Bitkisel Sağlık

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

kilo-sorunlari
Kilo alma derdi her gün geçtikçe tüm dünyada önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Şişmanlığın önlenmesi için bireysel ve aile fertlerinin eğitim alması gereklidir.

Kilo kontrolü sağlamanın yolları

Kilo alma derdi her gün geçtikçe tüm dünyada önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Şişmanlığın önlenmesi için bireysel ve aile fertlerinin eğitim alması gereklidir.

Fazla kilolu olmak bir çok sağlık sorununu meydana çıkarabileceği için beslenmeye dikkat etmek zayıflamaya veya zayıf kalmaya yardımcı olur. Çocukluk döneminden itibaren bireye beslenme eğitimi hem aile tarafından hemde okul eğitiminde verilmelidir. Bu sayede yetişmekte olan çocuk daha küçük yaşlarda beslenme bilgilerini alır ve yeterli, dengeli beslenmeyi öğrenir.

Beslenmenin önemi

Beslenmenin önemi

Beslenmenin önemi

Fasulye çeşitleri ve faydaları : Fasulye vücudun yağ yakma mekanizmasını çalıştırmaya yardımcı bir besindir. Fasulye içinde barındırdığı lif ve bitkisel protein sayesinde tok kalmaya yardımcıdır. Fasulyenin içindeki karbonhidrat oranı, lifler sayesinde sindirilmeden boşaltım sistemine gittiği için vücuda girmez.

Fasulye yemek gaz yaptığı için çok cazip gelmez. Fakat fasulyenin içindeki sindirilmeyen azot yüklü tanecikler nedeni ile fasulye yedikten sonra gaz oluşur ve fasulye düzenli olarak tüketilir ise azot sindiren faydalı bakteriler de vücuda gireceği için gaz sıkıntısı çok fazla problem olmaz.

Çam fıstığı ve faydası : Çam fıstığı her gün bir çay bardağına yakın yenildiğinde açlığın yatıştırılmasında faydalı olur. Çam fıstığının içerisindeki pinolenik asit, beyne tokluk hissi veren hormonların üretimini arttırır. Bazı araştırmalara göre günlük beslenme diyetinde çam fıstığı bulunduran kadınların % 30-35 oranında daha az açlık hissettiği ve daha az yemek yediği bildirilmiştir.

Rezene çayı ve faydası : Her akşam yatmadan önce içilen bir fincan rezene çayı, sabah kalkıldığında hissedilen açlık duygusunu azaltabilir. Rezene çayının en önemli özelliği içinde bulunan aroması sayesinde dildeki tat alma duyularını tazeler ve iştah kontrolü sağlar. Rezene çayının diğer bir özelliği ise sindirim sistemini rahatlatması ve bağırsaklardaki besin emilimini arttırmasıdır.

Mantar ve faydası : Beslenmede yağ oranını azaltmak için mantar yemeği en ideal diyet yemeğidir. Mantarın içerisinde yağ oranı yok denilecek kadar azdır.

Elma ve faydası : Elma yemek yemeden önce atıştırmalık için uygun bir besindir. Yemekten önce yenilen elma içeriğinde bulunan petkin olarak adlandırılan çözünebilir lifler sayesinde yemek sonrası kana karışan kalori ve şeker oranını azaltabilir. Elmada bulunan petkin, kan şekerinde oluşan ani bozulmaları önleyerek karaciğer yağlanması sorununa iyi gelir.

Kırmızı, yeşil biber ve faydaları : Bibere aromasını veren kapsaikin maddesi kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur ve yemek yerken iştahın azalmasında etkilidir. Biber vücut ısısının artmasına fayda sağladığı gibi metabolizmayı hızlandırabilir.

Sirke ve faydası : Sirke, karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve kan şekeri dalgalanmalarını önleyebilir. Midedeki besinlerin bağırsaklara daha yavaş inmesini sağlayabilir. Makarna veya sebze yemeklerinde domates sirkesi kullanarak hem yağ yakımının hızlanmasında hemde yemeklerin daha lezzetli olmasında etki sağlanabilir. Sirkeyi içmek değil salatalarda kullanmak daha iyi olur.

Tarçın ve faydası : Besinlerin emilimini yavaşlatır ve kişinin kendini daha uzun tok hissetmesini sağlayabilir. Tatlılarda, çayda ve kahvede tarçın kullanmak oldukça iyi bir fikirdir. Yemeklere de az miktar tarçın eklenebilir.

Çia tohumu ve faydası : Çia tohumunun içeriğinde bulunan lifler tok tutmada faydalıdır. Ayrıca çia tohumu kolesterolü düşürmede ve vücudun yağ emilimini azaltmada yararlı olabilir. Çia tohumunu bir dilim limon ve bir parça ageve ile bir bardak soğuk içme suyu hazırlamak metabolizma hızını arttırmada destek sağlayabilir.

Yeşil çay ve faydası : Öğün aralarında açlığı yatıştırmak için bir fincan yeşil çay tüketmek faydalı olur. Yeşil çayı her gün düzenli olarak tüketmek yağ depolanmasını azaltır ve iştah düzenleyici hormonların çalışmasında etkilidir.

Kırmızı mercimek ve faydası : Bir fincan kırmızı mercimek, günlük lif ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yetecek kadar lif içerir. Kırmızı mercimek bağırsaklara da faydalıdır.

Bu besinler zayıflamak için kullanılmaz. Buna benzer beslenme sayesinde ve spor yaparak sağlıklı kiloda kalmak mümkün olabilir. Her besin ve içecek belirli ölçüde tüketilmelidir. Aşırıya kaçan her uygulama insan sağlığına zarar verebilir. Hazır besinleri tüketmek ve gereksiz içecekleri içmek yerine bu besinleri aşırıya kaçmadan tüketmek çok daha faydalıdır.

Beslenme ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Taş devri diyeti nedir
  2. Televizyon seyretmek kilo almaya neden olur mu
  3. Sonbahar ve kış mevsimi için beslenme önerileri
  4. Metabolizma nasıl hızlı çalışır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git