Enflamatuar Hastalıklar

Kalp Romatizması Nedir? Kalp Romatizması Belirtileri

Kalp romatizması kalp ve kapakçıklarda oluşan hasarlar nedeni ile meydana çıkan kalbin işlevinin bozulmasıdır.

Kalp romatizması nedenleri ve tedavisi

Kalp romatizması kalp ve kapakçıklarında oluşan hasarlar nedeni ile meydana çıkan kalbin işlevinin bozulmasıdır. Bu durum iyi tedavi edilmediği sürece romatizma kalp kapaklarına yerleşir. Bu romatizma çeşidinde yaşlılıkta olduğu gibi yaşa bağlı değil gençlikte boğaz enfeksiyonlarından oluşan akut romatizmal ateş adı verilen bir çeşit kalp hastalığıdır.

Boğaz enfeksiyonları iyi tedavi edilmez ise yerleşen bakteriler ile vücudun verdiği savaş kalbi, böbrekleri ve diğer bazı organları da zarar verebilir. Genelde kalp kapakları boğazdaki enfeksiyonel rahatsızlıklardan daha çok etkilenmektedir. Kapakçıklardan en fazla etkileneni mitral kapak olup mitral kapak daralır, sertleşir ve büzülür. Genellikle kadınlarda daha fazla rastlanan kalp romatizması sonucu meydana çıkan rahatsızlığa mitral kapak darlığı ya da mitral stenoz adı verilir. Kalp romatizmasından diğer etkilenen kapakçık ise aort kapağı olup her iki kapakta veya birinde darlık oluşabilir.

Kalp romatizması belirtileri

Kalp romatizması belirtilerinde genelde hastada nefes darlığı, kuru öksürük, sık sık tekrarlayan soğuk algınlığı, morarma, el ve ayaklarda üşüme, aşırı yorgunluk hissi ve efor sırasında bayılma hissi gibi bazı belirtiler olabilir.

Kalp romatizması tedavisi

Kalp romatizması tedavisinde öncelikle erken tanı konulması oldukça önem taşımaktadır. Tedavide hastanın istirahat etmesi ve vücudun enfeksiyonlardan korunması gerekli olduğu gibi, vücuttaki
streptokokların neden olduğu enfeksiyonu iyileştirmek amacı ile antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Tedavide aspirin ve kortizon dışı antiromatizmal ilaçların yanı sıra koruyucu amaçlı depo, penisilin enjeksiyon tedavisi ayda bir düzenli bir şekilde gün atlamadan bu enjeksiyonun yapılması hastalığın tedavisi için önemlidir. Bu tedaviye başlamadan önce mutlaka bazı testlerin yapılması gerekir ve eğer gerekiyor ise çok nadir olarak kortizon tedavisi de verilebilir.

Kalp romatizması hastalığı var ise öncelikle uzman bir kardiyolog tarafından incelenmesi önemli olup, tedaviden kaçılmaması hastalığın ilerlememesi için çok önemlidir. Genelde hastalar iğne korkusu veya her ay enjeksiyon derdi çekmek istemedikleri için tedaviye önem vermezler bu yüzden iyileşme şansları da azalır ve daha zor durumda kalabilirler. Bu nedenle düzenli tedavi görmeleri gerekmektedir.

Hastalığın akut dönemdeki tedavisi temel olarak ilaç tedavisi ve ileri ki dönemlerde hastanın bu rahatsızlığı yaşadığının bilinmesi, özellikle kalp tutulumu teşhis edilmiş ise sonraki yaşamında düzenli takip edilmesi gereklidir. Kapak tutulumu olan hastaların hastalığın şiddeti göz önünde bulundurularak, ekokardiyografi çekilerek takip altında tutulması gereklidir.

Genelde ilaç tedavisi yeterli olur iken, ileri ki yaşlarda veya yaşlılık döneminde dokular bozulmaya başladığında ve kalbin zorlanacağı durumlarda kapaklara yönelik balon-valvüloplasti girişimsel tedavi ya da ameliyat yapılması kapakların tamiri veya kapak değiştirilmesi gibi bazı farklı tedavi yöntemleri uygulanması gerekebilir. Burada önemli olan bu hastaların sürekli doktor takibi altında tutulmalarıdır.

Romatizmal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Romatizma nedir
 2. Çocuklarda romatizmal ateş nedir
 3. Romatoid artrit nedir
 4. Çocuklarda kalp romatizması neden olur
 5. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi

10 Yorum

 1. Adsız

  6 Temmuz 2015 at 22:20

  Çocuklarda kalp romatizması olduğu nasıl anlaşılır? bilen var mı?

  • Adsız

   7 Temmuz 2015 at 10:17

   Romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateşe bağlı olarak kalp kapaklarının iltihaplanması ve şekillerinin bozulması sonucu oluşur, romatizmal ateş nedeni ile kalp tutulumuna kalp romatizması denir, Romatizmal ateş genellikle eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, geçici eklem ağrıları gibi belirtiler ile başlar ve zamanında anlaşılmaz ve tedavi edilmez ise kalp romatizması şeklinde kalp tutulumu yapar, Kalp tutulumu kapak yetmezliğinden kalp yetmezliğine kadar gidebilen bir kalp tutulumu şeklinde olabilir. Kapaklarda yetersizlik gelişir ise çocuk hareket etmediği halde çocukta göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, nefes nefese kalma, terleme, iştahsızlık, öksürük, sık sık dinlenme ihtiyacı gibi şikayetler şeklinde kendini gösterebilir.

 2. damla

  11 Mart 2016 at 11:08

  merhabalar benim babamda bu hastalık var bildiğim kadarıyla iğne yada ameliyat gerekiyormus ama iğne türkiyede yokmuş babam ameliyat olmaz istemiyor ne yapmalıyız doğal yollarla geçermi kütfen cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   11 Mart 2016 at 12:36

   > Öncelikle geçmiş olsun. Kalp romatizması romatoloji bölümünde öncelikle araştırılmalı ve doğru teşhis edilmelidir. Çünkü bazı organları ve sistemleri tutan hastalıklar kalp romatizması ile karışabilir. Romatizmal hastalıklar genellikle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümlerinde araştırılır. Romatizma kalp kapaklarını ciddi şekilde etkilemiş ise kapaçıklara yönelik girişimsel veya cerrahi yöntemler uygulanması gerekebilir; ancak hastalık öncelikle doğru teşhis edilmelidir. Hastalığın daha derin araştırılması önemli.

 3. meral

  24 Aralık 2016 at 22:45

  Benim de cocukken bogazim agridi dizlerim sisti hastahaneye kaldirildim 4 yil boyunca igne yaptim penadur ,aspirinler surekli kullandim bir sey yok dediler 28 yasindayim ama benim hala sogukta dizlerim agriyor uzun sure ayakta kalamiyorum bazen bacaklarim tutuluyor ustune basamiyorum ..

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:40

   Bu durum hala devam ediyor olabilir. Romatoid artrit gibi bir durum olabilir. Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir romatolojik hastalık olabilir. Romatoid artritin farklı tipleri vardır.

   Bu durumunuzun romatoloji bölümünde araştırılması önemlidir. Örneğin romatoid artrit genellikle 30’lu yaşlardan sonra ciddi hale gelebilen bir hastalıktır ve düzenli takipleri ve tedavileri önemlidir. Romatizmal hastalıklar tamamen iyileşen hastalıklar değildir ve bazı romatizmal hastalıklar 30 yaşlarına doğru şiddetini arttırabilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Romatizmal hastalıkların aktif dönemlerinde şikayetlere yönelik takipler ve tedaviler gerekir.

   Akdeniz ateşi hastalarında da çocukluk dönemlerinde kalp romatizması teşhisi konulup ileri yaşlarda Akdeniz ateşi hastalığı teşhis edilmiş hastalar da vardır ve bu hastalıkta da dönem dönem eklem tutulumları olabilir, bu nedenle bu durumun romatoloji bölümünde araştırılması ihmal edilmemelidir.

   Doktor takiplerini ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca gittiğiniz doktora hastalık ile ilgili hikayenizi ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir (şikayetlerinizi ve hikayenizi doğru anlatabilmek için not etmeniz hem unutmamanızı sağlar hem de doktora zaman kazandırır). Yaşadığınız yerleşim alanında romatoloji bölümü yoksa fizik tedavi ve iç hastalıkları bölümlerinde bu durum araştırılabilir, ancak bu tür hastalıklar romatoloji bölümünde takip edilir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 4. Fatma

  12 Ocak 2017 at 02:04

  3 sene önce kalp romatizmasi hasatlıği teşisi verildi deposilin igne kulannmami söyledi doktor fakat ben sadece 2 kere o iğneyi kullandm dahada kulanmdm 3 sene sonra doktora gittim doktor bana artk hasta deyilsin igneyi kullanmana gerek kalmdi dedi sizce hala hastalğım devam ediyormu yoksa gercekten gectimi ben hic tedavi olmadim bi nevi acaba hala hastalğm devam ediyormu

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 13:25

   Eğer verilen iğne uzun süreli kullanıma uygun ise ve doktorunuz sadece iki kez uygulandığını bilmiyor ise bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. Bu ilaç kalp romatizmasında korunma amaçlı verilmektedir ve süresini ve dozunu hastanın doktoru belirler.

   Bahsettiğiniz durumun üzerinden 3 yıl geçmiş. Bunu doktorunuz ile değerlendirmeniz önemlidir. Eğer kardiyolojik olarak ekokardiyografi gibi tetkikler ve bazı kan testleri yapılmadı ise bunların yapılması önemlidir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Mine

  19 Ocak 2017 at 21:49

  Merhabalar bende de 2 yıldır kalp romatizması var ayda bir deposilin vuruluyorum. Ve ayaklarımda aşırı şişme oluyo zor yürüyorum .şişen eklemlerim aşırı derecede kaşınıyor bunu nasıl önleyebilirim

  • Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 02:01

   Bu durum için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır, belki başka bir tedaviye gerek duyulabilir.

   Düzenli yürüyüş yapmak eklemlerin şişmesini önlemede faydalı olabilir fakat bunu doktorunuza sormanız uygun olur, çünkü bu durumun farklı bir nedeni de olabilir.

   Akşamları ılık suda 20 dakika kadar suda bekletmek ve ayaklarınızı sırt üstü yatarak kalp hizasında 20 dakika kadar tutmak ödem için faydalıdır. Kaşıntı için deriyi cildinize iyi gelen bir nemlendirici krem ile nemlendirmeniz faydalı olabilir.

   Fakat bu durum ilacın da yan etkisi olabilir, başka bir problem olabilir, bu nedenle doktor kontrolleri gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git