sinirlerde ağrı meydana gelir.

Nevralji (sinir ağrısı) neden olur?

Nevralji, sinirin ağrısı olarak tanımlanır ve sinirin ağrısı, sinirin zedelenmesi ve hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Sinirler kasların arasında bulundukları için çok kolay zarar görmezler. En sık görülen nevralji ağrısı trigeminal nevralji genellikle diş problemleri için diş operasyonları sırasında sinirin zarar görmesinden dolayı oluşur. Oksipital nevraljinin nedeni ise sinirin kasların arasında sıkışması sonucu ortaya çıkar.

Kafanın arkasından geçen bu sinir çok gerilme, boyunda çok fazla kas spazmı oluşur ise oksipital sinir sıkışır ve nevralji ağrısı meydana gelir. Vücutta meydana gelen sinir tuzaklanması – sıkışması el bileği çok fazla kullanıldığı, dirsek çok fazla dayalı kaldığı zaman sinir sıkışması oluşur ve nevralji ağrısı ortaya çıkar. Trafik kazaları, darbeler, ağır travmalar, çarpmalar, düşmeler, ameliyat sırasında sinirlerin zedelenmesi, bel fıtığı, boyun fıtığı, zona virüsü gibi faktörler nevralji ağrısına neden olur.

Nevralji türleri veya çeşitleri

Vücudun her yerinde sinir vardır ve vücudun her yerinde nevralji görülebilir. Fakat en sık karşılaşılan nevralji trigeminal nevraljidir. Yüzün duyusunu veren sinirin arızalanması sonucu oluşan ağrılardır. Diğer bir tip nevralji baş bölgesinde oksipital nevralji kafanın arkasından giren elektriklenme çarpma tarzında, bazende migren ağrısı ile karışan ağrılardır. Diğer tip nevralji ise bedende zona denilen virüslerin meydana getirdiği, yüzde, bacakta da olabildiği gibi daha çok bedende hissedilen zona ağrılarıdır. Kol ve bacaklarda özellikle el bileği ve dirsekte sinirlerin tuzaklanması (sıkışması) sonucu oluşan nevralji tipleri de vardır.

Nevralji (sinir ağrısı) belirtileri

Nevralji belirtileri kısaca, yüzde elektrik çarpması ve karıncalanma, ensede kafanın arakasında beyne bir şey saplanır gibi ağrı, bu ağrı ilk başlarda ataklar halinde seyreder ve sonra künt, devamlı olan ağrı şeklindedir. Vücutta dirseklerde, bileklerde, bacaklarda, ayak bileklerinde ve bel bölgesinde batma, yanma, karıncalanma, uyuşma ve ağrı şeklinde kendini gösterir.

Nevralji belirtileri sinirler ile ilgili problemlerde ortaya çıkar. Sinirlerin özelliği, vücuttaki bilgileri sıcak, soğuk, yanma, donma, sert, yumuşak, acı, ağrı gibi hisleri beyne sinirler götürür ve sinirler hasarlandığı zaman götürdüğü bilgiler beyne bozulmuş şekilde ulaşır. Bu durumda belirtiler meydana çıkmaya başlar. Yüzde görülen trigeminal nevralji belirtileri, karıncalanma, elektrik çarpmaları gibi belirtiler görülür.

Ensede ortaya çıkan oksipital nevralji belirtileri, kafanın arkasından beyne bir şey saplanır gibi belirtiler görülür.Gövdede (bedende) ortaya çıkan zona tipi nevralji, daha çok bağışıklık sistemi bozulduğunda görülen belirtiler, omurilikten çıkan sinirler gövdeyi yarım kuşak tarzında sarar ve sinirin gittiği yol boyunca batmalar, yanmalar, elbisenin vücuda değmesini bile tahammül edememek ve ağrılar görülür. Yine kollarda, bacaklarda, ayaklarda ve bileklerde de sinir sıkışması sonucu ağrılar ortaya çıkar.

Nevralji (sinir ağrısı) tedavisi

Nevralji tedavisi

Nevralji tedavisi

Nevralji, sinirin ağrısı olduğundan ağrıyı geçirmek için ağrı kesici kullanımı fayda sağlamaz. Nevralji tedavisinde en temel yöntem ilaç tedavisidir. Fakat bu ilaç tedavisi bilinen ağrı kesiciler değil sinir sistemini tedavi edebilecek ilaç tedavisi uygulanır.

Önceleri nevralji tedavisinde beyindeki elektrik kaçakları için kullanılan sara (epilepsi) ilaçları kullanılır iken, günümüzde sadece nevralji tedavisi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaçlar ile hasta da iyileşme sağlanmaz ise ağrı kliniklerinde enjeksiyon, kortizon tedavileri yapılır. Bu tedavi yöntemlerinin de işe yaramadığı nevralji ağrılarında ağrıyan sinire cerrahi tedavi uygulanabilir.

Nevralji tedavisinde cerrahi girişimler, perkütan ve açık cerrahi olarak ikiye ayrılır. Trigeminal nevralji tedavisinde kullanılan perkütan girişimler, radyofrekans termokoagülasyon, retrogasseriyen gliserol enjeksiyonu ve perkütan balon kompresyonu yöntemleridir. Açık cerrahi yöntemler arasında en sık uygulanan mikrovasküler dekompresyon ameliyatıdır. Bu ameliyat, sinir üzerine baskı yapan damar dalının serbestleştirilmesi işlemini içerir.

Ağrılar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Trigeminal nevralji nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Ağrı neden olur? (Algoloji nedir?)
 3. Nöropatik ağrı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Siyatik ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Sırt ağrısına neden olan hastalıklar
 7. Kronik ağrı tedavisi nasıl yapılır

7 Yorum

 1. Semiha Kartal

  29 Ocak 2016 at 02:09

  Merhaba benim annem de nevralji hastası 8yıldır çekiyor ama biz buhastalığım teşhisini 3 yıl önce öğrendik Çene cerrahisi doç doktor Cemil İçler ağrının nasıl olduğunu söyledi annen vevralji olduğunu söyledi annemin yüzüne ağrının bulunduğu yere iğne yapıyor içinde saf alkol var sonuç alıyoruz 6 ay veya daha fazla 1yıl da ağrısı olmuyor sadece iğne olan kısım uyuşuk kalıyor keşke Cemil beyi daha önce tanısaydık Allah razı olsun ondan

  • Şevval

   29 Mayıs 2016 at 23:02

   Semiha hanim annenizin bas agrisi belirtileri nelerdir

  • ahmet emre kasapoglu

   15 Ağustos 2016 at 21:07

   merhaba semiha hanim benimde basimda agri var nevralji oldugunu tahmin ediyorum mr girdim doktor temiz cikti dedi ilac verdi ilaclarin etkisi gecince tekrar agri geri geliyor benim sizden istegim cemil beyin numarasini bana yazarsaniz bende irtibata gecsem simdiden tesekkur ederim mail adresim:emre_27_9@hotmail.com

  • israfil çelik

   8 Eylül 2016 at 21:49

   semiha hanım öncelikle geçmiş olsun ben istanbulda oturuyorum aynı durum bizdede var doktor cemil beyin hangi hasta hanede çaliştığını yazarsanız sevinirim

 2. tülay günaydın

  25 Mart 2016 at 14:45

  Semiha Hanım Cemil Bey Hangi Hastanede Acaba Bilgilerini Verirmisiniz Lütfen

 3. Suzan Camgoz

  10 Eylül 2016 at 13:47

  Merhaba. Küçük yaşlardan beri cenemin sag ekleminde bir problem var. Soğuk havalarda alkol aldığımda veya biraz fazla konusmak gulmek zorunda oldugum zamanlarda cenemden yüzüme yayilan bi uyuşma oluyor. Onun dışında soğuk günlerde aşırı ağrım oluyor. Iki kez doktora gittim birinde sert alt digerinde yumuşak üst plak verdiler. Plaklarin kullanimi zor oldugu icin kullanamadim. Geceleri uykumda sol kulak sancisiyla uyandigim oluyor. Onun disinda geçen yıl sol gozumde zona çıkardım. Belirtiler nevraljiyi gösteriyor. Onereceginiz doktor veya tedavi yöntemi var mıdır

 4. Gülşah

  24 Kasım 2016 at 20:23

  MERHABA NEVRALJI HASTALIGININ KESİN TEDAVISI VAR.BABAM 5 YILDIR BU HASTALIGI CEKIYORDU IYILESTI TAM OLARAK.PENDİKTE MARMARA HASTANESINDE PROFESÖR GÜHAN DERGİN SAYESİNDE HASTALIGINI YENDİ.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git