Hastalıklar ve Tedaviler

Meme Başı Egzaması Nedenleri Ve Belirtileri

meme-basi-egzamasi
Meme uçlarında mantar enfeksiyonu ile beraber veya tek başına egzama, tehlikeli sayılabilecek bir hastalık değildir. Egzama rahatsızlığı, astım, egzama ve saman nezlesine yatkınlığı olan ya da geçmişinde bu rahatsızlıkları geçiren kadınlarda meme başı egzaması daha sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Mantar çoğu zaman başka bir rahatsızlık için antibiyotik tedavisi görüldüğünde de oluşabilir.

Meme ucu egzaması tedavisi

Meme uçlarında mantar enfeksiyonu ile beraber veya tek başına egzama, tehlikeli sayılabilecek bir hastalık değildir. Egzama rahatsızlığı, astım, egzama ve saman nezlesine yatkınlığı olan ya da geçmişinde bu rahatsızlıkları geçiren kadınlarda meme başı egzaması daha sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Mantar çoğu zaman başka bir rahatsızlık için antibiyotik tedavisi görüldüğünde de oluşabilir.

Meme uçlarında egzama şikayeti olan kadınların yarayı kesinlikle kaşımamaları, uçuk rahatsızlığı olan insanlardan uzak durmaları gerekmektedir.Egzama genelde mantarın yol açtığı yaygın bir deri rahatsızlığı olduğu gibi, normal cildi nadir olarak etkiler. Genellikle derinin her hangi bir nedenden dolayı sorunu olduğunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genelde cildin kıvrımlı bölgeleri gibi, cildin nemli ve sıcak bölgelerinde meydana çıkar. Cildin dermatitis veya daha öncesinden egzama olan yerlerinde tekrarlayabilir.

Meme başı egzaması belirtileri

Meme başı egzaması, meme başı ve çevresinde kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma olarak kendini gösterir. Çoğu zaman mantarların sebep oluğu bir rahatsızlık olduğu gibi, tedaviye direnç gösterdiğinde veya uzun sürdüğünde 3-4 ay civarı sürer ise meme başında görülebilecek meme kanseri bulgularından biri olabileceği ihtimali olan paget hastalığı ile karışabilir. Bu nedenle meme başı egzamasının doktor takibi altında tutulması ve uzun devam eden meme başı egzamaların da ileri tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Meme başı egzaması tanısı ve tedavisi

Meme başı egzaması şüphesinde öncelikle bir cildiye (dermatolog) uzmanına baş vurmak gereklidir. Egzama tanısı genellikle fiziksel muayenede konulabilir. İltihaplı, çatlamış veya tahriş olmuş göğüs uçlarını, belirgin egzama tedavisinde doktorun verdiği kortizonlu krem kullanılır. Bunun yanı sıra, mantar tedavisi için özel bir mantar kremi tedaviye eklenebilir. Emzikli kadınlara göğüs uçlarını bebeği emzirmeden önce yıkaması için, doktor buna özel kremler verebilir. Memedeki sorunun çok ciddi olması halinde bebeği emzirmeye birkaç gün ara verilmesi gerekebilir. Bu süre içerisinde annenin sütü elle ya da bir pompa yardmı ile sağılması lazımdır. Bebeğin ağzındaki pamukçuk nedeni ile egzama oluştu ise bebeğin ağzındaki pamukçuğun tedavisinin yapılması gerekir.

Egzama rahatsızlığında özellikle derinin kaşınmaması oldukça önemli olup, istemeden de olsa kaşındığı için hastaların tırnaklarını kısa tutmaları ve temiz olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Egzama geçtikten sonra tekrarlamasını önlemek amacı ile o bölgeyi düzenli olarak nemlendirici sürmek, sabun kullanmaktan kaçınmak ve egzama rahatsızlığına özel sabun kullanmak oldukça önemlidir ve yararlı olabileceği düşünülen bir tutam kına ile zeytin yağını karıştırıp, kaşınan bölgeye denenebilir. Fakat bu yöntemin kullanılan egzama ilaçları ile kullanılması yan etki yapabileceği ihtimali ile doktorunuza sorduktan sonra kullanmak gereklidir.

Meme başı egzaması nasıl önlenir?

Egzama rahatsızlığı olan kadınlarınderileri çok hassas olduğu için tahriş eden bazı etkenlerden uzak durmalarında fayda vardır. Egzamanın nedeni olan alerji yapıcı etken bulunabilir ise hastanın o etkenden korunması durumunda egzamanın tekrarlaması azalabilir. Egzamalı deri uçuk virüsü olan, özellikle herpes simplekse karşı oldukça duyarlılık gösterir iken, virüsün alınması halinde enfeksiyon yayılabilir. Meme başında egzama sorunu olan kadınların, göğüs uçlarını sabunlayıkamamaları, göğüs pedlerini sık, sık değiştirmeleri, naylon içeren pedler kullanmamaları, pamuklu olmayan sütyenleri takmamaları egzama oluşumunu tetiklememek için oldukça önemlidir.

Emzirme dönemindeolan kadınların göğüs uçlarının devamlı olarak ıslanması, meme cildinin kuruması ve bebeğin emmesinden kaynaklanan devamlı nem ve sıcaklık sonucu göğüs uçlarının kuruması gibi durumlar, göğüs uçlarında çatlak ve ağrılı yarıklar ile kendini gösteren hafif egzamaya sebep olabilir. Ayrıca, bebeğin ağzında oluşan pamukçuklardan da egzama oluşabilir. Duygusal sorunlar, stres ve sıkıntının da egzama oluşumunda etkenliği bulunmaktadır. Egzama sorununu, bu problemi yaşayan kadınların durumu çok fazla büyütmesi bu strese neden olduğundan, çok fazla büyütmemek gerekmektedir.

Meme ucu akıntısı neden olur?Memeden süt gelmesinin nedenleri

23 Yorum

 1. Adsız

  30 Eylül 2013 at 14:50

  İyi günler, ben yeni bir anneyim. 3.5 aylık bir kızım var. meme uçlarım hala iyileşmedi ve meme ucu egzaması oldum. her kremi denedim. bu da yetmezmiş gibi iki ayak tırnağım battı. geçen hafta ameliyat oldum. emzirmek bir eziyet oldu. bu durumları yaşayan var mı? üç defada süt düğümlenmesi oldum. Benimle tecrubelerinizi paylaşırsanız çok sevinirimmmmm….

 2. Adsız

  30 Eylül 2013 at 17:09

  Bende slikon başlıkla emziriyorum. kanamaları atlattım. iki saatte bir emzirmeye çalışıyorum. takrar doktora gideceğim ama.

 3. Adsız

  21 Kasım 2013 at 18:14

  mrhba bende aynı problemi yaşıyorum bebeğim 15 aylık oldu ben hala emziriyorum ve hem meme cu çatlağı hemde egzama hiç geçmedi daha önce hep kadın doğumcuya giderdim bugun cildiye doktoruna girrim ve bikaç karışımdan oluşan krem verdim bakalım 15 aydır çektiğim bu eziyet bitebilecek mi ve ben kızımı rahatça emzirebilecekmiyim çok merak ediyorum..

 4. Adsız

  10 Şubat 2014 at 21:29

  Kadin dogumcular bu konudan pek anlamaz. Cilt doktoruna gitmekle iyi etmişsiniz. Bende de egzama oluştu. Korkudan doktora gidemiyorum çünkü bebeğim emmek istiycek ve ben ilaçtan dolayı emziremeyecegim :(

 5. Adsız

  3 Temmuz 2014 at 21:21

  bende 3 çocuklu anneyim 3aydır işe başladım 3 aydır meme çevresinde egzema başladı bakıcımın el tırnaklarında mantar var ondan olabilirmi bebeğime geçermi neolur cevap

  • Adsız

   10 Mart 2015 at 22:12

   Eğer dikkat etmezseniz bebeğinize geçebilir.

 6. Adsız

  10 Mart 2015 at 22:13

  Meme çevresinde ki egzamayı kolay ve hızlı bir yolla geçirebilmem mümkün mü?

  • Adsız

   27 Mart 2015 at 23:02

   M furo ve travazol adlı merhemler çok etkili 3 gun icinde etkisini gordum

  • Adsiz

   16 Ekim 2015 at 22:27

   Kolay gecermi biliyorum bi arkadaşım bunu denemişti ve geçtiğini söylemişti hergun önce karbonatlı su ile yıka sonra sirkeli suyla sabun asla göğsüne değmeyecek iyilese nekadar banyo yaparken de göğsünu posetle sar

 7. Adsız

  23 Mayıs 2015 at 15:21

  bn kızım ve benim meme uçlarımda bir çatlak var nedeni ne olablir teşkrler

 8. Adsız

  23 Mayıs 2015 at 18:15

  Meme ucu çatlakları genellikle bebek emziren annelerde olur. Fakat egzama sadece emzikli kadınlarda değil herkeste oluşabilir. Memede çatlak cilt kuruluğundan ya da kaşımadan dolayı da oluşabilmektedir. Atopik egzama, seboreik egzama gibi egzama tiplerinde de göğüs altlarında, göğüs uçlarında, kaşıntı ve kızarıklıklar yapar. Kaşındığında da çatlaklar oluşur. Her akşam nemlendirici krem sürmek işe yaraya bilir. Fakat geçmez ise bir cildiye uzmanına gitmek te fayda vardır.

 9. Adsız

  25 Temmuz 2015 at 21:46

  Göğüs ucunda kuruluk ve kanama neden olur??????

  • Adsız

   26 Temmuz 2015 at 21:19

   Emzirme söz konusu ise emziklilik döneminde bu tür sorunlar olabilir. Meme ucu kuruluğu ve kanamanın en önemli nedenlerinden biri de meme ile giyecekler arasındaki sürtünmedir.Özellikle yaz sıcaklarında ve egzama sorunu olanlarda bu durum sık görülür. Memede sert bir kitle olması, meme ucunda çekilme ve kanama olması gibi belirtiler meme kanseri belirtileri de olabilir. Bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır. Geçmiş olsun.

 10. Adsız

  12 Ağustos 2015 at 10:54

  Iyi günler ben 15 yasindayim ve bir senedir göğüslerimde akıntı kabuklanma kaşıntı vs oluyor çoğunlukla sol göğsümde oluyordu yaklaşık iki ay önce özel bi hastaneye gittim ama egzama olduğunu söylediler kremleri kullandım ama geçmiyor bugün sağ göğsümde koskocaman bi kizariklik olduğunu farkettim bana yardımcı olurmusunuz lütfen ne yapmam gerekiyor ya da neden böyle oluyor

  • Adsız

   12 Ağustos 2015 at 14:44

   Göğüslerde anlattığınız gibi kaşıntı, kabuklanma, akıntı, gibi sorunlar egzama nedeni ile olabilen sorunlardır. Egzama tedaviye rağmen tekrarlayan bir sorundur. Tedavi sırasında geçse de tedavi bittikten sonra tekrarlar. Daha uzun tedavi gerekebilir. Mantara bağlı egzamalarda elle dokunduktan sonra vücudun başka bölgelerine dokunulduğunda oralarda egzama başlayabilir veya tahrişe bağlı enfeksiyon gelişebilir. Egzama geçici bir hastalık değildir. Egzama oluşan bölgeleri sürekli nemli tutmak, kaşımamaya çalışmak, çok fazla sert ve sabun kullanarak yıkamamaya özen göstermek, sürekli pamuklu sütyen kullanmak gereklidir. Ayrıca memenin farklı yapıda bir kanser türü olan paget hastalığında da yanma, kabuklanma, kaşıntı, sulanma gibi belirtiler görülür ve bu hastalık genellikle egzama ile karıştırılır. Bu nedenle tekrar cildiye uzmanına veya aile hekimine danışarak gerekli bölümlere baş vurmanız ve gereken tetkikleri yaptırmanız doğru olur. Geçmiş olsun.

 11. Adsız

  12 Ağustos 2015 at 17:50

  Teşekkür ederim ilk gittigimizde yağ tabakasi akıyor demişti doktor ikici gittiğimizde de egzama dedi şimdi tekrar gidicez umarim kötü birşey yoktur

  • Adsız

   12 Ağustos 2015 at 22:29

   Önemli bir şey olmayabilir, ancak kontrolünüzü ihmal etmeyin, verilen tedaviyi düzenli uygulamaya çalışın, çok geçmiş olsun.

 12. Adsız

  13 Ağustos 2015 at 15:01

  Iyi günler benim kızım da ayni şekilde olmuştu 7 8 ay boyunca göğsünde kabuklanma kaşıntı akıntı gibi seyler oldu hastaneye gittgimizde egzama dediler betnovate diye bi krem verdiler onu kullandik ama bir süre sonra bir tanesinde kizariklik oluştu hala da devam ediyor ne olabilir sizce kızım 16 yasinda yardımcı olur musunuz bize

  • Adsız

   13 Ağustos 2015 at 16:28

   Egzama ani gelişen ya da uzun süre tekrarlamalar ile devam eden şekilde olabilen bir cilt sorunudur. Devamlı kaşıma sonucu ciltte pullanma, çatlaklar ve kahverengimsi kalınlaşmalar oluşur. Egzama durumunda ciltteki enfeksiyonlara karşı savunma zayıflar ve enfeksiyon geliştiğinde egzama daha kötü hale gelebilir. Egzama tedaviden sonra iklim şartlarına, giyime, beslenmeye ve strese bağlı tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu nedenle vücudun egzama olan bölgelerine nemlendirici krem her banyodan sonra sürülmeli, pamuklu giyinmeli, stresten kaçınmalı, egzamalı bölgeler hiç bir zaman nemli ve ıslak tutulmamalı E vitamini bakımından zengin beslenmeli gibi önlemler faydalı olur. Yinede memenin paget hastalığı ve enfeksiyon olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Tekrar doktora gitmeniz iyi olur. İyi bir cildiye doktoruna gitmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak önemli. Geçmiş olsun.

 13. Adsız

  13 Ağustos 2015 at 15:32

  Kızarıklıktan sonra hastaneye gitmediniz mi?

 14. Adsiz

  16 Ekim 2015 at 22:41

  Yaklaşık 3 aydır göğsümde mantar var fakat agzamaya dönüştüğünü söyledi cildiye doktoru ikidir gidiyorum karışık krem yapıyor işe yaramadı 5 aylık bebeğim var çok zor emziriyorum lütfen nasıl gecicegini bilen varmı

  • Sağlık Ocağım

   17 Ekim 2015 at 13:47

   Mantar ve egzama genellikle birbiri ile karışabilir. Mantar mikrobik bir rahatsızlıktır. Mantar genellikle vücudun kıvrımlı ve nemli bölgelerinde gelişir. Mantar daha kolay tedavi edilebilir iken, egzama tekrarlayıcı özellik gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Fakat bazen egzamaya mantar da eşlik edebilir. Egzama genetik yatkınlığı olan yapısal bir cilt hastalığıdır. Anne memesine bazen bebeğin ağzında bulunan pamukçuk geçerek orada mantar oluşmasına neden olabilir. Bu durumda bebekten anneye anneden bebeğe tekrar tekrar mantar geçer ve bebeğinde tedavi görmesi gerekebilir. Sizdeki durum zaten egzama olabilir ve egzama tedavisi uygulanması gerekebilir. Egzama sorunu olan kişilerde veya yakın akrabalarında genellikle astım, alerjik nezle, bahar alerjisi, hayvan alerjisi gibi sorunlar da vardır. Bu gibi durumlarda cildi nemli tutmak, sabundan uzak durmak, emzirme pozisyonlarını ara ara değiştirmek, kendi sütünüzden meme uçlarını sürmek, mümkün olduğunca göğüs pedleri kullanmamak, o bölgeyi kuru tutmak, nemlendirici kremler ile emzirme aralarında 2-3 kez o bölgeye masaj yapmak, emzirmeden önce sadece sıcak su ile yıkamak ve kolonyalı mendil ve sabun kesinlikle kullanmamak, çok ağrılı durumlarda bebeğin sütünü sağarak vermek, bebeği emzirmeden önce süt verme reflekslerini masaj yaparak harekete geçirmek gibi yöntemler ile ağrıların şiddeti azaltılabilir. Bebeğin ağzında pamukçuk oluyor ise bebeğinde bir cildiye uzmanına götürülmesi ve mantarın cinsinin tespiti yapılarak anne ve bebek mantarın cinsine göre tedavi edilmelidir. Aksi taktirde bu durum kısır döngü oluşturur ve bebekten anneye, anneden bebeğe şeklinde sürer gider.

 15. Hatice

  27 Kasım 2015 at 20:43

  Merhaba bebeğim 43 günlük ve yaklaşık 3 haftadır bebeğimi emzirdikten sonra sırtıma ve göğsüme ağrı giriyor ve bu sırada meme ucum beyazlıyor,ağrı geçince pembeleşiyor.ağrılarım çok fazla bebeğimi tutmakta bile zorlanıyorum. Bu şekilde bir deneyimi olan varmı?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git